5 דרכים לשיפור יכולות מוטוריות של תינוק

במהלך השנה הראשונה בחייו של תינוק מתרחשים שינויים רבים במוטוריקה שלו. תינוק לומד לשלוט על ראשו, להושיט יד, לאחוז, להתהפך, לשבת, לזחול ולעמוד. כיצד, אתם, ההורים יכולים לעודד ולשפר את היכולות המוטוריות של תינוקכם?
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 01/08/2012 |
צפיות: 15,973
אבני הדרך המוטוריים המתרחשים במהלך השנה הראשונה לחייו של תינוק עלולים להיראות לא קשורים אחד לשני, אך למעשה הם קורים ברצף הגיוני מסוים. ההתפתחות בדרך כלל מתקדמת מהראש לרגל, כאשר הכישורים הקשורים בתנועת הראש והזרועות הם הראשונים להתפתח לפני אלה הקשורים ברגליים ובכפות הרגליים.

שליטה מוטורית מתפתחת ממרכז הגוף החוצה, מה שאומר שתינוקות מצליחים לשלוט בפלג הגוף העליון של גופם לפני שהם יכולים לתפעל את אצבעות הידיים והרגליים.

להלן כמה מאבני הדרך החשובות ביותר מכף רגל ועד ראש, והצעות לשיפור התפתחות תינוקות.

למידע נוסף בנושא תינוקות, הריון ולידה היכנסו לפורומים:
פורום הורים לתינוקות, הורים לפעוטות
פורום התפתחות תינוקות
פורום פלדנקרייז, שיטת פלדנקרייז, התפתחות תינוקות
פורום תזונת תינוקות

1. שליטה על הראש
אחד הדברים הראשונים שהורים טריים לומדים הוא לתמוך בראש של התינוק, כי הוא לא יכול לעשות זאת בעצמו עד גיל שלושה חודשים. כאשר שרירי הצוואר שלו יתחילו להתחזק הוא יהיה מסוגל לבצע מיני-שכיבות סמיכה, בהן הוא יעלה את הראש והחזה מהרצפה. בגיל שבעה חודשים, התינוק ישיג שליטה מלאה על ראשו ויוכל להחזיק אותו יציב במשך תקופה ארוכה כאשר הוא יונח על הברכיים של אדם אחר או כאשר יוחזק זקוף.

על מנת לעזור לתינוק לפתח שליטה על ראשו:
כדאי להניח את התינוק כאשר הוא על הבטן, על משטח מישורי קשה. מומלץ להניח אותו כמה פעמים ביום כך, שיוכל להתאמן.
כדאי לעודד את התינוק להרים את ראשו. להניח מראה בלתי שבירה או תמונה גדולה לפניו, או אפילו לרדת על הרצפה ולשבת מולו, פנים מול פנים.

2. הושטה ואחיזה
רוב התינוקות מתחילים לנופף ולהזיז אובייקטים עד גיל שלושה חודשים, דחף שנעשה יותר ויותר מעודן במהירות. בגיל חמישה או שישה חודשים, התינוק צריך לשלוט בהושטה מכוונת מטרה חזותית (קואורדינציה עין-יד), מה שאומר שהוא אמור לראות אובייקט, להושיט לעברו יד ולתפוס אותו.
עד גיל שמונה או תשעה חודשים, התינוק לומד להשתמש באגודל ובאצבע המורה שלו, ויוכל להרים במפתיע חפצים מאוד קטנים כמו פירורים של מזון, ולמרבה הצער גם אבק ולכלוך. בשלב זה, חשוב לפקוח עין על התינוק, כי הוא יתפתה לטעום כל דבר שהוא ירים מהרצפה.

נסו את ההצעות הבאות לעידוד התפתחות קואורדינציה עין יד אצל תינוקכם:
כאשר התינוק שוכב על גבו על הרצפה, הזיזו אובייקטים בקו הראייה שלו, שקשקו אותם במרחק של 10-15 ס"מ מראשו, ותנו לו הזדמנות לתפוס אותם.
כדי לסייע לתינוק בן ארבעה חודשים לאחוז חפצים, תנו לו רעשנים או פריטים אחרים שעושים רעש כאשר מנערים אותם, או שיש להם מרקם עדין. פריטים אלה יוכלו לעודד אותו להמשיך לאחוז בהם.
כאשר התינוק שוכב על הבטן, כדאי להניח כמה צעצועים בהישג יד ולתת לו לתפוס אותם.

3. התהפכות
אם רכישת שליטה על הראש הוא תהליך הדרגתי, התהפכות היא ציון דרך שיכול להופיע כרעם ביום בהיר אצל תינוקות – מה שמפחיד במקצת את ההורים. בגיל ארבעה או חמישה חודשים, התינוק יוכל כבר להתהפך לכיוון אחד בלבד (או מהגב אל הבטן, או מהבטן אל הגב). לכיוון השני הוא יוכל להתהפך רק בגיל שישה או שבעה חודשים.

אפשר לעודד התהפכות על ידי:
להעניק לתינוק מרחב גדול דיו כד להתאמן. הרצפה מספיק גדולה בשביל זה.
לעודד את התינוק, לדבר אליו ולשבח אותו כשהוא מנסה להתגלגל.
להחזיק אובייקט מעניין ליד התינוק, אובייקט שיתפוס את תשומת ליבה ויפתה אותה להפוך את גופה כדי לראות אותו.

4. ישיבה
ברגע שתינוק יכול להתהפך, היכולת לשבת מתקרבת גם היא. לתינוקות יש מבט חדש על העולם ברגע שהם מצליחים לשבת, לכן זה מרגש עבורם בדיוק כמו שזה מרגש עבור ההורים. בגיל ארבעה חודשים, התינוק יכול לשבת אם מסייעים לו בעזרת חפצים. בגיל שישה חודשים הוא יצליח לשבת על כיסא גבוה ומתישהו לקראת גיל שנה הוא יוכל לשכלל את אמנות הישיבה בכוחות עצמו.

כדי לסייע לפתח מיומניות ישיבה:
הניחו אותו על הברכיים שלכם, עם הפנים החוצה, בעוד שאתם יושבים בישיבה מזרחית על הרצפה. הבטן והרגליים שלכם יספקו לו את התמיכה הנדרשת לגבו.
הניחו את התינוק כשמאחוריו תומכת בו כרית רגילה או כרית הנקה. תנו לו לחוות את התחושה של ישיבה, בפיקוח כמובן.
<@ --- IMG_2 --- @>
5. זחילה והליכה
בין גיל שמונה ל-13 חודשים, התינוק יהיה מסוגל להשיג סוג מסוים של תנועה. הורים לעיתים קרובות חושבים שזחילה והליכה הן אבני דרך הגדולות ביותר עבור תינוקם. אמנם זה מאוד מרגש, אבל אתם צריכים לזכור שכל ילד מתפתח באופן ייחודי בקצב שלו. אם יש לכם חששות לגבי ההתפתחויות המוטוריות של תינוקכם, שוחחו על כך עם רופא הילדים שלו.

רוב התינוקות יעברו דפוס מוכר של לימוד תנועה:
א. ראשית, הוא יעמיד את עצמו על ידיו וברכיו.
ב. לאחר מכן, הוא יתנדנד קדימה ואחורה בניסיון ראשון להתקדם.
ג. הוא יפתח דרכים שונות לנוע כמו נדנודים, סיבובים, גלגולים, והתפתלויות על בטנו.
ד. לאחר כחודש, תוכלו לראות אותו מתחיל להתקדם לעבר זחילה אמיתית.
ה. תינוקות רבים לומדים לזחול אחורה בהתחלה, אבל לא הרבה זמן עובר לפני שהם לומדים לזחול לכיוון הנכון.

כתבות נוספות בנושא הריון ולידה:
הורים: 10 מחשבות עם הולדת ילד ראשון
כמה את אמורה לשקול במהלך הריון?
הריון: האם ניתן לקבוע אם יהיה בן או בת?
שינת תינוקות: מה לעשות ולא לעשות?
התפתחות החושים של העובר במהלך הריון

לא כל התינוקות זוחלים באותו אופן. למעשה, חלק לא זוחלים בכלל, ובמקום זאת מתעקשים ללכת עם אדם מבוגר אוחז בידיהם. אחרים קופצים על ישבניהם, זוחלים על הבטן שלהם או הולכים "הליכת דוב" זחילה עם ידיים ורגליים ישרות. לא משנה באיזה סגנון של תנועה התינוק בוחר, שלב זה מעניק לו חופש חסר תקדים לחקור הזדמנויות חדשות.

נסו לעודד את התינוק ללמוד מיומנויות תנועה על ידי משחקים פשוטים:
לשחק "תופסת" בזחילה. זה יכול להיות כיף גדול עבור תינוקות אשר לומדים לנוע. ההורה זוחל אחרי התינוק ואומר: "אני הולך לתפוס אותך!" ואז זוחל לאחור, מה שמעודד את התינוק להתקדם. נסו להסתתר מאחורי רהיט ולתת לו "למצוא" אתכם.
יצירת מסלול מכשולים. למלא את החדר עם דברים התינוק שלך יכול להתאמן על זחילה מתחת או מסביב לחפצים.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר