דיכאון

רוצה לדעת על דיכאון? לרשותך מאמרים מקצועיים, חדשות מהעולם והכל בנושאי דיכאון. באפשרותך לפנות גם בפורום או לקבוע תור עם רופא מומחה בתחום ...
מהו דיכאון? דיכאון הינו הפרעה נפשית הגורמת לתחושות דכדוך, עצבות ומרה שחורה המשתלטים על האדם. ההתמודדות עם דיכאון הינה קשה במיוחד, בעיקר בשל העובדה שכשהאדם אינו מקבל דיאגנוזה שהוא סובל מדיכאון, הסביבה מתייחסת אליו - בגלל התנהגותו - כעצלן ומפונק. דיכאון יכול להופיע ולהיעלם לתקופה קצרה, או להופיע כהפרעה כרונית המתמשכת למשך זמן ארוך. בשל האופי הבעייתי של תסמיני דיכאון, ישנו חשש כי יכולתו של החולה לנהל את חייו בצורה טובה תיפגע וכי מצבו הנפשי ידרדר עוד יותר.

רבים מתבלבלים בין תחושות זמניות של דכדוך עקב אירועים לא נעימים שהאדם חווה ובין דיכאון. תחושות דכדוך הינן חלק אינטגראלי מחייו של אדם בריא נפשית, העוזרות לו להתמודד עם קשיים. תחושות הדכדוך במקרה של דיכאון כמצב קליני, לעומת זאת, במקרים רבים חורגות מהגבולות הנורמאליים ואינן נגרמות דווקא מאירוע או חוויה קשים, אלא מההפרעה הנפשית עצמה.

תסמינים נפוצים של דיכאון. התסמינים הנפוצים באנשים הסובלים מבעיית דיכאון כוללים:

מצב רוח ירוד ומדוכדך.

מחשבות עצובות.

דימוי עצמי והערכה עצמית נמוכים.

תחושה כאילו הסובבים אינם אוהבים אותם.

ייאוש הולך וגובר ותחושת חוסר תקווה לגבי ההווה והעתיד.

אובדן הנאה מפעולות היום-יום, כגון פעילות ספורטיבית, תחביבים, יחסי מין, בילוי עם המשפחה וכו'.

קשיי ריכוז וזיכרון הפוגעים בתפקוד בעבודה.

קשיי שינה, או לחילופין שינה מופרזת.

חוסר תיאבון.

מחשבות אובדניות.

רגזנות וחוסר שקט.

חולשה כללית ומרץ מועט.


הגורמים למצבי דיכאון. בעולם הרפואה והפסיכיאטריה המודרניים ישנה הסכמה כי דיכאון אינו בעל שורשים פסיכולוגיים בלבד, אלא מושפע גם ממקורות ביולוגיים שונים. כמו כן, מחלות קשות הפוגעות באדם, כגון סרטן, או מאורעות עמוסי מתח נפשי, כגון מוות של קרוב משפחה או פיטורין מהעבודה, עלולים להיות מלווים בהפרעות דיכאון שונות.


סוגי דיכאון:

דיסתימיה. (ידוע גם בשמות דיכאון נוירוטי ודיכאון חרדתי מתמיד). דיסתימה הינה סוג פחות חמור של דיכאון אשר אינם גורמת לפגיעה אנושה בתפקוד החולה, אך עדיין מצליחה לגרום לאדם שלא לתפקד במלוא המרץ. דיסתימיה עלולה להימשך שנים ארוכות והחולים בה עלולים לחוות תקופות ממושכות של דיכאון קיצוני בלי להיות מודעים שהם סובלים מבעיית דיכאון.

מאניה דיפרסיה/ דיכאון דו קוטבי. מאניה דיפרסיה הינה הפרעה הכוללת תקופות של דיכאון עמוק ולעומתן אפיזודות של התרוממות רוח, כאשר המעבר בין שני סוגי מצבי הרוח יכול להיות מהיר או הדרגתי. במצב מאניה ישנה הרגשת עליונות של החולה, המלוּוה בדיבור רצי, מהיר ולא מאורגן ופעילויות מרגשות וקיצוניות כבזבוז כספים ללא הבחנה ובמצב דיפרסיה יש חווה החולה חלק מהתסמינים (או את כולם) של הפרעה דיכאונית.

האיגוד הפסיכיאטרי האמריקני והניסיון הקליני של פסיכיאטרים שמטפלים במחלת מאניה דיפרסיה ממליצים על הימנעות, עד כמה שאפשר, משימוש בתרופות נוגדות דיכאון מהסיבה שהשימוש בתרופות נוגדות דיכאון יכול להוביל להפיכת הדיכאון למאניה או לאי יציבות של מצב הרוח. יחד עם זאת, במצבים מסוימים לא ניתן להימנע משימוש בתכשירים אנטי דיכאוניים.

דיכאון ילדים. דיכאון אצל ילדים הינו קשה לאבחון בגלל דפוסי ההתנהגות המשתנים באופן תכוף בתקופת הילדות בצורה נורמאלית. לכן, במצבים בהם הילד מתנהג בהתאם להפרעת דיכאון יש החושבים כי הוא עובר משברון קטן וטבעי כחלק מהילדות המבולבלת. חשוב לציין כי במידה והילד משדר אותות מצוקה מחשידים, מומלץ שלא לקחת סיכונים מיותרים ולבדוק אצל פסיכולוג או פסיכיאטר את מצבו.

דיכאון מתבגרים. בשנים האחרונות חלה עלייה בהפרעות דיכאון אצל בני נוער ומתבגרים, הן בישראל והן בעולם. עלייה זו הינה משמעותית ביותר מכיוון שבגילי העשרה ישנה נטייה ל"בריחה" מהמצב הדיכאוני על ידי התמכרות לחומרים ממכרים כגון סמים ואלכוהול, כאשר חלק גדול מאותם נערים עם הפרעות דיכאון יהפכו למתמכרים בהמשך חייהם.

הסכנה הגדולה בכל הקשור להפרעות דיכאון אצל בני נוער היא ניסיונות התאבדות. במקרים רבים בהם בני נוער סובלים מדיכאון הם מאבדים את הכוח הנפשי להתמודד עם הבעיות והפיתרון היחיד שנראה להם הגיוני הוא התאבדות. לכן, זיהוי מוקדם של תסמיני הדיכאון בקרב בני הנוער יכול להציל את חייהם.

דיכאון בגיל הזהב. בשל העובדה שאנשים מבוגרים נמצאים בחלק האחרון של חייהם, מקובל לחשוב כאילו המוות מקיף אותם וכי הם מצויים בדכדוך מתמשך וטבעי. אך ההיפך הוא הנכון, בדרך כלל חברי גיל הזהב חשים סיפוק על שעו במהלך חייהם ומכך שהעמידו משפחה וצאצאים שימשיכו את דרכם.

כאשר הסימפטומים של דיכאון משתלטות על האדם המבוגר (ויש להבחין כי דיכאון הוא הסיבה ולא בעיות קוגניטיביות ו/או פיזיות המשוייכות לגיל הזהב) במשך כמה שבועות ברצף, ניתן לטפל בתופעה על ידי טיפול תרופתי, טיפול פסיכולוגי או טיפול קבוצתי לפיתרון הבעיה.

דיכאון אחרי לידה. באופן כללי, נשים סובלות מהופעת דיכאון פי שניים מגברים, ככל הנראה בגלל שינויים הורמונליים בתקופת המחזור החודשי ובגיל המעבר. במקרים רבים משתלטת תחושת דכדוך לאחר לידה, גם אם עברה בשלום לעובר ולאם הטריה. תחושות דכדוך הינן טבעיות, אך כאשר אלו משתלטות על האם, מתגברים ונמשכים יותר מכמה ימים מומלץ לפנות לטיפול פסיכולוגי, בעיקר בגלל חשש לחייה של האם ו/או התינוק.


כיצד מטפלים באדם הסובל מתסמיני דיכאון? טיפול נגד דיכאון כולל מרכיבים פסיכולוגיים ו/או תרופתיים:

טיפול פסיכולוגי נגד דיכאון. גישות פסיכולוגיות רבות עוזרות לאנשים עם דיכאון להחלים ממצבם זה. בין אם מדובר בטיפול בו יושב הפציינט מול הפסיכולוג והם משוחחים על הביעות ומנסים לפתור אותן, ובין אם המטפל תוקף את הבעיות ומראה לפציינט כיצד עליו לנהוג, המטרה בטיפול פסיכולוגי נגד דיכאון הוא לעזור לאדם להבין את מקורות הבעיה וכיצד לפתור ו/או לשפר אותן, לשנות דפוסי חשיבה מעוותים, לשפר דפוסי התקשרות עם הזולת ולהחזיר לו את היכולת לעזור לעצמו.

טיפול תרופתי נגד דיכאון. במצבים בהם הדיכאון הוא דיכאון אנדוגני, דהיינו בעל סיבות ביולוגיות ונוירו-פיזיולוגיות, יעילותו של טיפול פסיכולוגי פוחתת ונדרשת התערבות תרופתית. הסיבה פשוטה - מכיוון שהבעיה הינה ביולוגית, הדבר מצביע על כך שישנן בעיות באיזון הכימי במוח, ותרופות מסוימות עשויות לתקן ולשפר את המצב.

ניתן לקבל תרופות נגד דיכאון לאחר פנייה לפסיכיאטר או רופא כללי. רוב התרופות נגד דיכאון הן מקבוצת SSRI, דהיינו מעכבי ספיגת סרוטונין (מוליך עצבי לו תפקיד מרכזי ברגשות הקשורים למצבי רוח), הידועים ביניהם הינם פרוזק, ציפרקלס, סרוקסט, זולופט, רסיטלולובוקס. תרופות אלה מעלות את רמת הסרוטונין במרווח הבין סינפתי על ידי חסימה של ספיגתו מחדש בתאים.

חשוב לדעת! לא כל תרופה נגד דיכאון מתאימה לכל אדם הסובל מדיכאון, ותהליך התאמת התרופה לחולה עלול לארוך כמה שבועות. במרבית המקרים נמצא כי אנשים הסובלים מבעיות דיכאון חוו שיפור ניכר במצבם והקלה בבעיות התפקוד היום-יומיות לאחר שבועיים עד חודש מיום תחילת הטיפול.

* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

פסיכיאטריה ילדים ובני נוער

בפורום זה תוכלו להתייעץ על נושאים כמו הפרעות נפשיות, סכיזופרניה, ADHD , O.C.D, פסיכוזה, מניה-דפרסיה, דיכאון, תרופות פסיכיאטריות, פוסט טראומה, הורים גרושים, בעיות התנהגות, קשיי הסתגלות ועוד
הוספת הודעה לפורום
 
תמונה
לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום
 
 • בן 8 שרצה לדקור את המורה והילדים בכיתה היום
  מאיה
  09/02/2020

  הבן שלי בן 8 מאובחן עם בעית קשב וריכוז והתנהגות. אביו עם מניה דפרסיה. אנחנו פרודים הילד עם סבתא ואבא. ילד חכם ונבון. אך יש בעיות שכנראה לא מאובחנות כמו שצריך. כי היום הילד התעצבן בכיתה ורצה לדקור את הילדים והמורה ולהרוג אותם. ככה אמר. מה עושים זה חמור מאוד ומדאיג מאוד?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • שעת כעס

  ד''ר אליהו סמואל
  10/02/2020

  למאיה שלום

  אני מתכוון שרק הצהיר ולא ביצע מחווה ממשי. אין ספק שהוא חייב להבדק על ידי פסיכיאטר ילידם ונוער.
  הילד במצוקה ויש לבחון את הנסיבות ולהציע טיפול.
  יש לבצע זאת בהקדם.

  בהצלחה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • מחשבות טורדניות בנוגע לאוכל לבן 7
  גל
  24/01/2020

  ילד בן 7, בשנה האחרונה שואל לגבי תאריך תפוגה של מאכלים מכל סוג כולל משקאות, מתי כל רכיב במרק לדוגמה נקנה, לכמה זמן טוב, מתי פג תוקף, כמה זמן עבר מאז שאכל בפעם האחרונה ואם לא עברו 20 דקות לא מוכן לאכול עוד משהו או ללכת לשכב, חושש להקיא, כל הזמן מוטרד מכך, מוטרד גם ממקור חום כמו תנור שבמקרה הופנה לכיוון האוכל ואולי החום קלקל אותו, גם אור טבעי שנכנס מבחוץ אולי מקלקל את האוכל,אנחנו חוששים שמדובר בתחילתה של הפרעת אכילה או בחרדות שמתבטאות במקרה כך. הוא אכן ילד רגיש, מורכב חכם ובעל דמיון עשיר. מה עושים?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • מוטרדות

  ד''ר אליהו סמואל
  27/01/2020

  לגל שלום

  אכן מדובר במוטרדות. אין תשובה הגיונית לנטיה. מדובר בחרדה המולבשת על מאכלים. יתכן והוא קלט את זה מבסיס חייו כלומר הבית בו הוא גר.
  יש לספק לו סביבה בטוחה. ולבחון מה מקור הנצת החרדה. האם בית הספר- האם קשר עם חברים? האם קרה משהו במשפחה?
  אפשר גם לפנות לאיש מקצוע להתיעץ.

  בהצלחה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תוספת לבעיה שתוארה

  גל
  28/01/2020

  שכחתי לציין שהוא מודד חום באופן אובססיבי בכל הזדמנות..נרגע ככל שהחום נמוך יותר..למרות הסברים שאין צורך למדודו ושיש חום רק כשחולים וגם אז לא תמיד..הבנו שלחרדות אין הגיון..להעיף את מד החום מהבית? להתעלם כמה שניתן? כי הוא משתף..

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • ילד בן 8 - תופעות מוזרות
  אמא
  16/01/2020

  הבן שלי בן 8. ילד טוב לב, חברותי, חכם, עם דמיון מפותח (מאוד) :-)
  בן יחיד.
  היום סיפר על 2 תופעות מוזרות:
  1) סיפר שהרגיש בבוקר בבי"ס בהפסקה כאילו משהו השתלט לו על הראש והוא הרגיש כאילו העולם מסתובב וכאבה לו הבטן והוא מתעייף. הוא קורא ספר מדע בדיוני שבו על משתלט על מוחו של הגיבור יצור עם כוחות על. ואמר לי שהוא אולי מרגיש אותו דבר.
  2) אמר לי שלפעמים כשהוא לבד בחדר קרה לו שהוא שמע שמישהו קורא בשם שלו. למרות שאף אחד לא קרא לו והוא ידע שזה סתם בראש שלו.

  לא יודעת מה לחשוב. חשבתי ש1 זה אולי כי סתם הרגיש לא טוב והיה באמת עייף, ו2 זה אולי מבדידות כי הוא בן יחיד.
  אבל בכל זאת רוצה להתייעץ. מה דעתך?

  תודה!

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • מוזרות

  ד''ר אליהו סמואל
  20/01/2020

  לאמא שלום

  אכן בגיל זה יש לפעמים בלבול בין מציאות לדמיון. באם הדבר אינו מפריע לתפקוד היומי לא הייתי עושה מזה עניין.
  אבל באם הדבר תדיר במיוחד - ואת כאמא מודאגת חשוב להתיעץ בפועל ולדבר עםא יש מקצוע לא ויטואלי.
  תחושות האם עלולות להעצים תופעה זאת. כידוע הילדים מושפעים מאוד מעמדות הוריהם.

  בהצלחה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • ילדה בת 6 ונשיכות של בדים אחרי גירושין
  שרה
  13/12/2019

  ילדה שבדרך כלל ממושמעת ועדינה לאחרונה התחילה לנשוך שמיכה חולצה כל בד אפשרי .לציין שהילדה חוותה וחווה גירושין בוכה ומתגעגעת

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • נשיכת בדים וגירושין

  ד''ר אליהו סמואל
  15/12/2019

  לשרה שלום

  בהחלט אפשר לראות קשר בין בתופעות. מדובר בדחף בלתי נשלט הנובע ממצוקה ברורה. הפתרון ברור - רצוי שהכאב יצא בדיבור ולא דרך נשיכת בדים.

  בהצלחה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • דיכאון של ילדים ונוער
  דינה
  04/12/2019

  היי רציתי לברר בקשר לבן שלי, אני חוששת שהוא מדוכדך עד כדי מדוכא בחודש האחרון ורציתי לדעת האם מאפיינים אלה נפוצים בקרב בנים בגילאי 11-12 או שעליי לחשוש?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • האם מדוכדך

  ד''ר אליהו סמואל
  04/12/2019

  לדינה שלום

  השאלה פחות מצב הרוח אלא תפקודו.
  באם בעיית תפקוד בהשוואה לבני גילו ולעצמו יש לפנות לאיש מקצוע.

  בהצלחה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • הפרעת קשב ילד בן 8
  שחר
  07/11/2019

  היי ד"ר סמואל, אני אמא לילד בן 8, איבחנו אצלו בשנה שעברה הפרעת קשב וריכוז. עד היום לא עירבנו תרופות אלא השתדלנו להכיל ולהציב גבולות ברורים.
  עכשיו לאחר החזרה מהחגים יש קושי רב בהתמודדות מולו בכתה, המורה כבר דיברה איתי מס' פעמים וגם בבית אנחנו ממש מתקשים עם גבולות- גם באוכל וגם בשיעורי בית וטלויזיה.
  האם עדיף לפנות לגורם מקצועי ולחשוב על רטלין או קונצרטה?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • פניה לרופא

  ד''ר אליהו סמואל
  10/11/2019

  לשחר שלום

  כן, זה מה שאני מכיר. לפנות לרופא הבקיא בתחומו.
  אין קיצורי דרך- השהייה תגרום להחמרה, והצלקות נפשיות.

  בהצלחה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • הערה לא נאותה של פסיכולוג
  רננה
  31/10/2019

  שלום
  פנינו לייעוץ בקשר לבעייה של הבן בבית הספר.
  הפסיכולוג הוסיף שאנחנו בני זוג עם אופי מאוד שונה
  אחר כך הוסיף שמשבר מאחד זוג או מפרק זוג.
  הערתו ניראתה לי מוזרה ולא במקום.
  באנו ליעוץ בנושא הבן בלבד
  האם זה מקובל ?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • הערת היועץ

  ד''ר אליהו סמואל
  03/11/2019

  לרננה שלום

  הכל שאלה של סגנון. הערות מסוג זה בהחלט יכולות להתקשר גם לבעיות ההתנהגות של הבן. כמובן שמידת האמון ורמת הקשר חשובה. כל זאת מחייב את היועץ להיות מחודד ובעל אינטואיציות חברתיות נאותות. ויתכן ולפסיכולוג לא היה את הרגישות המתאימה, לא לכל אחד יכולים להגיד דבר כזה ובמיוחד בפגישה הראשונה.
  הצעתי לא להתמקד ביועץ אלא בדברים שאמר ואת השפעת הנושא על התנהגות בנכם.

  בהצלחה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • כדור שינה
  ROT
  16/10/2019

  האם יש כדור שינה שניתן לקחת באופן קבוע ולא זמני יחד עם סרוקסט כדי להימנע ממחשבות לפני השינה ושיהיה קל להירדם? עם כמה שפחות תופעות לוואי. מה אתה ממליץ (כמובן שבאישור רופא)

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • כדור שינה

  ד''ר אליהו סמואל
  26/10/2019

  הפורום מיועד לילדים ומתבגרים

  יש להמנע ממתן כדורי שינה באופן קבוע בגיל זה. נקודה.
  עצתי על שילוב טיפול בשיחות, ולא על חפירות בתחום הכימי פרמקולוגי.

  בהצלחה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • סרוקסט - בירור
  TOY
  16/10/2019

  כיום אני נוטל 20 מ"ג סרוקסט כאשר בעבר נטלתי ציפרלקס, רסיטל.
  נגד דיכאון , חרדה, OCD. אפשר להגיד שהסרוקסט הכי משפיע.
  1. רציתי לדעת מהניסיון המקצועי שלך , במידה ועולים ל40 מ"ג סרוקסט (כמובן באישור הרופא), האם בדרך כלל צפויות תופעות לוואי נוספות? האם בדרך כלל התופעות לוואי הקיימות נהיות קשות יותר?
  2. אני יודע שכל כדור משפיע על כל בן אדם אחרת, אבל אני מתעניין אם מהניסיון המקצועי שלך,אם יש כדור בעל אפקט קרוב או דומה כמו סרוקסט (לא ציפרלקס ורסיטל שאותם כבר ניסיתי) שיכול להשפיע בצורה דומה על דיכאון , חרדה, OCD ,אבל בלי תופעת הלוואי של השמנה? התופעת לוואי הזאת מאוד מציקה לי. (כמובן שבמידה ואעבור זה יהיה באישור רופא)
  תודה רבה!

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • טיפול בסרוקסט

  ד''ר אליהו סמואל
  26/10/2019

  בהמשך לשאלה הקודמת - ראה תשובתי.
  אני סבור שטיפול רק בתרופה ללא שילוב שיחות הוא טיפול לא ראוי ומספיק. כך ששאלתך לגבי טיפול טהור בתרופה והשוואות נכון רק בעכברי מעבדה ולא בבני אדם
  כמוןב שהעלאת המינון גורם לתופעות לוואי חדשות וגם מעצים את התופעות שהיו במינון הנמוך. אולם הדבר אינדבידואלי- והוא יכול לרוב לחלוף עם הזמן.
  ואשר לכדור קרוב לסרוקסט הינו כל כדור שהוא בקבוצת ה- SSRI.
  עצתי הכנה שתעסוק פחות בפרמקולוגיה ותנסה לפתור את תעלומת חייך - במישור הפסיכולוגי.

  בהצלחה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תורשה או סביבה בהקשר של ילדים
  גילעד
  16/10/2019

  אני סטודנט והייתי רוצה לדעת האם מנסיונך ולדעתך הופעת תסמינים היכולים להעיד על מחלה או הפרעה בהקשר אישיותי בגילאי ילדות מושפעת יותר מהפן הביולוגי או מהסביבה?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • סביבה או תורשה

  ד''ר אליהו סמואל
  26/10/2019

  לגלעד שלום

  אמונתי האישית כי לסביבה ערך רב ומשמעותי. לכן השקעתי שני בלימודי פסיכואנליזה. מאידך יש להכיר כי במרכיב הסביבה יש מהות דטרמיניסטית ההופכת לסוג של גנטיקה המועברת על ידי הסביבה וקרויה אפיגנטיקה. כלומר גורמי סביבה בגיל הרך מפעילים מנגנונים גנטיים. כך שהסביבה והתורשה מעורבים זה בזה.

  הצעתי כי תקרא בויקיפדיה אודות אפיגנטיקה. נושא חיוני בהבנת התנהגות אנושית.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום