החלפת ציפרלקס בחולה דמנטית

מנהל הפורום

ד"ר דנה פאר
ד"ר דנה פאר
053-4877828
לקביעת תור אצל ד"ר דנה פאר
053-4877828 ללא פרסום בפורום

• החלפת ציפרלקס בחולה דמנטית
    נכדה דואגת
    14/01/2017

סבתי בת 76 מטופלת בדורוג'סיק עקב נפילה וניתוח מורכב. היא סובלת מנפילות רבות מגיל 56, בגיל הזה עברה אירוע מוחי ראשוןשפגע בה בעיקר קוגנטיבית אבל גם שינה את ההליכה ברגל ימין (לא שיתוק), בהמשך עברה עוד אירועים קטנים שגרמו לדמנציה. סבתא גרה איתנו בבית. לפני כשנתיים החלה בטיפול עם ציפרקלס במינון עולה. אני מהתחלה התלוננתי שהטיפול הזה אינו יעיל עבורה, חוסר תיאבון ירידה משתמעותית במשקל, חרדות ואי שקט שלא נרגעו. בתקופה האחרונה מבולבלת נורא שואלת שאלות לא לעניין. ביצענו בדיקות דם נרחבות, מלחים 137, המוגלובין 12.2 . ברזל B 12 תקין, כולסטרול וסוכר גם תקין. כיום סבתי במינון של 20 ציפרלקס. אני שמחה שהחליטו להקשיב לי (לצערי אני לא אפוטרופוס)בחודשים האחרונים סבתי חזרה ואמרה "בבקשה אל תתנו לי את התרופה הזאת, זה לא עושה לי טוב". יש לה תרופות נוספות כמו אספירין ולקסעדין אומפרקס, היא התלוננה רק על הציפרלקס כל הזמן. אימי פנתה לגריאטר שאמר אפשר לנסות להחליף במירו מינון 15 . צריך להוריד בהדרגה את הציפרלקס מ 20 לשבוע מינון 10 , לאחר שבוע להתחיל עם המירו, ולהוריד ל 5 ציפרלקס ,לאחר עוד שבוע הוריד לגמרי ציפרלקס. הרופא הסביר שהמירו פועל באותה צורה כמו הציפרלקס רק שיש בו חומר מגביר תיאבון. כמה שאלות: האם להריד מ 20 מ"ג ל 10 מ"ג זה לא ירידה דרסטית? לא היה כדאי להוריד ל 15 מ"ג שבוע ולאחר מכן ל 10 מ"ג? האם נכון בשלב שעדיין נותנים ציפרלקס 10 מ"ג כשבוע ימים להתחיל טיפול במירו? האם מירו 15 בהשוואה לציפרלקס 20 המינון מתאים? האם מירו 15 במינון אינו גבוה? לא היה רצוי להתחיל במינון נמוך יותר? ומה דעתך על הטיפול החדש? תודה

ליצירת קשר עם מנהל הפורום:
    ד"ר דנה פאר - 053-4877828

* המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
    לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

• מתן ציפרלקס לחולים דמנטים

ד``ר מאיר בראל
    20/01/2017

קיים ספק לגבי יעילות הטיפול התרופתי בחולים דמנטיים. בפרט אם המטופלת כמו במקרה זה טוענת שהתרופה מזיקה לה.
    מקובל אכן להוסיף מירו כגיבוי לציפרלקס. וכן להתחיל במינון של 15 מג.
    הורדת מינון ציפרלקס מ20 ל10 מג ביום אינה דרסטית.
    במקרה זה הייתי מציע להפסיק הטיפול בציפרלקס ולבצע הערכה פסיכוגריאטרית חוזרת באשר לצורך בכלל בטיפול באנטידפרסנטיים. אולי דווקא היא זקוקה לתרופת ארגעה אנטי פסיכוטית.

* המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
    לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

שאלות ותשובות נוספות שעניינו את הגולשים שלנו