חיסונים

רוצה לדעת על חיסונים? לרשותך מאמרים מקצועיים, חדשות מהעולם והכל בנושאי חיסונים. באפשרותך לפנות גם בפורום או לקבוע תור עם רופא מומחה בתחום ...
חיסון הוא אמצעי ריפוי מונע, שמטרתו לטפל בנגיפים ומחלות שונות לפני שהם מספיקים לפגוע בגוף. מתן חיסונים מתבסס על יכולתה של המערכת החיסונית לזהות גורמים מזיקים ולפתח נגדם נוגדנים. הנוגדנים שמערכת החיסון מייצרת נשארים בגוף לאורך שנים ולעיתים גם לאורך כל החיים, כך שבמידה והגוף יתקל שוב באותם גורמים מזיקים, הנוגדנים שכבר קיימים בגוף ינטרלו אותם וימנעו את המחלה. עבור מחלות מסויימות מספיק חיסון חד פעמי על מנת שהנוגדנים ישארו בגוף למשך כל החיים, ואילו מחלות אחרות מצריכות מתן חיסון חוזר מדי כמה שנים או חודשים, היות והגוף שכח אותן.

קיימים שני סוגי חיסון שונים, חיסון פעיל וחיסון סביל, שנבדלים זה מזה בשיטה ובאפקטיביות שלהם לאורך זמן. במתן חיסון פעיל מכניסים לגוף גרסה מוחלשת או מומתת של הגורם המזיק, במטרה שהמערכת החיסונית "תלמד" אותו ותייצר עבורו נוגדנים, תחסל אותו, ותייצר תאי זיכרון ייחודיים לו. היות ומערכת החיסונית שלנו היא מערכת זוכרת, המפגש עם החיסון יצור תבנית פעולה כנגד המחלה, כך שבמקרה של חשיפה למחלה הגוף ידע להגיב נגדה ולא יחלה. מתן חיסון פעיל לרוב לא גורם להופעת המחלה, כאשר במקרים מסויימים מופיעים סימפטומים של המחלה.

חשיפה של הגוף לגורמים מזיקים מתרחשת גם כאשר נדבקים במחלה כלשהי באופן טבעי, והגוף מעודדת את מערכת החיסון לפתח נוגדנים למחלה. יצירת נוגדנים במקרה זה מוגדרת כחיסון פעיל טבעי. בחיסון סביל נעשה שימוש כאשר מתעורר צורך לטפל באופן מיידי בזיהום חמור, ואז מחדירים אל הגוף נוגדנים באופן ישיר. בחיסון סביל משתמשים כשלא ניתן לחכות עד שהגוף ייצר בעצמו נוגדנים, כפי שמתרחש בחיסון פעיל. חיסון זו מוגבל בהשפעתו, היות והנוגדנים יעלמו תוך מספר שבועות עד חודשים, ובמידה ונחשף שוב לאותו גורם מזיק הגוף לא יזכור אותו.

חיסונים מוחדרים לגוף בהזרקה או דרך הפה, כאשר הבחירה כיצד לעשות זאת תלויה בסוג החיסון ובגיל. את החיסון ניתן להזריק לרקמה התת עורית בזרוע, שהיא שכבת שומן שמתחת לעור ומעל רקמת שריר הזרוע. אופציה נוספת היא להזריק את החיסון לשריר הירך הצדי, שמסוגל לספוג כמות גדולה של חומר ויש בו מיעוט של עצבים וכלי דם. זהו אחד השרירים העבים בגוף והוא מועדף כמקום הזרקה לתינוקות וילדים, שאצלם שריר הזרוע עדיין לא מפותח דיו.

משרד הבריאות


במדינת ישראל תחום החיסונים נמצא תחת פיקוח והשגחה הדוקה של לפי משרד הבריאות. החלטות המשרד וביצוען מבוססות על הנחיות בינלאומיות של ארגון הבריאות העולמי, המרכז לבקרת מחלות ומניעתן בארה"ב (CDC), משרד הבריאות הקנדי ומדינות נבחרות באירופה. מדיניות החיסונים מתייחסת לאוכלוסיות יעד מוגדרות כמו ילדים וקשישים, וכן לכלל האוכלוסייה בהתאם לצורך. קבלת חיסונים אינה חובה על פי חוק, אולם אחוז הילדים המקבלים את חיסוני השגרה בישראל הוא מהגבוהים בעולם.

תכנית החיסונים הישראלית היא מהמחמירות בעולם וכוללת מספר גבוה של חיסונים בהשוואה למדינות מפותחות אחרות. המחלות נגדן מוצעים חיסונים לכל הילדים בארץ הן: דיפתריה (קרמת/אסכרה), טטנ(צפדת/פלצת), שעלת, שיתוק ילדים (פוליו), המופילוס אינפלואנזה b, חצבת, חזרת, אדמת, דלקת כבד נגיפית A ודלקת כבד נגיפית B, חיסון כנגד אבעבועות רוח.

נזקי חיסונים


סוגיית החיסונים נמצאת כיום במרכזו של דיון ציבורי. רבים מפקפקים ביעילותו של החיסון, תוהים לגבי מידת בטיחותו ומתחבטים בשאלה הכמעט פילוסופית, האם לחסן מפני מחלות שאינן מסכנות חיים, או שמא מוטב לגוף ולמערכת החיסון להתמודד עם הוירוס בצורה טבעית. קיימת עלייה חדה במספר ההורים שמסרבים לחסן את ילדיהם מסיבות תרבותיות או פילוסופיות: לפי האיגוד האמריקאי של רופאי הילדים שבעה מתוך עשרה רופאי ילדים נתקלו בהורה המסרב לחסן את ילדו.

לדברי הממסד הרפואי, החיסונים מאוד נחוצים וכמעט נטולי תופעות לוואי או נזק ממשי. החיסונים המקובלים למחלות ילדות הפחיתו את שיעורי התחלואה והתמותה של ילדים בעולם, כאשר לפני עידן החיסונים מתו כ- 50% מהתינוקות ממחלות זיהומיות וכיום כמעט ואין תמותה מהמחלות הללו. במדינות מערביות שיעור ההדבקה של ילדים בהפטיטיס A ו-B, המופילוס אינפלואנזה B ומחלות אחרות שהיו פעם שכיחות ירד לאפס. לעומת המצדדים בחיסונים, יש הסבורים כי חיסונים מכילים חומרים בעלי פוטנציאל לנזק רב. טענות נפוצות של מתנגדים לחיסונים:

מדיניות החיסונים היא לא הסיבה להעלמותן של מגפות הפוליו והאבעבועות השחורות, כמו שמלמדת הרפואה הקונוונציונלית. הסיבות להפחתה בשיעור התחלואה והתמותה ממחלות אלו היו תוצאה של הטמעת אסטרטגיות של בריאות הציבור, ובהן מים נקיים, תנאי חיים משופרים, תנאים סניטריים טובים מיותר ותזונה משופרת.

חיסונים מכילים חומרים שהספרות הרפואית עצמה מזהירה שהם מסוכנים ואף מסרטנים, כמו אלומיניום, פורמלין וכספית. הטענה היא שחומרים אלו הם המקור למגוון מחלות אוטו-אימוניות, ביניהן אלרגיות כרוניות, ליקויי למידה, הפרעות קשב וריכוז והיפראקטיביות, אוטיזם ו-PDD, סכרת נעורים וסרטן.

חיסונים מעלים את הסיכון לחלות באוטיזם, סכיזופרניה ומחלות ניווניות של מערכת העצבים.

תעשיית התרופות והחיסונים היא השנייה בגודלה בעולם אחרי תעשיית הנשק, ומונעת על ידי אינטרסים כלכליים שדוחקים את הסוגיות האתיות הצידה.

קבלת חיסונים אינה הדרך הטבעית לחלות, הדבקות במחלה באופן טבעי מחזקת את הגוף.

מערכת החיסון לא יכולה להתמודד עם מספר חיסונים בו זמנית.

חיסון לרוטה


רוטה (Rota) הוא הווירוס הנפוץ ביותר לדלקות המעי המתבטאות בשלשול, הקאה ולעתים קרובות בחום, בקרב ילדים עד גיל 5. שיא התחלואה מתבטאת בגילאי 4 חודשים עד שנתיים ושכיחותה גבוהה בגנים ובמעונות יום, בעיקר בעונת החורף. במדינות העולם המערבי, הוירוס אינו גורם לתמותה גבוהה (עקב הנגישות לשירותי רפואה מתקדמים) אולם פגיעתו בפעילות המעיים התקינה עלולה לגרום להקאות ושלשולים חמורים, אובדן נוזלים מהותי ולהזדקקות למתן נוזלים תווך-ורידי.

החיסון נגד וירוס הרוטה הוא חיסון פעיל. כלומר, חושפים את מערכת החיסון באופן מלאכותי למספר זנים חיים מוחלשים של הנגיף שהופקו בתנאי במעבדה, פעולה שמאפשרת לגוף ליצר נוגדנים נגד זנים אלו בלי לגרום למחלות שנגרמות על ידם. הזנים שנכללים בחיסון אחראים לרוב הזיהומים שנגרמים מהנגיף.

החל מ- 1.1.2011 החיסון נגד וירוס הרוטה ניתן כחלק משגרת החיסונים של ילדי ישראל בתחנות טיפת חלב. החיסון נקרא רוטה-טק וניתן ב- 3 מנות: בגיל חודשיים, 4 חודשים ו-6 חודשים. את המנה הראשונה מותר לתת החל מגיל 6 שבועות ועד גיל 14 שבועות ו- 6 ימים. את המנה האחרונה מותר לתת עד גיל 8 חודשים בדיוק. רווח הזמן המינימלי בין המנות צריך להיות לפחות 4 שבועות. מותר לקבל את החיסון ביחד עם חיסונים אחרים.

החיסון מומלץ לכלל התינוקות, כולל תינוקות שחלו בזיהום שנגרם ע"י נגיף רוטה. עם זאת, תינוקות שפיתחו תגובה אלרגית קשה למנה קודמת של החיסון, תינוקות בעלי פגיעה מולדת או נרכשת במערכת החיסון ותינוקות שסובלים מהתפשלות המעי לא יקבלו את החיסון. תינוק החולה במחלה קלה, גם אם מלווה בחום או בשלשול קל, יכול לקבל את החיסון. במקרה של מחלת חום בינונית או קשה עדיף לחכות עד להחלמה.

רוב התינוקות מקבלים את החיסון בצורה טובה וללא כל תופעות לוואי. אם יש תופעות לוואי הן קלות:
התינוק עלול להיות באי-שקט, לשלשל בצורה קלה וחולפת או להקיא אחרי מנה של חיסון.

חיסונים למטיילים


מטיילים במזרח הרחוק, דרום ומרכז אמריקה, אפריקה ומקומות נוספים בעולם נחשפים לעיתים קרובות למחלות קשות, רמת היגיינה נמוכה ורמת רפואה לא מספקת, שהנגישות אליה לא תמיד אפשרית. הנחיות משרד הבריאות מפרטות אילו חיסונים מצריכה כל יציאה לחו"ל לפי יעד הנסיעה וסגנון הטיול. החיסונים ניתנים בלשכות הבריאות של משרד הבריאות ובמרפאות מטיילים, בעלות משתנה. מחיר ממוצע לחיסון בודד הוא כמה עשרות שקלים, אם כי ישנם חיסונים בודדים שמחירם יכול להגיע למאות שקלים. קופות החולים מציעות למבוטחים מחירים מוזלים והחזרים כספיים, מה שמצריך בירור בקופת החולים עצמה.

האפקט המגן של החיסון מתחיל מספר ימים לאחר שניתן, היות ולמערכת החיסון דרוש זמן לייצר את התאים והנוגדנים הדרושים לצורך ההגנה יעילה. תקופת הזמן משתנה בהתאם לסוג החיסון, מספר המנות הניתנות וההיסטוריה החיסונית של המטייל. חשוב לקבל ייעוץ רפואי ולהתחיל להתחסן ארבעה-שישה שבועות לפני מועד הנסיעה. חיסונים הניתנים בסידרה של מספר מנות מחייבים המתנה של ימים עד שבועות בין מנה למנה. במקרים אלו יש להקפיד על קבלת כל מנות החיסון במועד שנקבע - אי השלמה של סדרת חיסונים מעלה את הסיכון להידבקות.

את רוב החיסונים ניתן לתת בו זמנית, כאשר המרחק בין מיקומי החיסונים צריך 2 ס"מ לפחות. חלק מהחיסונים גורמים לתגובה מקומית, ומספר חיסונים הניתנים בו זמנית יכולים לעורר תגובה מקומית מוגברת. קיימים כיום מספר חיסונים הנמצאים בצירוף מוכן מראש: כך למשל מי שמקבל כיום חיסון לטטנוס מקבל באותה העת גם חיסון כנגד דיפטריה.

במדינת ישראל ניתנים חיסוני שיגרה נגד חיידק טטנוס+דיפתריה, המופילוס אינפלואנזה, צהבת B, חצבת ושיתוק ילדים. חיסונים אלו ניתנים לכלל האוכלוסיה במסגרת תוכנית חיסון ארצית החל מהילדות ועד הבגרות. מטיילים שלא חוסנו צריכים לקבל את כל החיסונים הללו לפני הטיול. בנוסף, מומלץ למטיילים לבדוק אם עליהם להתחסן כנגד שפעת, כולרה, צהבת A, קדחת המח היפאנית, קדחת קרום המוח, פנוימוקוקים, כלבת, שחפת, טיפוס הבטן וקדחת צהובה.

חיסונים להודו


החיסונים שממולצים למטיילים בהודו הם:
טיפוס הבטן. מחלת חום הנגרמת מחיידק הסלמונלה (salmonella typhi) ומאופיינת בחום, כאבי ראש והגדלה של השקדים בגרון. לאחר הדבקה החיידק נמצא בזרם הדם ובמערכת העיכול, כאשר חלק מהחולים נושא את החיידק גם לאחר שהבריא מהמחלה. החיידק מופץ במגע עם צואה של אדם הנושא את הנגיף, לרוב דרך מזון ושתייה מזוהמים.

החיסון נגד טיפוס הבטן הוא חיסון פעיל. כלומר, חושפים את מערכת החיסון של המחוסן באופן מלאכותי לחיידק, דבר שמאפשר לגוף לייצר נוגדנים מבלי לגרום למחלה עצמה. קיימים שני סוגי חיסון נגד טיפוס הבטן. חיסון שמכיל חיידקים מומתים וניתן בזריקה (Typhim, Typherix). מעל גיל 6 החיסון ניתן בשריר הזרוע, ועד גיל 6 הזריקה ניתנת לשריר באזור הקדמי צדדי של הירך. הסוג השני מורכב מחיידק חי-מוחלש הניתן בטבליות דרך הפה (Vivotif). מורכב מ-3 טבליות לבליעה, הניתנות בהפרש של יומיים זו מזו.

שני החיסונים אינם מקנים הגנה מלאה ויעילותם במניעת המחלה מוערכת על ידי המרכז האמריקאי לבקרה ומניעה של מחלות ב 80%-50%.

צהבת A. מחלה מדבקת שנגרמת על ידי נגיף הפטיטיס A. המחלה מתאפיינת בסימפטומים כמו חום, עייפות, איבוד תאבון, בחילות, הקאות, כאבי בטן, שתן כהה, כאבים במפרקים ועור צהוב או עיניים צהובות. לעיתים רחוקות המחלה עלולה לגרום לקריסת הכבד ולמוות.

החיסון נגד דלקת כבד נגיפית מסוג A ניתן לשריר הדלטויד בהזרקה, בסדרה של 2 מנות. מומלץ לקבל את המנה הראשונה שבועיים לפני מועד הנסיעה, ואת המנה השניה חצי שנה-שנה לאחר מכן. החיסון הוא חיסון פעיל. כלומר, חושפים את מערכת החיסון של המחוסן באופן מלאכותי לנגיף מומת, מה שמאפשר לגוף לייצר נוגדנים לנגיף מבלי לגרום למחלה עצמה.

צהבת B. מחלה מדבקת הנגרמת על ידי נגיף ההפטיטיס B. תסמיני המחלה הם חום, עייפות, אובדן תיאבון, בחילות, הקאות, כאבי בטן, שתן כהה, כאבים במפרקים ועור צהוב או עיניים צהובות. רוב החולים מבריאים מהמחלה. עם זאת, צהבת B עלולה להתפתח למחלה אקוטית שנמשכת כמה שבועות או חודשים ובדרך כלל מחלימים ממנה לגמרי, או למחלה כרונית ממושכת שעלולה לגרום לנזק מתמשך לכבד ולהוביל למחלות כשחמת הכבד וסרטן, ולעתים אף למוות.

החיסון ניתן בהזרקה לשריר הדלטיוד, בסדרה של 3 מנות. מומלץ לקבל את המנה הראשונה חצי שנה לפני הטיול, את המנה השנייה חודש לאחריה ואת המנה השלישית חצי שנה לאחר המנה הראשונה. החיסון שניתן בישראל הוא חיסון פעיל. כלומר, חושפים את מערכת החיסון של המחוסן באופן מלאכותי לחלבון של הנגיף שמופק בהנדסה גנטית, מה שמאפשר לגוף לייצר נוגדנים לנגיף מבלי לגרום למחלה עצמה.

קדחת צהובה. נגרמת ע"י וירוס שמועבר בין בני האדם באמצעות יתוש העוקץ בשעות היום. תסמיני המחלה הראשונים כוללים חום, צמרמורות, כאבי שרירים, בחילות, הקאות ותחושה כללית רעה. בקרב כ-15% מהחולים המחלה מחמירה ומתפתחת לצהבת, דימומים פנימיים, חום גבוה, בחילות והקאות. חמישית מהמקרים הללו מסתיימים במוות.

החיסון עשוי מוירוס חי מוחלש וניתן בזריקה בודדת. הוא תקף לתקופה של 10 שנים או יותר. במידה ואדם מצוי בחשיפה מתמדת, מומלץ לקבל מנת דחף אחת ל 10 שנים. מומלץ לקבל את החיסון עשרה ימים לפחות לפני היציאה לטיול. הסיכוי של מטיילים שקיבלו את החיסון להידבק בקדחת צהובה נמוך פי 5, אולם עדיין קיים.

פוליו (שיתוק ילדים). מחלת נגיפית שנגרמת על ידי שלושה זנים של וירוס שפוגעים במערכת העצבים המרכזית. הוירוס מתפשט בעיקר במחזור צואה-פה ולעיתים רחוקות באמצעות זיהום של מזון או מים. תסמיני המחלה כוללים חום, עייפות, כאבי ראש, הקאות, צוואר נוקשה, וכאבים בגפיים. הרוב המוחלט של הנדבקים בפוליו מבריאים באופן מלא, ואילו כאחוז אחד מהם נותר משותק לכל ימי חייו.

סביר כי רוב המטיילים כבר חוסנו בילדותם, כיוום שהחיסון נגד פוליו הוא חלק משיגרת החיסונים של ילדי ישראל. ועדיין, נסיעה לארצות שבהן הנגיף עדיין נפוץ עשויה לחייב חזרה על החיסון. קיימים שני סוגים של חיסון: האחד חיסון מומת הניתן בזריקה והשני חיסון מוחלש של שלושת זני הנגיף שניתן דרך הפה. החיסון ניתן בסידרה בת 3 מנות, בהזרקה לשריר הדלטויד. מומלץ לקבל את המנה הראשונה 4-8 שבועות לפני הנסיעה, את המנה השניה 4-8 שבועות לאחריה ואת המנה השלישית 6-12 חודשים לאחר המנה השניה.

חיסון נגד שפעת


שפעת הינה מחלה זיהומית הפוגעת בבני אדם, יונקים ועופות, ותוקפת בעיקר את דרכי הנשימה. תסמיניה כוללים חום גבוה, כאב ראש, כאב גרון, שיעול, נזלת, תשישות, חוסר תיאבון ועוד. החשש המרתיע חולי שפעת רבים הוא סיבוך שכיח ונפוץ הגורם להידרדרותה עד לדלקת ריאות, אישפוזים ותמותה.

החיסון נגד שפעת מיוצר מנגיף מומת או מוחלש, כאשר החיסון המומת ניתן בזריקה והחיסון המוחלש ניתן בתרסיס לאף. ההחלטה בדבר החיסון המתאים נעשית בהתייעצות עם הרופא המטפל או אחות המרפאה. מומלץ להתחסן מדי שנה שכן המחלה משתנה ובכל שנה מופיע נגיף חדש, מעט שונה מזה שהיה בשנה הקודמת. החיסון מיוצר על בסיס תחזית של ארגון הבריאות העולמי, שקובע מהם הזנים הצפויים באותה שנה, כאשר ברוב המכריע של המקרים תחזית זו אכן תואמת את הזנים הקיימים באותה שנה.

מומלץ לקבל את החיסון נגד שפעת בין תחילת חודש אוקטובר לחודש נובמבר, ומאוד מומלץ לא להתחסן מאוחר יותר. הופעת זיהום נשימתי סמוך לקבלת החיסון פירושו שהתרכיב ניתן בתקופת הדגירה של השפעת, או שהמחלה נגרמה ע"י גורם אחר. תופעות לוואי לאחר החיסון נגד שפעת מופיעות בעיקר לאחר מתן חיסון בפעם הראשונה. פחות משליש מהמתחסנים סובלים מתופעות לוואי מקומיות כאודם, נפיחות ורגישות. תופעות לוואי נדירות יותר הן חום, כאבי שרירים ותופעות כלליות אחריות, שעשויות להופיע 6-12 שעות לאחר קבלת החיסון ולהימשך יום-יומיים. החיסון מומלץ לאוכלוסיות הבאות:

נשים בהריון או בהחלמה לאחר לידה

ילדים מגיל חצי שנה ועד 6 שנים ובמיוחד עד גיל שנתיים

אנשים בני 50 שנה ומעלה, ובמיוחד בני 65 ומעלה

אנשים החיים או מאושפזים לתקופות ארוכות במוסדות סגורים

סגל רפואי – עקב היותם בסיכון גבוה להדבקה, וכן עקב הסיכון להדביק את מטופליהם

חולים במחלות כרוניות ממושכות: מחלת לב וכלי דם נרכשת או מולדת, טרשת עורקים, אי ספיקת הלב, השמנה חולנית, BMI גדול או שווה ל 40, אסטמה, ברונכיטיס כרוני, פיברוזיס ציסטי, ברונכיאקטאזיס, אמפיזמה, שחפת, מצבים כרוניים לאחר הפרעות נשימתיות בתקופת הילוד, סכרת, מחלות מטבוליות כרוניות עם נטיה מוגברת לפתח זיהומים, מחלות כרוניות של הכליות ודרכי השתן, מחלות מלוות דיכוי המצב האימונולוגי לרבות AIDS ומחלות ממאירות, חולים אשר מקבלים טיפול מדכא חסינות, חוסר דם ממושך, מחלות כבד, מחלות נוירולוגיות ומחלות המטולוגיות.

חיסון נגד סרטן צוואר הרחם


סרטן צוואר הרחם הוא תוצאה של זיהומים שונים בצוואר הרחם ובמיוחד של וירוס הפפילומה האנושי (HPV). זהו הסרטן השני בשכיחותו בקרב נשים מתחת לגיל 45 במדינות מפותחות, כאשר 500 אלף נשים מאובחנות מדי שנה בעולם כחולות בו, ומדי שנה נפטרות ממנו כ- 270 אלף נשים. בישראל מאובחנות מדי שנה 180 נשים כחולות בסרטן צוואר הרחם, רובן בשנות השלושים והארבעים לחייהן.

וירוס הפפילומה, אשר מועבר בדרך כלל בעת קיום יחסי מין, נישא על ידי הגבר ועלול להשפיע על התאים ברקמה של צוואר הרחם ולהביא להתפתחות של זיהומים מתמשכים, יבלות ושינויים טרום סרטניים. על פי נתוני הערכה עולמיים, כ- 50-80% מהנשים ידבקו בנגיף במהלך חייהן, כ- 50% מזיהומים אלו ייגרמו כתוצאה מהנגיפים מהזנים שעלולים לגרום לסרטן צוואר הרחם. ההדבקה בנגיף זה היא בדרך כלל בגיל ההתבגרות ועד גיל 25.

החיסונים שניתנים בישראל נגד נגד נגיף הפפילומה האנושי הם גרדסיל (Gardasil) וסרווריקס (Cervarix) של חברת גלקסו סמית קליין (GSK). הם מגינים היטב נגד הזנים של הנגיף הגורמים ל- 70% ממקרי סרטן צוואר הרחם בנשים. החיסון ניתן בשלוש מנות. רווח הזמן המומלץ בין המנה הראשונה למנה השנייה: חודשיים. רווח הזמן בין מנה שנייה לבין מנה שלישית: 4 חודשים.

כשמדובר בבנות ובנערות צעירות, ההמלצה היא להתחסן עוד לפני חשיפה אפשרית לנגיף ובעיקרון טרם תחילת קיום מגע מיני. אפשר לתת את החיסון יחד עם חיסונים אחרים, ואין צורך לשמור על רווח זמן מסוים בינו לבין קבלת חיסונים אחרים. תופעות לוואי אפשריות: כאב, נפיחות ואודם במקום ההזרקה לתקופה קצרה. אין לקבל חיסון זה בזמן הריון, אם ארעה תגובה קשה למנה קודמת של החיסון וכאשר יש מחלת חום. במקרה האחרון יש לדחות את מתן החיסון עד אחרי ההחלמה.

החיסון אינו כלול בסל הבריאות הממלכתי. את מנות החיסון רוכשים בבית מרקחת, ואת הזריקה מבצעת האחות בקופת החולים. לרכישת החיסון נחוץ מרשם מרופא משפחה או רופא נשים. לביצוע הזריקה נדרשת הפניית רופא לחדר האחיות בקופת החולים.

* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

רפואת מטיילים

בפורום זה תוכלו להתייעץ על נושאים כמו המלצות חיסונים לפני נסיעות לחו"ל, זיהומים, קדחת הנילוס, וירוס הזיקה, טיפוס הבטן ועוד
הוספת הודעה לפורום
 
תמונה
לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום
 
 • נשיכת כלב והצורך בחיסון לאחריו
  טלי
  02/09/2019

  שלום,
  בעלי ננשך ע"י כלב מחוסן לכלבת.
  בינתיים בעליו לא מוכנים לשים אותו בהסגר.
  אם ישימו אותו בהסגר לבסוף, בעלי פטור מחיסון נגד כלבת? או שליתר בטחון עליו לקבל את 4-5 הזריקות בכל מקרה?
  תודה
  טלי

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • אף אחד לא עונה פה?

  טלי
  04/09/2019

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • מידע על חיסונים לזנזיבר בנסיעה בטיול מאורגן
  שפרה
  22/02/2016

  שלום ד"ר

  אני נוסעת ב16.3 לחופשה בזנזיבר בטיול מאורגן
  יש לי חיסון טטנוס מ 2010 חוסנתי גם נגד צהבת b
  ב 21.2 נבדקתי לנוגדנים לצהבת a והתוצאה חיובי מוחלש.
  האם צריכה לעשות עוד חיסונים
  תודה מראש על התשובה.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • מידע על חיסונים לזנזיבר בנסיעה בטיול מאורגן - תגובה

  ד''ר מוטי גרופר
  01/03/2016

  יש צורך בחיסונים נוספים ככל הנראה.
  לצורך הערכה והתייחסות מלאה עלייך לפנות ליעוץ מסודר במרפאת מטיילים.
  בברכה,

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • שלשול לא נפסק במזרח, אחרי טיפול בסטופ איט
  תומר
  05/04/2016

  שלום,
  אני לאחר טיול של 5 חודשים באוסטרליה וניו זילנד.
  לפני כ- שבועיים שלושה הגעתי לצפון לאוס ל- 10 ימים.
  אחרי 4 ימים התחיל לי שלשול. הייתי רץ לשירותים מיד אחרי כל ארוחה. אם לא הייתי אוכל לא הייתי צריך לשירותים. הבטן כאבה אבל מיד אחרי שהתפנתי השתפר.
  לאחר כ- 6 ימים שלא השתפר התחלתי טיפול של סטופי איט. כלומר, 2 כדורים בהתחלה וכדור אחרי כל יציאה. סהכ לקחתי 3 כדורים. המצב השתפר ל3ימים.
  היום (אני כבר באיים של תאילנד) שלשלתי כמה שעות אחרי הארוחה וכנל על הערב אך כאב הבטן לא ככ משתפר.
  האם להמשיך עם הסטופ איט. או איך לפעול מכאן?
  תודה רבה, אשמח לכל תשובה שתעזור לי.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • שלשול לא נפסק במזרח, אחרי טיפול בסטופ איט - תגובה

  ד''ר מוטי גרופר
  08/04/2016

  כל כאב בטן שלא משתפר דורש בדיקה רפואית מעמיקה יותר מאשר התייחסות מרחוק.
  מומלץ לפנות למקום באיכות מערבית.
  בברכה,

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • טיול להודו במהלך הריון
  משה שטרונץ
  13/06/2016

  שלום, אשתי ואני טסים לצפון הודו ביולי. אשתי תהיה עד אז בעזרת ה בסוף חודש שני. רצינו לדעת ממה צריך להיזהר.. וכיצד ניתן להתגונן.? תודה מראש

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  טיול להודו במהלך הריון

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • מצטרפת לשאלה!

  שמחה
  30/06/2016

  כרגע בשבוע 12 טסה עוד שבועיים להודו.
  עד לשבוע 32
  איזה חיסונים כדאי לעשות?
  האם אתם מכירים מרפאה בהודו ליתר ביטחון?

  אשמח להמלצות ועצות בהכל...

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • האיים הקאריביים
  -
  30/03/2016

  שלום,
  אני ובן זוגי תכננו לנסוע לטיול בארה"ב ולאיים הקאריביים. יש לי מספר שאלות:
  האם יש צורך בחיסונים כלשהם ליעדים האלה?
  מבחינת נגיף הזיקה- ראיתי באתר משרד הבריאות שהנגיף נמצא גם בקאריביים ושאלתי היא- כמה זמן מהטיול נחשב זמן בטוח לכניסה להריון?
  בנוסף, ללא קשר להריון קראתי באתר משרד הבריאות שהדבקה בנגיף עלולה לגרום לחום, דלקת פרקים ובמקרים מסויימים ג'יליאן ברה- עד כמה זה נפוץ? אמצעי ההגנה היחד הוא ספריי דוחה יתושים?
  תודה רבה :)

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  האיים הקאריביים

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • האיים הקאריביים - תגובה

  ד''ר מוטי גרופר
  08/04/2016

  מומלץ לפנות למרפאת מטיילים שם ישמחו לענות לשאלותייך
  בברכה,

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • נגיף הזיקה- תאילנד
  אני
  26/01/2016

  היי,
  בהנתי שיש אזהרה בנוגע לתאילנד על נגיף הזיקה.
  מה ההנחיות בנוגע למי שמתכננת היריון בתקופה שלאחר השהות בתאילנד?

  תודה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  נגיף הזיקה- תאילנד

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • מה עושים ?

  דוד
  30/01/2016

  גם אני ואישתי שעומדת להכנס להריון אמורים לטוס לתאילנד.
  כבר הזמנו כרטיסים והכל...

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • מה עושים ? - תגובה

  ד''ר מוטי גרופר
  30/01/2016

  מומלץ לנהוג לפי המלצת משרד הבריאות, כלומר התגוננות אופטימלית כנגד עקיצות יתושים
  בברכה,

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • נגיף הזיקה- תאילנד - תגובה

  ד''ר מוטי גרופר
  30/01/2016

  יש להתגונן באופן אופטימלי כנגד עקיצות יתושים בהתאם להמלצות משרד הבריאות
  בברכה,

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • ריקציה
  יעל
  27/01/2016

  שלום לד"ר הנכבד
  הייתי בבורמה תפסתי חום כשבוע ללא כתמים כשחזרתי הביתה עשיתי בדיקות דם וירולוגיות והתגלתה לי ריקציה ב-SF ה -IgG בבדיקה של ה-6.12 היה שלילי בבדיקה של ה-14.12 היה גבולי ובבדיקה של ה-14.1. היה 200 ה-IgM בבדיקה של 6.12 היה גבולי בבדיקה של ה14.12היה חיובי ובבדיקה של ה-14.1 היה חיובי וה-QII בשתי הבדיקות הראשונות היה שלילי ובבדיקה של ה14.1 היה חיובי קבלתי עשרה ימים אנטיביוטיקה דוקסילין לפני הבדיקות של 14.1 וכשחזרתי על הבדיקות ב14.1 נראה לי שהתוצאות החמירו לדעתי האם אתה יכול להשיב לי במהרה מה זה אומר מה אני צריכה לעשות למי לפנות לטיפול אם צריך האם זה יעבור לבד או מה?האם אני בסכנה של זיהום הדם או משהו אחר אין לי שום סימן חיצוני של פריחה אבל יש לי צמרמורות מדי פעם מודה לך על תשובתך המפורטת והמהירה אני די בלחץ כי עברו כחודשים מאז הספור


  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  ריקציה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • ריקציה - תגובה

  ד''ר מוטי גרופר
  30/01/2016

  שלום רב,
  אנא פני ליעוץ רפואי מסודר ורלוונטי
  בברכה,

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • כדורים נגד בילהרציה
  עמית
  20/01/2016

  שלום רב,
  חזרתי אתמול ממלאווי. לאחר ביקור באגם מלאווי רכשתי כדורים נגד בילהרציה. הרוקח שקל אותי ונתן לי כדורים על פי המשקל ואמר לי שיש לקחת 6 שבועות מהמגע האחרון עם המיים. אני לא בטוח שזה נכון.
  השאלה שלי היא מתי לקחת את הכדורים? כמה זמן לאחר המגע האחרון עם המיים?
  והאם לקחת גם אם אין תסמינים

  בתודה מראש,

  עמית

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  כדורים נגד בילהרציה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • כדורים נגד בילהרציה - תגובה

  ד''ר מוטי גרופר
  22/01/2016

  שלום רב,
  שאלתך חשובה, אך אינה מתאימה לתשובה במסגרת הפורום.
  אנא פנה לרופא הבקיא בתחום להתייעצות
  בברכה,

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • דחוף תשובה,להודו ל10 ימים בלבד להתחסן?
  חנה מור
  10/01/2016

  שלום ד"ר, שבוע הבא בעלי ואני יוצאים עם קבוצה מאורגנת לטיול קצר בהודו ל10 ימים בלבד.האם נחוץ להתחסן ןאם כן למה? (רק עכשיו הודיעו לנו המהחברה שהבירור עלינו...)
  מאוד אודה על תשובה מהירה בגלל קוצר הזמן לצערי..
  חני

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • דחוף תשובה,להודו ל10 ימים בלבד להתחסן? - תגובה

  ד''ר מוטי גרופר
  11/01/2016

  בהחלט מומלץ להתחסן להודו לכל משך נסיעה.
  פנה ליעוץ במרפאת מטיילים
  בברכה,

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • כדורים נגד מלריה - גואה
  חן
  22/12/2015

  שלום רב,
  אנחנו טסים באמצע ינואר לשלושה וחצי שבועות, כל המשפחה (זוג + 2 ילדים בני 4.5 ו 7) לגואה (הודו).
  האם לדעתך אנחנו או הילדים צריכים לקחת כדורים נגד מלרייה.
  במרפא שהיינו נאמר לנו שלא צריך....

  תודה מראש,

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  כדורים נגד מלריה - גואה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • כדורים נגד מלריה - גואה - תגובה

  ד''ר מוטי גרופר
  09/01/2016

  כעיקרון אין תשובה חד משמעית לשאלה, אך מדובר בסיכויים נמוכים, בגלל שמדובר בעונה היבשה.
  מניח שבמרפאה בה ביקרתם דנו איתכם במערכת השיקולים, ואם כך, תמיד עדיף לפעול לפי יעוץ מסודר במרפאה.
  בברכה,

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום