האם נמצאה דרך לשכפל תאי מין?

חוקרים בריטיים סבורים כי עשו צעד ראשוני בדרך לייצור של ביציות וזרעונים מתאי גזע. משמעות הממצאים היא כי ניתן יהיה לשבט תאי גזע מעקרים/ות ולהפכם לזרע או ביצית
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 20/06/2005 |
צפיות: 7,511
מדענים בריטיים טוענים כי השיגו התקדמות משמעותית בחקר טיפולי הפריה, כאשר מצאו דרך ליצר ביציות וזרע מתאי גזע (STEM CELL). הממצאים אמורים לסייע לטיפולי ההפריה החוץ-גופית, שהסובלים מהיעדר תורמים של ביציות וזרע.

חוקרים מאוניברסיטת שפילד חקרו תאי גזע מעוברים וגילו כי חלק מהם החלו בשלב מוקדם להפוך לביציות או זרע, תהליך שזוהה עד כה אצל עכברים. משמעות הממצאים היא כי ניתן יהיה לשבט תאי גזע מעקרים/ות ולהפכם לזרע או ביצית. החוקרים גילו כי חלק מהתאים פיתחו את הסימן הגנטי של תאים חיידקיים ראשונים שהינם התצורה המוקדמת של הזרע והביצית.

תאי הגזע שנבדקו נלקחו מעוברים של זוגות שעברו הפריה חוץ-גופית. כבר לאחר שבועיים של מעקב נצפו לראשונה התאים המדוברים כשהם יוצרים גופים של תאים עובריים. חלק מהתאים אף פיתחו פרוטאינים אותם מקבות לראות רק אצל תאים בוגרים יותר.

אחד החוקרים, בהרוז אלפטוניאן, אמר שהממצאים "מצביעים על כך שיתכן שתאי גזע אנושיים יכולים להתפתח לתאי מין ראשוניים, כפי שנראה בעבר אצל תאי עכברים, אולם זוהי משימה קשה ביותר בגלל שצריך ליצור עבורם סביבה שונה ומתאימה, על מנת להפיקם".

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר