בריאות, רפואה
מאמרים | פורומים | רופאים  
  חיפוש במאמרים  
הריון ולידהדיאטה, תזונהתרופות, ויטמיניםעיניים, משקפייםניתוחים פלסטייםרפואה משלימהקוסמטיקה, איפורעיצוב שיערפסיכולוגיהאורטופדיה
 
מין, יחסים, זוגיותכושר גופנירפואת שינייםרפואת ילדיםלב, כלי דםעזרה ראשונהמחלות, טיפוליםגיל הזהבחוק משפט, ביטוחמתכוני בריאות
הוסף למועדפים 
מה אתם לוקחים כשאתם חולים?
בולע הכל כדי להיות בריא
מה שאומר הרופא
רק תרופות טבעיות
כדורים - רק אם אין מנוס
נותנים למחלה לחלוף מעצמה
 שלח
מילון רפואי
 | עקבו אחרינו
 

חום

כל מה שרציתם לדעת על חום גוף: מהו חום גבוה, איך מומלץ לבצע מדידת חום, כיצד מזהים חום אצל תינוקות, וגם שיטות הורדת חום.
 מהו חום? חום גבוה הוא עליה בטמפרטורת הגוף. טכנית, כל טמפרטורה מעל 37 מעלות צלזיוס בבדיקה עם מדחום בפה, וכל טמפרטורה מעל 37.2 מעלות צלזיוס כשמבצעים בדיקה רקטלית (בפי הטבעת) עם מדחום, נחשבת לחום. עם זאת, אלו הם המספרים הממוצעים בלבד וישנם אנשים רבים שטמפרטורת הגוף הנורמאלית שלהם גבוהה או נמוכה ב-0.6 מעלות ממספרים אלו. לאורך היום יכול חום הגוף לעלות אפילו במעלה אחת שלמה - וזהו מצב תקין. באופן מובהק ניתן להגדיר חום גבוה כאשר טמפרטורת הגוף גבוהה מ-38 מעלות צלזיוס.

באופן טבעי, חום הגוף עולה מעט בשעות הערב ויורד בשעות הלילה המאוחרות. חום גבוה משמש כהגנה טבעית נגד חיידקים ובקטריות שלא יכולים לחיות במעלות גבוהות. לכן, בדרך כלל, כשיש חום מעט נמוך לא מטפלים בו, מאחר שהחום הנמוך מראה כי הגוף לא נלחם בחיידקים.

הסיבות לעליית חום הן רבות, החל מהצטננות, כאבי גרון, דלקת סימפונות וכו', דרך מחלות קשות כגון סרטן או איידס ועד לבוש חם מדי או שהייה במקום חם מאוד.

 כיצד מודדים חום? ניתן לבדוק חום עם מדחום דיגיטלי המוחדר לפה, לבית השחי, לפי הטבעת או לאוזן. מומלץ לא להשתמש במדחומי הזכוכית הישנים, מאחר והם מכילים כספית רעילה העלולה לדלוף החוצה במקרה שבירה.

1. מדידת חום בבית השחי. מדידה זו מיועדת בעיקר לילדים. היא אינה מדויקת והמדחום בשיטה זו מראה בדרך כלל מעלה אחת פחות מחום הגוף האמיתי. ההוראות: להכניס את המדחום מתחת לבית השחי של הילד במשך כדקה.

2. מדידת חום באוזן. מדידה זו נעשית עם מד חום מיוחד לאוזן. אם קיימת הרבה שעוות אוזניים הבדיקה לא תהיה מדויקת. הבדיקה לא מתאימה לילדים מתחת לגיל שלוש שנים. ההוראות: יש להכניס את המדחום לאוזן למשך כדקה.

3. מדידת חום בפה. בקרב מבוגרים ובקרב ילדים בגיל ארבע-חמש ומעלה ניתן למדוד חום דרך הפה. ההוראות: יש להכניס את המדחום מתחת ללשון, לסגור את הפה ולהשאירו בפה כדקה. יש להימנע ממשקאות חמים או קרים כרבע שעה לפני המדידה על מנת לא להשפיע על התוצאה.

4. מדידת חום רקטלית. מדידת חום רקטלית מומלצת מאוד לילדים עד גיל שלוש, מאחר שהיא המדויקת ביותר בגילאים אלו. יש לחטא היטב את המדחום, להשתמש בחומר סיכה, להכניס את המדחום לפי הטבעת כסנטימטר או שניים (לא להכניס עמוק מדי), ולהשאיר בפנים כדקה.

 מתי יש לפנות לרופא?

1. כשלנער או מבוגר יש חום במשך למעלה מ-48 שעות.
2. כשהחום בכל גיל גבוה מ-40 מעלות צלזיוס.
3. כשהחום מלווה בסימפטומים מדאיגים, כגון קשיי נשימה, בלבול, קשיים בהזזת גפיים, עצבנות מוגזמת ועוד.
4. כשיש סימפטומים שמצביעים על מחלה, למשל, שיעול, כאבי גרון וכו'.

 מהן השיטות הנפוצות להורדת חום?

1. תרופות להורדת חום - התרופות הנפוצות הן פארצטמול, דיפירון ואספירין.
2. אמבט מים פושרים.
3. שתייה מרובה.
4. הרטבת העור על ידי מטלית ספוגה במים פושרים.
5. הפעלת מכשירים אלקטרוניים להקטנת החום: מזגן, מאוורר.
6. עטיפת שקית קרח במגבת והנחתה על הראש.

 חום אצל תינוקות. חום אצל תינוקות זהה לחום אצל מבוגרים. החום הממוצע לתינוקות הוא 36-38 מעלות. במקרה שיש חשש לחום אצל תינוקות יש לבדוק זאת עם מדחום בדרכים שתוארו.

על ההורים לקחת את התינוק לרופא במקרים הבאים:

1. כשלתינוק קטן מגיל שלושה חודשים יש חום בגובה 38 מעלות בבדיקה רקטלית.
2. כשלתינוק בן 3-12 חודשים יש חום בגובה 39 מעלות.
3. כשלילד מתחת לגיל שנתיים יש חום גבוה מ-38 מעלות שנמשך למעלה מיממה.

להלן מספר כללים להורדת חום אצל תינוקות:

1. יש להקפיד על שתייה מרובה על מנת למנוע התייבשות.
2. אין צורך לעטוף את הילד בשכבות לבוש רבות, אלא להקפיד על לבוש מתאים בהתאם לעונה ולצרכי הילד.
3. במקרה וחום הילד עולה מעל 38.5 מעלות, יש להשתמש בתרופה להורדת חום לילדים דוגמת אקמולי.
4. יש לשמור על טמפרטורת חדר נורמלית וכן לדאוג לאוורור החדר.
5. אין למרוח אלכוהול על גוף הילד - אלכוהול נספג היטב דרך העור. כמו כן, לא מומלץ לעטוף את הילד במגבות רטובות הואיל וכך נמנעת פעולת האידוי המורידה את החום.
6. יש להכין אמבטיה פושרת עם מים נעימים למגע, ולטבול את הילד למשך 20-30 דקות.

 חום נמוך. חום נמוך הוא הכינוי לירידה בטמפרטורת הגוף. חום נמוך מתרחש כתוצאה ממחלה, חשיפה לטמפרטורות נמוכות מאוד למשך זמן רב וגורמים אחרים. בלשון הרפואית נקראת התופעה היפותרמיה (Hypothermia). ניתן להגדיר אדם כחולה בהיפותרמיה כאשר חום גופו נמוך מ-35 מעלות. טמפרטורה נמוכה מ-32 מעלות עלולה לגרום למוות.

אדם הסובל מחום נמוך נראה חיוור, רועד, חלש ומתנהג בצורה אדישה. במצבים קשים יותר קצב ליבו ונשימתו מאטים. הטיפול בחום נמוך כולל חימום הגוף באמצעים שונים, שתיית שתייה חמה ועוד.
 טיפ בנושא חום

שתו תה ירוק, והרבה

על פי הרפואה הסינית, התה הירוק הוא בעל "אנרגיה מקררת" (כלומר, טוב לשתיה בימים חמים ומומלץ לאנשים שסובלים מחום פנימי), עוזר לפעילות מערכת העיכול ומסייע להפחתה במשקל, מוריד כולסטרול ושומנים בדם, עוזר לפיתרון בעיות אבנים ודלקות בכיס המרה, מנקה את "אנרגיית הלב" ומתאים למי שסובל מבעיות של היצרות כלי הדם, ומסייע לשמירה על בריאות והיגיינת הפה.