החלפת מפרק ברך: כל המידע לקראת הניתוח

הברכיים שלנו אחראיות ליכולת התנועה שלנו ולאפשרות לנוע ממקום למקום. אבל תהליך ההזדקנות, פציעות ודלקות פרקים יכולות לגרום לשחיקת הסחוס ולהזדקקות לניתוח להחלפת מפרק ברך. כל המידע החיוני על ניתוח להחלפת מפרק ברך בכתבה
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 09/07/2012 |
צפיות: 6,497
ניתוח להחלפת מפרק הברך נעשה כדי להקל על הכאב בקרב אנשים שסובלים מדלקת פרקים ולהקל על ההליכה. בלאי, מחלה או פציעה בברך יכולים לגרום נזק לסחוס שבין עצמות מפרק הברך ולפגוע בתנועה החלקה של המפרק. הניתוח מוצא לאנשים שסובלים מדלקת קשה במפרק הברך, כשהסחוס אינו קיים כלל או שנשחק בצורה חמורה מה שמסב כאב רב בברך עם כל תנועה. במהלך הניתוח להחלפת מפרק הברך, המנתח מסיר את הסחוס הפגום ומחליף אותו ב"סחוס" מעשה ידי אדם. ניתוח להחלפת מפרק הברך נחשב לניתוח האורתופדי השכיח ביותר.

למידע נוסף בנושא ניתוח החלפת מפרק הברך, היכנסו לפורומים:
פורום אורטופדיה
פורום בעיות מפרקים, החלפת מפרק, בעיות ברכיים
פורום דלקת פרקים, ראומטולוגיה
פורום השאלת ציוד רפואי, ציוד שיקומי, ציוד אורטופדי
פורום שיקום פציעות ספורט, שיקום אורטופדי

מה הם התסמינים שמראים על הצורך בניתוח?


סוגים שונים של דלקת פרקים כמו דלקת פרקים ניוונית, שגרונית, שחיקה טבעית שבאה עם הגיל או פציעות בברך – יכולים לגרום להרס של הסחוס ברמה כזאת שכל צעד יהיה מלווה בכאב עז, נפיחות ונוקשות בברך. ההליכה הופכת לכמעט בלתי אפשרית. ללא סחוס או עם סחוס דק מאוד – העצמות במפרק הברך משתפשפות זו בזו מה שגורם לכאב ואף לשחיקת העצם. פציעות אינן גורמות לשחיקת הסחוס בברך באופן מיידי. שבירת עצמות במפרק הברך או קרע ברצועות יכולים לגרום עם השנים להתפתחות דלקת פרקים בברכיים.

מתי יש צורך בניתוח?


כשהיכולת ללכת נפגעת, כשיש קושי לקום מישיבה ולעבור מעמידה לישיבה, כשיש קושי לכופף את הברך, כשחשים כאב חזק או בינוני בברך בזמן מנוחה.

האם יש הכנות לפני הניתוח?


לפני שעוברים ניתוח להחלפת מפרק הברך, מומלץ לבצע כמה שינויים באזור המגורים ולהכין אותו לשובכם. מומלץ להתקין מעקה בטיחות באמבטיה, במקלחת וליד השירותים, כדי לאחוז בו כשקמים מהאסלה או מתוך האמבטיה. אם יש לכם רק מקלחת, מומלץ להתקין גם בה מעקה בטיחות כדי לאחוז בו בזמן המקלחת. הסירו שטיחים בכל החדרים עליהם אתם יכולים להיתקל וליפול. מומלץ להצטייד בהדום כדי להניח עליו את הרגל בזמן ישיבה. מניתוח כזה קשה להתאושש לבד, לכן וודאו שיהיה מישהו לצידכם בזמן תקופת ההחלמה כדי לעזור בפעולות יומיות.


כיצד מתבצע הניתוח?


הניתוח נמשך כשעתיים, בו המנתח מסיר את הסחוס הפגום ובמקומו הוא מתקין שתל שעשוי בחלקו מפלסטיק וממתכת. השתל מתלבשים על העצמות במפרק הברך – עצם השוק ועצם הירך. השתל משיב למפרק הברך את היכולת לנוע בצורה חלקה. האשפוז לוקח מספר ימים, לאחריו תידרשו לעבור הליך שיקום שמעודד להניע את הרגל ולהזרים את הדם לשרירים סביב המפרק, מה שעוזר להפחית את הנפיחות.

סביר להניח שהרופאים ימליצו על פעילות גופנית לברך כבר יום לאחר הניתוח. פיזיותרפיסט יראה לכם איך לחזק את השרירים סביב מפרק הברך. בזמן השהייה בבית החולים, אתם תשתמשו במכונת תנועה פסיבית, עליה מניחים את הרגל והיא מזיזה אותה הלוך ושוב ללא התאמצות מצידכם. המכונה מסייעת להגביר את זרימת הדם ומפחיתה את הנפיחות.

חוזרים הביתה


כשתחזרו הביתה מבית החולים, תוכלו להיעזר בהליכון או קביים כדי לנוע ממקום למקום. אבל קרוב לוודאי שתצטרכו עזרה בפעילויות יום יומיות כמו רחיצה, בישול ועבודות הבית למשך שלושה עד שישה שבועות. אם אתם גרים לבד תוכלו לעבור את הליך השיקום במרכז רפואי לשיקום וסיעוד.

כדי להפיק את המיטב מהברך החדשה שלכם, עליכם לעקוב במדויק אחר הוראות הרופא ולבצע את הפעילות הגופנית שהוא ימליץ לכם עליה. חוסר בפעילות גופנית עלול להאט את הליך השיקום ולגרום לברך להתנוון אבל גם פעילות גופנית מוגזמת עלולה להזיק להליך השיקום. כל חולה מחלים מהניתוח בקצב שלו אבל אפשר להעריך כמה זמן לוקח עד שחוזרים לעסוק בפעילויות רגילות: עבודות הבית 6-8 שבועות, סקס 4-6 שבועות, עבודה 6-8 שבועות, שחייה 6-8 שבועות, נהיגה 6-8 שבועות.

פיזיותרפיה


פיזיותרפיה נחוצה מאוד להליך השיקום, היא עוזרת לשיפור הגמישות ומחזקת את השרירים המקיפים את המפרק. את התרגילים תבצעו אצל הפיזיותרפיסט שידגים לכם כיצד לעשותם ואחר מכן תתרגלו אותם בבית. תצטרכו לעשותם כחודשיים לאחר הניתוח והם חשובים מאוד להליך השיקום, לכן אם יש תרגיל שאתם לא מבינים כיצד לבצעו או שאינכם מסוגלים לבצעו, חשוב ליידע על כך את הפיזיותרפיסט.

<@ --- IMG_2 --- @>

האם יש סיכונים בניתוח?


לרוב לא, אבל הניתוח כרוך בסיכונים מסוימים כמו: צלקת שאינה מתרפאת כראוי או כואבת לאורך זמן, זיהום, דימום וקריש דם.

האם ניתן למנוע קרישי דם?


אנשים מסוימים מפתחים קרישי דם לאחר הניתוח להחלפת מפרק הברך. קרישי דם נוטים להתפתח כמה ימים לאחר הניתוח, בדרך כלל באזור השוק או הירך. התסמינים לקריש דם הם נפיחות וכאב. קריש דם יכול לסכן חיים כאשר חלק ממנו נשבר ומתחיל לנוע דרך זרם הדם לכיוון הריאות. לכן יתכן והרופא ימליץ לאחר הניתוח על נטילת מדללי דם בתרופות את בזריקות. לכן חשוב מאוד להתחיל להניע את הרגל תוך פרק זמן קצר לאחר הניתוח.

קריש דם שמגיע לריאות מתבטא בקוצר נשימה פתאומי, כאבים בבית החזה ושיעול. זיהום מתבטא בחום, אדמומיות, רגישות יתר בברך ומוגלה. אם אתם מזהים את התסמינים הללו יש לגשת מיד לטיפול רפואי.

לכתבות נוספות בנושא אורטופדיה:
הכל על ניתוח החלפת מפרק ברך
אורטופדיה: עושים סדר במיתוסים
10 מיתוסים על כאבי גב
אוסטאופורוזיס והחלמה מסרטן השד
ידיים: כל הסיבות שגורמות להן לכאוב

האם יש צורך להחליף את המפרק לאחר מספר שנים?
עם השנים הטכנולוגיה בה מיוצרים שתלי הברך התפתחה מאוד אבל עדיין השתלים יכולים שלא לחיות לנצח. עם הזמן השתלים עלולים להשתחרר מאחיזתם בעצמות ורקמה צלקתית יכולה לגדול סביב השתל מה שיכול להגביל את טווח התנועה של הברך. לפעמים מפרק הברך יכול לפעול כראוי אבל לגרם לצליל נקישה שנשמע היטב בכל פעם שמכופפים את הברך.

כדי להאריך את חיי השתל מומלץ לנקוט מספר צעדים: לאחר הניתוח מומלץ להיעזר במקל, קביים או הליכון עד ששיווי המשקל שלכם יחזור לעצמו. לא להגזים בפעילות גופנית אלא לעשות בדיוק את מה שהרופא והפיזיותרפיסט המליצו עליו. לא מומלץ אחרי הניתוח להחלפת המפרק לעסוק במספר ענפי ספורט כמו ריצה, קפיצה, קרב מגע, ג'ודו וקרטה. ענפי הספורט שכן מומלץ לעסוק בהם הם הליכה, טיולים, רכיבה על אופניים, ריקודים סלונים ושחייה.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  • ד"ר איתמר בוצר
    ד"ר איתמר בוצר
    אורטופד ספורט ומנתח תחומי טיפול: פגיעות סחוס, פריקת כתף, קרע במיניסקוס, קרעים של הלברום, קרע ברצועה הצולבת, קרעים בגידי השרוול המסובב ועוד... קרא עוד