כיצד טיפולי עיסוי עוזרים בהפחתת כאבים?

מחקר חדש בדק האם עיסוי מסייע להקלה בכאבים כרוניים וכמה זמן נמשכת השפעתו. מסתבר שאין הכרח ליטול תרופות כדי לטפל בכאב כרוני - טיפולי עיסוי עשויים להיות הפתרון. סובלים מכאבים כרוניים בגוף? הישארו איתנו.
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 06/09/2011 |
צפיות: 5,779
אנשים רבים בוחרים לעבור טיפולי עיסוי לכבוד אירוע מיוחד כמו יום הולדת, יום נישואין וכדומה. ישנם גם כאלה אשר עוברים עיסוי בכדי לטפל בכאבים שונים בגופם. בכתבה הבאה נתמקד באפשרות השנייה, טיפולי עיסוי לטיפול בכאבים.

למידע נוסף בנושא עיסוי היכנסו לפורומים:
פורום עיסוי, כאבי גב
פורום פיזיותרפיה
פורום רפואה משלימה בהריון
פורום רפואה משלימה ילדים
פורום רפואה משלימה, רפואה אלטרנטיבית

אחוז לא מבוטל של אנשים סובל מכאבי צוואר וגב. מספרי הסובלים מבעיות אלו רק הולכים וגדלים, וכך גם עלויות הטיפולים. בארצות הברית לדוגמה, אחת הסיבות הנפוצות ביותר בגללה אנשים פונים לטיפול עיסוי רפואי, היא בשל כאב כרוני בצוואר ובגב. כמובן שרבים עדיין מעדיפים את הטיפולים הקונבנציונאליים הסטנדרטיים כמו תרופות וטיפולי פיזיותרפיה.

עיסוי וטיפולי גב תחתון
עיסוי הוא טיפול משלים ובמקרים מסוימים הטיפול היחיד עבור כאבי גב תחתון. כתבה שהתפרסמה בכתב העת Annals of Internal Medicine חשפה כי טיפולי עיסוי שונים, כמו גם דיקור סיני וכירופרקטיקה, מסייעים לאנשים עם כאבי גב לא ספציפיים, דהיינו, כאבי גב שאינם נובעים מבעיות דיסק, היצרות של עמוד השדרה וכדומה.

עם זאת, עקב ריבוי הסוגים של טיפולי עיסוי, למשל, רפלקסולוגיה, עיסוי עמוק, עיסוי תאילנדי, עיסוי שבדי ועוד, לא היה לגמרי ברור מהמחקר איזה סוג עיסוי הוא היעיל ביותר עבור אנשים עם כאבי גב תחתון.

מחקר חדש בנושא עיסוי גב תחתון וכאב
מחקר חדש באותו כתב העת, Annals of Internal Medicine, שופך קצת אור על הנושא. החוקרים בדקו שתי קבוצות מטופלים אשר יחדיו מנו 400 איש בגילאי 20 עד 65. כל קבוצה עברה סוג טיפול אחר להקלה על כאבי גב תחתון כרוניים מהם סבלו הנבדקים. הטיפול הראשון היה עיסוי הרגעה בטכניקה רגילה, העוזר להרפות את השרירים המתוחים אשר אחראים לתחושת הכאב.

הטיפול השני היה עיסוי מבני, אשר משתמש בגישה יותר ספציפית בכדי לשחרר מתח, ובנוסף דורש הכשרה רבה יותר של המטפל ועשוי להיות יקר בהשוואה לעיסוי הרגעה. כל הקבוצות שהשתתפו במחקר קיבלו עיסוי שבועי שהתבצע לאורך שעה שלמה למשך תקופה של עשרה שבועות. החוקרים שיערו כי בקרב החולים שקיבלו את העיסוי המבני תהיה הקלה גדולה יותר על הכאב מאשר אצל אלו שקיבלו את עיסוי ההרגעה.

תוצאות המחקר
לאחר עשרה שבועות, שתי קבוצות העיסוי ציינו הפחתה משמעותית בכאב, כמו גם שיפור בתפקוד היומיומי שלהם. לא היה הבדל משמעותי בין שני סוגי העיסוי השונים שעברו. השיפור בתפקוד נשמר לפחות שישה חודשים מתום הטיפולים, אך השפעותיו לאחר שנה היו מוטלות בספק. החוקרים הסיקו מכך כי הן עיסוי הרגעה והן עיסוי מבני עשויים להועיל לאנשים הסובלים מכאבי גב תחתון.

השורה התחתונה היא שכל אדם יכול לבחור איזה סוג עיסוי הוא מעדיף וכך לקבוע בעצמו איזה טיפול מתאים לו. כדאי לבחור בעיסוי על פי התאמתו האישית אליכם. למשל, עיסוי ספורט הינו אידיאלי עבור העוסקים בפעילות גופנית באופן קבוע, ישנו עיסוי מיוחד המיועד לנשים בהריון וכדומה. אגב, כדאי לדעת כי קיים אתר אינטרנט של "איגוד מקצועות העיסוי בישראל" ובו ניתן למצוא את שמותיהם ופרטי ההתקשרות של מטפלים מורשים, כמו גם מידע נוסף בנושא עיסוי.

לכתבות נוספות בנושא עיסוי:
9 שאלות נפוצות על טיפולי עיסוי
שלושה סוגי עיסוי שמומלצים גם למתבגרים
עיסוי תינוקות בשיטת האיורוודה
עיסוי גב מפנק: כך תבצעו זאת בבית
צמחי מרפא, טיפול גם בעיסוי

כאב וגורמי סיכון
כדאי לדעת כי גורמים נוספים כמו השמנת יתר, חוסר פעילות גופנית ואף דיכאון עשויים להגביר את תחושת הכאב. אם אתם סובלים מכאב כרוני בצוואר או גב, שמירה על משקל גוף תקין, כושר גופני על בסיס יומי, וקבלת טיפול מתאים לסובלים מדיכאון, תפחית את הכאב. אם כל זה לא עוזר, כדאי מדי פעם לעבור טיפולי עיסוי. זו יכולה להיות אחת ההשקעות הטובות ביותר שתעשו למען בריאותכם.


דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר