פיברומיאלגיה: מי נמצא בסיכון?

פיברומיאלגיה היא אוסף תסמינים הכולל כאבי שרירים, תשישות ולעתים דיכאון. גורמי הסיכון לתסמונת פיברומיאלגיה הם שנויים במחלוקת בקרב חוקרים שונים.
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 29/03/2011 |
צפיות: 6,470
דירוג: 5.0 מתוך 1 הצבעות
התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע 5.0 מתוך 5
חוקרים מחפשים בשנים האחרונות את ההסברים לחלות בתסמונת פיברומיאלגיה או בשמה העברי "דאבת השרירים". פיברומיאלגיה היא מחלה הכוללת כאבים ממושכים, רגישות ללחץ במקומות מסוימים בגוף, נדודי שינה, תשישות ולעתים דיכאון.

חלק מהחוקרים מתמקדים בהפרעה שבאיזון ההורמונלי בגוף ובחוסר האיזון הכימי שמשפיע על מערכת העצבים. חוקרים אחרים סבורים כי פיברומיאלגיה וכאבי השרירים הכרוכים בה נוצרים כתוצאה מלחץ, חולי או טראומה. אחרים מאמינים כי הסיבות הם תורשתיות או שאין לכך הסבר בכלל. למרות שאין תמימות דעים באשר לגורמי פיברומיאלגיה, רוב החוקרים מסכימים שתסמונת פיברומיאלגיה נובעת לא מגורם אחד, אלא משילוב של גורמי לחץ פיזיולוגיים ורגשיים.

למידע נוסף בנושא פיברומיאלגיה ועוד היכנסו לפורומים:
פורום אורטופדיה
פורום דלקת פרקים, ראומטולוגיה
פורום כאב
פורום כאב ורפואה סינית
פורום פיברומיאלגיה

תיאוריות אחרות לגבי הגורמים לתסמונת פיברומיאלגיה


חלק מהחוקרים משערים שרמות נמוכות של סרוטונין, מעביר בין עצבי, מובילות לכאב או לרגישות מוגברת לכאב. סף הכאב הנמוך בקרב חולי פיברומיאלגיה עשוי להיגרם על ידי כך שנוגדי הכאב הטבעיים של הגוף, האנדורפינים, מתפקדים פחות טוב וכן מנוכחות החומר "סאבסטנס P", מעביר בין עצבי נוסף שאחראי על תחושת הכאב. קיימים מספר מחקרים שמצאו קשר בין פיברומיאלגיה לטראומה פתאומית למוח ולעמוד השדרה. עם זאת, חשוב לזכור, שכמעט כל התאוריות לגבי פיברומיאלגיה הן ברמת ההשערה.

מי חולה בתסמונת פיברומיאלגיה?


פיברומיאלגיה הרבה יותר נפוצה בקרב נשים מאשר גברים. קיימים מחקרים מעניינים שמראים שלנשים יש פי שבע פחות סרוטונין במוח. יתכן שעובדה זו מסבירה מדוע פיברומיאלגיה שכיחה יותר בקרב נשים. תאוריה נוספת אומרת כי פיברומיאלגיה נגרמת על ידי שינויים ביוכימיים בגוף, ועשויה להיות קשורה לשינויים הורמונליים או תסמיני גיל המעבר. בנוסף, לחלק מהאנשים החולים בפיברומיאלגיה יש רמות נמוכות של הורמון גדילה, שעשוי להוסיף לכאבי השרירים.

האם לחץ גורם לפיברומיאלגיה?


חלק מהחוקרים סוברים כי לחץ או מצב פיזי רעוע נמצאים בין הגורמים לפיברומיאלגיה. תיאוריה אחרת גורסת שמיני-טראומה לשרירים מביאה למעגל של כאב ותשישות. גם המנגנון הזה, כמו כל האחרים, לא הוכח חד משמעית כגורם לפיברומיאלגיה.

האם פיברומיאלגיה יכולה להיגרם כתוצאה מנדודי שינה או הפרעות שינה?


רוב חולי פיברומיאלגיה חווים נדודי שינה או איכות שינה ירודה. שינה לא טובה עלולה להביא לרמות נמוכות יותר של סרוטונין, שמביא לרגישות מוגברת לכאב. חוקרים הצליחו ליצור סף כאב נמוך יותר אצל נשים כאשר מנעו מהם שינה, דבר שיתכן ומאיץ פיברומיאלגיה.

האם יש קשר בין פיברומיאלגיה לדיכאון?


בעבר חלק מהמדענים היו סבורים שכיוון שתסמונת פיברומיאלגיה מלווה על ידי דיכאון ברמה נמוכה, יתכן שיש קשר בין שני הגורמים. כיום, מצב בריאות הנפש לא נחשב כגורם לפיברומיאלגיה. עם זאת, כאב כרוני עשוי לגרום לחרדה או דיכאון, שעלולים להחמיר את תסמיני פיברומיאלגיה.

האם פיברומיאלגיה היא תורשתית?


כמו מחלות ראומטיות אחרות, פיברומיאלגיה יכולה להיות תוצאה של נטיה גנטית. חלק מהחוקרים מאמינים שהגנטיקה משפיע על האופן בו אדם חש כאב. חוקרים אלה סבורים שלאנשים עם פיברומיאלגיה יש גנים שגורמים להם להגיב לגירוי שאנשים אחרים לא יחושו אותו ככואב. נכון להיום, לא נמצאו או בודדו הגנים הללו.

למאמרים נוספים בנושא פיברומיאלגיה ועוד:
פיברומיאלגיה: הטיפול של הרפואה הסינית
חולי פיברומיאלגיה, תעשו פעילות גופנית
כיצד כירופרקטיקה מרפאת פיברומיאלגיה?
תרופה חדשה לטיפול במחלת פיברומיאלגיה
מחקר: פיברומיאלגיה והשמנת יתר

מהם גורמי הסיכון לפיברומיאלגיה?


גורמי סיכון הם מאפיינים שזוהו על ידי חוקרים שמגבירים את הסיכון לחלות בתסמונת פיברומיאלגיה. אמנם, עדיין ישנם אנשים עם פיברומיאלגיה שלא תואמים לגורמי הסיכון. בנוסף, בקרב חלק מהנשים פיברומיאלגיה מלווה במחלות אחרות כגון דלקת מפרקים ניוונית, דלקת פרקים שגרונית, זאבת או מחלות אוטואימוניות אחרות, אך בקרב אחרות מופיעה פיברומיאלגיה ללא מחלות נלוות.

גורמי סיכון לפיברומיאלגיה:


מין (מוערך שכ-95% מחולים הן נשים)
נטיה גנטית
גיל המעבר (אובדן אסטרוגן)
מצב גופני לא טוב
ניתוח
טראומה למוח או לעמוד השדרה (לאחר פציעה, תאונת דרכים, מחלה או לחץ רגשי)

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר