פורום שרירנים ברחם - מיומה - יש לך שאלה?

בפורום זה תוכלו להתייעץ על נושאים כמו פעילות הורמונאלית, אולטרסאונד אגן, שחלות פוליציסטיות, מיומות בהריון, ריבוי מיומות ועוד

מנהל הפורום

פרופ` יונה תדיר
פרופ' יונה תדיר
ד``ר רועי משיח
ד"ר רועי משיח
הוספת הודעה לפורום

תמונה
לקביעת תור אצל ד"ר רועי משיח ללא פרסום בפורום

• התלבטות לגביי ניתוח שרירנים
    קרני
    22/10/2021

שלום.
    לצערי סובלת מדימומים כבדים עקב שני שרירנים גדולים. אחד בגודל 11 ס"מ והשני בגודל 8 ס"מ.
    הומלץ לי לעבור ניתוח בגישה בטנית.
    המלצת הרופא וההתלבטות הינה בין הסרת השרירנים לבין כריתה מלאה של הרחם ( ללא שחלות)
    בת 39, לאחר שלושה קיסריים.
    ייתכן ושוקלת הריון נוסף. אשמח לדעת האם יש פתרון נוסף מלבד ניתוח בגישה בטנית לשרירנים כאלו גדולים. כמו כן מה הסיכוי לשאת הריון תקין לאחר ניתוח שכזה.
    בברכה, קרני

תגובה

* המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
    הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה
    התלבטות לגביי ניתוח שרירנים

הוספת תגובה

תמונה

לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

• דימום ברחם משרירן והאם זה ימשיך
    רעות בלהסן
    21/10/2021

בהמשך לשאלה משבוע שעבר על 2 שרירנים ברחם.האם הדימום ימשיך עד עד להסרת השרירן

* המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
    הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה
    דימום ברחם משרירן והאם זה ימשיך

הוספת תגובה

תמונה

• סביר להניח שכן הדימום ימשיך עד להסרת השרירן

פרופ' יונה תדיר
    21/10/2021

סביר להניח שכן

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• טיפול שאיבה לאחר ניתוח להסרת שרירן
    אנונימית
    18/10/2021

בת 42 בטיפולי פוריות, עלי לעבור ניתוח להסרת שרירן 6+ סמ. מספר רופאי פוריות ייעצו לי לגשת לניתוח ולפניו לעשות 2 טיפולי שאיבה להקפאת עוברים. הבנתי שלאחר הניתוח אין להכנס להריון חצי שנה אולם להפתעתי המנתח חידש לי כי ההחלמה מהניתוח היא כחודש שלאחריה אפשר לבצע שאיבה להקפאה. אם זה אכן נכון, לא ברור לי מדוע 3 יועצי פוריות המליצו לי לבצע שאיבות להקפאות לפני ניתוח? זה הרי "מבזבז" זמן ודוחה ניתוח ב3-4 חודשים. אם אפשר לחזור ולטפל כחודש אחרי ניתוח, ההגיון אומר שעדיף ניתוח במיידי, וכחודש-חודשיים לאחריו לבצע שאיבה לשם הקפאה כי כך לפחות "מרוויחה" שתקופת החצי שנה שבה אסור להכנס להריון מתחילה במיידי.

אשמח להבהרה
    תודה

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה
    טיפול שאיבה לאחר ניתוח להסרת שרירן

הוספת תגובה

תמונה

• הייתי ממליץ לנתח בהקדם ולאחר כמה חודשים

פרופ' יונה תדיר
    18/10/2021

שאלתך ממחישה היטב שרפואה אינה מתמטיקה. מאחר ויש הגיון בכל הדרכים שציינת. בגיל 42 הזמן מהווה גורם חשוב, ובכל מקרה, נסיון טיפול ב IVF עדיף שיהיה עם עובר טרי. ולכן, מה שאני הייתי ממליץ (אם צריך בכלל ניתוח, (ואת זה קשה לאמר רק לפי גודל השרירן) זה לנתח בהקדם, ולפי המתב לאחר הניתוח, לאחר 3-4 חדשיםל להכנס למבלול הטיפול, וההחלטה את לעשות שימוש מיידי בעוברים טריים, או להקפיא, לקבל בהתאם למצד הרחם, למהירות השיקום, למספר ואיכות העוברים, וכו׳.

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• איך אפשר לדעת את מהירות השיקום ומצב רחם

אנונימית
    18/10/2021

תודה רבה על התגובה המהירה.
    השרירן בגודל 6+ בדופן רחם, אחורי, שלא מעוות חלל. רק לאחר שנה+ של טיפולים שלא צלחו (ועוברים יפים שהוחזרו) הומלץ לי ע"י 3 רופאי פוריות שייתכן ושרירן כן מפריע ולגשת לניתוח להסרתו (כפי שציינת לצערי זו לא מתמטיקה).
    לפי מה שנאמר לי לגבי החזרה זה שלוקחים טווח ביטחון של חצי שנה. אשמח להבין, איך אפשר לדעת את מהירות השיקום ומצב רחם? לפי מה שנאמר לי לא ניתן לדעת את מצב הצלקת מבלי לנתח ולהסתכל ולכן הטווח בטחון לכניסה להריון הוא חצי שנה.

תודה רבה

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• עומק החדירה לדופן הרחם והאם הייתה כניסה לחלל הרחם

פרופ' יונה תדיר
    18/10/2021

סוג הניתוח, עומק החדירה לדופן הרחם, האם הייתה כניסה לחלל הרחם, ומהירות השיקום, חשובים לצורך הגדרת פרק השזמן להמתנה. מילת המפתח בשאלתך היא ״יתכן״ והשרירן כן מפריע. את זה לא ניתן לדעת בוודאות, ועם זה צריך להמשיך להתמודד. אין וודאות בשאלה זו.
    פרופ׳ יונה תדיר

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• שרירן ברחם ודימום מה כדאי לעשות בינתיים
    רעות
    15/10/2021

.כעת מדממת שלושה וחצי חודשים. בהתחלה היו גושים עצומים שכעת פחתו וזמן האחרון חזרו שוב בקטן יותר. באולטראסאונד התגלו שני שרירים בגודל 11/15 ו 16/14.ולמרות מספר סוגי גלולות אך דבר לא עזר. וזה שוב מתחזק.כעת ממתינים לתוצאות ביופסיה על מנת להמשיך טיפול מה כדאי לעשות בינתים

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה
    שרירן ברחם ודימום מה כדאי לעשות בינתיים

הוספת תגובה

תמונה

• בגודל כזה של שרירנים ובגיל כזה אין הרבה חלופות טיפול

פרופ' יונה תדיר
    15/10/2021

בגודל כזה של שרירנים, ובגיל כזה, אין לך הרבה חלופות טיפול. העובדה שציינת ״למרות מספר סוגי גלולות״ אינה רלוונטית, כי שום גלולה לא הייתה משנה את התפתחות השרירנים. גם נושא הביופסיה פחות רלוונטי. לא ברור איזה ביופסיה? של מה? כי הרי ביופסיה של השרירן לא נעשתה, וביופסיה של רירית הרחם אינה אומרת שום דבר על השרירן. בגודל כזה של שרירנים צריך להוציאם, ויפה שעה אחת קודם. כי שני גושים כאלה לוחצים על אברים אחרים, פוגעים בבריאותך ובאיכות חייך, ואם לא יוציאו אותם, הם יגדלו וככל שתמתיני יותר גם הנזק לרחם יגדל יותר. סביר להניח שאם הייתה עוברת ניתוח לפני שנה-שנתיים אפשרות שיקום הרחם הייתה גדולה יותר.

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• שרירן ברחם ודימום ולא מתכננת היריון
    רעות
    15/10/2021

בת 38.5 בן יחיד בן 13.5 כרגע לא מתכננת הריון אך גם לא מעוניינת בהסרת הרחם

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה
    שרירן ברחם ודימום ולא מתכננת היריון

הוספת תגובה

תמונה

• שרירן ברחם ודימום מה כדאי לעשות בינתיים
    רעות
    15/10/2021

.כעת מדממת שלושה וחצי חודשים. בהתחלה היו גושים עצומים שכעת פחתו וזמן האחרון חזרו שוב בקטן יותר. באולטראסאונד התגלו שני שרירים בגודל 11/15 ו 16/14.ולמרות מספר סוגי גלולות אך דבר לא עזר. וזה שוב מתחזק.כעת ממתינים לתוצאות ביופסיה על מנת להמשיך טיפול מה כדאי לעשות בינתים

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה
    שרירן ברחם ודימום מה כדאי לעשות בינתיים

הוספת תגובה

תמונה

• בת כמה את ומה תכניות הילודה שלך

פרופ' יונה תדיר
    15/10/2021

בת כמה את? מה תכניות הילודה שלך?

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• כמה זמן יכול להימשך הדימום משרירן
    רעות
    15/10/2021

כמה זמן יכול להמשך הדימום משרירן
    כבר שלושה וחצי חודשים ורק מתחזק

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה
    כמה זמן יכול להימשך הדימום משרירן

הוספת תגובה

תמונה

• לא ניתן להתייחס לשאלתך ללא פרטים

פרופ' יונה תדיר
    15/10/2021

האם נראה לך שעם כמות כזו של פרטים אפשר להתייחס ברצינות לשאלתך???

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• ניתוח להסרת מיומות ברחם
    HE
    12/10/2021

יש לי מיומה על דופן הרחם בגודל כ 9 סנטימטר ועוד אחת צמודה אליה כ 2 סנטימטר,
    המיומות לוחצות לי על שלפוחית השתן ולכן זה די מציק ולפעמים כואב אבל אני לא סובלת מדימומים.
    אני בת 25 לפני הריונות והרופא אמר לי שצריך לעשות ניתוח פתיחת בטן ואי אפשר בניתוח זעיר
    השאלה שלי זה האם באמת אי אפשר להוציא את המיומות בגישה זעירה והאם אכן נחוץ ניתוח פתיחת בטן לשם כך או שיש דרך קלה יותר להפטר מהן
    תודה רבה

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה
    ניתוח להסרת מיומות ברחם

הוספת תגובה

תמונה

• חשוב להתמקד בצלקת ברחם ולא בצלקת בדופן הבטן

פרופ' יונה תדיר
    12/10/2021

סביר להניח שבגילך את מעוניינת בשימור פוריותך, ולכן חשוב להתמקד בצלקת ברחם ולא בצלקת ברופן הבטן. בגודל כזה סביר להניוח שניתן לשמר טוב יותר את מצב הרחם ע״י ניתוח בגישה פתוחה, וכדי להבין שדחיית ההחלטה, והביצוע, מגידלה את הנזק (הגדל עם הזמן) מהמיומה שגדלה בהדרגה לא רק לוחצת על אברים אחרים, אלא גם מעוותת את הרחם. זה מה שצריך להטריד אותם, ולא סוג הניתוח שנועד למנוע נזק נוסף. בהצלחה, פרופ׳ תדיר

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• שרירן וכניסה להריון אחרי הפלה
    א
    10/10/2021

בת 32 אחרי הריון ראשון ספונטני שנגמר בהפלה בלתי שלמה בשבוע 8 ואישפוז בבית חולים.
    לפני ההריון 2 שרירנים , חודשיים אחרי ההפלה אותרו עוד 2 שרירנים . (לקחתי גם דופסטון בהנחיית הרופאת נשים במשך חודשיים)
    2 תוך דופניים בקיר אחורי (אחד נוגע בחלל הרחם אך לא חודר לתוכו)
    1 תוך דופני בקיר קדמי
    1 סב סרוזי שמאלי
    השרירן הכי גדול בגודל 24×24 מ"מ
    רוצה לנסות להיכנס שוב להריון וחוששת מהשרירנים. האם זה יכול לגרום להפלה נוספת ? נאמר לי ש2 שהיו לא היוו גורם משפיע
    מה צריך לבדוק לגבי השרירנים, סוגי בדיקות?
    תודה רבה על המענה.

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה
    שרירן וכניסה להריון אחרי הפלה

הוספת תגובה

תמונה

• מדובר בשרירנים קטנים יחסית ואין כל אפשרות לדעת

פרופ' יונה תדיר
    10/10/2021

מדובר בשרירנים קטנים יחסית ואין כל אפשרות לדעת אם זה קשור להפלה ו/או מה יהיה גורלו שח ההריון הבא. מאחר וכ 20% מההריונות מסתיימים בהפלה טבעית שבחלקם מדובר במנגנון הגנה של הטבע להפסקה של הריון אשר סביבה כלשהי אינו תקין. ההחלטה אם לבדוק ? או מה לבדוק ? חייבת להיות חלק מדיון עם רופא/ה מטפל/ת , מאחר ויש אין ספור שיקולים רפואיים להגדרת הצורך בברור רפואי.

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• שרירנים נמקיים ברחם מוגדל
    דינה
    06/10/2021

שלום רב!אני בת 58,נשואה+1.
    שנים רבות יש לי רחם גדול עם מיומות רבות גדולות.נמצאת במעקב גינקולוגי.בשנת 2013 עשיתי סיטי:רחם מוגדל עם מיומות כולל מיומה נמקית.טופלתי באנטיביוטיקה ופלא ג'ל.בשנת 2017 עשיתי סיטי-אין שינויים בגודל הרחם והמיומות.
    מאז במעקב גינקולוגי עם US כל שלושה חודשים.לפי הסיכומים:אין שינוי בגודל הרחם ובשרירנים.
    אתמול עשיתי את הסיטי:רחם גדול ללא שינוי יחסית לשנת 2017.מיומות נמקיות.
    האם לדעתכם חובה לכרות את הרחם?האם במקרה כזה יש חשש לממאירות?
    בתודה מראש
    דינה

הוספת תגובה

תמונה

• אחרי שנים כה רבות הסיכון לממאירות אינו גדול

פרופ' יונה תדיר
    09/10/2021

אחרי שנים כה רבות הסיכון לממאירות אינו גדול, אך עלול לקרות. אבל חשוב מזה, העובדה שזה לא קטן, ובהעדר מידע על הגודל הכללי, קשר לדעת עת כמה זה גורם ללחץ על אברים אחרים (שלפוחית שתן, מעיים) ופגישה באיכות חיים (תנועה, פעילות גופנית, שינה) ולכן גם לא ניתן להמליץ מעבר לזה.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• האם ניתן להיכנס להיריון לאחר ניתוח
    קרן
    05/10/2021

היי,
    אני עוברת טיפולי פוריות ויש לי עוברים מוקפאים, נקלטתי פעמיים בשנה האחרונה אז שני ההריונות נגמרו בשבוע 5-6, הרופא חושב שזה בגלל מיומה שיש ברחם ושככל הנראה אצטרך לעבור ניתוח להוצאת המיומה.
    לפי המיקום, לדעתו אצטרך ניתוח.
    האם ניתן להכנס להריון לאחר ניתוח בהנחה שהעוברים איכותיים?
    מה הסיכוי להכנס להריון בהחזרת העוברים הבאה ולסיים אותו בידיים מלאות?
    תודה

הוספת תגובה

תמונה

• אין מידע המאפשר להתייחס למצבך

פרופ' יונה תדיר
    05/10/2021

אין בשאלתך ולו גם שמץ של מידע המאפשר התייחסות, על השרירנים? על גודלם? מיקומם? קצב גדילתם? גילך? על עברך הרפואי והמיילדותי... וכו׳.
    על שאלה כזו ניתן רק לענות... ״יבהצלחה״.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• שרירן שגדל וכריתת רחם
    אניה
    24/09/2021

שלום

בת 53 עם וסת סדירה פחות או יותר. לאחרונה דימומי מחזור מאסיביים במשך שבועות שנגמרו רק עם פרימולוט נור שאני כרגע לוקחת ברצף כבר חודש. המוגלובין צנח מ12 ל9.5.
    בביצוע US ראיתי שהשרירין שהיה לי גדל מ3.5 ס"מ ל6.5 ס"מ תוך כשנה. יש לי 2 שאלות:
    1) עם שרירין בגודל 6.5 ס"מ האם ניתן לעשות כריתת רחם לפרוסקופית או שבגדלים כאלה זה רק עם פתיחת בטן?
    2) האם גדילת השרירן כה גדולה בתקופה האחרונה יכולה להסביר מחזרים כל- כך מאסיביים וארוכים שפשוט לא נגמרים שהתחילו אצלי בחצי השנה האחרונה?
    השרירן במיקום סב סרוזי קיר אחורי.

תודה

לקביעת תור
    סגירה
    שרירן שגדל וכריתת רחם

הוספת תגובה

תמונה

• שרירן שגדל

פרופ' יונה תדיר
    24/09/2021

התשובה לשתי שאלותיך היא: כן, אבל…. 1. הניתוח בגישה לפרוסקופית כנראה אפשרי, גם בגודל זב, אבל על כך עליך לשוחח עם המנתח/ת. צורך הניתוח נקבעת על פי מגוון שיקולים, בין היתר גודל ומיקום, אבל גם מיומנות המנתח/ת. 2. קרוב לוודאי שזו הסיבה לדימומים. בהצלחה.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• הפסקת פרימולוט נור לפני ניתוח כריתת רחם עקב שרירנים

אניה
    25/09/2021

היי

כנראה שלאחר לקיחת פרימולוט נור במשך כ3 חודשים אצטרך ניתוח כריתת רחם ובזמן עד הניתוח אנסה להעלות המוגלובין שצנח.
    ראיתי בעלון לתרופה שכתוב שיש להפסיק לקיחת פרימןלוט נור 6 שבועות לפני הניתוח, ויש לי 2 שאלות בנוגע לכך:
    1) למה בעצם יש להפסיק פרימולוט נור זמן כה רב לפני הניתוח?
    2) אם אפסיק לקחת פרימולוט נור לפני הניתוח הדימום יתחדש ועוד פעם יצנח המוגלובין, אז מה עשיתי בזה?

שאלתי מה אפשר לעשות במקרה זה ?

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• הפסקת טיפול תרופתי לפני ניתוח

פרופ' יונה תדיר
    25/09/2021

על כל אלה עליך להוועץ ברופא/ה המנתח/ת

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• השפעות פרוגסטרון על שרירן

אניה
    26/09/2021

היי

תודה רבה על תשובותיך.

האם העובדה שאני אמורה לקחת פרימולוט נור רצוף במשך 3 חודשים במינון של 10 מ"ג ליום, עלולה להשפיע על גדילה מואצת של שרירן?

ומאידך, האם יש מצב שזה דווקא עשוי לגרום לשרירן להצטמק?

מה ידוע בספרות ומהפרקטיקה שלך לגבי השפעת פרוגסטרון על שרירנים?

תודה מראש על תשובתך.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• השפעת פרוגסטרון על שרירנים.

פרופ' יונה תדיר
    27/09/2021

בעקרון, שרירנים מושפעים מהורמון האסטרוגן, אל השילוב עם פרוגסטרון מעודד אף הוא גידול שרירני הרחם.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• חיסון 1 לאחר חצי שנה ויותר החלמה . ברקע רחם שרירני מאוד
    רונית
    23/09/2021

שלום, אני מחלימה מקורונה ( מעל חצי שנה ללא חיסון ) ושאלתי האם כדאי לי להתחסן חיסון ראשון בהתחשב בעובדה כי יש לי רחם שרירני מאוד. אני מאוד חוששת מדימומים כבדים כחלק מתופעות הלוואי של החיסון . מה עלי לעשות? אני בת 30 ומעוניינת להיכנס להריון

הוספת תגובה

תמונה

• פוליפ בגודל 2 סמ ברחם שוקל ? האם זו הסיבה שהבטן מתנפחת פתאם ?
    ליאת
    14/09/2021

הוספת תגובה

תמונה

• אין קשר לכך כלל וזו אינה הסיבה

פרופ' יונה תדיר
    14/09/2021

זו אינה הסיבה.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• מחיצה 70 אחוז מהרחם והאם להסתמך
    רות
    13/09/2021

שלום, עשיתי בדיקת אולטרסאונד תלת מימד והיתה התלבטות לטכנאית בהתחלה אם יש לי רחם מחיצתי או דו קרני. בסוף החליטה שזה מחיצתי ואכן יש מחיצה 70 אחוז מהרחם. שאלתי היא האם להסתמך על המידע הזה שזה לא דו קרני? שאלה שניה לאחר בדיקת היסטרוסקופיה אבחנתית אישרו את המחיצה ואמרו שניתן לנתח ולהסיר אותה אך לא ממליצים לאחר הפלה אחת (עברתי הפלה אחת בשבוע 8). האם כדאי לעשות ניתוח להסרת המחיצה? האם אפשר להחזיק הריון עם מחיצה כזו? ברופאה ממליצה לי לעשות ניתוח..אבל אני מפחדת שלאחר הניתוח יש צלקת שנשארת ברחם ששם הדם לא זורם ואולי גם זו סכנה ובכלל סכנה מהניתוח..

הוספת תגובה

תמונה

• יש אפשרות לנתח מחיצה ויש אפשרות להיריון

פרופ' יונה תדיר
    13/09/2021

ההחלטה אם לנתח או לא תלויה במידה רבה גם בגילך. מחיצה, בניגוד לרחם דו קרני, אפשר לנתח, אבל יש גם אפשרות לעבור הריון במצב זה. ולכן יש הצדקה להמתין ולראות כיצד יתפתח הריון נוסף.
    פרופ. יונה תדיר

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• ישנה אפשרות להחזיק היריון עם 70 אחוז מחיצה

רות
    13/09/2021

אני בת 28 נשואה 4 שנים ומנסה להרות. היתה הפלה אחת. אז אפשר עם 70 אחוז מחיצה להחזיק הריון? תודה על תגובתך!!

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה