שיני חלב: למה כדאי לשמור את השיניים של הילדים?

שיני חלב מכילות תאי גזע אשר יכולים לתקן תאים פגומים ולהחליף תאים נגועים. הם מרפאים סוגים שונים של סרטן והם מחליפים את הצורך בתרומת איברים
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 16/11/2016 |
צפיות: 2,235
דירוג: 5.0 מתוך 4 הצבעות
התקבלו 4 דירוגים בציון ממוצע 5.0 מתוך 5
בסביבות גיל 5 וחצי – 6 שיני החלב של הילדים מתחילות לנשור, רוב ההורים מעניקים לפיית השיניים את השן שנשרה בתמורה למתנה או לכמה שקלים, אך מסתמן שהשיניים שוות הרבה יותר מזה. שיני החלב מכילות תאי גזע אשר יכולים לרפא מחלות עתידיות של הילד.

למידע נוסף על תאי גזע תשאלו את המומחים בפורומים שלנו:
פורום סרטן (אונקולוגיה)
פורום איסוף דם טבורי, שימור דם טבורי, תאי גזע
פורום רפואת משפחה
פורום רפואת שיניים לילדים
פורום בדיקות גנטיות, מחלות מטבוליות, יעוץ גנטי

מהם תאי גזע?

תאי הגזע יכולים לתפקד כמו כל תא בגוף האדם, ובניגוד לתאים אחרים הם יכולים להתמיין ולהפוך לכל תא, אם לתא כבד, אם לתא לב ואם לתא מוח. כל התאים בגוף החלו מתא אחד ראשוני שבמשך תשעה חודשים התפצל והתפתח ותאי הגזע מתמיינים לסוג התא לפי הסביבה שבה הם נמצאים.

מכיוון שתאי הגזע מתפתחים לכל תא אפשרי, הם יכולים לתקן תאים חולים או תאים שניזוקו. לכן תאי הגזע יכולים לרפא כל מחלה הקשורה לנזקים באיברי הגוף, מבעיות לב ועד לוקמיה וסוגים אחרים של סרטן. בעתיד תאי הגזע ישמשו ליצירת איברים ויחליפו את הצורך בתרומת איברים.

במקרה של מחלה, שמירה ואחסון של תאי הגזע של הילד מבטלת את הצורך לחכות לתרומה של מח עצם והיא אף מגבירה את הסיכויים שהגוף יקבל את תאי הגזע ולא ידחה אותם. לעתים רבות הגוף החולה דוחה את התאים שבאו מתרומה מגוף זר ולא מתאים של אותו האדם.

דם טבורי או שיני חלב?

עד כה, הפתרון הנפוץ היה שימור תאי הגזע הנמצאים בדם הטבורי ובשלייה, והורים רבים בחרו לשמור ולאחסן את הדם הטבורי של הילד שלהם בזמן הלידה. אך לשימור הדם הטבורי יש גם חסרונות, הן העלות הגבוהה של שימור הדם והן צורת האיסוף שלו בעת הלידה, ויש הטוענים שהדם הטבורי מגן על התינוק מפני אנמיה בחודשים הראשונים לחייו.

חוקרים מצאו כי שיני חלב מכילות כמות רבה של תאי גזע ושהתאים ממקור זה הם בין תאי הגזע החזקים ביותר שיש בגוף האדם. הם מתרבים במהירות רבה ולמשך זמן רב יותר מאשר תאי גזע מאזורים אחרים בגוף.

האיסוף של שיני החלב קל יותר מאשר של הדם הטבורי והוא אינו כרוך בסיכון של איבוד השיניים בתהליך, לעומת הדם שעלול להישפך במהלך הלידה. כמו כן, ההזדמנות היחידה לאסוף את הדם הטבורי היא בזמן הלידה עצמה, בעת חתיכת חבל הטבור של התינוק. הורים שלא החליטו על כך מראש החמיצו את ההזדמנות.

לא רק שיני חלב

על אף שמומלץ לאסוף את שיני החלב מיד כשהן נופלות ומתחלפות בשיניים קבועות, ישנה אפשרות להשתמש בתאי הגזע שבשיניים גם לאחר מכן. אם לא עוקרים את שיני הבינה אפשר להשתמש במוך שבשן, הכולל גם הוא סוג מסוים של תאי גזע. תאי הגזע שיש בשיני הבינה יכולים להתפתח לתאי עצב, לתאי עצם, לסחוס ולרקמות מסוימות שיש בלב.

אך לתאי הגזע שבשיני הבינה יש תאריך תפוגה ואדם בוגר הלוקה במחלה אינו יכול פשוט לעקור את השיניים שלו ולהשתמש בהן. כמו כל התאים בגוף, גם תאי הגזע מזדקנים ומאבדים מהיכולות שלהם, והתאים שבשיני האדם הבוגר אינם יכולים לתקן תאים אחרים.

למאמרים נוספים בנושא תאי גזע:
תאי גזע: היכן נמצא הריכוז הגבוה בגוף?
תגלית: תאי גזע מרפאים פגמים מולדים
מחקר: תאי גזע ותרומתם לטיפול בחולי לב
חדש, מפיקים תאי גזע מדם
תאי גזע: מיתוסים מול עובדות

איך לשמר את תאי הגזע?

כאשר שיני הילדים מתחילות להתנדנד יש ללכת לרופא שיניים, אשר מוציא אותן ומכין אותן למשלוח לבנק מיוחד המשמר תאי גזע. את השן שולחים בתנאי קירור כך שתאי הגזע לא ייפגעו, ובבנק עצמו משמרים את השיניים בתנאים מיוחדים. בישראל ישנן מרפאות אחדות אשר יודעות ליישם את הטכנולוגיה ההנדסית המשמרת את השיניים ואת תאי הגזע שבתוכן, אך רוב האנשים אשר בוחרים לשמר את שיני החלב של ילדיהם שולחים את השיניים לאחסון בבנקים בארצות הברית ובאירופה.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר