התכווצויות ברחם, למה לשים לב?

התכווצויות ברחם מעידות בדרך כלל על פעילות תקינה של הווסת, ועל התפתחות העובר במהלך הריון. כאשר ההתכווצויות חזקות מאוד ופוגעות בתפקוד היום יומי, יש לפנות אל רופא ולבדוק מה גורם לכאבים
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 23/12/2015 |
צפיות: 47,760
דירוג: 4.2 מתוך 18 הצבעות
התקבלו 18 דירוגים בציון ממוצע 4.2 מתוך 5
הרחם הוא איבר שרירי וחלול, השוכן באזור אגן הירכיים, ומשמש לנשיאת העובר והתפתחותו. אל חלקו העליון של הרחם מתחברות שתי חצוצרות אשר הצד השני שלהן מתחבר לשחלה, וחלקו התחתון, שהוא צוואר הרחם, מתחבר אל הנרתיק.

התכווצויות ברחם ללא הריון

הרחם בנוי משלוש שכבות ששתיים מהן חיצוניות וקבועות, והשלישית היא רירית הרחם, שהיא שכבה פנימית המתחלפת בזמן הווסת. במהלך המחזור החודשי, הרחם מתכווץ כדי לאפשר את הוצאת הפרשות הדם החוצה דרך הנרתיק, והתכווצויות ברחם מיועדות לסחוט את הרירית הישנה ולהעביר אותה מחוץ לגוף.

למידע נוסף, הכנסו לפורמים שלנו
פורום בנות, העצמה נשית
פורום גניקולוגיה - רפואת נשים
פורום הריון ולידה
פורום זכויות נשים בהריון, זכויות לאחר לידה
פורום רצפת האגן, בריחת שתן, דליפת שתן, צניחת רחם

התכווצויות ברחם בתחילת הריון

התכווצויות ברחם היא תופעה שכיחה בקרב נשים הרות. בתחילת ההריון, נשים רבות חשות בהן בזמן שהעובר משתרש בדופן הרחם, בדומה לכיווץ שמתרחש בעת המחזור החודשי. כאבי השרשה מלווים בדרך כלל בדימום קל, והם מציינים את תהליך השרשת העובר.

אם ההתכווצויות קלילות ואינן מפריעות לתפקוד, או מופיעות לאחר יום עבודה ארוך ונעלמות בהדרגה לאחר מנוחה, אין כל סיבה לדאגה מכיוון שמדובר בתופעה פיזיולוגית תקינה אשר מבטאת את תחילת ההריון, וחולפת תוך מספר ימים. יחד עם זאת, אם הן חזקות ומונעות תפקוד מלא, יש לפנות אל רופא ולברר האם הכל תקין.

התכווצויות לאחר החזרת עוברים

לאחר הפריה חוץ גופית, מוחזרים העוברים לרחם, והגוף צריך לבצע באופן טבעי את תהליך השרשת העובר, בעקבותיו הרחם עובר שינויים של מתיחה והתרחבות, וההתכווצויות מגיעות בתגובה לפעילות המתרחשת בו. אולם מצד שני יכול להיות שהתחושה קשורה דווקא אל הווסת, אשר לא אמורה להופיע עד לסיום הטיפול התרופתי, על כן חשוב לברר מה מקורן.

התכווצויות ברחם בשבוע 6 -7

לאורך כל ההריון חשוב להקפיד לבצע מעקב מסודר, ולגשת לבדיקה כאשר חשים במשהו חריג. בשבוע השישי להריון, העובר מתפתח בקצב מהיר וייתכן שהתכווצויות הנובעות מהשרשה עדיין ממשיכות, וגורמות לכאבי בטן ולתחושה כללית של אי נוחות. ההתכווצויות אינן מעידות על הריון תקין או לא תקין, והן אמורות לחלוף בשלבים מתקדמים. לקראת שבוע 11 העובר מתחיל לגדול בקצב מהיר יותר, ובשלב זה הסימפטומים המופיעים בתחילת ההריון אמורים להירגע.

התכווצויות לקראת הלידה החל משבוע 35

מרבית הנשים יולדות בין השבוע 38 לשבוע 42 להריון, אך אין כל דרך לדעת במדויק את מועד הלידה. התכווצויות רחמיות סדירות הדומות לכאבי גב או לכאבי מחזור קשים, מעידות על צירים, המוחרפים עם התקדמות הלידה, כאשר השיא מתרחש כאשר צוואר הרחם נפתח והתינוק יוצא אל אוויר העולם.

לקראת סוף ההריון, היולדת יכולה לחוש בצירים מדומים, אשר ניתן להבדיל ביניהם לבין צירים אמתיים, באמצעות עיתוי וקצב ההתכווצויות הרחמיות. בצירים מדומים ההתכווצויות בדרך כלל אינן סדירות והקצב שלהם לא מתגבר עם הזמן, לעומת התכווצויות ברווחי זמן קבועים, כאשר עם הזמן הרווח ביניהן מתקצר ועוצמתן עולה, אשר מבשרים את בואה הקרב של הלידה.

התכווצויות לאחר הלידה

לאחר הלידה הרחם מתכווץ בחזרה לגודלו המקורי ועובר מגודל של 30 סנטימטרים, בחזרה לגודל של שמונה סנטימטרים. התכווצויות הרחם מתגברות במהלך ההנקה בעקבות גירוי הורמונלי, מכיוון שבזמן גירוי הפטמה מופרש מהגוף ההורמון אוקסיטוצין, שגורם לכיווץ הרחם. ההתכווצויות פוסקות לאחר הפסקת הגירוי, אך במקרים שהתחושה אינה חולפת חשוב לפנות לבירור אצל רופא.

התכווצויות אחרי ביוץ

הביוץ מופיע לקראת אמצע המחזור החודשי, במהלכו אחת השחלות משחררת ביצית אל חלל הבטן ונקרע זקיק השחלה. בשל מתיחת קפסולת השחלה, ניתן לחוש בהתכווצויות או בכאבים הדומים לכאבי מחזור, אך מופיעים רק בצד אחד של הבטן התחתונה. כאבי הביוץ בדרך כלל אינם מהווים בעיה מבחינה רפואית, אך חשוב להגיע לבדיקה אצל הרופא, כאשר הכאבים חמורים במיוחד.

קראו עוד בנושא
כריתת רחם? לא תודה
גודש בחזה, התכווצויות ברחם אחרי לידה
דימום רחם מוגבר: לא כמו בעבר
שרירני רחם: תרופות קסם אין, טיפולים יש
הריון הוא יתרון - לגוף ולנפש שלך

התכווצויות בגיל המעבר

הסימפטום המרכזי לגיל המעבר הוא הפסקת המחזור החודשי, המתרחש בסביבות גיל חמישים. במשך תקופה זו נשים רבות מבייצות באופן לא סדיר בשל הפרשה לא מספקת של אסטרוגן וירידה הדרגתית בהפרשת פרוגסטרון, ובעקבותיו גם המחזור הופך בלתי סדיר. תסמונת גיל המעבר מלווה בגלי חום, ובשינויים הורמונאליים, אשר עשויים להשפיע גם על כיווצים בתנועת הרחם.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר