חמש שאלות ותשובות על פיברומיאלגיה

מדוע קשה לאבחן חולי פיברומיאלגיה, מה גורם לפיברומיאלגיה להתפרץ ומה מאפיין את החולים בתסמונת? חמש שאלות ותשובות על פיברומיאלגיה שיעשו לכם סדר.
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 15/08/2011 |
צפיות: 4,402
פיברומיאלגיה, מחלה של רקמות רכות שבאה לידי ביטוי בעיקר בכאבי שרירים, עברה כברת דרך ארוכה עד שהתקבלה בקהילה הרפואית. עד לאחרונה רבים בממסד הרפואי בישראל לא שמעו עליה ולא הכירו בה, וחלק מחברות הביטוח התכחשו לנזקים שגרמה למבוטחיהן.

למעלה מ-3% מהאוכלוסייה הכללית לוקים בתסמונת, בעיקר נשים. חולי פיברומיאלגיה סובלים מכאבי שרירים מתמשכים בכל הגוף, הפרעות שינה קשות, תשישות כללית, הפרעות ביכולת הזיכרון והריכוז, ועוד.

למידע נוסף בנושא פיברומיאלגיה היכנסו לפורומים:
פורום דלקת פרקים, ראומטולוגיה
פורום הפרעות שינה ועייפות
פורום כאב
פורום מחלות פרקים בילדים, כאבי פרקים
פורום פיברומיאלגיה

כיצד מאבחנים פיברומיאלגיה?


מדובר במחלה מבלבלת שלעיתים קרובות לא מאובחנת, כיוון שהתסמינים שלה יכולים להופיע גם במצבים רפואיים אחרים. כמו כן, פיברומיאלגיה לא ניתנת לאבחון באופן וודאי באמצעות בדיקת מעבדה או צילום רנטגן, והאבחון תלוי בעיקר בדיווחי החולה, על תלונותיו והרגשותיו.

חולי פיברומיאלגיה מציגים תלונות כלליות שמזכירות הפרעות רפואיות אחרות, ועל כן הם עשויים לעבור הערכות חוזרות ונשנות לפני שהם מאובחנים כחולים במחלה. חולי פיברומיאלגיה סובלים מכאבי שרירים מפושטים ותשישות, להם מתלווה רגישות בנקודות ספציפיות, שקיימות אצל חולי פיברומיאלגיה ולא קיימות אצל אנשים בריאים. תכונות אלו מבדילות את המחלה משאר מצבי הכאב הכרוני והכאבים בעצמות.

הרופא המאבחן, ראומטולוג או רופא אחר אשר מכיר את דרכי האבחון של הפיברומיאלגיה, יכול לשלול הפרעות אחרות הגורמות לכאב כרוני ועייפות באמצעות בדיקה רפואית והיסטורית מדוקדקת. בנוסף, ניתן למפות 18 נקודות רגישות באבחון פיברומיאלגיה, וכשהרופא מזהה 11 נקודות מתוך ה-18 בנוכחות כאבי גוף מפושטים, ניתן לאבחן את התסמונת.

מה גורם לפיברומיאלגיה להתפרץ?


לא ברור עדיין מה גורם לתסמונת וכיצד היא מתפתחת, אולם מחקרים עדכניים מעידים כי ככל הנראה יש לתסמונת רקע משפחתי גנטי וכן גורם סביבתי. התסמונת מתפרצת בעקבות גורמי דחק דוגמת מחלה, טראומה פיזית, טראומה נפשית או שינויים הורמונלים. בנוסף, חולי פיברומיאלגיה עשויים להפוך ללא פעילים וחרדים לגבי בריאותם, מה שמחמיר את המחלה.

כמו כן, אצל חולי פיברומיאלגיה השרירים פגיעים במיוחד לירידה בזרימת מחזור הדם ולפציעות קלות, כך שהתעמלות לא מתאימה ויציבה לא נכונה מחמירים את המצב.

מי חולה בתסמונת?


רוב חולי הפיברומיאלגיה הם נשים, כאשר היחס בין הגברים לנשים הוא של 1 ל-9. רוב החולים מתלוננים על תסמינים של פיברומיאלגיה בין הגילאים 30-50, כאשר שכיחות התסמונת עולה עם הגיל, ובין הגילאים 70-79 היא קיימת ב- %7.4 מבני הגיל. כמו כן פיברומיאלגיה מופיעה גם בילדים.

כיצד ניתן לטפל בפיברומיאלגיה?


חולי פיברומיאלגיה נוטלים תרופות לשיכוך כאבים ושיפור השינה, ובמקביל ניתן ניתן לטפל בתסמונת באמצעות תוכניות אימון לשרירים ולשיפור סיבולת לב-ריאה, טכניקות הרפיה להפחתת מתח השרירים ובאמצעות העמקת הידע על פיברומיאלגיה ויצירת תוכניות לניהול אורח חיים עימה.

מהו הטיפול תרופתי המתאים?


לסובלים ממחלות ראומטיות נהוג לרשום תרופות אנטי-דלקתיות, אולם השפעתן של אלו על פיברומיאלגיה מעטה. לעומת זאת, מינונים צנועים של משככי כאבים קלים יגרמו להקלה מסוימת בכאב ויפחיתו את קשיון השרירים. משככי כאבים נרקוטיים, חומרי הרגעה ונגזרות של קורטיזון נמצאו חסרי השפעה ומומלץ להמנע מהם עקב תופעות הלוואי הכרוכות בשימוש בהן.

לכתבות נוספות בנושא פיברומיאלגיה:
מה הקשר בין פיברומיאלגיה למעי הרגיז?
פיברומיאלגיה: מי נמצא בסיכון?
פיברומיאלגיה: הטיפול של הרפואה הסינית
חולי פיברומיאלגיה, תעשו פעילות גופנית
פיברומיאלגיה ותסמונת העייפות הכרונית

תרופות שמאזנות את רמת הנוירוטרנסמיטורים, אשר מווסתים שינה וכאב, עוזרות לחולי פיברומיאלגיה בכך שהן מסייעות לשינה עמוקה יותר ולהרגעת השרירים. תרופות אלו ניתנות בדר"כ לטיפול בדכאון, אולם חולי פיברומיאלגיה נוטלים אותן במינונים קטנים יותר ובזמן שלקראת השינה.


דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר