כלל אצבע: מציצת אצבע פוגעת בשיניים ובמבנה הלסת

מציצת אצבע היא פעולה אינסטינקטיבית מולדת שנועדה להרגעה עצמית, אך לאורך זמן היא עלולה לגרום לליקויים בשיניים אשר יכולים להוביל לבעיות בריאותיות ולליקויי הגייה
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 12/09/2018 |
צפיות: 1,882
דירוג: 2.0 מתוך 1 הצבעות
התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע 2.0 מתוך 5
מציצת אצבע היא הרגל נפוץ אצל תינוקות ופעוטות, הרגל זה אינסטינקטיבי מיסודו ויש תינוקות שמוצצים את האצבע עוד ברחם. למעשה מציצת אצבע אינה מייחדת בני אדם בלבד וישנם יונקים נוספים שמוצצים אצבע בשנותיהם הראשונות ואפילו פילים בגילים צעירים מוצצים את החדק.

מציצת אצבע נובעת מרפלקס המציצה, אשר כמו מוצץ, מסייע להרגעה עצמית. רוב מוצצי האצבע מעדיפים את האגודל, אך הפעולה אינה מוגבלת אליו בלבד וילדים יכולים למצוץ כל אחת מחמש האצבעות שבידו, כל ילד וההרגל שהוא מסגל לעצמו. מחקרים מצאו שמציצת אצבע היא גנטית, זאת אומרת שאם תינוק מוצץ אצבע אזי לפחות אחד מהוריו, דודיו או סביו נהגו לעשות זאת בילדותם.

ישנם כמה הבדלים בין מציצת אצבע לבין מציצת מוצץ ובהם הטעם והמרקם טבעי של האצבע לעומת הגומי של המוצץ, הזמינות – אצבע זמינה בכל רגע נתון לעומת מוצץ שיכול בקלות ללכת לאיבוד וכן בחודשים הראשונים לחייו של התינוק הוא זקוק לעזרה של מבוגר שישים את המוצץ בפיו. למרות היתרונות הברורים שיש לאצבע על מוצץ, נראה שהמגמה הרווחת היא שמציצת מוצץ עדיפה בשל הנזקים האפשריים שיש למציצת אצבע על מבנה הלסת והשיניים.

הילד מוצץ אצבע? התייעצו עם המומחים:
פורום פסיכולוגיה ילדים
פורום רפואת שיניים לילדים
פורום פסיכיאטריה ילדים ובני נוער
פורום שיקום הפה, השתלת שיניים
פורום הורים לתינוקות, הורים לפעוטות

החסרונות במציצת אצבע

לא כל מציצה של האצבע נדונה לגרום לנזקים, כך למשל החזקה פאסיבית של האצבע בפה כלל לא משפיעה על השיניים או על מבנה הלסת. אך מציצת אצבע אקטיבית עם תנועתיות מרובה יכולה לגרום לנזק לשיני החלב, אך הנזק לרוב מתקן מעצמו כאשר השיניים הקבועות בוקעות. מציצת אצבע עקבית ונמרצת יכולה לגרום לאי סדירות ולעקימות של השיניים הקבועות וכן להשפיע על מבנה הלסת והחך העליון.

נוסף על כך, מציצת אצבע חושפת את הילד ללכלוך, לחיידקים ולווירוסים. אך אולי יש בכך דווקא יתרון, חוקרים גילו כי לילדים שמוצצים אצבע יש סיכויים נמוכים יותר לפתח בגיל מאוחר יותר תגובה אלרגית לחומרים שונים כמו אבקנים וקרדית האבק.

שיניים בולטות עקב מציצת אצבע

כאמור, מציצת אצבע עקבית ונמרצת משפיעה הן על השיניים והן על מבנה הלסת. הסיבה לכך היא שהשילוב של האצבע בפה ושל היניקה עצמה מפעילים לחץ רפטטיבי על השיניים, על עצמות הלסת ועל החך העליון. הלחץ יכול להוביל לכמה מצבים בריאותיים – שיניים קדמיות שבולטות החוצה, שיניים תחתונות נוטות פנימה, מנשך פתוח שבו השיניים העליונות והתחתונות אינן נפגשות כשהפה סגור, רגישות יתר בחך העליון ושינויים במבנה הלסת אשר משפיעים על יישור השיניים ועלולים לגרום לבעיות הגייה ודיקציה.

רוב הבעיות הללו נפתרות מעצמן כל עוד מפסיקים למצוץ אצבע עד שצומחות השיניים הקבועות, אך לילדים שממשיכים למצוץ אצבע בגילים מאוחרים יותר יש סיכוי גבוה ללקות באחד או יותר מהבעיות הללו.

אף על פי שהשיניים הקבועות מתחילות לצמוח בסביבות גיל 5, הנזקים של מציצת האצבע יכולים להופיע עוד קודם לכן ולא תמיד הם נפתרים מעצמם. על כן יש לפנות לרופא שיניים אם בשלב כזה או אחר שמים לב שהשיניים הקדמיות של הילד בולטות החוצה או אם נראה שלילד יש בעיית סגירה של השיניים.

פעולת המציצה היא אינסטינקטיבית והיא מסייעת בהרגעה עצמית של הילד, אך יש לה יתרונות נוספים, היא מאפשרת לתינוק לאמן את השרירים של הפה ושל הלסת וכך למעשה היא מלמדת אותו לפתוח את הפה בצורה נכונה, דבר אשר משפיע על הדיבור ועל האכילה בעתיד. על כן אין למנוע מהילד למצוץ את האצבע, בעיקר בחודשים הראשונים. במקום זאת אפשר לנסות להמיר את האצבע באביזר אחר שאפשר למצוץ, כמו מוצץ או חיתול בד, שגורמים פחות נזק לפה ולשיניים וקל יותר להיגמל מהם כשיגיע הצורך.

גמילה ממציצת אצבע

ילדים רבים מפסיקים למצוץ אצבע מעצמם בין גיל שנתיים לגיל ארבע, אם הילד לא הפסיק עם המנהג עד גיל ארבע כדאי להתחיל לחשוב על הליך גמילה משום שלאחר מכן פעולת המציצה יכולה לגרום לנזקים המדוברים. ישנן שיטות שונות לגמילה ממציצת אצבע, לא כל שיטה מתאימה לכל הילדים ולכן כדאי לבחור בזו עם פוטנציאל ההצלחה הגבוה ביותר לפי גילו של הילד, לפי האופי שלו ולפי הרגלי המציצה.

יש הורים שמעוניינים לגמול את הילד ממציצת האצבע בגיל מוקדם. הליך הגמילה בשלב זה נעשה בעיקר במניעת האפשרות מלכתחילה. תינוקות עד גיל ארבעה חודשים אפשר לעטוף כך שהידיים אינן יכולות להגיע לפה. אפשר לעטות על הידיים כפפות או גרביים שמונעות את ההכנסה של האצבע לתוך הפה או להלביש את הילד בחולצה עם שרוולים ארוכים במיוחד שמסתירים את כפות הידיים, ואם אלה לא עוזרים ישנם גם מגני אגודלים מסיליקון שאפשר להלביש על האגודל הסורר.

אצל ילדים גדולים שיחה כנה יכולה להספיק, בעיקר אם הם חווים הקנטות מילדים אחרים בנוגע להרגל, לחץ חברתי יכול להיות גורם מרתיע לילדים שכבר הולכים לגן. במקרים שבהם הילד מתנגד באופן נחרץ ועקבי ולא מסכים להיגמל ממציצת האצבע מוטב להשאיר את הדברים כמו שהם ופשוט להתעלם מהמנהג, לפעמים עצם תשומת הלב לנושא יכולה להגביר את ההתנגדות לגמילה.

חשוב לשים לב לגורם המעודד את מציצת האצבע. בדרך כלל ילדים אינם מוצצים את האצבע בכל רגע נתון והם מתחילים בפעולה לאור גורם מסוים, כמו שעמום, עייפות, כעס, עצב או רעב. כך, למשל, אם נראה שמציצת האצבע נועדה להרגעה עצמית של הילד יש לעמוד על שורש הבעיה, מה גורם לחרדה שמובילה למציצת האצבע ולהתייחס לאותו הגורם ולא לפעולה עצמה. אם המציצה נובעת מגורמים אחרים כדאי למצוא להם תעסוקה שבה הם צריכים להשתמש בידיים, כמו ציור או משחק בכדור.

חיזוק חיובי מהווה אחת השיטות היעילות ביותר לחינוך, ילדים ומבוגרים כאחד. כך גם עם מציצת אצבע. יש לערב את הילד בהליך הגמילה, לגרום לו לרצות להיגמל מההרגל גם כן. אפשר לעשות כך בעזרת חיזוק חיובי כאשר הוא אינו מוצץ את האצבע.

לרוב מציצת האצבע היא פעולה שאינה נעשית במודע אלא בהיסח הדעת. הילד אינו מוצץ את האצבע כפעולת נקמה בהורים המתוסכלים, הוא עושה זאת באופן אינסטינקטיבי משום שהפעולה מרגיעה אותו ונעימה לו ולכן אין לכעוס על הילד כשהוא מוצץ את האצבע. במקרים אלה אפשר בעדינות ובנועם להגיד לילד להפסיק למצוץ את האצבע. שיטה זו עובדת רק במקרים שבהם הילד מעורב בתהליך ורוצה להיגמל.

פגישה עם רופא השיניים יכולה להיות תמריץ לגמילה ממציצת אצבע. רופא השיניים, המהווה גורם סמכות חיצוני, יכול להסביר לילד על הנזקים שיכולים להיגרם עם ימשיך למצוץ את האצבע. אפשרות נוספת, המתאימה בעיקר למקרים שבהם השיטות האחרות לא עזרו, היא להשתמש בהתקן אורתודנטי. ישנם מתקנים שניתנים להסרה וכאלה קבועים שלא ניתן להסירם לבד אשר מונעים מהילד למצוץ את האצבע. לשם כך יש לפנות לאורתודנט שיתאים את המתקן לילד לפי צרכיו.

אולי יעניין אתכם גם:
מציצת אצבע: איך לגרום לילד להפסיק?
איך להסיר שיניים מתנדנדות אצל ילדים?
הורים נבוכים: מוצצים - כדאי או לא?
הקשר בין מוצץ ויניקה לבין עששת
שיני חלב: למה כדאי לשמור את השיניים של הילדים?

כמו כל תהליך גמילה, גם הגמילה ממציצת אצבע יכולה להיות ממושכת. לכן ההורים צריכים להיות סבלניים וקשובים לילד, להיות אמפתיים כלפיו ולקושי שהוא חווה. כמו כן, על ההורים לקבוע גבולות ברורים ולבנות תכנית גמילה הדרגתית. אם הילד גדול דיו חשוב לשתף אותו בתהליך, סיכויי ההצלחה גבוהים יותר כשהילד מרגיש חלק ממשהו ולא כאילו כופים עליו דברים שאינם מובנים לו.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  • ד"ר אופא אבו-נימר
    ד"ר אופא אבו-נימר
    כירורג פה, פנים ולסתות תחומי טיפול: ניתוחים בפה, השתלות עצם בלסתות, שתלים דנטליים, הרמת רצפת סינוס ועוד... קרא עוד