הריון מרובה עוברים - הכירו את כל הסיכונים

הריון מרובה עוברים הוא הריון שבו מתפתח יותר מעובר אחד בו זמנית ברחם, ונחשב להריון בסיכון גבוה המחייב מעקב בכל תקופתו והתייחסות ‏מיוחדת במהלך הלידה. בתהליכי הפריה חוץ גופית יבוצע בדרך כלל דילול עוברים כדי להפחית את הסיכון לפגות ולתחלואה
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 25/01/2016 |
צפיות: 33,505
הריון מרובה עוברים הוא הריון שבו מתפתח ברחם יותר מעובר אחד, ולרוב אינו נוצר באופן טבעי. כדי ליצור ריבוי עוברים, יש לקחת תרופות להגברת מספר הביציות המתפתחות בשחלות, אולם הדבר כרוך בסיכון בריאותי לאם היולדת, ואף ייתכן שייווצרו יותר עוברים מתאומים או שלישייה, כך שהשכיחות לסיבוכים כמו והפלה ולידה מוקדמת גבוהה יותר.

הריון מרובה עוברים - בטא

אחת הדרכים הוודאיות לבדיקת הריון היא בדיקת דם. בבדיקה נמדדת שרשרת אחת של הורמון hCG, בשם שרשרת B, לכן היא מכונה בדיקת בטא. אצל כל אשה רמות ההורמון יכולות לעלות בצורה שונה, אולם מדדים גבוהים של הורמון ההריון בטא מעידים בדרך כלל על סיכוי להריון מרובה עוברים, הנוצר ברוב המקרים בעקבות טיפולי הפריה.

יש לכם שאלה? התייעצו עם המומחים בפורומים שלנו:
פורום אולטראסאונד בהריון
פורום הריון בסיכון גבוה
פורום הריון ולידה
פורום תאומים ושלישיות
פורום תזונה בהריון

סיכונים הכרוכים בהריון מרובה עוברים:

אשה הנושאת ברחמה יותר מעובר אחד צפויה לסבול ביתר שאת מכל תופעות ההריון הרגילות כמו: עלייה משמעותית במשקל, בחילות, הקאות, צרבות ובצקות המופיעות בתדירות גבוהה יותר. בנוסף יש שיעור גבוה יותר של מחלות כגון: יתר לחץ דם, סוכרת ורעלת הריון, כאשר הסיבוך השכיח והמטריד ביותר הוא לידה מוקדמת מאוד שיכולה להתרחש לפני שבוע 28 ואף מוקדם יותר.

גם לאחר תום השליש הראשון עדיין קיים סיכון גדול מהרגיל להפלה מאוחרת או לידה מוקדמת, ובשל המקום המוגבל ברחם של האם ותחרות על אספקת הדם של אותה שלייה, העוברים עלולים להיוולד פגים, לסבול ממומים מולדים, ולהימצא בסיכוני תמותה גבוהים יותר.

דילול עוברים למניעת סיבוכים

כדי למנוע את הסיבוכים והסיכונים המופיעים בשכיחות גבוהה בהריונות מרובי עוברים, ניתן לבצע דילול או הפחתה במספר העוברים המתפתחים ברחם ולגרום להפלה יזומה של אחד מהם או יותר. הפעולה מתבצעת בהנחיית אולטרה סאונד, ובמהלכה מזריקים ללב העובר חומר המפסיק את פעולתו. פעולה זו כרוכה בסיכון להפלה של ההריון כולו, לדימום או זיהום המסכנים את האם ופוריותה. אך במידה שהיא מצליחה, המשך ההריון יהיה בסיכון נמוך יותר ושיעור הסיבוכים ירדו משמעותית.

מעקב אחרי הריון מרובה עוברים

מעקב הריון מרובה עוברים מורכב יותר ותכוף יותר. ככל שמספר העוברים עולה, גדלה השכיחות בעיכוב הצמיחה התוך רחמי יחד עם הנטייה ללדת מוקדם מן הצפוי, על כן חשוב ביותר לבצע מעקב גדילה מסודר לכל אחד מן העוברים, וחשוב מאוד לבצע בדיקת שקיפות עורפית, שמעידה על הסיכון למום כרומוזומלי.

לעומת זאת בדיקת חלבון עוברי בדם פחות אמינה בשל החשבון הממוצע הנעשה לעוברים וחוסר היכולת להפריד את תרומתו של כל עובר בנפרד לבדיקה, ואף דיקור מי שפיר מסובך ומסוכן יותר בהריון מרובה עוברים. מומלץ לערוך מעקב של אורך צוואר הרחם כדי לאתר קיצור של צוואר הרחם בשלב מוקדם ככל הניתן, המהווה סיכון ללידה מוקדמת ומאפשר היערכות על ידי טיפול נוגד צירים, טיפול להבשלת ריאות ופרוגסטרון.

קראו עוד בנושא:
הריון תאומים או שלישיות - כל הבדיקות
סקירה: סיבוכים בהריון תאומים
סיבוכים בהריון: חשוב שתהיי מודעת
טיפולי פוריות: שלושה עוברים - יותר מדי?
לידה מוקדמת תמנע סיבוכים בהריון תאומים

הריון מרובה עוברים של תאומים

תאומים לא זהים נוצרים משתי ביציות ומשני תאי זרע נפרדים, לעומת תאומים זהים אשר נוצרים מהתחלקות עובר אחד לשני עוברים נפרדים. הריונות של תאומים נחשבים להריונות בסיכון גבוה עקב שיעור ההפלות הגבוה והאפשרות שבה העוברים יהיו בשק הריון משותף או יחלקו שלייה, מצב שעלול לגרום להסתבכות חבלי הטבור או שיתוף כלי דם בין שני העוברים, עד כדי גרימת נזק ותמותה. באמצעות בדיקת אולטרא סאונד ניתן לזהות בוודאות את מספר שקי ההיריון, מספר העוברים, מספר השליות. את התאומים ניתן ללדת בלידה רגילה אך פעמים רבות היא חייבת להתבצע בניתוח קיסרי, בהתאם למצג, משקל ומנח העוברים ברחם.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  • ד"ר אליעזר גירש
    ד"ר אליעזר גירש
    אמבריולוג קליני בכיר מנהל מעבדה להפריה חוץ גופית (IVF) בביה"ח ברזילי, אשקלון. מנהל מעבדה אנדרולוגית בבנק הזרע Cryobank ברמת השרון. בוגר אוניברסיטה העברית (Ph.D) ומכון ויצמן למדע (פוסט-דוקטורט). ... קרא עוד