עמוד השדרה: מה גורם לשברי דחיסה?

עמוד השדרה אחראי ליציבה ולמנח של הגוף. דלדול של העצמות וגרורות סרטניות יכולות לגרום לשברים בחוליות עמוד השדרה. שברים מרובים עלולים להוביל לקריסה של חוליות השדרה
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 14/01/2013 |
צפיות: 17,425
דירוג: 4.1 מתוך 33 הצבעות
התקבלו 33 דירוגים בציון ממוצע 4.1 מתוך 5
אם אתם מתקרבים לגיל שישים וסובלים מכאבי גב, אל תניחו כי מדובר בחלק נורמלי של ההזדקנות. הכאבים שאתם חשים יכולים להצביע על שברים קטנים בחוליות עמוד השדרה. עצמות חלשות ורכות בגוף עלולות להישבר. חוליות עמוד השדרה פגיעות במיוחד לשברים בעקבות דלדול עצמות, בעיקר אצל נשים בגיל העמידה.

למידע נוסף על שברי דחיסה היכנסו לפורומים:
פורום אוסטאופורוזיס
פורום אורטופדיה אונקולוגית, גרורות בעצמות
פורום גיל המעבר
פורום גריאטריה
פורום ניתוחי גב, כאבי גב, עמוד שדרה

כיצד שברי דחיסה מתפתחים?


כאשר העצמות חלשות, די בפעילות יומיומית כדי לגרום לשברים. כאשר אתם מתכופפים להרים חפץ כלשהו, מועדים או מחליקים על השטיח, עצמות עמוד השדרה שלכם יכולות להישבר. במקרים חמורים של אוסטאופורוזיס, שיעול או עיטוש חזק יכולים לגרום לשברים בחוליות עמוד השדרה.

אם נוצרו כמה שברים בעמוד השדרה, הדבר עלול להוביל לקריסה של אחת החוליות, מצב המכונה שבר דחיסה בעמוד השדרה. שברי דחיסה עלולים לעוות את צורתו של עמוד השדרה ולהחליש אותו. זאת הסיבה שנדמה שאנשים מבוגרים נמוכים יותר, שברי דחיסה בגב גורמים לעיוות של עמוד השדרה וליציבה כפופה יותר. יציבה שפופה זאת נקראת קיפוזיס.

כשני שליש מבעלי שברי הדחיסה בגב אינם מאובחנים. הם ובני משפחותיהם מאמינים שכאבי גב ושינויים ביציבה הם סימן להזדקנות ודלקת פרקים. אם השברים בחוליות הגב נגרמו מאוסטאופורוזיס והמחלה אינה מטופלת, שברים נוספים וחמורים יותר עלולים להתרחש. טיפול באוסטאופורוזיס אינו מבטל את הסיכוי לשברי דחיסה, אולם מפחית משמעותית את הסיכוי להופעתם.

שברי דחיסה בעמוד השדרה עלולים לגרום לבעיות נשימה, הפרעות בתפקוד הריאות ואפילו מוות מוקדם. במקרים בהם השבר אינו נרפא החולים ימשיכו לסבול מכאבים ופעמים רבות ייעזרו במשככי כאבים על מנת להקל על הסבל.

מי נמצא בסיכון גבוה להתפתחות שברי דחיסה בחוליות עמוד השדרה?


באופן כללי ניתן לומר כי קיימות שתי קבוצות סיכון:
אנשים שסובלים מאוסטאופורוזיס, מחלת דלדול העצם.
אנשים עם סרטן שהתפשט לעצמות. לעיתים שברי דחיסה הם הסימן הראשון לסרטן.


מהם התסמינים של שברי דחיסה בחוליות עמוד השדרה?


כאב - כאבים נוטים להופיע בגב התחתון, אולם לעיתים הכאב מופיע בגב או בצוואר. יש אנשים שסובלים מכאבי בטן או כאבים בירך.
חוסר תחושה, עקצוץ וחולשה - סימפטומים אלו עשויים להיגרם בשל דחיסה של העצבים באתר השבר.
איבוד שליטה על הסוגרים או חוסר יכולת לתת שתן - גם הסימפטומימים הללו עלולים להופי בשל פגיעה עצבית.

לכתבות נוספות בנושא כאבי גב:
אישיאס: גורמים, תסמינים וטיפול
כאבי גב וברכיים: אפוסתרפיה יכולה לעזור
הכל על כאבי גב בשעות הלילה
הפעילויות הפשוטות שגורמות לנו כאבי גב
יש לכם כאבי גב? שיטת פאולה תעזור

טיפול בשברי דחיסה בחוליות עמוד השדרהמשככי כאבים - תרופות לשיכוך כאבים יכולה להקל על הסבל של החולים. עם זאת, יש לזכור שתרופות לא תעזורנה לרפא את השבר אלא רק לשלוט בכאב.

סד - סד אחורי מספק תמיכה חיצונית ונועד להגביל את התנועה של חוליות שבורות ממש כמו ששמים גבס על יד שבורה. ישנם מחוכים אלסטיים הנוחים יותר למטופלים, אולם למרבה הצער יעילותן פחותה בקיבוע הגב. הסד שומר על עמוד השדרה ומונע כיפוף שלו, הוא מפחית לחץ מהחוליות השבורות ומאפשר להן להחלים. בנוסף הוא מגן על הגב ומונע קריסה נוספת של עצם.

מנוחה - מנוחה במיטה עשויה להקל על כאב אקוטי, אולם חוסר פעילות מוחלט יכול להוביל לאובדן עצם נוסף ולהחמרה של האוסטאופורוזיס, דבר המעלה את הסיכון לשברי דחיסה בעתיד. רופאים עשויים להמליץ על תקופה קצרה של מנוחה במיטה במשך לא יותר מכמה ימים שאחריהם יש לחזור לפעילות מתונה תחת פיקוח. ככל שהמטופל מבוגר יותר, הרופאים עשויים להמליץ על מנוחה ממושכת יותר שכן בגילאים מבוגרים העצמות דקות וחלשות ולוקח להן זמן רב יותר להחלים.

תרופות - אם שברי הדחיסה בחוליות הן תולדה של אוסטאופורוזיס, הטיפול יכלול נטילה של תרופות לחיזוק העצם כגון ביספוספונטים.

במקרים חמורים של שברי דחיסה בחוליות הגב, יהיה צורך לפנות להליכים ניתוחיים במטרה לייצב את עמוד בשדרה.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  • ד"ר איתמר בוצר
    ד"ר איתמר בוצר
    אורטופד ספורט ומנתח תחומי טיפול: פגיעות סחוס, פריקת כתף, קרע במיניסקוס, קרעים של הלברום, קרע ברצועה הצולבת, קרעים בגידי השרוול המסובב ועוד... קרא עוד