מציצת אצבע: איך לגרום לילד להפסיק?

מציצת אצבע אצל ילדים היא הרגל שכיח, אך כאשר הוא נמשך יותר מדי זמן הוא עלול להביא לבעיות בשיניים ולבעיות בדיבור. איך מצליחים לגרום לילד להפסיק למצוץ אצבע? עם הרבה עידוד, אהבה וטיפים נוספים
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 08/01/2012 |
צפיות: 9,035
תינוקות וילדים רבים מרגיעים את עצמם באמצעות מציצת אגודל. בעוד שרוב הילדים יפסיקו את ההרגל סביב גיל שלוש, חלק מהם ימשיכו מעבר לגיל ארבע או חמש. מציצת אצבע ממושכת עלולה לגרום לבעיות שיניים חמורות ולהפרעות בדיבור ויכולה להעיד על חרדה מסוימת. לכן, כדאי באמצעות המון אהבה, עידוד וכמה צעדים פשוטים לעזור לילדיכם להפסיק את ההרגל של מציצת אצבע.

למידע נוסף בנושא הפרעות שינה ורפואת ילדים היכנסו לפורומים:
פורום הפרעות דיבור, ליקוי דיבור, גמגום
פורום הפרעות שינה תינוקות, הפרעות שינה ילדים
פורום התפתחות הילד, התפתחות ילדים
פורום רפואת ילדים, מחלות ילדים
פורום רפואת שיניים לילדים

מציצת אצבע למשך מספר שנים עלולה לפתח בעיות בשיניים. מציצת אצבע יכולה לפגוע ביישור השיניים, דבר המכונה "ליקוי סגר" או לדחוף את השיניים החוצה ולשנות את מבנה החך העליון. תופעה מסוג ליקוי סגר בדרך כלל מתוקנת בעצמה כאשר הילד מפסיק למצוץ את אצבעו. אבל ככל שמציצת האצבע נמשכת, כך סביר יותר שיידרש טיפול אורתודנטי לתיקון בעיות השיניים שייווצרו.

בנוסף, הילד עלול לפתח גם בעיות דיבור במיוחד בצלילי האותיות צ' וס' והוצאת הלשון החוצה בזמן דיבור. יתירה מכך, במישור הנפשי, ילדים אחרים עלולים להעליב או לבייש את הילד שממשיך למצוץ אצבע בגיל מאוחר.

כדאי להחדיר בילד מוטיבציה להפסיק את ההרגל, ולהסביר לו מדוע חשוב להפסיק. אפשר לומר לו שחיוכו או שיניו יהיו יפים יותר אם יפסיק למצוץ את האצבע. יידעו אותו בכך שהמשך ההרגל יכול להביא לבעיות בשיניים לכשיגדל.

נסו לדבר עם ילדיכם על המשמעויות של להיות "ילד גדול" או "ילדה גדולה" בהקשר של מציצת אצבע. הקפידו לבחור את הזמן הנכון לקיים את הדיון בנושא. לעיתים קרובות, ילדים מוצצים אצבע על מנת להקל על לחץ או מתח, לכן חשוב לבחור זמן בו הילד נמצא בתקופה רגועה יחסית. כמו כן, ילד בגיל שלוש עלול פחות להבין את ההיגיון שמאחורי הדיון הזה ופחות ישתף פעולה.

מה הן הדרכים לעזור לילד להפסיק למצוץ אצבע?


בשבוע הראשון מומלץ להעסיק את הידיים של הילד במשחקים, בפעילויות יצירה או בפאזלים. ייתכן שיהיה כדאי גם להגביל את שעות הצפייה בטלוויזיה, שכן ילדים רבים מוצצים אצבע שלא במודע כאשר הם צופים בטלוויזיה.

להוציא בעדינות את האצבע מהפה של הילד בזמן השינה. מציצת אצבע בלילה היא ההרגל שהכי קשה לשבור. ייתכן כי יעברו שלושה חודשים עד שילדיכם יצליח להירדם מבלי למצוץ אצבע. נסו להציע בובת פרווה או לשים על היד בובת יד לפני השינה כתזכורת. הסבירו בעדינות לילדיכם כי אם ימשיכו למצוץ את האצבע בלילה, ההרגל לא ייפסק והשינויים בשיניים עדיין יתרחשו.

יש להימנע מלשים את ילדך במצבים מרגיזים או מצליחים במהלך תקופת הגמילה. במקרה כזה, הילד יפנה להרגל מציצת האצבע כנחמה. חשוב להקפיד גם שהילד מקבל מספיק זמן שינה ואוכל בתקופה זו.


החמיאו לילד אם הוא מצליח לא למצוץ אצבע בזמן פעולה אשר בעבר כללה את ההרגל. מומלץ שלא להעניש את הילד על מציצת אצבע, שכן הדבר יכול להוריד לו את רמת ההערכה העצמית שלו.

לכל אורך התהליך, גלו אמפתיה ועידוד והשתדלו להיות זמינים עבור הילד. נסו להבין כי זהו הרגל שקשה מאוד לשבור. היו סבלנים, חיוביים, עקביים על מנת שהסיכוי שהילד יצליח יהיה גדול יותר. זכרו שזהו הרגל שעל ילדיכם להפסיק, לכן שיתוף פעולה מצידם הוא הכרחי וחשוב שלא להכריח את הילד להפסיק אותו.

האם כדאי לתת תגמולים לילד?


כן. חלוקת פרסים היא דרך מצוינת להניע את הילד לשתף פעולה. אם תעניקו פרסים לילד מדי פעם או באופן קבוע על הצלחתו בהפסקת מציצת אצבע, יהיה לו סיכוי גדול יותר להצליח.

בנוסף, כדאי להגדיר פרק זמן מסוים שיהיה מטרה להפסקת מציצת אצבע. כדאי להתחיל ביום שלם או בחלק מהיום. לאחר מכן, להגדיל את פרק הזמן לגדול יותר – יומיים, שבוע וכו'. על כל מטרה שהושגה העניקו לילדיכם פרס.

בשבוע הראשון, כדאי לתגמל את הילד כבר ביום הראשון, לאחר מכן לתגמל אותו כל יומיים. פרסים יכולים להיות צעצועים קטנים, מסטיק ללא סוכר, ממתקים, מעדן אהוב, צפייה בתוכנית אהובה או טיול.

במהלך השבוע השני, אפשר להשתמש בלוח שנה או תרשים התקדמות המציג את ימי השבוע. תנו לילדיכם להדביק במדבקות או לסמן בצבע כל יום שהוא עבר ללא מציצת אצבע. ככל שהזמן עובר, הגדילו את פרק הזמן עד למטרה הבאה. התחילו עם שבוע ללא מציצת אצבעות, המשיכו עם שבועיים, חודש ושלושה חודשים. חשוב לוודא כי הילד זוכה בפרס בכל נקודת דרך משמעותית.

ואם הילד לא מצליח להפסיק?


חלק מהילדים מתקשים יותר מאחרים לוותר על הרגל מציצת האצבע. חשוב להשתמש בחיזוקים חיוביים לאורך כל התקופה. נסו להשתמש בתזכורות כמו ציורים או בובת אצבע על האגודל כדי להזכיר לילד שלא למצוץ את האצבע. אך בה בעת, לא לכעוס עליו או להעניש אותו כאשר הוא עושה זאת.

כתבות נוספות בנושא רפואת ילדים:
אבעבועות רוח: חשיפה לשמש מונעת התפשטות
אקזמה אצל תינוקות - כל התשובות
חשיפה לחיות מחמד בילדות מונעת אלרגיות?
קרינה מהסמארטפון - האם זה מסוכן לילדים?
כמה שעות שינה ילדים צריכים?

אם הילד סובל מחוסר ביטחון או חווה בעיות רגשיות תחת לחץ וזקוק לנחמה שבאצבע, כדאי לנסות לפתור בעיות אלה קודם לפני שניגשים לטפל במציצת האצבע. אם הילד ממשיך במציצת האצבע למרות כל הניסיונות, מומלץ להתייעץ עם רופא הילדים או רופא השיניים.


דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

אולי יעניין אותך גם

דלקת אוזן תיכונה: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
ד"ר עמית וולפוביץ
| 07/02/2019 |
צפיות: 458
דלקת אוזן תיכונה היא מחלה נפוצה בקרב ילדים קטנים, המחלה נגרמת בשל הצטברות נוזלים והזדהמות שלהם. חוסר טיפול במחלה עלול לגרום לסיבוכים כמו קרע בתופית וליקויי שמיעה
קרא עוד
כיצד המסכים פוגעים בילדים?
ד"ר אילן בוש
| 06/02/2019 |
צפיות: 435
זמן מסך ממושך יכול להוביל לבעיות שונות בקרב ילדים כמו דיכוי הדמיון, עצלות, בדידות והשמנה. על ההורים ללמוד כיצד לאפשר לילדים ליהנות מהמסכים מבלי לגרום לנזקים התפתחותיים והתנהגותיים
קרא עוד
רק שיירדמו מהר היום: הקניית הרגלי שינה לילדים
 סימונה פלג
| 28/01/2019 |
צפיות: 446
סדר קבוע לפני השינה הכרחי להקניית הרגלי הירדמות נכונה. סבלנות וקביעת כללים יעזרו להשגת המטרה במהרה
קרא עוד
שקד שלישי: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
ד"ר מעיין גרובר
| 04/09/2018 |
צפיות: 1,014
תסמונת שקד שלישי היא בעיה שכיחה אצל ילדים אשר עלולה, בין השאר, לגרום לקשיי נשימה ולהצטברות נוזלים באוזניים. לעתים הבעיה חולפת עם הגיל אך במקרים רבים יש צורך בניתוח להסרתו
קרא עוד
שאיפת גוף זר: סכנת חיים לפעוטות
ד"ר מעיין גרובר
| 16/07/2018 |
צפיות: 860
חנק וחסימה של דרכי הנשימה עקב גוף זר הן תופעות מסוכנות, במיוחד בקרב פעוטות וילדים מתחת לגיל חמש. כדי למנוע מצבים אלה על ההורים להשגיח בשבע עיניים על חפצים ומאכלים הנגישים לידי ילדיהם
קרא עוד
ביקורת אחרי ברית המילה - מדוע זה חשוב?
ד"ר שלמה סטיב ג`קסון
| 25/03/2018 |
צפיות: 1,300
קרא עוד
מילה על מילה: כל מה שצריך לדעת על ברית מילה
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 30/01/2018 |
צפיות: 1,218
ברית מילה היא אחת מהמצוות החשובות ביותר ביהדות. המנהג מקובל גם מחוץ לחוגים הדתיים בשל היתרונות הבריאותיים שלו ולעומתם יש כאלה שמתנגדים אליו נחרצות
קרא עוד
משחק ילדים: שלבי המשחק החיוניים להתפתחות הילד
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 22/11/2017 |
צפיות: 1,799
משחקים הם לא רק דרך להעביר את הזמן, הם חיוניים להתפתחות השכלית והחברתית של תינוקות ופעוטות. לכל שלב של התפתחות הילד יש שלב משחק שמכין אותם לדרגה הבאה
קרא עוד
שחיית תינוקות: לשיפור היכולת הקוגניטיבית ולבניית הביטחון של התינוק
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 25/10/2017 |
צפיות: 1,658
חשיפה למים בגיל מוקדם מקנה יתרונות רבים לתינוק, הן בשנות חייו המוקדמות והן בטווח הארוך כאדם בוגר. שחיית תינוקות תורמת להתפתחות השפתית של התינוק ומקטינה את סיכויי הטביעה
קרא עוד
אכילה בררנית אצל ילדים: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 15/08/2017 |
צפיות: 1,421
הפרעת צריכת מזון המנעותית היא הפרעת אכילה אשר שכיחה אצל תינוקות ואצל ילדים. ההפרעה יכולה לנבוע מטראומה נפשית, ממחלות הקשורות לאוכל ומחסך רגשי
קרא עוד