תרופות סבתא: כוויות ועקיצות

כאשר נעקצים ממדוזה, יתוש או דבורה, חשוב מאוד שלא לגרד ולהימנע מחשיפה אל השמש אשר מגבירה את הגירוי. מומלץ לקרר את האזור בקרח, ולמרוח על העור חומץ תפוחים או דבש


טיפול בעקיצות יתושים

השילוב של חום ולחות בחודשי הקיץ, מעורר את היתושים אחרי שנת החורף. היתושים זקוקים לדם של בני אדם כדי לייצר את הביצים, שמוטלות בכל מקום שיש בו מים עומדים. במהלך שאיבת הדם נקבת היתוש מפרישה חומרים שונים שמעוררים תגובה של המערכת החיסונית, שבאה לידי ביטוי בנפיחות, ובתחושת עקצוץ וגירוד.

כאשר מגרדים את אזור העקיצה, תורמים לפיזור החומרים מתחת לעור, וכך מגבירים את הכאב, לכן קודם כל חשוב להימנע מלגרד. כדי להקל על הסבל מומלץ לקרר עם מים קרים או קוביית קרח את העקיצה, מאחר שהקור מרדים את העצבים שמגרים את הגירוד והכאב.

אפשר למרוח על האזור דבש, הדבש מנקה את האזור ותורם להפחתת הכאב, או למרוח שמן אתרי, כמו שמן עץ התה, או שמן לבנדר, או להשתמש בג’ל אלוורה טבעי. לחלופין ניתן להשתמש בצמר גפן טבול במעט חומץ תפוחים ולטפוח על העקיצה. ניתן למרוח מעט משחת שיניים על האזור המגרד, למרוח מעט מיץ לימון, או לשפשף בעדינות על העור חצי לימון.

כדי להרחיק את היתושים רצוי להפעיל מאוורר במהלך הלילה או להשאיר את המזגן דולק. מומלץ להניח חצי בצל או צלחת עם חומץ ליד המיטה. אפשר גם לאכול כמות רבה של שום, עמבה או חילבה, כדי ליצור ריח בגוף שדוחה את היתושים, וגם לגדל עציצי בזיליקום על החלונות. ניתן למרוח על העור שמן זית או שמנים אתריים, כמו שמן ציטרונלה, למון גראס, לבנדר, גרניום ואקליפטוס.

תרופת סבתא לצריבת מדוזה

הזרועות של המדוזה מכילות עשרות אלפי תאי ארס דוקרניים, וצריבת מדוזה נגרמת בעקבות מגע של העור עם זרועותיה. תוך מספר דקות מופיעים סימנים אדומים, עקצוצים ואיבוד תחושה. אם חלקי עור נרחבים נפגעו או אם חלה פגיעה בעיניים חשוב לפנות מיד לבית חולים, אולם אם מדובר בפגיעה קלה, ניתן לטפל בה באמצעים ביתיים.

כאשר נעקצים ממדוזה חשוב שלא לשטוף את המקום הנגוע במים מתוקים, מכיוון שהמים מגבירים את שחרור הארס. אפשר לשטוף את העור במי ים, ולמרוח על העור חומץ תפוחים. כדי לסלק שאריות של תאי ארס אפשר למרוח על אזור הצריבה תערובת של סודה לשתייה או טלק עם מי ים ולקלף בזהירות כשהחומר מתייבש. כמו כן, מומלץ למרוח שמן קיק על המקום מדי יום עד לריפוי.

טיפול טבעי בעקיצת דבורה

להקלה על גירוד הנובע מעקיצת דבורה, מומלץ להכין משחה ביתית ופשוטה. לשם כך יש לערבב שלוש כפות סודה לשתייה במעט מים עד שתיווצר משחה נוחה למריחה. את המשחה יש למרוח על העקיצה, עד שתתקבל הקלה. דרך נוספת לטיפול בעקיצת דבורה היא קירור המקום בעזרת קרח, ולאחר מכן פשוט למרוח עליו בוץ. עקיצת דבורה עשויה אף להשתפר אם מורחים עליה שכבה עבה של חלבון ביצה.

לטיפול בכוויות קלות מומלץ למרוח על המקום כשתי כפות לבן, ולהמתין. בתוך כרבע שעה הכאב אמור לחלוף. להקלת צריבה מסרפד יש למרוח על האזור חמאה. לטיפול בעקיצות חרקים יש לערבב מעט מים עם קמח עמילני עד שתיווצר עיסה, ולמרוח אותה על המקום הכואב. העיסה אמורה לשאוב את הארס מהאזור.

* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר