ידיים: כל הסיבות שגורמות להן לכאוב

ידיים הן כלי העבודה העיקרי של הגוף שלנו, ידיים ממששות ומבצעות את כל מה שהמוח שלנו חושב עליו. כאב בידיים יכול לפגוע מאוד באיכות החיים ולשבש לחלוטין את חיי היום יום, לכן חשוב להכיר את כל הסיבות שיכולות לגרום לידיים שלנו לכאוב
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 11/06/2012 |
צפיות: 7,059
לקום בבוקר עם כאב בלתי מוסבר באחד מאברי הגוף יכול להיות מאוד מלחיץ ומדאיג. החרדה עלולה ללוות אותנו במשך כל היום, במיוחד אם הכאב לא עובר מיד ובמיוחד אם הוא מתרכז בידיים שלנו, איתן אנחנו מבצעים את פעולות יומנו. הכתבה שלפניכם היא אינה תחליף ליעוץ רפואי, אבל היא מרכזת את הסיבות העיקריות שעלולות לגרום לידיים שלנו לכאוב. כמובן שלעיתים כאב יכול להיות רק כאב, אפילו בגלל תנוחה לא נוחה בה ישנתם בלילה או התכווצות שרירים, אבל אם הכאב לא עובר כדאי לשים לב ולגשת לרופא.

למידע נוסף בנושא ידיים ואורטופדיה היכנסו לפורומים:
פורום אורטופדיה
פורום אורטופדיה - כירורגית כף יד
פורום אורטופדיה אונקולוגית, גרורות בעצמות
פורום אורטופדיה ילדים
פורום שיקום פציעות ספורט, שיקום אורטופדי

תסמונת דה קרוון (Quervain Syndrome)


יש לה גם שם מעט עממי יותר "תסמונת המאמץ של הכובסות". בעבר כשלא היו לנו מכונות כביסה כה משוכללות ונשים כיבסו בידיהן, הן היו גורמות נזק לעיתים לנרתיק הגידים בו נמצאים שני הגידים שמעורבים בתנועת האגודל. הפגיעה בנרתיק מקשה על תנועת האגודל בגלל שהגידים מתחככים זה בזה, מה שגורם לכאבים.

בימינו מי שנמצאות בקבוצת סיכון לחלות בתסמונת, הן דווקא אמהות טריות בגלל האופן בו הן מחזיקות את התינוק ובגלל השינויים ההורמונלים המתרחשים בגופן. גם פציעה יכולה לגרום לתסמונת.

התסמינים הם כאב, נפיחות, קושי באחיזה, רגישות מקומית וכאב. הטיפול מתבצע בכמה אופנים: ישנו הטיפול השמרני שכולל מנוחה, קירור מקומי ותרופות אנטי דלקתיות לשיכוך כאבים. ניתן גם להזריק חומר קורטיקוסטרואידי אף על פי שהנתונים לגבי יעילותו טרם התבררו סופית. ניתן גם לנתח את המקום מה שיכול להביא להקלה אצל רוב המטופלים, אבל יחד עם זאת הניתוח עלול לגרום נזק לעצב התחושתי החישורי.

תסמונת התעלה הקרפלית


התסמונת גורמת לכאבים בעת השימוש בידיים או בזמן אחיזה, תחושת נימול וזרמים לאורך הזרוע וכף היד, חולשה, עקצוצים ודקירות. התסמינים הללו נגרמים כתוצאה מלחץ על תשעת הגידים אשר נמצאים בתעלה הקרפלית בשורש כף היד ואחראים על כיפוף האצבעות בכף היד. הלחץ על הגידים גורם לתפיחתם מה שמוביל לתסמינים.

מי שנמצא בקבוצת הסיכון לחלות בתסמונת הם אנשים שמבצעים במסגרת עבודתם, פעולות חוזרות ונשנות עם מפרק כף היד כמו למשל: מזכירות, כתבניות בבתי משפט, כותבי תוכן באינטרנט, מלטשי יהלומים ועובדי ניקיון.

הטיפול בתסמונות הוא בעזרת מנוחה, פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק, התאמת סד לשורש כף היד ובמקרי הצורך אף ניתוח.

כיום התסמונת יכולה להיחשב כסיבה לאובדן כושר עבודה, במקרה והלוקה בה יכול להוכיח לוועדה הרפואית של הביטוח הלאומי, כי הוא לקה בתסמונת התעלה הקרפלית בגלל אופי עבודתו.


שברים


שברים, נקעים ושברי מאמץ בעצמות הידיים השונות יכולים לגרות לכאב רב ולמגבלה בתנועה. מלבד הכאב, שבר באחת מעצמות הידיים יתאפיין בנפיחות באזור, נוקשות ואי יכול לתפעל את היד הפגועה.

אם השבר הוא פשוט יחסית, כלומר שהעצם אינה זזה ממקומה גבס יהיה הטיפול. במקרה שבו יש צורך להשיב את העצם למקומה הטיפול יהיה מורכב יותר ויכלול ניתוח בו יושתלו ברגים או פלטינות כדי לקבע את העצם. גם זמן ההחלמה יהיה ארוך יותר ואף ישארו צלקות מהתפרים.

דלקת פרקים


למעשה המונח "דלקת פרקים" מתייחס לכ-100 מחלות שיכולות להשפיע על התפקוד התקין של מפרקי הגוף. ישנם שני סוגים עיקריים של דלקות פרקים: דלקת פרקים שגרונית וניוונית

דלקת פרקים שגרונית – נגרמת כתוצאה ממחלה אוטואמיונית, בה הגוף תוקף את עצמו ללא סיבה ידועה. מערכת החיסון שאמורה לשמור ולהגן על הגוף, עושה את ההפך ותוקפת את רקמות הגוף ובמיוחד את נוזל הסיכה שמגן על הפרקים.

זאת היא מחלה כרונית שלא ניתן לרפא אותה. התסמינים כוללים תחושה של "בעירה במפרקים", נוקשות (בעיקר בשעות הבוקר), פגיעה ביכולת התנועה, כאבים במפרקים, דלקת ונפיחות, תשישות ואף אנמיה

הטיפול נעשה באמצעות תרופות שמסייעות להקל על תסמיני המחלה, שינויים באורח החיים ומעבר לתזונה נכונה.

לכתבות נוספות בנושא אורטופדיה:
דלקת פרקים שגרונית: פעילות גופנית תעזור
וידאו: בעיות שכיחות בכפות רגליים וקרסול
כאבי צוואר או צוואר תפוס? מה עושים?
כאבי גב וברכיים: אפוסתרפיה יכולה לעזור
תרגילים להפחתת כאבי ברכיים

דלקת פרקים ניוונית – גם היא מחלה כרונית בה הסחוס החלק שאחראי על התנועה החלקה של המפרקים מתחיל להתפרק. מה שגורם לכאבים, נוקדות ואף לפגיעה בתנועת המפרק הפגוע.

הטיפול הוא בעזרת פיזיותרפיה, רצועות תומכות למפרק הפגוע, מדרסים, שמירה על משקל גוף תקין ומעבר לתזונה נכונה.

טריגר פינגר


תסמונת "אצבע ההדק" נגרמת בגלל נפיחות של הגיד בבסיס האצבע. הכאב מורגש בשיאו בזמן כיפוף או יישור האצבע או האגודל. אם לא מטפלים בתסמונת בזמן, המצב יכול להחמיר ולא ניתן יהיה לכופף או ליישר את האצבע כלל. הסיבות לתסמונת אינן ידועות.

הטיפול נעשה באמצעות הזרקת קורטיזון שמועיל ב 50% מהמקרים. שאר 50% מהמקרים יזדקקו כנראה לניתוח, מאחר והטיפולים השמרניים כמו תרופות, סדים ופיזיותרפיה אינם עוזרים לתסמונת זו.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר