וידאו: בעיות שכיחות בכפות רגליים וקרסול

בעיות נפוצות בכפות רגליים ובקרסוליים נובעות בדרך כלל מנעילת נעליים לא מתאימות, מבעיות גנטיות או מחבלות. בעיות אחרות נגרמות ממחלות כמו סוכרת או ממבנה גנטי. ד"ר אלחנן לוגר, מנהל יח' כף רגל וקרסול בביה"ח איכילוב, על בעיות בכפות רגליים
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 28/05/2012 |
צפיות: 48,241
בעיות נפוצות בכפות הרגליים והקרסוליים יכולות להיגרם כתוצאה מנעילת נעליים לא נוחות, ממחלות כמו סוכרת, מגורמים העוברים בתורשה או במבנה לא תקין של כף הרגל אם מולד או נרכש. הטיפולים הראשוניים והמסורתיים לחלק מן הבעיות הם שינויים בהרגלי ההליכה והנעילה כלומר, הוספת מדרסים ואביזרים שונים או שינוי הנעליים. במקרים קשים של בעיות בכף הרגל והקרסול נדרשת התערבות ניתוחית. להלן כמה מבעיות כף הרגל והקרסול הנפוצות ביותר:

למידע נוסף בנושא אורטופדיה היכנסו לפורומים:
פורום אורטופדיה
פורום אורטופדיה - כירורגית כף יד
פורום אורטופדיה אונקולוגית, גרורות בעצמות
פורום אורטופדיה ילדים
פורום השאלת ציוד רפואי, ציוד שיקומי, ציוד אורטופדי

בוהן קלובה Hallux Valgus
בוהן קלובה היא תופעה בה נוצרת סטייה של חלקו התחתון של הבוהן לכיוון הצד המרוחק של כף הרגל. כאשר סטייה זו נוצרת מופיעה לרוב עצם בולטת בצד הרגל. מבחינת מבנה כף הרגל הבעיה בדרך כלל נעוצה בקיום זוית גדולה, ביחס לתקין, בין עצמות המסרק הראשונה והשנייה.

בוהן קלובה נוצרת כתוצאה מהגורמים הבאים:
תורשה
נעליים צרות
נעלי עקב
חבלה
מבנה לא תקין של כף הרגל

התסמינים של התופעה הם: מראה לא אסתטי של כף הרגל, כאבים וקושי בנעילת נעליים. בוהן קלובה מטופלת על ידי שתי גישות, טיפול מסורתי וטיפול פולשני. בטיפול המסורתי ניתן לשלב נעליים רחבות ונוחות, מדרסים ואביזרים למיניהם שיכולים לעזור להקל על הכאב. בטיפול הניתוחי הבוהן מיושרת בשיטות שונות.

בוהן קשיחה Hallux Rigidus
בוהן קשיחה היא תופעה של שינויים ניווניים של הפרק המטטרסופלנגיאלי הראשון של כף הרגל. תופעה זו באה לידי ביטוי בכאבים בזמן מאמץ עד כדי אי יכולת לרוץ או ללכת. גם לתופעה זו יש טיפולים מסורתיים וטיפולים פולשניים. האופציות הניתוחיות במקרה של תופעה מסוג זה הן קיבוע, החלפה וארתורופלסטיקה.

אצבע פטישית Hammer Toe
אצבע פטישית היא מצב בו קיים "כיפוף" קבוע של הפרק הבין גלילי באחת מן האצבעות בכף הרגל (לא הבוהן). הגורמים לתופעה זו היא:

הנעלה לא מתאימה
תורשה
מבנה לא תקין של כף הרגל
חבלה

הדרכים לטיפול באצבע פטישית היא הנעלה מתאימה, אביזרים מיוחדים או פדיקור. דרך נוספת לטיפול היא ניתוח בו מסירים את העצם הבולטת, או ניתוח לקיבוע הפרק.

כף רגל שטוחה Flat Foot
כף רגל שטוחה היא מצב בו הקשת התחתונה של כף הרגל נעלמת. ישנם שני סוגים לכף רגל שטוחה: כף רגל שטוחה גמישה וכף רגל שטוחה קשיחה. כאשר ישנו מצב של כף רגל שטוחה גמישה, הקשת חוזרת לעצמה בעת עמידה על קצות האצבעות, בדרך כלל מסתפקים בטיפול שמרני כמו מדרסים. כאשר כף הרגל שטוחה וקשיחה לא ניתן לשחזר את הקשת בשום דרך ובמקרים קשים דרושה התערבות ניתוחית.

כף רגל קשתית Pes Cavus
כף רגל קשתית היא מצב בו הקשת הפלנטרית גבוהה יחסית וחלוקת העומסים מתרכזת מתחת לעקב ובראשי עצמות המסרק. כתוצאה מכך מתקבלת מגבלה בתנועות פרקי כף הרגל.

ציפורן חודרנית
מצב בו מקטע של הציפורן חודר לבשר ויוצר תהליך דלקתי. הגורמים לציפורן חודרנית הם:
היגיינה לא נאותה
פטריות
הנעלה
גזירה לא נכונה של הציפורן

הטיפולים הקיימים לציפורן חודרנית הם:
תכשירים אנטיביוטיים
גזירה
שימוש ב"פתיל"
נעל רחבה
ניתוח

כאב בכרית הרגל Metatarsalgia
כאב בכרית הרגל הוא מצב הנובע לרוב מצניחת ראשי עצמות המסרק ו/או אצבעות פטישיות. הטיפול לכאב זה הוא נעליים נוחות ורכות, מדרסים או במקרים חמורים ניתוח.

דורבן spur plantar fasciitis
דורבן הוא תופעה של כאבים בעקב הרגל הנובעים מדלקת של הרצועה הפלנטרית באזור החיבור שלה לעצם העקב. הסיבות לדורבן יכולות להיות בלתי ידועות או כתוצאה מאלה:
חבלה
עלייה במשקל
מאמץ מתמשך
הנעלה לא מתאימה

מורטון נאורומה Morton Neruoma
מורטון נאורומה זה מצב בו נוצרת דלקת והתעבות של מעטפת עצב בין עצמות המסרק בדרך כלל עצמות שמספרן 3-4 ו 2-3. כתוצאה ממורטון נאורומה, כאבים בזמן מאמץ כף הרגל לעיתים מקרינים לאצבעות ומלווים בתחושת זרם, נימול או בחוסר תחושה.

הטיפולים בתופעה זו יכולים להיות:
מדרסים
נעל רחבה/תרופות
זריקות סטרואידים
הסרה ניתוחית

כתבות נוספות בנושא אורטופדיה:
כאבי צוואר או צוואר תפוס? מה עושים?
כאבי גב וברכיים: אפוסתרפיה יכולה לעזור
תרגילים להפחתת כאבי ברכיים
כאבי גב: הכל על בלט דיסק
וידאו: כירורגית אמה וכף יד, מתי מנתחים?

כף רגל סוכרתית
לעיתים חולי סוכרת סובלים פצעים או כיבים שבאם לא מטופלים כיאות, עלולים להביא לידי קטיעה של הגף. פצעים אלה נובעים מפגיעה בעצבים, במנגנון החיסון ובאספקת הדם. הטיפול בכף רגל סוכרתית הוא קודם כל מניעה. כלומר: איזון הסוכרת, מעקב רפואי, שמירה על היגיינה, הנעלה מתאימה והימנעות מחשיפה לחבלה.

קרעים ברצועות הקרסול
קרעים של אחד או יותר מרצועות הקרסול עשויים להביא לידי אי יציבות שלו ולהיווצרות נקיעות חוזרות. בהמשך עלולים להתפתח גם שינויים ניווניים בקרסול, באזור הטרסלי ובפרקי האצבעות.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  • ד"ר אייל הלר
    ד"ר אייל הלר
    כירורג אורתופדיה מומחה תחומי טיפול: בעיות קרסול וכף רגל, טראומה ופגיעות ספורט ועוד... קרא עוד

אולי יעניין אותך גם

שבר בצוואר הירך בגיל השלישי
ד"ר איל יעקבי
| 16/06/2019 |
צפיות: 70
אחוז גבוה של אנשים מקרב אוכלוסיית הגיל השלישי סובלים משבר בצוואר הירך. שבר מסוג זה פוגע קשות באיכות החיים ובתוחלת החיים של מטופלים בגיל זה. מה הוא השילוב הנחוץ לקבלת הטיפול היעיל ביותר? וכיצד קשורה לכל זה מחלת האוסטאופורוזיס?
קרא עוד
פיזיותרפיה לכאבי גב עליון
פיזיוקליק
| 10/06/2019 |
צפיות: 336
אנשים רבים סובלים מכאבי גב עליון כתוצאה מאורח החיים המודרני, ישיבה לא נכונה ויציבה כפופה. מהן הסיבות לכאב זה? איזה קשר קיים בין האנטומיה הטבעית של האדם להופעת כאבים בגב העליון? ואילו תרגילי פיזיותרפיה יסייעו בהפחתת כאבים אלו?
קרא עוד
תסמונת הצביטה בכתף: תסמינים, גורמים ותרגילי פיזיותרפיה
פיזיוקליק
| 16/05/2019 |
צפיות: 729
אתם חשים כאב הדומה לצביטה באזור הכתף בעת הרמת היד כלפי מעלה? אתם לא מדמיינים. הכאב החד הזה הוא חלק מתסמונת הצביטה בכתף. מה הגורמים לתסמונת? מה הם דרכי הטיפול? וכיצד פיזיותרפיה מסייעת לשיפור הבעיה הרפואית?
קרא עוד
פיזיותרפיה לטיפול בוורטיגו
פיזיוקליק
| 28/04/2019 |
צפיות: 930
האם הרגשתם לאחרונה שכל העולם מסתובב לכם? שאתם לא מסוגלים לשמור על שיווי המשקל שלכם? אולי אתם סובלים מוורטיגו. תרגילי פיזיותרפיה הם אחד מהפתרונות היעילים ביותר לטיפול ומניעת התקפים אלו. מה כולל הליך השיקום? כיצד פועל כל תרגיל? ואילו תרגילים יש לבצע בבית?
קרא עוד
כיצד פותרים כאבים לאחר ניתוח?
ד"ר אלון מרגלית
| 17/04/2019 |
צפיות: 1,022
לאחר כל הליך כירורגי באשר הוא מגיע כאב. הכאב הפיזי עלול לגרום לסבל נפשי. שני גורמים אלו יכולים לעכב את הליך ההחלמה. מדוע אסורה מנוחה מלאה? כיצד בונים תכנית שיקום מדויקת? ומה חשיבות השינה להליך?
קרא עוד
Text neck: כאבי צוואר בשל שימוש בטלפון הנייד
פיזיוקליק
| 08/04/2019 |
צפיות: 815
שימוש רב במכשיר הסלולרי נחשב לגורם מרכזי בהצטברות מתח וכאב באזור העורף. מה ניתן לעשות כדי למנוע תחושות אלו? כיצד מפחיתים עומס מאזור זה? ומדוע אורח החיים שלנו הוא האשם המרכזי?
קרא עוד
רכיבת אופניים: כיצד מבדילים בין פציעה לחבלה?
ד"ר איל יעקבי
| 31/03/2019 |
צפיות: 757
האופניים הפכו ממזמן לכלי תחבורה לכל דבר בישראל. הם שורפים קלוריות, משפרים סיבולת לב ריאה, גורמים לזרימת אדרנלין בגופנו ויש להם חלק בלתי נפרד מתרבות הספורט האתגרי ברחבי העולם. אז איך אפשר ליהנות מהתחביב המחטב ולהשאיר אותו נטול פציעות וחבלות?
קרא עוד
דלקת עצם הזנב: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 25/03/2019 |
צפיות: 443
עצם הזנב נחשבת לשארית אבולוציונית, אבל בעלת חשיבות רבה לגוף האדם. דלקת באזור זה שכיחה בקרב רבים מהאוכלוסייה, וניתנת לטיפול במגוון דרכים. רק הקשיבו לגוף שלכם, אל תזניחו וטפלו בהקדם האפשרי
קרא עוד
שחיקה במפרק הירך: האויב השקט שלכם
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 21/02/2019 |
צפיות: 734
שחיקה במפרק הירך היא הצורה השכיחה ביותר של שחיקת מפרקים בגוף האדם, תופעה אשר משפיעה על חייהם של מיליונים סביב העולם. מי הן קבוצות הסיכון למחלה? מהם הגורמים והתסמינים שלה? וכיצד מתמודדים עם המחלה המסובכת בעלת השם היותר מסובך – אוסטאוארתריטיס?
קרא עוד
הפתרון לכאבי ברכיים
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 23/08/2018 |
צפיות: 2,201
סחוס הוא רקמת החיבור הנמצאת בחלקים רבים של הגוף. חרף העובדה שמדובר בחומר קשה וגמיש, קל מאוד להיווצר בו נזק שעלול לגרום לכאבים עזים
קרא עוד