ניתוח קיסרי: מעלה את הסיכוי לקרישי דם?

רופאי נשים בארצות הברית ממליצים שנשים העוברות ניתוח קיסרי יחבשו שרוולים מיוחדים על רגליהן כדי למנוע סיכון להתפתחות פקקת ורידים, תופעה שעלולה להיות קטלנית. על הקשר בין ניתוח קיסרי ופקקת ורידים - בכתבה.
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 07/09/2011 |
צפיות: 10,993
מחקרים קודמים מצאו כי הריון עשוי להעלות את הסיכוי לפקקת ורידים, תופעה בה קרישי דם החוסמים את זרם הדם עשויים לגרום נזק לאיברים מסוימים, ולעתים אף למוות. על פי רופאי נשים ומיילדים מארצות הברית, ניתוח קיסרי מעלה את הסיכון להיווצרותם של קרישי דם כמעט פי שניים.

למידע נוסף בנושא הריון ולידה היכנסו לפורומים:
פורום אולטראסאונד בהריון
פורום הכנה ללידה, קורס הכנה ללידה
פורום הריון בסיכון גבוה
פורום הריון ולידה
פורום לידה בבית, לידה טבעית, לידה פעילה

ניתוח קיסרי הוא הליך בו חותכים את בטנה ורחמה של אשה העומדת ללדת בכדי להוציא מהרחם את התינוק והשליה. הניתוח משמש הליך חלופי ללידה רגילה או להפלה מלאכותית. הסיבות הנפוצות לניתוח קיסרי הן לידה קודמת בניתוח קיסרי, עובר גדול, עובר במנח שמקשה על לידה טבעית, מצוקה עוברית במהלך הלידה, או כאשר הניסיון להפוך את העובר נכשל. שיעור הנשים בישראל היולדות בניתוחים קיסריים הוא כ-20%.

מהי פקקת ורידים?


פקקת ורידים (DVT; deep vein thrombosis) היא מצב פתולוגי בו נוצרים קרישי דם בורידים. רוב הקרישים נוצרים בורידי הגפיים התחתונות. פקקת ורידים עשויה להיות תוצאה של שכיבה או ישיבה ממושכת (בטיסות למשל), ניתוחים מורכבים, מחלות במנגנון קרישת הדם, סרטן או היסטוריה משפחתית של חריגות בקרישת הדם. פקקת ורידים עשויה לגרום לחסימה של הורידים, פגיעה כרונית בדופן הורידים ולעתים אף לתסחיף ריאתי שעלול להיות קטלני.

המלצה: חבישת שרוולים מתנפחים על הרגליים בזמן ניתוח קיסרי


לאחרונה גובשו המלצות חדשות לגבי ניתוח קיסרי על ידי מומחים מהקולג' האמריקאי לרופאי נשים ומיילדים (American College of Obstetricians and Gynecologists). על פי ההמלצות על כל הנשים העוברות ניתוח קיסרי לחבוש שרוולי לחץ מתנפחים על רגליהן בזמן הלידה. זאת על מנת למנוע היווצרות של קרישי דם. בתי חולים כבר משתמשים באמצעים דומים בניתוחים מורכבים כמו ניתוח להחלפת עצם האגן. כמו כן, במקרים בהם הסיכון חמור ביותר, הומלץ שהנשים יקבלו תרופות נוגדות קרישה. המלצות אלו יפורסמו בגיליון הקרוב של כתב העת Obstetrics & Gynecology.

קבוצת המומחים טוענת כי השימוש בשרוולי לחץ מתנפחים על רגלי האשה במהלך ניתוח קיסרי הוא הליך בטוח של התערבות מונעת. את השרוולים יש להשאיר במקומם גם לאחר ניתוח קיסרי, עד אשר האשה יכולה ללכת לבד לאחר הלידה, או עד אשר היא מתחילה ליטול שוב נוגדי קרישה, אם נטלה מדללי דם במהלך ההריון. אולם, במקרה של ניתוח קיסרי דחוף, אין לדחות את הלידה לצורך חבישת השרוולים על רגלי האשה.

פקקת ורידים: גורמי סיכון


נשים בהריון עוברות מספר שינויים פיזיולוגיים אשר שמים אותן בסיכון מוגבר להיווצרות פקקת ורידים. למשל, האטה בזרם הדם, נטייה לפתח קרישי דם, ירידה בכושר התנועה, ולחץ בורידי האגן וורידים אחרים. גורמים אחרים שעשויים להעלות את הסיכוי להיווצרות פקקת ורידים הם השמנת יתר, היסטוריה של פקקת ורידים או קרישת דם חמורה, לחץ דם גבוה ועישון.

המומחים ציינו מספר מקרים בהם מומלץ שנשים בהריון יקבלו נוגדי קרישה: נשים שיש להן היסטוריה של פקקת ורידים במהלך ההיריון, היסטוריה של קרישת יתר, כמו גם אלו שנמצאות בסיכון מוגבר להפרעות קרישה תורשתיות. כמו כן הם מזהירים כי מומלץ לעקוב אחרי כל הנשים שעברו ניתוח קיסרי כדי לאתר מקרים של התפתחות פקקת ורידים לאחר הלידה.

מומלץ להמשיך במעקב גם לאחר ביצוע ניתוח קיסרי


מאחר שמחצית ממקרי המוות הנובעים מפקקת ורידים אמהית מתרחשים במהלך הלידה ואילו מחציתם מתרחשים לאחר הלידה, מעקב מתמשך אחר בריאות האשה היולדת לאחר ניתוח קיסרי הוא הכרחי. על אף שחלק מן הסימנים לפקקת ורידים מופיעים מוקדם בהריון אצל חלק מן הנשים, נשים אחרות יראו סימנים אלו בשלב מאוחר יותר בהריון או לאחר לידת התינוק.

לכתבות נוספות בנושא הריון ולידה:
שבעה סימנים שאסור להתעלם מהם בזמן הריון
כיצד להשאר רגועה בזמן הריון
בדיקת דם תאפשר גילוי מוקדם של מין העובר
מהי לידה במים ולמי היא מתאימה?
פוריות: האם קפאין פוגע בסיכוי להרות?

הורידים אשר לרוב נפגעים מפקקת ורידים במהלך ההריון הם ורידי הרגל השמאלית. רוב הנשים אשר מפתחות פקקת ורידים סובלות מכאבים באזור התחתון של הרגל או שתי הרגליים. בנוסף למה שצוין לעיל ייתכן גם מצב בו קרישי הדם יגיעו לריאות ויגרמו לתסחיף ריאתי, תופעה שעלולה להיות קטלנית. תסמיני התופעה כוללים כאב פתאומי בחזה, שיעול וקוצר נשימה.


דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר