רפלקסולוגיה: איזון ובריאות דרך הרגל

רפלקסולוגיה היא שיטה שרואה את כף הרגל כמשקפת את הגוף כולו. כיצד מתבצע טיפול רפלקסולוגיה, למי מתאים הטיפול ומהם היתרונות שלו? הכל על רפלקסולוגיה בסרטון מיוחד.
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 26/01/2011 |
צפיות: 74,479
דירוג: 4.0 מתוך 2 הצבעות
התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע 4.0 מתוך 5
טיפולי רפלקסולוגיה הם לא רק עיסוי מרגיע לרגליים, אלא גם מסייעים לכאבים ולאחרונה אף ניתנים לנשים בהריון ולחולים. רפלקסולוגיה רואה ברגל שלכם כמפה שמשרטטת את הנקודות הרגישות בכל הגוף. על ידי עיסוי רפלקסולוגיה מקצועי אפשר להפחית בכאבים באזורים שונים ולמנוע בעיות בריאותיות מבעוד מועד.

היציבה שלנו והדרך בה אנו הולכים על כפות רגלינו משפיעה על מצב האברים הפנימיים שלנו והם משפיעים על המצב הרגשי שלנו. זה משפיע על המצב המנטלי שלנו וחוזר חלילה. טיפולי רפלקסולוגיה הינם טיפולים היוצרים זרימה במערכת הלימפתית וכן במערכת העצבים. רפלקסולוגיה מעודדת זרימת דם ואנרגיה המעירה את כוח הריפוי הטבעי של הגוף-נפש ומביאה לאיזון ובריאות. זהו הבסיס לטיפולי רפלקסולוגיה.

המילה רפלקסולוגיה נגזרת מהמונח "רפלקס" – משוב או כל סוג של תגובה לגירוי. לעיסוי ולחיצות במיקום מסוים ישנה תגובה באותו אזור, או "תגובת שרשרת" המשפיעה על מקום אחר. רפלקסולוגיה יוצאת מנקודת הנחה שבכפות הרגליים קיים ייצוג של הגוף כולו. על ידי לחיצות בנקודות הרפלקס ניתן להשפיע על אברי הגוף ומערכותיו. מכאן משמעותה השניה של המילה רפלקסולוגיה – רפלקשן – השתקפות של הגוף בכפות הרגליים והידיים.

למידע נוסף בנושא רפלקסולוגיה ועוד היכנסו לפורומים:
פורום גוף נפש, רפואת גוף נפש
פורום הומאופתיה
פורום כאב ורפואה סינית
פורום נטורופתיה
פורום רפואה משלימה, רפואה אלטרנטיבית

קיימות עדויות לשימוש בשיטות רפלקסולוגיה כבר בעת העתיקה. למשל, בציורי קיר בפירמידות במצרים, וכן בסין, בהודו ובשבטים אינדיאנים באמריקה. רפלקסולוגיה, בגירסתה המודרנית, פותחה ע"י יוניס הינגהם בשנות ה-40, התפרסמה בארצות הברית ומשם עברה לרחבי העולם.

רפלקסולוגיה, בדומה לשיטות טיפול הוליסטיות אחרות, מתייחסת לאדם כמכלול שלם ורואה את הקשר בין הגוף והנפש, ולפיכך המטרה הראשונית בטיפול רפלקסולוגיה היא לאבחן את מקור הבעיה, שהוא לעיתים בקשר בין הרמה הפיזית, הרגשית והמנטלית.

רפלקסולוגיה – מה מייצגים החלקים השונים בכף הרגל?
כף רגל ימין מייצגת את החלק הימני של הגוף, כף רגל שמאל מייצגת את החלק השמאלי של הגוף, כאשר במרכז מצוי עמוד השדרה. אזור הראש והחושים משתקפים באזור האצבעות של כפות הרגליים הנקרא אזור האוויר, אזור בית החזה משתקף באזור כריות כפות הרגליים ונקרא אזור האש, אזור הבטן משתקף באזור הגשר של כפות הרגליים ונקרא אזור המים. ואזור הרגליים והאגן משתקף בעקבים ונקרא אזור האדמה.

לכל איבר בגוף יש תפקיד פיזי וכן תפקיד אנרגטי וחוסר איזון יתבטא בכל הרמות. טיפולי רפלקסולוגיה מאזן את הרמות השונות, במישור הפיזי ובמישור האנרגטי. לכן כאשר אדם מגיע לטיפול רפלקסולוגיה הוא ירגיש שינוי ברמה הפיזית (כאבים) ברמה הרגשית (מצב הרוח) וברמה המנטלית (ברמת החשיבה).

כיצד מתבצעים טיפולי רפלקסולוגיה?
מטפלי רפלקסולוגיה נוהגים להשתמש בשיטה הן כטיפול מונע והן בהתמודדות עם סימפטומים קיימים, רפלקסולוגיה יעילה מאוד במצבים של מחלות כרוניות כגון: בעיות נשימה, אלרגיות, כאבי ראש, בעיות אורטופדיות, בעיות של מערכת העיכול וכן לטיפול בהפרעות שינה ומצבי מתח וחרדה.

טיפול רפלקסולוגיה אינו טיפול חד- פעמי אלא תהליך של כמה חודשי טיפול. הטיפול מתבצע אחת לשבוע. המטופל ממלא שאלון בעזרת המטפל הכולל את פרוט בעיותיו ברמה הפיזית והרגשית, כמו כן הרגלי חיים הכוללים: תזונה, איכות של שינה, פעילות גופנית ועוד.

טיפולי רפלקסולוגיה נערכים על גבי מיטת טיפולים, המטופל שוכב בבגדיו וחושף למגע את כפות רגליו. מטרת הטיפול קודם כל ליצור מצב של שקט והרפיה, זמן בו הגוף חוזר לאיזון, ונכנס למוד של ריפוי. מתוך הבנה שמרבית המחלות הינן תוצאה של מתח בו מערכות הגוף אינן מתמודדות בהצלחה. המטופל לבוש במלואו. האזור היחידי בגוף שנשאר חשוף בטיפול רפלקסולוגיה הוא מהברכיים ומטה עד כפות הרגליים.

אפשר לבצע את הטיפול גם בישיבה, אך ההמלצה העיקרית היא בשכיבה על הגב או על הבטן, כך הגוף מונח באופן רפוי כולו, רצוי עם כריות תומכות בהתאם למבנה גופו של המטופל ונוחותו.

לחץ המגע ועומקו צריכים להיות בהתאם לעוצמת הכאב שהמטופל יכול לחוות. הטיפול אינו אמור להיות כואב, אם כי עשויים להיות אזורים ונקודות רגישים וכואבים המעוררים כאבים ותגובות (ויכולים להיות כלי עזר לאבחון ולטיפול). אורך הטיפול הוא בין 45 דקות לשעה, אצל ילדים עד גיל בית ספר 5-15 דקות, ואצל בני נוער בין חצי שעה ל-45 דקות.

רפלקסולוגיה - יתרונות הטיפול
1. רפלקסולוגיה מרגיעה ומביאה לשלווה ולהרפיה עמוקה. רפלקסולוגיה מפחיתה מתחים ולחצים. מעבר לכך שהמגע והעיסוי נעימים, הם עוזרים לאדם להגיע למצב של שקט והרפיה – רפיון הגוף והנפש, והפסקה מהמתחים המלווים אותנו ביום יום כגון קריירה, משפחה, מבחנים ועוד.

2. רפלקסולוגיה ממריצה ומשפרת את מחזור הדם – זרימת הדם משתפרת ובכך מסייעת לחמצן להגיע בקלות לכל תאי הגוף ולרקמות. זרימת הדם עוזרת בחיזוק המערכת החיסונית של הגוף.

3. רפלקסולוגיה תורמת לניקיון הגוף – הגוף שלנו נוטה לצבור פסולת ורעלנים על ידי תזונה לא בריאה וזיהום אוויר. מערכות ניקוי הגוף שלא עובדות באופן תקין, למשל במקרה של עצירות, משפיעות על כל הגוף ומנועות ממנו להתנקות ולפנות את הפסולת. טיפולי רפלקסולוגיה מסייעים ומשפרים משמעותית את תפקודי המערכות האלה.

4. רפלקסולוגיה מטפלת באדם ולא רק במחלה – רפלקסולוגיה היא גישה הוליסטית הרואה את האדם כמכלול, על כל איבריו, רגשותיו ומחשבותיו, ולא רק בפתרון לסימפטום או מחלה. לכל אדם מותאם טיפול אישי, בהתאם למצבו הפיזי, הנפשי והמנטלי בהתאם למצבו בעבר ובהווה.

5. רפלקסולוגיה כרפואה מונעת – טיפולי רפלקסולוגיה שואפים לאיזון ותפקוד אופטימלי של הגוף. במקרים רבים רפלקסולוגיה עוזרת באיתור חוסר האיזון מבעוד מועד, לפני שהמצב מחמיר.

כיצד מתבצע אבחון בטיפולי רפלקסולוגיה?אבחון ויזואלי – אבחון על ידי התבונות בשפת הגוף של המטופל, צורת הליכה, דריכה ויציבה. בנוסף, המטפל מתבונן בכפות רגליו של המטופל ואוסף מידע על ידי החריצים בעור, יבלות, האם העור קשה או רך, מידת הלחות, טמפרטוורות, צבעים שונים ברגל ומצב הציפורניים.

אבחון מילולי - מתבצע על ידי תשאול בריאותי. מעבר למידע הנמסר, המטפל מקדיש תשומת לב לדרך שבה המטופל מביע את עצמו, עד כמה האדם פתוח ומנדב פעולה.

אבחון על ידי מפת רגישות – בהתאם לכאב עליו מדווח המטופל, או כאבים מסויימים בכפות הרגליים והידיים.

למי מתאים טיפול רפלקסולוגיה?
טיפולי רפלקסולוגיה נפוצים מאוד בשנים האחרונות במרפאות הכאב של קופות החולים השונות וכן בבתי חולים רבים. הטיפול מיועד לתינוקות, ילדים ומבוגרים. כמעט ולא קיימים מצבים בהם לא ניתן לבצע טיפולי רפלקסולוגיה, למטפל רפלקסולוגיה מיומן יש את הידע והכלים הטיפוליים להתמודד עם מגוון בעיות.

למשל, ניתן לתת טיפול רפלקסולוגיה לנשים בתחילת הריונן ואף מומלץ, אך בצורה הנמנעת מאזורים מסוימים, כך גם לגבי אנשים לאחר ניתוח. רפלקסולוגיה יכולה מאוד לעזור בהחלמה וחזרה לשגרת חיים רגילה. הטיפול הרפלקסולוגי מקל על המכאובים, עוזר בעיכול החוויה ברמה הרגשית ומאפשר שקט והרפיה. במקרה של טיפולי רפלקסולוגיה במצבים יוצאי דופן כגון מחלות מסובכות, מצבי הריון או מחלות סרטניות וגידולים – יש לשקול כל מקרה לגופו. מומלץ לקבל ממטפלים אשר עברו הכשרה והתמחות ספציפית המיועדת לכך.

קיים מספר רב של מחקרים מדעיים המוכיחים את יעילותם של טיפולי רפלקסולוגיה בטיפול ובאבחנה, בהם מחקר בחולי סוכרת, בחולי טרשת נפוצה, בנפגעי חוט שדרה, בחולי סרטן ועוד. ישנם מצבים בהם טיפולי רפלקסולוגיה אינם מביאים לריפוי מלא, אך מביאים להקלה בסימפטומים ולשיפור באיכות החיים (למשל, אצל חולי טרשת נפוצה אפשר להביא אצל המטופלים לשליטה בשלפוחית השתן, הקלה בתנועתיות – בהליכה ופיזור בצקות עד להעלמתן).

למאמרים נוספים בנושא רפלקסולוגיה ועוד:
רפלקסולוגיה והשפעתה על מערכת העיכול
רפלקסולוגיה: אזורי רפלקס ואזורי תגובה
רפלקסולוגיה בהריון: תשכחי מכאבי הגב
רפלקסולוגיה ותרומתה הגדולה לאנשים נכים
מערכת השתן בראי רפלקסולוגיה


בימים אלו יוצא לדרך שיתוף פעולה ראשון מסוגו בין מכללת רידמן ובין ביה"ח כרמל, במסגרתו סטודנטים בקורסי רפלקסולוגיה שנה ג' יעניקו טיפולי רפלקסולוגיה לנשים שזה עתה ילדו במחלקת יולדות. תפקידו של הטיפול הוא לסייע ליולדות לעכל את החוויה העוצמתית שעברו ולהקל על הכאבים שלאחר הלידה. כמו כן, טיפולי רפלקסולוגיה מרגיעים ומשחררים שרירים מכווצים, מאזנים את המערכת ההורמונאלית, מסייעים בתהליך חזרת הרחם למקומו ולגודלו הטבעי ואף מסייעים לנשים הסובלות מקושי במתן שתן לאחר הלידה.

באילו מצבים אסור לקבל טיפולי רפלקסולוגיה?
מחלות מדבקות, נגיפים, מחלות זיהומיות ובכלל זיהומים שונים בגוף על מנת שלא תהיה התפשטות לאזורים נוספים בגוף.
הכשות או עקיצות
פטריות חריפות בכף הרגל או רקמה פגועה
שברים טריים או רסיסים או כל טראומה ברגליים

* המידע באדיבות קרין נץ – מטפלת ברפואה משלימה, מכללת רידמן, ועדי אסף - מרכזת מגמת רפלקסולוגיה במכללת רידמן.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  • ד"ר מרים מייזל
    ד"ר מרים מייזל
    אורחות חיים, רפואת משפחה ד"ר מייזל היא מומחית ברפואת משפחה ובעלת רישיון לעסוק בהיפנוזה רפואית. דוגלת בתזונה בריאה. בשנת 2018, חיברה ד"ר מייזל פרק בספר לימוד לרופאים. פרק זה עוסק במחקרים שמביעים... קרא עוד