עיניים יבשות לנשים בגיל המעבר

השינויים ההורמונליים בגיל המעבר גורמים, בין היתר, ליובש בעיניים. לכן המצב נפוץ במיוחד אצל נשים מבוגרות. ישנן דרכי טיפול שונות המתאימות במיוחד למצבים אלה
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 16/10/2018 |
צפיות: 1,303
דירוג: 5.0 מתוך 3 הצבעות
התקבלו 3 דירוגים בציון ממוצע 5.0 מתוך 5
במרוצת השנים גוף האישה עובר שינויים רבים, להורמונים יש תפקיד נכבד בשלבים השונים של החיים – בגרות מינית, המחזור החודשי, הריון ולידות וגיל המעבר. מנופאוזה, או תום וסת, היא תקופה שבה מתרחש תהליך הפסקת מחזור הווסת, לרוב בין גיל 45 ל-55. לאחר תקופה זו, הגוף מייצר כמות מעטה של הורמוני רבייה נשיים, כמו אסטרוגן ופרוגסטרון. הירידה בכמות ההורמונים משפיעה על האישה בהיבטים פיזיולוגיים שונים, לאו דווקא נעימים, והם גורמים לתסמינים כמו יובש וגינלי וגלי חום.

בין שלל התסמינים הנלווים לגיל המעבר, ישנו תסמין אחד פחות מוכר – עיניים יבשות. העיניים הן איבר אשר מורכב מחלקים שונים, אחד מהם הוא בלוטת הדמעות שתפקידה ליצור דמעות באופן רציף, זאת אומרת שלמעשה העין כל הזמן דומעת. רוב האנשים כלל לא מודעים לכך שהם דומעים באופן רציף, הדמעות הללו מכונות 'דמעות בסיסיות' ולהן שלוש שכבות – השכבה הרירית, השכבה המימית והשכבה השומנית. השכבות הללו מגנות על העין ושומרות על הלחות שלה.

יובש בעיניים נגרם כאשר בלוטת הדמעות אינה מייצרת מספיק דמעות כדי לשמור על לחות העין או כאשר הדמעות עצמן אינן אפקטיביות דיין בשל ליקוי באחת מהשכבות של הדמעות הבסיסיות. יובש בעיניים גורם לתחושה חולית, כאילו יש גוף זר בעין וכן לתסמינים נוספים כמו גירוי, צריבה, דקירות וראייה מטושטשת.

סובלות מעיניים יבשות? התייעצו עם המומחים:
פורום בריאות העין, מחלות עיניים, בעיות ראיה
פורום ניתוחי עיניים, ניתוחי עפעפיים
פורום הסרת משקפיים בלייזר
פורום קטרקט - ניתוח וטיפול
פורום יובש בעיניים, יש לך עיניים יבשות?

מה גורם ליובש בעיניים?

עם הגיל, תהליך ייצור הדמעות הולך ופוחת, כך שכל מי שמעל גיל 50 נמצא בסיכון גבוה לסבול מעיניים יבשות, ללא קשר למין. עם זאת, נשים לאחר גיל המעבר נוטות במיוחד ליובש בעיניים. הסיבה לכך היא שהורמוני המין, כמו אסטרוגן ופרוגסטרון משפיעים באופן ישיר על הליך ייצור הדמעות, אך הקשר בין הדברים אינו ברור לחלוטין.

בעבר חוקרים הניחו כי הליך ייצור הדמעות נפגם בשל הרמות הנמוכות של האסטרוגן, אך כיום המיקוד הוא על תפקידו של האדרוגן, ההורמון הזכרי. אנדרוגן מצוי אמנם הן אצל גברים והן אצל נשים, אך מלכתחילה הוא מצוי בכמויות קטנות יותר אצל נשים והרמות שלו הולכות ויורדות לאחר גיל המעבר. אם כן, הסברה הרווחת בקרב המומחים היא שלאנדרוגן תפקיד חשוב באיזון העדין של ייצור הדמעות.

גיל המעבר אינו מתרחש ביום אחד, זהו הליך הדרגתי הנמשך כמה שנים. השנים המקדימות את גיל המעבר, שלפני חדלון הווסת, מכונות 'שלב המעבר' (perimenopause). בשלב זה נשים רבות מתחילות להרגיש את התסמינים הנגרמים בשל השינויים ההורמונליים, כמו גלי חום ומחזור לא סדיר. כל אישה מעל גיל 45 תחווה בשלב כזה או אחר את התסמינים הללו, ועל כן נמצאת בסיכון גבוה לסבול מעיניים יבשות ואף לפתח בעיות הקשורות ליובש בעיניים.

יובש בעיניים היא בעיה רב-סיבתית, זאת אומרת שישנם גורמים שונים שיכולים לתרום להתפתחות המצב ולהחמרתו. בדרך כלל, עיניים יבשות נגרמות בשל אחת או יותר מהסיבות הבאות – ייצור מופחת של הדמעות, דמעות שמתייבשות ומתאיידות או זיהום של הדמעות.

יובש כרוני בעיניים, כמו תסמונת העין היבשה, יכול לגרום לסיבוכים שונים. תפקידן של הדמעות הוא לשמור על העין מפני גורמים חיצוניים, ללא דמעות ישנו סיכוי מוגבר לזיהומים ולדלקות. כמו כן, יובש חמור של העיניים ודלקות חוזרות מעודדות שפשוף וגירוד של העיניים, במקרים אלה אפשר בקלות לשרוט את העין, לגרום לכיבים בקרנית ולבעיות ראייה, זאת מבלי להזכיר את הכאב הנלווה למצבים אלה.

טיפול ביובש בעיניים בגיל המעבר

נשים רבות בגיל המעבר משתמשות בתחליפי הורמונים כדי להקל על התסמינים של גיל המעבר, אך הטיפול ההורמונלי החלופי (HRT) אינו בהכרח עוזר לעיניים יבשות. למעשה, ישנה מחלוקת בין הרופאים, יש מחקרים אשר מצביעים על כך שהטיפול ההורמונלי החלופי משפר את המצב, בעוד מחקרים אחרים מראים כי הטיפול ההורמונלי דווקא מחמיר את היובש בעיניים.

נכון להיום, מהמחקר הנרחב ביותר שנעשה על הקשר בין עיניים יבשות לבין גיל המעבר עולה כי טיפול הורמונלי חלופי ארוך טווח מגביר את הסיכון ללקות ביובש בעיניים ואף מחמיר את המצב הקיים, במקרה שישנו. כמו כן, ככל שהמינון גבוה יותר, כך גם מחמירים התסמינים של היובש, וככל שהטיפול ההורמונלי נמשך זמן רב יותר, היובש בעיניים הופך קשה יותר.

באופן כללי, אפשר להפחית את הסיכון ליובש בעיניים בהימנעות מגורמים סביבתיים אשר מייבשים את הדמעות ומעודדים את המצב, כמו רוח בכלל ורוח קרה ויבשה בפרט, מזגנים, הרכבה של עדשות מגע, אלרגיות ופעילות גופנית מחוץ לבית כמו ריצה וסקי.

לפני שפונים לרופא אפשר לנסות תרופות ללא מרשם שנמכרות בכל בית מרקחת. ברוב המקרים דמעות מלאכותיות יכולות להקל על התסמינים. לפני שבוחרים את סוג הטיפות יש כמה דברים שצריך לדעת – שימוש תדיר בטיפות עיניים המכילות חומרים משמרים ובכאלה שנועדו למנוע אדמומיות של העין יכול לגרום לגירוי של העיניים. לעומת זאת, אפשר להשתמש בטיפות עיניים ללא חומרים יותר מארבע פעמים ביום, אלה לרוב מגיעות בטפטפות חד-פעמיות. חומרי סיכה וג'לים מספקים לעין הגנה לזמן רב, אך הם יכולים לערפל את הראייה.

אם אלה לא עוזרים, כדאי לפנות לרופא עיניים מומחה אשר יתאים את טיפות העיניים לפי חומרת המצב ולפי הגורמים לו. כך, למשל, דלקת של העפעפיים מונעת משמנים נחוצים להתערבב עם הדמעות, בשביל מצב כזה יש צורך באנטיביוטיקה. לטיפול בדלקת של קרנית העין משתמשים בטיפות המכילות קורטיקוסטרואידים. אפשרות נוספת היא שימוש בתרופות אשר מעודדות את הייצור של הדמעות, אלה יכולות לבוא כג'ל, כגלולה וכטיפות עיניים.

טיפול מתקדם יותר הוא שימוש בדם של המטופל. נמצא כי לחלק הנוזלי של הדם יש מינרלים נוגדי דלקות שיכולים לסייע בהקלה על יובש חמור בעיניים. בשביל לקבל סוג זה של טיפול יש צורך בהפניה מרופא, המטופלת מוסרת דם בבית החולים והדם עובר תהליך ניקוי מתאי הדם ומתקבל סרום מהחלק הצלול של הדם. השימוש בסרום נעשה כמו בטיפות עיניים רגילות. טיפול מתקדם נוסף הוא השתלה של פקקים זעירים בין העפעף לבין גלגל העין. הפקקים חוסמים את ניקוז הדמעות וכך הן נשמרות זמן רב יותר בתוך העין ושומרות על הלחות שלה. השתלה של הפקקים אפשרית רק במקרים שבהם אין דלקת עיניים.

אולי יעניין אותך גם:
עיניים יבשות: האם קפאין יכול להקל?
ראייה מושלמת בדרכים טבעיות
דבוקים למסך או לספר? שמרו על העיניים
גוף זר בעין - באילו דרכים ניתן לנקוט כדי להוציאו?
קטרקט: סימנים מקדימים למחלה

כללים להקלה על עיניים יבשות

כדי למנוע את היובש בעיניים ולהקל עליו ככל הניתן, יש כמה כללים שיש לשמור עליהם –
הגבלה של זמן המסך – עבודה ממושכת מול מסך המחשב גורמת ליובש בעיניים. לכן בעת עבודה על המחשב חשוב לעשות הפסקות מנוחה לעיניים. יש לעצום את העיניים לכמה דקות ולמצמץ במהירות במשך כמה שניות.

הגנה על העיניים – משקפי שמש גדולים, שמכסים את שני צדי הפנים, חוסמים את האוויר. אלה יעילים במיוחד כשיש רוח יבשה וכשרצים או רוכבים על אופניים.

הימנעות מגורמים מעוררים – גורמים מעוררים, כמו עשן ואבקנים יכולים להחמיר את התסמינים של היובש בעיניים.

שימוש במכשיר אדים – מכשיר אדים שומר על האוויר לח. מומלץ להחזיק מכשיר כזה בבית וכך לצמצם ככל הניתן את החשיפה לאוויר יבש.

אכילה נכונה – תזונה עשירה באומגה 3 ובוויטמין A מעודדת את הליך ייצור הדמעות.

לא להרכיב עדשות מגע – עדשות מגע גורמות ליובש בעיניים ומחמירות יובש קיים. על כן, נשים אשר מרכיבות עדשות מגע צריכות לשקול בכובד ראש לעבור למשקפיים או להחליף לעדשות מגע מיוחדות המותאמות במיוחד לאנשים הסובלים מעיניים יבשות.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר