טיפול בכאבי גב באמצעות כירופרקטיקה

אם היו מספרים לכם שיש טיפול בטוח ויעיל לכאבי גב שאינו כולל נטילת תרופות, הייתם מאמינים? אם עניתם בשלילה כנראה שטרם התוודעתם לטיפולי כירופרקטיקה. טיפול כירופרקטיקה כולל מניפולציה של המפרקים וחוליות השדרה במטרה להקל על הכאב
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 08/04/2013 |
צפיות: 2,306
כירופרקטיקה היא ענף המתמקד בהפרעות של מערכת השלד, השרירים ומערכת העצבים והשפעתן על הבריאות הכללית. טיפול כירופרקטי נועד לרוב לטפל בכאבי גב, כאבי צוואר כאבים במפרקים של הידיים והרגליים. הגישה הטיפולית על פי הכירופרקטיקה כוללת בדיקה, אבחון וטיפול בחולה, ללא מתן תרופות. במהלך הטיפול הכירופרקטי לרוב מתבצעות מניפולציות של עמוד השדרה שמטרתן לשחזר את תנועת המפרקים על ידי הפעלת כוח מבוקר באופן ידני.

מהי מטרתו של הטיפול הכירופרקטי?


במהלך הטיפול הכירופרקט מתמקד במפרקים בעלי טווח תנועה מוגבל שנפגעו מאירוע טראומה יחיד כמו הרמת חפץ כבד או כתוצאה ממאמץ מתמשך שנגרם על ידי יציבה לקויה או ישיבה ממושכת בתנוחה לא נכונה. הרקמות שנפגעו עוברות שינויים פיזיולוגים שעלולים לגרום לדלקת, כאבים במפרקים ותפקוד ירוד. מניפולציה של עמוד השדרה והמפרקים משקמת את הניידות, מקלה על הכאב והלחץ בשרירים ומאפשרת לרקמות שנפגעו להירפא.

למידע נוסף בנושא כירופרקטיקה היכנסו לפורומים:
פורום אורטופדיה
פורום כירופרקטיקה
פורום ניתוחי גב, כאבי גב, עמוד שדרה
פורום עיסוי, כאבי גב
פורום שיקום פציעות ספורט, שיקום אורטופדי

באילו מקרים ניתן לטפל באמצעות כירופרקטיקה?


במקרה של כאבים בגב התחתון, כירופרקטיקה עשויה להיות השיטה העיקרית של הטיפול. כאשר מדובר על מצבים רפואיים אחרים, טיפול כירופרקטי יכול להשלים ולתמוך בטיפול העיקרי על ידי הקלה על הכאב בשרירי השלד ובמפרקים.

האם הטיפול הכירופרקטי כואב?


המניפולציות במהלך טיפול כירופרקטיקה גורמות לאי נוחות רק לעיתים רחוקות. ישנם מטופלים שסובלים מכאב קל לאחר הטיפול כמו לאחר סוגים מסוימים של פעילות גופנית, הכאב לרוב חולף לאחר 12-48 שעות.


האם טיפול כירופרקטי בטוח?


כירופרקטיקה זכתה להכרה כאחד הטיפולים הבטוחים ביותר לבעיות שרירים ושלד שאינם פולשניים או כוללים נטילה של תרופות. נטילה של משככי כאבים אנטי דלקתיים כמו איבופרופן או נטילה של אספירין לאורך זמן נחשבות לבטוחות פחות מטיפול כירופרקטי מכיוון שהן מעלות את הסיכון לדימומים במערכת העיכול. פרט לאי נוחות מזערית שעלולה להופיע לאחר הטיפול, לא קיימות כלל תופעות לוואי. גם הסיכונים הכרוכים בכירופרקטיקה הם מזעריים.

במקרים של כאבי צוואר וסוגים מסוימים של כאבי ראש המטפלים נוהגים לבצע מניפולציה של מפרק הצוואר. בעבר היו דיווחים שמניפולציה של מפרק הצוואר קשורה לקריעה של עורקים בצוואר ושבץ אולם כיום הראיות מצביעות על כך שסוג כזה של פציעה עשוי להתרחש באופן ספונטני כשמטים את הראש בזמן נהיגה או כשחופפים את השיער בסלון. פציעה של עורק צווארי גורמת לכאבים שבעטים אנשים מחפשים עזרה מקצועית, גם באמצעות כירופרקטיקה. כלומר סביר מאוד להניח שכירופרקטיקה איננה הגורם לפציעה. העדויות כיום מצביעות על כך שמניפולציות בצוואר במהירות גבוה יכולה להוביל לפציעה של העורקים בהסתברות של 1:5,850,000 מקרים.

כיצד הטיפול בכירופרקטיקה מתבצע?


במהלך הטיפול הכירופרקט משתמש בידיו או במכשירים מיוחדים שפותחו לטובת העניין על מנת לבצע מניפולציות ולתפעל את המפרקים הפגועים. הטיפול הכירופרקטי הוא תהליך מבוקר שגורם לאי נוחות רק באופן נדיר, למעשה רוב המטופלים חשים בהקלה בסימפטומים באופן מידי לאחר הטיפול.

לעיתים המניפולציה גורמת להתפוקקות של המפרקים ממש כשם שאנו פוקקים עד מפרקי האצבעות עד שנשמע קול נפץ. בתוך מפרקי השלד יש בועית גז. כתוצאה מהמניפולציה במפרק, הגז מהבועית משתחרר. קול הנפץ שאנו שומעים הוא למעשה שחרור הגז מהבועית. מדובר בתהליך שאינו מסוכן ואין לו השלכות על הבריאות בניגוד לאמונה הרווחת.

האם מדובר בטיפול בודד או בסדרה של טיפולים?


לרוב יש צורך בסדרה של טיפולים, מטבע הדברים הדבר תלוי בחומרת הסימפטומים. במהלך הטיפול הכירופרקטור מטפל בסימפטומים הקיימים ומונע את הישנותם. לרוב ניתנת הערכה כבר בטיפול הראשון לגבי היקף ומשך הטיפול המומלץ עבור כל מטופל.

לכתבות נוספות בנושא כירופרקטיקה:
טווח תנועה מוגבל במפרקים: איך זה קורה?
כירופרקטיקה: יש מי שנולד למקצוע הזה
אל תאמינו למיתוסים על כירופרקטיקה
הידעתם? כירופרקטיקה חיונית לבריאות
יציבה נכונה מונעת כאבי גב

האם טיפול כירופרקטי מתאים לילדים?


גם ילדים יכולים ליהנות מהיתרונות של טיפול כירופרקטי. ילדים הם פעילים מאוד מבחינה פיזית ופעמים רבות נחבלים וסופגים פגיעות במהלך הפעילות. פציעות אלו עלולות לגרום לסימפטומים רבים כמו כאבי צוואר, כאבי גב ונוקשות במפרקים. ניתן לטפל בסימפטומים הללו בהצלחה בצורה מבוקרת ועדינה במיוחד באמצעות כירופרקטיקה.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר