דמעת: גורמים ודרכי טיפול

דמעת היא תופעה נפוצה הבאה לידי ביטוי בייצור יתר של דמעות. אם המצב אינו חולף מעצמו בתוך זמן קצר ייתכן שהסיבה לכך היא בעיה רפואית הדורשת טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 26/03/2019 |
צפיות: 1,720
דירוג: 5.0 מתוך 4 הצבעות
התקבלו 4 דירוגים בציון ממוצע 5.0 מתוך 5
לדמעות יש תפקיד חשוב בשמירה על בריאות הגוף, הן שומרות על לחות העין ושוטפות מעין אבק וגורמים זרים. נוסף על כך, הדמעות מהוות חלק ממערכת החיסון מכיוון שהן מגינות על העיניים מפני זיהומים ודלקות. בלוטת הדמעות ממוקמת מתחת לעור של העפעף העליון והיא מכילות מים ומלח. כאשר ממצמצים, הדמעות שוטפות את העין ומשאירות אותה לחה. בד בבד, בלוטות אחרות מפרישות שמנים אשר מונעים מהדמעות להתאדות מהר מדי ולזלוג מחוץ לעין.

בדרך כלל הדמעות מופרשות דרך צינור הדמעות ואז הן מתאדות. דמעת היא מצב שבו מיוצרות יותר מדי דמעות והן מופרשות ללא שליטה. במקרים שבהם הדמעות אינן מכילות כמות מאוזנת של מים, מלח ושמן, העיניים מתייבשת והגירוי שנוצר בגלל היובש בעין גורם לייצור יתר של דמעות. מכיוון שהעין אינה מקבלת מספיק לחות, היא ממשיכה לייצר דמעות וכך המצב חוזר על עצמו.

במצב של חסימה בתעלת הדמעות, עלולה להיות הצטברות של דמעות, והעיניים יכולות לדמוע 10 פעמים ביום ואף יותר.

שכיחות התופעה

אף אחד אינו חסין לתופעה, אך בכל זאת השכיחות גדלה בקרב פעוטות עד גיל שנה ואנשים מבוגרים מעל גיל 60. ללא טיפול, יכולה הדמעת לגרום לטשטוש בראיה, לעיניים דביקות ולנזקים באזור עור העפעפיים.

צחוק וחשיפה לאבק גורמים לדמעת

דמעת היא מצב נפוץ אשר יכול להיגרם בשל מגוון סיבות, בדרך כלל המצב חולף מעצמו בתוך זמן קצר ללא צורך בטיפול רפואי. עם זאת, במקרים שהדמעת שכיחה היא יכולה להעיד על מצב כרוני הדורש אבחון וטיפול.

לא יכולים לעצור את הדמעות? התייעצו עכשיו עם המומחים:
פורום בריאות העין, מחלות עיניים, בעיות ראיה
פורום הסרת משקפיים בלייזר
פורום אופטיקה, משקפיים, עדשות מגע
פורום כבדי ראיה, מחלות רשתית, ראיה ירודה
פורום יובש בעיניים, יש לך עיניים יבשות?

כאמור, תופעה זו אינה מצב נדיר והיא יכולה להתפתח בגלל סיבות רבות, כמו שיעול, צחוק, ריגוש יתר, הקאות, פיהוק, חשיפה לעשן או נגיסה במאכל חריף. גם מזג האוויר יכול לגרום לבעיה. כמו כן, חשיפה פתאומית לשמש, מזג אוויר יבש, רוחות וקור יכולים לגרום לייצור יתר של דמעות.

התאמצות יתר של העין יכולה לגרום לדמעת וכן אלרגיות והצטננות. מצבים חמורים יותר שיכולים להוביל להופעתה הם שעורה, טריכיאזיס, דלקת העפעפיים, התהפכות של העפעף, חסימה של דרכי הדמעות ושריטות ופציעות בעין.

מה כולל תהליך האבחון?

בזמן תהליך האבחון, על הרופא לערוך תשאול ממוקד ולאחריו, בדיקות מתאימות שיסייעו לו באיתור הגורם המרכזי האחראי להפרשת היתר של הדמעות, ויראו לו מפה ברורה של התהליך המתרחש בעיניים.

מהם הגורמים לתופעה?

גורמים רבים עשויים לגרום לדמעת. הבולטים ביניהם הם:

1. יובש בעיניים- זהו הגורם השכיח ביותר לתופעה. אנו נוטים לפתח יובש באזור העיניים
כחלק מהליך ההתבגרות. המנגנון המתוחכם של הדמעות קולט כי העיניים יבשות וכתוצאה מכך,
מפריש הרבה דמעות. סוג של פיצוי וריפוי ליובש הקיים. במצב זה, יש לברר מה הגורם
ליובש, ובד בבד, להשתמש במגבונים לניקוי האזור ובדמעות מלאכותיות.

2. דלקות עיניים- סוגים שונים של דלקות עיניים גורמים להפרשה מרובה של דמעות. גם
כניסת גוף זר לעין עלולה לגרום לדמעת.

3. מחלות עפעפיים- גורם נוסף להיווצרות התופעה נעוץ בבריאות העפעפיים. שריר העפעף
אחראי על תפקודה המרבי של מערכת ניקוז הדמעות. הופעת מחלות שונות הקשורות לעפעפיים
עלולה להביא לדמעת.

4. בעיות בניקוז הדמעות- האיזון בין הליך ייצור הדמעות לבין הליך הניקוז והפינוי שלהן
מאזור העין נפגם כאשר קיימת הפרעה במערכת הניקוז של הדמעות.

ניתוח לפתיחת דרכי הדמעות- DCR

דמעת בפני עצמה לרוב מעידה על יובש בעיניים שניתן לפתור בעזרת טיפות עיניים. יש לפנות לרופא העיניים במקרים שבהם נוסף לבעיה זו, יש תסמינים נוספים, כמו איבוד ראייה או שיבושים בראייה, כימיקלים שנכנסו לעיניים, הפרשות ודימומים מהעין, עצם זר שנתקע מתחת לעפעף, נפיחות ואדמומיות של העין, רגישות באוזר האף והסינוסים ואם הדמעות אינן פוסקות לרדת במשך זמן רב.

אולי יעניין אתכם גם:
יובש בעיניים? אולי קפה יעזור
הסרת סימנים שחורים מתחת לעיניים
שקיות ועיגולים שחורים מתחת לעיניים: למה הם נוצרים ואיך אפשר למנוע אותם?
אבחון אירידולוגי: כיצד העיניים משקפות את המצב הבריאותי?
עיניים יבשות לנשים בגיל המעבר

ברוב המקרים הדמעת תחלוף מעצמה ללא צורך בטיפול רפואי. כדי להקל על העין אפשר להניח עליה רטייה חמה. במקרים שבהם היא לא חולפת או שידוע כי היא תופעת לוואי של בעיה אחרת, כמו שריטה בעין, חשיפה לכימיקלים או גורם אחר, הרופא יבצע בדיקת עיניים כדי לאתר את מקור הבעיה. הטיפול תלוי בסיבה שבעטיה היא נגרמה והוא יכול לכלול טיפות עיניים נגד עיניים יבשות, טיפול ממוקד באלרגיה במקרה שהיא הגורם לדמעת , ונטילה של אנטיביוטיקה במקרה שהיא נגרמת בשל דלקת או זיהום בעין.

אם התופעה גורמת ליובש חמור, טיפול בטכנולוגיית IPL הוא היעיל ביותר, ובמקרים שהיא תסמין של חסימה של דרכי העיניים הטיפול יכול לכלול ניתוח לפתיח דרכי העיניים או ניתוח DCR ליצירה של דרכי ניקוז חדשות.

כמו כן, ייצור יתר של דמעות יכול להביא לדמעת- יתר. מצב זה הוא מצב נדיר, והטיפול בו דורש ניתוח היוצר מעקף לצינורית הדמעות. המעקף מגביר את הניקוז. דרך טיפול נוספת היא הזרקת רעלן הנקרא בוטוליניום אל תוך בלוטת הדמעות המרכזית, דבר אשר יוצר הפחתה משמעותית בייצור הדמעות.

דמעת יכולה להיווצר עקב מספר לא מבוטל של גורמים. בכדי למנוע תופעה זו, יש צורך באבחון מדויק– כזה שיוכל לסייע בנטרול הגורם הרלוונטי. במקרים רבים, הטיפול יהיה שמרני ויבוצע באמצעות שימוש בטיפות עיניים, מגבונים ודמעות מלאכותיות. במקרים חמורים יותר, יהיה צורך בהליך כירורגי לצורך הפסקתה. מה שלא יהיה, התחילו בביצוע בדיקה מקיפה שתוכל להתאים עבורכם את הטיפול הנכון והמדויק- זה שיבטיח שיפור ניכר במצב.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר