מחקר: רעלת הריון וויטמינים מסוג C ו-E

מחקרים קודמים מצאו קשר בין מניעת רעלת הריון לבין צריכת ויטמינים מסוג C ו-E. למרות זאת, מחקר חדש לא הצליח להוכיח שויטמינים מסוג C ו-E יעילים במניעת רעלת הריון וממליץ שלא להתייחס אליהם כפיתרון.
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 18/04/2010 |
צפיות: 3,787
האם צריכה מוגברת של ויטמינים מסוג C ו-E במהלך הריון יכולים למנוע רעלת הריון? מחקר חדש קובע שלא. המחקר שהתפרסם ב

The New England Journal of Medicine

בחן יותר מ10,000 נשים בהריון בין יולי 2003 לפברואר 2009 ולא הצליח להוכיח שמינונים גדולים של ויטמינים מסוג C ו-E יכולים להוריד הסיכון לסיבוכים כתוצאה מלחץ דם גבוה במהלך הריון.

רעלת הריון, מצב המאופיין על ידי לחץ דם גבוה וחלבון בשתן לאחר השבוע ה-20 להריון, מתרחשת ב-5%-8% מכל ההריונות ובכ-15% מכל הלידות המוקדמות. רעלת הריון היא סיבה עיקרית לסיבוכים בהריון ובלידה כולל לידה במשקל נמוך של תינוקות, לידה מוקדמת, מחלות ומוות של נשים הרות ושל עוברים, ויכולה להירפא רק על ידי לידה של התינוק.

למידע נוסף בנושא רעלת הריון ועוד, היכנסו לפורומים:
פורום הריון בסיכון גבוה
פורום הריון ולידה
פורום תזונה בהריון
פורום רפואה משלימה בהריון
פורום חרדה מהריון, חרדה בהריון

רעלת הריון היא עדיין גורם מוות עיקרי במדינות מתפתחות והגורם השני למוות של נשים הרות בארה"ב. בעבר הוכח שאספירין יעיל כהגנה מפני רעלת הריון והוא נרשם לנשים שסבלו מרעלת הריון אך ממצאים בנושא זה אינם חד משמעיים ולא כל הרופאים ממליצים על טיפול בו.

המחקר הנוכחי סותר מחקר בריטי שנערך לפני יותר מעשור ובדק 300 נשים הרות שמצא שלקיחת ויטמין C וויטמין E מורידה את הסיכון לרעלת הריון. אך מדענים לא הצליחו לחזור על מחקר זה שנית, להוכיחו או לחזקו. בבדיקה הנוכחית של המחקר האחרון נכללו יותר נשים והוא בחן התחלת טיפול מוקדמת יותר בוויטמין C ובוויטמין E מכל מחקר אחר. על מנת להצטרף למחקר נשים היו צריכות להיות בהריון ראשון ובסיכון נמוך לרעלת הריון. הן החלו לקחת ויטמינים בין השבוע התשיעי לשבוע ה-16 של ההריון והמשיכו לקחת אותם עד ללידה.

למאמרים נוספים בנושא רעלת הריון ועוד:
הכל על רעלת הריון
רעלת הריון: הפתרון קרוב מתמיד
כל מה שרציתם לדעת על רעלת הריון
אחרי רעלת הריון, מגיעות מחלות לב
לראשונה: בדיקה לחיזוי רעלת הריון

בסיום המחקר לא נמצאה שום עדות להטבות עבור האם או התינוק, למעשה החוקרים ועמיתיהם מצאו שנשים שלקחו ויטמינים באופן רנדומאלי נטו יותר לפתח תסמינים של לחץ דם גבוה מאשר אלו שלקחו תרופות דמה, למרות שההבדל בין שתי הקבוצות יכול היה להיות מקרי. חוקרים נוספים שעסקו בנושא טוענים כי לאור תוצאות המחקר לא ניתן להמליץ על נטילה מוגברת של ויטמין C או ויטמין E כדי למנוע רעלת הריון.

יש להדגיש כי ממצאי המחקר לא אומרים שיש להפסיק ליטול ויטמינים לפני הלידה או להפסיק ליטול מינונים סטנדרטיים של ויטמין C ושל ויטמין E בזמן הריון או בכל שלב אחר שהוא בחיים. יש לזכור כי המינונים שנלקחו במחקר היו משמעותית גבוהים יותר מאלו הנלקחים באופן נורמאלי ותפקדו יותר כפיתרון תרופתי מאשר כוויטמין או כתוסף תזונה.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר