צהבת

רוצה לדעת על צהבת? לרשותך מאמרים מקצועיים, חדשות מהעולם והכל בנושאי צהבת. באפשרותך לפנות גם בפורום או לקבוע תור עם רופא מומחה בתחום ...
צהבת, הידועה גם בשם הפטיטיס, הינה, למעשה, דלקת של הכבד. הצהבת קיבלה את שמה בזכות גוון העור של החולה בה, המשתנה לגוון צהבהב, צבע זה נובע ממשקע של חומר בשם בילירובין (Bilirubin) בכבד. המחלה יכולה להיגרם ע"י וירוס, תרופות שונות ורעלים, כמו אלה המגיעים מאלכוהול. ובנוסף, היא עלולה לפרוץ בעקבות אי אספקת חמצן נאותה לכבד אצל אנשים בעלי משקל עודף או כתגובה אוטואימוניות (חיסון עצמי). לא תמיד ניתן לזהות את המקור למחלה.

ישנם חמישה סוגים עיקריים של צהבת ויראלית הידועים בשמות: A, B, C, D, ו-E. צהבת A ו-E נגרמות בעקבות הדבקה אוראלית בעקבות מזון או מים מזוהמים, צהבת מסוג B, C ו-D מועברת דרך נוזלי הגוף כדוגמת תרומת דם, מאם לעובר וציוד רפואי נגוע. צהבת B מועברת גם ע"י קיום יחסי מין לא בטוחים.

חיסון צהבתקיימים שלושה סוגי חיסונים לנגיף הצהבת:

חיסון מהדור הראשון. החיסון מורכב מחלקיקי נגיף ה-HBV אשר נלקחו מפלסמה של אנשים שהחלימו מהמחלה. החלקיקים עוברים טיפול של נטרול, בדומה לאופן ההכנה של תרכיבים אנטי-נגיפיים אחרים. החיסון אינו נמצא כיום בשימוש באופן נרחב, משום שעצם מקורו מאדם אחר גורם לחשש מאי-ניטרולם של נגיפים אחרים כדוגמת HIV. בנוסף, קשה לקבל כיום כמויות מספיקות של סרום מאנשים שהחלימו ובעיקר בגלל החיסונים מהדור השני והשלישי המתעלים על חיסון זה.

חיסון מהדור השני. מקורו של חיסון זה הוא בשימוש בביוטכנולוגיה בה מיוצר חלבון המעטפת S בלבד ע"י תהליכי תסיסה של שמרים (Baker Yeast). חיסון המוכיח עצמו כבר 15 שנה. החיסון מצובע בכמה שלבים, ראשית, יש לקבל 3 זריקות בזמן אחד, כעבור חודשיים זריקה נוספת ושוב כעבור ארבעה חודשים. דבר היוצר פרק זמן העולה על 6 חודשים בו "המחוסן" אינו חסין בפני הדבקה משום שהמערכת האימונית שלו עדין לא פיתחה נוגדנים לחלבון המעטפת S. בנוסף לכך, כ-15% מחוסנים לא יגיבו לו ולא יפתחו נוגדנים בכלל (Non-Responders).

חיסון מהדור השלישי. Bio-Hep-B מיוצר אף הוא בשיטת ביוטכנולוגיה בתאי CHO - Chinese Hamster Ovary cells. ומורכב מחלקיקים הזהים לחלוטין לחלקיקי הנגיף הטבעי, הן בגודלם והן בהרכב חלבוני המעטפת שלהם. המידע הגנטי המקודד לשלושת החלבונים הנ"ל כך שמתקבלים תאים המייצרים את אותם חלבונים, שעוברים קיפול במרחב (Folding) ויוצרים חלקיקים דמויי נגיף המופרשים לתוך מצע הגידול של התאים. מצע הגידול נאסף וחלקיקי הנגיף עוברים מספר שלבי ניקוי, כתוצאה מנוכחותם של שלושת חלבוני המעטפת, מקבלי החיסון מפתחים נוגדנים מנטרלים בעלי יעילות גבוהה נגד חלבונים אלה כבר אחר הזריקה הראשונה. נוגדנים אלה מונעים שכפול הנגיף ומנטרלים את ההידבקות בו.

צהבת B


הגדרה: זיהום ויראלי אשר תוקף את הכבד וגורם למחלה כרונית חמורה, הוירוס מועבר ע"י נוזלי הגוף השונים. כשני ביליון איש בעולם נדבקו במחלה וכשלוש מאות חמישים מיליון מתוכם חיים עם זיהום כרוני.

חיסון: החל משנת 1982 יש אפשרות לחסן נגד המחלה.

סימפטומים: הסימפטומים מופיעים לאורך כמה שבועות, חודשים ולעיתים אפילו שנה ובאים לידי ביטוי בגוון צהבהב של העור והעיניים, שתן כהה, עייפות יוצאת דופן, בחילות והקאות וכאבי בטן. המחלה יכולה לגרום לזיהום כרוני של הכבד אשר עלול להתפתח למחלת שחמת הכבד או לסרטן הכבד.

הדבקה: דרך ההדבקה של הוירוס דומה לזו של וירוס ה HIV אלא שבמקרה של הצהבת הוירוס יכול לשרוד מחוץ לגוף עד שבעה ימים ולכן אחוזי ההדבקה גבוהים ביחס לזה של האיידס. בין אם לעובר, זיהום בשלבי ילדות מוקדמים, שימוש בסמים או במחטים נגועות, תרומת דם, מותרמי איברים, העוסקים בתחום הרפואה, מגע מיני לא מוגן וטיילים במדינות אסיה.

טיפול: בתקופת הדגירה של המחלה אין טיפול ממוקד, אלא שמירה על נוחות באמצעות איזון תזונתי כולל אספקת נוזלים בעקבות הקאות ושלשול. צהבת כרונית ניתנת לטיפול באמצעות תרופות כדוגמת אינטרפרון ותרופות אנטי ויראליות שונות.

מניעה: חיסון בגיל הינקות, ככל שמתבגרים יעילות החיסון פוחתת.

צהבת C


הגדרה: זיהום של הכבד אשר נגרם מוירוס Hepatitis C, וירוס זה אינו שייך לוירוס של משפחת Hepatitis A ו-Hepatitis B אלא לנגיפים השייכים למשפחת חומצות הגרעין הגורמים גם למחלות: קדחת צהובה וקדחת דנגה. הזיהום, בסופו של דבר, הופך כרוני משום שלמערכת החיסונית של הגוף קשה להיפטר מהנגיף. כעבור כמה עשורים, בהרבה מקרים, הכבד יקרוס.

חיסון: הוירוס מכיל אנזימים וחלבונים המאפשרים להם להתרבות בתאי הכבד, כאשר ישנם לפחות 6 מבנה גנים שונים ורק בחלקם ניתן לטפל, גיוון הגנים מקשה על פיצוח חיסון מתאים. נכון לעכשיו החיסון המוצע הוא אותו חיסון המשמש לנגיף Hepatitis B.

סימפטומים: בתחילת הדגירה של הוירוס בגוף אין סימפטומים. ככל שהמחלה מתפתחת החולים בה יסבלו מתשישות, אובן תיאבון, איבוד משקל, פריחה, קשיים בקרישת דם.

הדבקה: הנגיף שכיח יותר בגילאי ה 60-40, שימוש בסמים או במחטים נגועות, מותרמי איברים ואנשים שנחשפו לחולים. כמו גם ילדים שנולדו לאמהות הנושאות את המחלה.

טיפול: הטיפול המוצע הוא שילוב של אינטרפרון (Pegylated Interferon ) המעודד תנגודת לסוגים מסוימים של זיהומים נגיפיים. וריבאוירין (ribavirin) אף הוא נכלל בקבוצת התרופות הנוגדות נגיפים. ביחד הם מעכבים את הייצור של החומר הגנטי של הנגיף ההכרחי לשכפולו ולהישרדותו.

צהבת A


הגדרה: מחלת כבד נגיפית אשר יכולה לגרום למחלות קלות עד קשות אולם בשונה מ Hepatitis B ו Hepatitis C, הוירוס אינו גורם למחלת כבד כרונית ואינו סופני, אך יכול לגרום לסימפטומים מתישים. הנגיף פורץ בצורה אקראית.

חיסון: קיים חיסון נגד נגיף Hepatitis A.

סימפטומים: חום, חולשה, איבוד תיאבון, שלשול, בחילה, תחושת אי-נוחות בבטן, שתן כהה.

הדבקה: הנגיף תוקף בד"כ ילדים המחלה עוברת אוכל או שתייה מזוהמים ולעיתים גם דרך הצואה ומתקשרת, בד"כ, להגיינה לקויה, שימוש בסמים או במחטים נגועות, מגע מיני לא מוגן.

טיפול: אין טיפול למי שחלה בוירוס למעט מאמים לגרום לחולה נוחות, רוב האנשים מחלימים מהנגיף תוך כמה שבועות עד חודשים.

צהבת ילודים (צהבת תינוקות)


צהבת היילוד מופיעה בכמעט 50% מהתינוקות בימים הראשונים לאחר לידתם, מדובר בתופעה פיזיולוגית בה כבד היילוד אינו מסוגל לפנות את החלק העיקרי של הבילירובין, הנמצא אצל כולנו בכבד בכמות מסוימת ואחראי לצבע הצהוב של הרקמות. במקרים של צהבת, מקובל להשכיב את התינוק תחת מנורה מיוחדת בעלת גוון אור כחלחל, אשר מפרק את הצהבת הגלויה לעין ועוזר לכבד להוריד את רמתה לרמה הנורמאלית. במקרים של אם מניקה יתכן שהצהבת תימשך גם חודש ויותר זאת מאחר שחלב האם עדיין לא קיים בכמויות גדולות, עם זאת, האכלה תדירה של התינוק מסייעת ביצירת חלב מצד אחד ומצד השני בהורדת ערכי הצהבת בקצב מהיר יותר.

צהבת חסימתית (jaundice icterus)


צהבת זו נובעת מחסימה בזרימת המרה לתריסריון בשל חסימה של צינורות המרה, למשל במקרים של אבני מרה או גידולים. אדם הסובל מצהבת חסימתית חולה בד"כ בצהבת, יסבול משתן כהה, צואה בצבע חימר, איבוד תיאבון, בחילות וגרד הנובע ממלי המרה השוקעים בדרמיס. הטיפול המקובל הוא ניקוז דרכי המרה על מנת להוריד את הצהבת ואת הסימפטומים הנלווים אליה. לעתים ניתן לטפל בסיבת החסימה דרך המסלול שבו נכנסת צינורית הניקוז.

בדיקת צהבת


ישנם כמה אופנים בהם ניתן לזהות את מחלת הצהבת:
נסיוב בילירובין. בדיקה אשר תפקידה למדוד את ריכוז הבילירובין בדם.

ספירת דם כללית. בדיקה כזו תספק מידע לגבי המרכיבים של הדם, הכוללים את תאי הדם האדומים, הלבנים והטסיות.

תזמון הפרותרומבין. בדיקת דם אשר תפקידה למדוד את כושר הקרישה של הדם.

אולטרה סאונד בטני. ביצוע בדיקת אולטרה סאונד של חלל הבטן המפיקה באמצעות גלי קול בתדר גבוה במיוחד תמונה, הידועה בשם סונוגרמה. אשר יכולה להראות האם ישנה נפיחות של הכבד או האם מראהו חריג.

* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

נפגעת? חלית? יש לך זכויות!
רוצה לדעת מה הזכויות שלך בביטוח לאומי או בחברות הביטוח?
מלא/י פרטייך ונחזור אלייך בהקדם
השירות ניתן ללא התחייבות.
אנו מתחייבים על דיסקרטיות מלאה.