אלרגיה

רוצה לדעת על אלרגיה? לרשותך מאמרים מקצועיים, חדשות מהעולם והכל בנושאי אלרגיה. באפשרותך לפנות גם בפורום או לקבוע תור עם רופא מומחה בתחום ...
אלרגיה היא תגובה מוגזמת של מערכת החיסון לחומרים אשר בדרך כלל אינם גורמים למחלות אצל רוב בני האדם. החומרים הגורמים להופעת אלרגיה אינם מכילים חיידקים, נגיפים או טפילים שונים, אלא נחשבים לגורמים סביבתיים נורמאליים לחלוטין אשר רוב בני האדם חיים איתם בשלום וללא כל תופעות לוואי.

אנשים בעלי נטייה לאלרגיה מייצרים סוג מסויים של חלבון בשם IgE, אשר אינו מזיק אלא אם הוא מתקשר עם חומר אלרגני כלשהוא על גבי תאי פיטום המצויים לאורך הריריות, בעור ובדם. אותו קישור של נוגדני ה-IgE עם החומרים האלרגניים גורם לשחרור מתווכים, שהם גורמי האלרגיה, שהחשוב והידוע בהם הוא היסטמין - מולקולה הגורמת להרחבת כלי דם וכיווץ שרירים חלקים בגוף.

מכיוון שכך, הרי שהופעת אלרגיה הינה מעין תקלה במערכת החיסון, כזו המזהה את אותם חומרים ככאלה העלולים לגרום לגוף נזק, וככאלה הם גורמים לשיבוש של מערכת החיסון, לרגישות יתר שלה ולתגובה קיצונית ביותר.

מהם סוגי האלרגיות השכיחים? ישנו מגוון רחב של סוגי אלרגיה, אותם ניתן לחלק לארבעה סוגים עיקריים:

1. אירואלרגנים. אלה הם אלרגנים (חומרים הגורמים להופעת אלרגיה) המצויים באוויר וגורמים לתגובה על ידי מגע ישיר עם ריריות העיניים, האף ודרכי הנשימה או במגע עם העור. ישנם אלרגנים רב-שנתיים כמו קרדית האבק, חרקים או חיות מחמד ונוצות, ולעומתם אלרגניים עונתיים שמקורם בתפוצת אבקנים צמחיים באוויר, המופיעים בדרך כלל בתקופת המעבר בין העונות.

2. תרופות. כל התרופות, למעשה, עלולות לגרום להופעת אלרגיה, מכיוון שהתרופות מכילות בדרך כלל חומרים כימיקליים שונים העלולים להתפרש על ידי הגוף ומערכת החיסון כחומרים שלא אמורים להימצא בגוף באופן טבעי, וככאלה מערכת החיסון דוחה אותם ואת התרופה המכילה אותם ויוצרת תגובה אלרגית.

השוני בין התגובה האלרגנית מתרופות קשור לסוג התרופה - משחה, טבלית, זריקה וכו' - אופן הפיזור בגוף, משך הטיפול ותדירות נטילת התרופה. התגובה במקרה אלרגיה לתרופות נעה מאודם והסמקה דרך פריחה, גירודים ונפיחויות שונות בגוף, ועלולות להגיע לירידת לחץ דם פתאומית, איבוד הכרה ואף למוות.

3. מזון. מזון הגורם להופעת אלרגיה נקרא "מזון אלרגני". זהו מזון המעורר תגובה חיסונית המתוּוכת על ידי נוגדנים אלרגניים ובהמשך גורמת לשחרור היסטמינים. התגובה האלרגית היא כנגד מזון שאיננו אמור להזיק לאדם, אלא כזה אשר אצל רוב האנשים איננו מעורר כל תגובה. השכיחות הגבוהה ביותר של אלרגיה נצפית בשנים הראשונות אצל תינוקות, כשכמעט שליש מהתינוקות מפתחים אלרגיות למזונות בשלוש השנים הראשונות לחייהם.

4. עקיצות חרקים. אלרגיה לעקיצות חרקים, כגון עקיצת דבורה או צרעה, קיימת אתל כ-2% מהאוכלוסייה. הסיבה להופעת אלרגיה לאחר עקיצת חרקים הינה תגובה לא צפויה של מערכת החיסון לאחד המרכיבים החלבוניים של הארס אותו מזריק החרק לגוף האדם כשהוא חש מאוים.

התגובה האלרגנית הבסיסית לעקיצת חרקים היא נפיחות אדומה וכואבת סביב האזור העקוץ שנעלמת תום יום-יומיים. בתגובה קשה יותר מופיעה נפיחות גדולה בקוטר של 15 ס"מ, אשר דועכת תוך כמה ימים. התגובה הקשה ביותר מופיעה דקות לאחר העקיצה ומערבת מספר מערכות - גירוד, פריחה, נפיחות בעור, נזלת, דמעות בעיניים,שיעול, קושי בבליעה, כאבי בטן, סחרחורת ואף איבוד הכרה. במצב הקיצוני ביותר של אלרגיה לעקיצות חרקים יכולה העקיצה להביא למותו של האדם.

הקשר בין תורשה ובין הופעת אלרגיה. לאדם יש סיכוי של 30% לפתח אלרגיה לחומר מסוים אם אחד מהוריו סובל מאלרגיה לאותו החומר. היה ושני ההורים בוסלים מאלרגיה לחומר, הסיכוי של אותו אדם לפתח אלרגיה גדל ל-60%. התורשה קובעת רק האם האדם יהיה רגיש לסוג כלשהוא של אלרגיה, אך לא קובעת לאיזה חומר הוא יהיה אלרגי ואף לא את חומרת האלרגיה.

הקשר בין סביבה ובין הופעת אלרגיה. גם לסביבה בה חי האדם יש קשר ישיר להופעתה או אי-הופעתה של אלרגיה. ההשפעה נעשית על ידי קרבתו של אותו אדם לחומר האלרגני ממנו הוא אמור לסבול. לדוגמה: אם אדם כלשהוא אלרגי לקוקוס אך חי באלסקה, רוב הסיכויים שהוא לא יסבול מתופעות אלרגיה כלשהן. היה ובגיל מבוגר הוא יעבור לאי טרופי עמוס עצי קוקוס, הוא יתחיל לסבול מתופעות אלרגיות.

המסקנה היא שתופעות אלרגיות אינן צצות לפתע בגיל מאוחר, אלא קשורות לחומר האלרגני שגורם להופעת אלרגיה, בין אם בגיל צעיר ובין אם בגיל מאוחר יותר.

כיצד מאבחנים אלרגיה? מכיוון שלא תמיד ברורה הסיבה להופעת הסימפטומים, קיים לרוב חשד כלשהוא של הרופא שהסימפטומים נגרמו עקב מחלה כלשהיא. לדוגמה: אם מופיעה תגובה אלרגנית לחומר כלשהוא המלוּוה בכאבי בטן, הרופא יבדוק קודם כל האם האדם אינו חולה במחלה כלשהיא במערכת העיכול.

לאחר שהימצאות המחלה נשללה ועולה החשד להופעת אלרגיה, החולה מופנה לבדיקות אלרגיה אשר אמורות לגלות ולזהות איזו אלרגיה תקפה את אותו אדם. את האבחון ניתן לעשות במרפאות קופת חולים או במרפאות אלרגיה שונות הנמצאות בבתי החולים.

אבחון של אלרגיה יכול להתבצע בשתי צורות עיקריות: בדיקות דם או תבחיני עור. בעזרת בדיקות דם בודקים האם נמצאים נוגדנים גורמי אלרגיה (חלבון ה-IgE) בדם ולאילו חומרים הם נקשרים. במידה ואכן נמצא נוגדן מטיפוס IgE שנקשר לאלרגן ידוע, המסקנה היא כי ככל הנראה האדם הנבדק אכן פיתח אלרגיה לחומר זה.

בבדיקת תבחיני עור האלרגולוג (רופא האלרגיה) מזריק או מטפטף מתחת או על גבי העור חומר חלבוני כלשהוא שעלול לגרום לתגובה חיסונית של מערכת החיסון. היה ומערכת החיסון אכן הפרישה היסטמינים וגרמה להופעת פריחה ואודם באזור הנבדק, סימן שהנבדק אכן אלרגי לחומר.

מהן שיטות הטיפול במקרי אלרגיה? לאחר שזוהה החומר האלרגני, מומלץ להימנע ממגע איתו עד כמה שניתן. היה והימנעות הינה בלתי נמנעת (כמו למשל אלרגיה לקרדית האבק בימי קיץ עם אובך כבד), יש לפנות לטיפול תרופתי נגד אלרגיה.

במקרי אלרגיה אצל מבוגרים, הטיפול התרופתי נע מהמקרים הקלים למקרים הקשים של אלרגיה. מקרי אלרגיה קלים דורשים טיפול תרופתי ראשוני ומקומי, דהיינו טיפול באמצעות תרסיסים, משחות או טיפות שונות להעלמת הסימפטומים. התרופות הראשוניות הללו מכילות, על פי רוב, חומרים אנטי-היסטמיניים ו/או סטרואידים.

במקרי אלרגיה קשים יותר, כאלה בהם הטיפול הראשוני לא עזר, הטיפול התרופתי ניתן על ידי כדורים אני אלרגניים או בכדורי קורטיזון וזריקות סטרואידים. במקרי חירום הקשורים למצבי אלרגיה, כשלרוב מדובר במקרי אלרגיה לעקיצת חרקים או למזון כלשהוא, ישנו שימוש בהזרקת אפיפן (אדרנלין).

חיסון נגד אלרגיה. במקרים של אלרגיה לעקיצת חרקים או אלרגיה לחומרים סביבתיים, ישנה אפשרות לעבור חיסון נגד אלרגיה, אשר ב-75% מהמקרים מביא לריפוי האדם מאותה אלרגיה. התהליך אמנם נמשך בין שלוש לחמש שנים, אך במקרים רבים הוא שווה את ההמתנה הארוכה. יש לציין כי חיסון נגד אלרגיה אינו אפשרי במקרי אלרגיה למזון.

טיפול על ידי רפואה משלימה נגד אלרגיה. ברפואה משלימה, הכוללת את הרפואה הסינית, נטורופתיה, הומאופתיה ועוד, ישנן שיטות שונות לטיפול במקרי אלרגיה שונים. ברפואה הסינית, למשל, ישנו טיפול נגד אלרגיה הכולל דיקור סיני, בעוד הומאופתיה דוגלת בשינוי התזונה ומעבר לתזונה מתאימה שתשפר את המצב ותפחית את תסמיני האלרגיה.

* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

נפגעת? חלית? יש לך זכויות!
רוצה לדעת מה הזכויות שלך בביטוח לאומי או בחברות הביטוח?
מלא/י פרטייך ונחזור אלייך בהקדם
השירות ניתן ללא התחייבות.
אנו מתחייבים על דיסקרטיות מלאה.