תרופות סבתא: אוזניים

שמן זית חם, שום, בצל ועלי כרוב מבושלים, יכולים להקל על כאב אוזניים טורדני. לכן לפני שמתחילים טיפול אנטיביוטי, ניתן לנסות שיטות סבתא שונות כדי להפחית את הכאבים
כאבי אוזניים נגרמים בדרך כלל כתוצאה מלחץ שמתפתח באזור האוזן, או כאשר גוף זר או זיהום חוסם את ניקוז הנוזלים באוזן. מדובר בכאב חד וחזק שעשוי להקרין גם לאזורים אחרים בפנים ובראש, ולגרום לסחרחורות ולזמזומים. לרוב כאבי אוזניים נגרמים כתוצאה מדלקת באוזן התיכונה או באוזן החיצונית, והם עלולים להתרחש בשל מחלת השפעת או במזג אוויר קר.

דלקת אוזניים נפוצה מאוד בקרב ילדים, בעיקר בחודשי הקיץ. הסיבה לכך היא חיידקים ונגיפים שונים המצויים בבריכות שחייה ובים, לכן חשוב לנקות היטב את הלכלוך במים מתוקים לאחר הרחצה. הדלקת יכולה לעבור בעזרת שימוש בטיפות אוזניים, שניתן לקבל עם מרשם הרופא, אך אם היא מתפתחת ומתפשטת צריך לקבל אנטיביוטיקה או טיפול תרופתי אחר.

כאשר לא מטפלים בדלקת אוזניים חמורה עלול להיווצר נזק בלתי הפיך בשמיעה, על כן חשוב לטפל ולא להזניח, אולם לא כל כאב אוזניים מעיד בהכרח על דלקת ועל צורך להשתמש באנטיביוטיקה, ואף מחקרים הוכיחו כי רוב דלקות האוזניים אצל ילדים חולפות מעצמן תוך יומיים שלושה. יחד עם זאת גם אם אין צורך לפנות מיד לרופא, לא חייבים לסבול וישנן מספר דרכים טבעיות ויעילות כדי להקל על כאב.

שום ושמן זית לפתיחת התעלות

דרך אחת להקלת כאב אוזניים, שמומלצת גם לילדים, היא תערובת של שום עם שמן זית. אפשר לרסק שן שום לתוך שתי כפות של שמן זית, ולאחר הסינון לטבול בתערובת צמר גפן ולתחוב לתוך האוזן. שיטה זו פותחת את תעלות הניקוז ומשחררת את הנוזלים שהצטברו באוזן.
במקום שום אפשר להשתמש בשמנים טבעיים אחרים. לשם כך יש לערבב כף אחת של שמן זית עם ארבע טיפות שמן לוונדר, או ארבע טיפות שמן קמומיל, או ארבע טיפות של שמן עץ התה, להספיג בצמר גפן ולהכניס לאוזן לפני השינה.

חימום אוזניים באמצעות ביצה קשה

דרך נוספת היא לחמם את האוזן הכואבת באמצעות הצמדת כרית מחוממת או ביצה קשה. לשם כך יש לחמם כרית במיקרוגל, או לבשל ביצה במים כעשר דקות. כאשר הביצה מוכנה יש להוציאה מהמים, להניח לה להצטנן מעט ולהצמידה אל האוזן. כדי להקל על כאבי אוזניים במהירות, אפשר לחמם חצי כוס מלח במיקרוגל במשך שתי דקות, להכניס את המלח החם אל תוך גרב ולהניח על האוזן.

עלי מנגו וכרוב לכאבי אוזניים

אפשר להרתיח עלי מנגו או עלי כרוב בתוך מים, להניח את העלים בתוך בד כותנה, לקפל את הבד ולהניח על האוזן, או לטבול את הנוזל לאחר שהתקרר מעט באמצעות צמר גפן להניח על האוזן. כמו כן, ניתן לחתוך בצל טרי לחתיכות קטנות, לשים את החתיכות בפיסת בד ולהניח על האזור הכואב למשך מספר דקות.

* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר