מהי לידת עכוז ומה עדיף, ניתוח קיסרי או לידה טבעית?

לידות עכוז לרוב מתבצעות בניתוח קיסרי, מחשש לסיבוכים במהלך הלידה. אך ישנם מקרים שבהם מומלצת לידה טבעית. מהי לידת עכוז ואיך יודעים אם לבחור בניתוח קיסרי או בלידה טבעית?
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 04/08/2016 |
צפיות: 12,445
דירוג: 5.0 מתוך 1 הצבעות
התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע 5.0 מתוך 5
מצג עכוז הוא מצב שבו תנוחת התינוק לפני הלידה אינה רגילה. מרבית התינוקות נולדים כאשר ראשם מופנה כלפי פתח האגן. במצב של תינוק במצג עכוז, רגליו או עכוזו מופנים כלפי תעלת הלידה. בלידות רגילות, התינוק משנה תנוחה לפוזיציה שבה הראש פונה כלפי מטה במהלך החודש האחרון להריון. לידות עכוז הן תופעה לא נפוצה, שמתרחשת בכ – 4% מהלידות בלבד.

ישנם מצבים שונים למצג עכוז: מצג קדמי, המתרחש כאשר ישבנו של העובר פונה לכיוון פתח האגן ורגליו פונות כלפי מעלה, כאשר כפות רגליו נמצאות בסמוך לראשו; מצג עכוז מלא, שבו הישבן פונה לעבר תעלת הלידה, הברכיים כפופות כך שכפות הרגליים מצויות ליד הישבן (מעין ישיבה מזרחית); ומצג כפות רגליים, כאשר רגל אחת או שתיהן פונות לעבר פתח האגן.

מה גורם למצג עכוז?

הסיבות למצג עכוז אינן ברורות לרפואה. לעתים, מצג עכוז יכול להיגרם בעקבות הריון תאומים, בעיות ברחם או בשל לידה מוקדמת. אך למעשה, במרבית המקרים מצג עכוז נגרם ללא כל סיבה רפואית מיוחדת. מעבר לכך, רוב התינוקות שנולדו במצג עכוז נולדים בריאים ולא נוצרים סיבוכים רפואיים לאחר הלידה.

האבחון נעשה לרוב מספר שבועות לפני הלידה, כאשר רופא מניח ידיו על בטנה התחתונה של המטופלת ובודק את מיקום ראשו, ישבנו וגבו של התינוק. כאשר קיים חשש למצג עכוז, נעשות בדיקות שונות כמו אולטרה סאונד ורנטגן מיוחד, כדי לקבוע סופית אם מדובר במצג עכוז.

למידע נוסף, היכנסו לפורומים שלנו:
פורום אחרי לידה
פורום הכנה ללידה, קורס הכנה ללידה
פורום הריון ולידה
פורום זכויות נשים בהריון, זכויות לאחר לידה
פורום לידה בבית, לידה טבעית, לידה פעילה

ניתוח קיסרי או לידה טבעית?

במרבית המקרים, רופאים ימליצו על ניתוח קיסרי לנשים שתינוקם במצג עכוז. הסיבה לכך היא כיוון שלידה טבעית עלולה להוביל לסיבוכים שונים. אחד מהם הוא מצב שבו חבל הטבור נתקע מתחת לגופו של התינוק, שעשוי לגרום להפסקת אספקת החמצן לתינוק ולמצב חירום. סיבוך נוסף שעלול לקרות הוא מצב שבו גוף התינוק יוצא, אך ראשו נכלא בצוואר הרחם. על כן, רופאים רבים מעדיפים למנוע סיבוכים אלה ולבצע ניתוח קיסרי.

יחד עם זאת, בשנים האחרונות ישנה מודעות גוברת ליתרונותיה של הלידה הטבעית, לצד חסרונות הניתוח הקיסרי, גם במקרה של לידת עכוז. מחקרים חדשים מראים שקיים סיכון ליולדת בניתוח קיסרי ומאשרים כי בנסיבות מסוימות, לידה נרתיקית מומלצת במצב של לידת עכוז.

לידה טבעית במצג עכוז צריכה להתבצע על ידי רופא נשים שמנוסה בלידות עכוז ונדרשת נוכחותו של רופא נוסף בזמן הלידה. בנוסף, לידה טבעית אינה מתאפשרת כאשר משקל התינוק עולה על 3,800 גרם. בסופו של יום, ההחלטה לניתוח קיסרי או לידה טבעית במצב של מצג עכוז תלויה בגורמים שונים ובאחריותו של הרופא המטפל להמליץ על הדרך הבטוחה ביותר, בהתאם לנסיבות.

כדאי לקרוא:
מיתוסים על הריון: מה האמת?
שבעה סימנים שאסור להתעלם מהם בזמן הריון
מהי לידה במים ולמי היא מתאימה?
ניתוח קיסרי - יתרונות וחסרונות
מצג עכוז? נסו זריקת הרדמה

דרכים לשינוי מצג עכוז

נשים שאינן מעוניינות להגיע לחדר הלידה כאשר תינוקם במצג עכוז, יכולות לנקוט בדרכים שונות שמסייעות לסובב את התינוק ברחם לתנוחת לידה טבעית. קיימות שיטות רפואיות וטבעיות לשינוי תנוחת העובר ומומלץ להיוועץ ברופא לפני שבוחרים בטכניקה מסוימת. ישנן נשים הפונות לכירופרקטיקה, שבה ניתן לשחרר לחץ מהאגן ולרכך את שרירי הרחם. טכניקה נוספת היא היפוך חיצוני, המתבצעת על ידי רופא באמצעות מעט דחיפות כלפי הבטן התחתונה. שיטות הלקוחות מן הרפואה האלטרנטיבית כוללות: רפלקסולוגיה, מוקסות והומאופתיה.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר