הבעות פנים אצל תינוקות מתפתחות עוד ברחם

מחקר חדש מעלה כי הבעות פנים דוגמת חיוך ובכי מתפתחות כבר ברחם. ממצאים אלו יכולים לעזור בזיהוי בעיות בריאותיות פוטנציאליות, שכן קיים קשר בין דפוסי הפעילות של העובר ברחם לבין התפתחות מוחו.
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 21/09/2011 |
צפיות: 4,565
הבעות פנים מתפתחות בזמן שהעובר עוד נמצא ברחם, גילו מדענים. תינוקות מפתחים טווח של תנועות פנים שניתן למעשה לזהות כחיוך או בכי. בניגוד לניסיונות קודמים, קבוצת חוקרים הצליחה בפעם הראשונה להראות כי כאשר ההריון הינו בין השבוע ה- 24 לשבוע ה- 36, תנועות הפנים של העובר הופכות להיות מורכבות יותר ויותר.

למידע נוסף בנושא הבעות פנים ותינוקות היכנסו לפורומים:
פורום אולטראסאונד בהריון
פורום הכנה ללידה, קורס הכנה ללידה
פורום הריון בסיכון גבוה
פורום הריון ולידה
פורום חרדה מהריון, חרדה בהריון

החוקרים בחנו קלטות וידאו של תנועות פנים שהתקבלו במכונות אולטרסאונד תלת מימדי 4D . מכשירי אולטרסאונד 4D מאפשרים יצירת רצף של 16 תמונות תלת מימדיות לשניה, שיוצרות תמונות דינמיות בזמן אמת.

לאחר שהעוברים נמצאו בריאים בסריקה שנערכה בשבוע 20 לשהותם ברחם, הקבוצה הקליטה את אותם העוברים מספר פעמים נוספות בין השבוע ה- 24 לשבוע ה- 36 להריון. עוברים בני 24 שבועות, בשלב הראשון שבו נבחנו, היו מסוגלים להזיז שריר אחד בפניהם בכל פעם. הם יכלו לפתוח את פיהם, למשל, או למתוח את השפתיים.

בשבוע ה- 35 לשהותם ברחם, עוברים משלבים מספר תנועות של שרירי הפנים. הם יכולים למתוח את השפתיים שלהם, להנמיך את גבותיהם והעמקת התלם שבין האף לשפתיים - הכל באותו זמן. תנועות בודדות הופכות לביטויים מזוהים ומורכבים יותר ויותר, לפי התיעוד היומיומי שביצעו המדענים.

קבוצת החוקרים מבריטניה כוללת את הפסיכולוגית ד"ר נדיה רייסלנד, פרופ' ג'יימס מייסון, מנהל המחקר ברפואה ובריאות של אוניברסיטת דורהאם, פרופ' בריאן פרנסיס, פרופסור לסטטיסטיקה חברתית מאוניברסיטת לנקסטר וד"ר קארן לינקולן, יועץ למיילדות וגינקולוגיה בבית החולים האוניברסיטאי ג'יימס קוק, מידלסברו, שם נאספו סריקות העוברים.

לדברי פרופ' פרנסיס "זוהי תובנה חדשה ומרתקת אודות התהליך המדהים של התפתחות העובר. מחקר זה מצליח להוכיח, בפעם הראשונה, כי בעוברים בריאים קיימת התקדמות התפתחותית מתנועות פנים פשוטות למורכבות, שמכינות את העובר לחיים שלאחר הלידה".

התפתחות הבעות פנים מעידה כי עד הלידה התינוק כבר פיתח את תנועות הפנים החיוניות על מנת לבכות ולצחוק. עם זאת, מדענים כבר גילו כי עוברים לא יכולים להשמיע כל צליל.

לדברי ד"ר רייסלנד, "מצאנו הרבה יותר ממה שציפינו למצוא. ידענו כי העובר ממצמץ לפני הלידה וכי מספר מחקרים זיהו הבעות פנים זעופות לפני הלידה. עם זאת במחקר זה פיתחנו לראשונה שיטת קידוד וניתוח שמאפשרת לנו לאתר את המורכבות הגוברת של תנועות לאורך זמן שתוצאותיהן הן הבעות פנים מוכרות."

המדענים אומרים כי דפוסיהן של התנועות המוטוריות מתפתחים לפני שהעובר חש את הרגשות הרלוונטיים, בדיוק כמו שהעובר מתרגל תנועות הכרוכות בנשימה ברחם עוד לפני שהוא ממש נושם.

התגלית יכולה לעזור לזהות בעיות בריאותיות פוטנציאליות, שכן קיים קשר בין דפוסי הפעילות של העובר ברחם לבין התפתחות מוחו של העובר. בחינת ההבדלים בין התפתחות נורמלית ולא נורמלית של פני העובר עשויה להצביע על בעיות בהתפתחות המוח.

המדענים מתכוונים כעת לבדוק האם תנועות הפנים של העובר יכולות לסייע להבחין בין עוברים שאמהותיהם עישנו במהלך ההריון לבין עוברים שאמהותיהם לא עישנו בתקופה זו. כמו כן מתוכנן לבחון את התפתחותן של הבעות פנים הקשורות לכעס ועצבות.

קצת על הטכנולוגיה שמאפשרת את כל זה:


בדיקת אולטרסאונד מתבצעת באמצעות שיטה טכנולוגית של גלי קול, על ידי מכשיר הנקרא מתמר (Transducer) שמועבר ישירות על הגוף. גלי הקול המועברים לחלקי הגוף השונים מאפשרים יצירת תרשים ומבנה גוף בבדיקה חוץ גופנית.

בשנים האחרונות נרשמה התפתחות מהירה בשיטה שנקראת אולטרסאונד תלת מימדי, זאת במקביל להתפתחות משמעותית בטומוגרפיה ממוחשבת - תלת מימד ואנדוסקופיה וירטואלית. היכולת לעבּד חומר רב בזמן קצר מאפשרת יצירת דימויים תלת מימדיים שבנויים ממידע רב הרבה יותר מזה שנחשף בפנינו באמצעות המדיה הדו מימדית.

לכתבות נוספות בנושא הבעות פנים:
זריקות בוטוקס פוגעות בהבנת רגשות הזולת
מה בין זוגיות מוצלחת והבעות פנים?
הזרקת בוטוקס מעלימה הבעות פנים?
כועס כמו אבא, צוחק כמו אמא
למה יש לך פרצוף כועס?

באולטרסאונד תלת מימדי ניתן גם למדוד נפח בצורה מדויקת ביותר. בשיטה הדו מימדית נלקחות בדרך כלל שלוש מדידות של האיזור המבוקש, והמחשב מחשב לנו נפח משוער. שיטה זו אינה מדויקת לגמרי. בשיטה התלת מימדית ניתן למדוד במדויק את הנפח, ובעקבות זאת להכין טבלאות נפח של אברים שונים של העובר. כך ניתן לחשב את גיל ההריון או משקל העובר על פי נפח אחד מאבריו.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  • ד"ר שלמה סטיב ג`קסון
    ד"ר שלמה סטיב ג`קסון
    רופא מוהל מוסמך מטעם הרבנות הראשית לישראל וגם נוירוכירורג בכיר. בוגר בית הספר לרפואה של אוני` ת"א והתמחות בנוירוכירורגיה בבית החולים בלינסון. כיום רופא בכיר בבית החולים בלינסון והרצליה מדיקל סנטר. בעל... קרא עוד