צהבת

רוצה לדעת על צהבת? לרשותך מאמרים מקצועיים, חדשות מהעולם והכל בנושאי צהבת. באפשרותך לפנות גם בפורום או לקבוע תור עם רופא מומחה בתחום ...
צהבת, הידועה גם בשם הפטיטיס, הינה, למעשה, דלקת של הכבד. הצהבת קיבלה את שמה בזכות גוון העור של החולה בה, המשתנה לגוון צהבהב, צבע זה נובע ממשקע של חומר בשם בילירובין (Bilirubin) בכבד. המחלה יכולה להיגרם ע"י וירוס, תרופות שונות ורעלים, כמו אלה המגיעים מאלכוהול. ובנוסף, היא עלולה לפרוץ בעקבות אי אספקת חמצן נאותה לכבד אצל אנשים בעלי משקל עודף או כתגובה אוטואימוניות (חיסון עצמי). לא תמיד ניתן לזהות את המקור למחלה.

ישנם חמישה סוגים עיקריים של צהבת ויראלית הידועים בשמות: A, B, C, D, ו-E. צהבת A ו-E נגרמות בעקבות הדבקה אוראלית בעקבות מזון או מים מזוהמים, צהבת מסוג B, C ו-D מועברת דרך נוזלי הגוף כדוגמת תרומת דם, מאם לעובר וציוד רפואי נגוע. צהבת B מועברת גם ע"י קיום יחסי מין לא בטוחים.

חיסון צהבתקיימים שלושה סוגי חיסונים לנגיף הצהבת:

חיסון מהדור הראשון. החיסון מורכב מחלקיקי נגיף ה-HBV אשר נלקחו מפלסמה של אנשים שהחלימו מהמחלה. החלקיקים עוברים טיפול של נטרול, בדומה לאופן ההכנה של תרכיבים אנטי-נגיפיים אחרים. החיסון אינו נמצא כיום בשימוש באופן נרחב, משום שעצם מקורו מאדם אחר גורם לחשש מאי-ניטרולם של נגיפים אחרים כדוגמת HIV. בנוסף, קשה לקבל כיום כמויות מספיקות של סרום מאנשים שהחלימו ובעיקר בגלל החיסונים מהדור השני והשלישי המתעלים על חיסון זה.

חיסון מהדור השני. מקורו של חיסון זה הוא בשימוש בביוטכנולוגיה בה מיוצר חלבון המעטפת S בלבד ע"י תהליכי תסיסה של שמרים (Baker Yeast). חיסון המוכיח עצמו כבר 15 שנה. החיסון מצובע בכמה שלבים, ראשית, יש לקבל 3 זריקות בזמן אחד, כעבור חודשיים זריקה נוספת ושוב כעבור ארבעה חודשים. דבר היוצר פרק זמן העולה על 6 חודשים בו "המחוסן" אינו חסין בפני הדבקה משום שהמערכת האימונית שלו עדין לא פיתחה נוגדנים לחלבון המעטפת S. בנוסף לכך, כ-15% מחוסנים לא יגיבו לו ולא יפתחו נוגדנים בכלל (Non-Responders).

חיסון מהדור השלישי. Bio-Hep-B מיוצר אף הוא בשיטת ביוטכנולוגיה בתאי CHO - Chinese Hamster Ovary cells. ומורכב מחלקיקים הזהים לחלוטין לחלקיקי הנגיף הטבעי, הן בגודלם והן בהרכב חלבוני המעטפת שלהם. המידע הגנטי המקודד לשלושת החלבונים הנ"ל כך שמתקבלים תאים המייצרים את אותם חלבונים, שעוברים קיפול במרחב (Folding) ויוצרים חלקיקים דמויי נגיף המופרשים לתוך מצע הגידול של התאים. מצע הגידול נאסף וחלקיקי הנגיף עוברים מספר שלבי ניקוי, כתוצאה מנוכחותם של שלושת חלבוני המעטפת, מקבלי החיסון מפתחים נוגדנים מנטרלים בעלי יעילות גבוהה נגד חלבונים אלה כבר אחר הזריקה הראשונה. נוגדנים אלה מונעים שכפול הנגיף ומנטרלים את ההידבקות בו.

צהבת B


הגדרה: זיהום ויראלי אשר תוקף את הכבד וגורם למחלה כרונית חמורה, הוירוס מועבר ע"י נוזלי הגוף השונים. כשני ביליון איש בעולם נדבקו במחלה וכשלוש מאות חמישים מיליון מתוכם חיים עם זיהום כרוני.

חיסון: החל משנת 1982 יש אפשרות לחסן נגד המחלה.

סימפטומים: הסימפטומים מופיעים לאורך כמה שבועות, חודשים ולעיתים אפילו שנה ובאים לידי ביטוי בגוון צהבהב של העור והעיניים, שתן כהה, עייפות יוצאת דופן, בחילות והקאות וכאבי בטן. המחלה יכולה לגרום לזיהום כרוני של הכבד אשר עלול להתפתח למחלת שחמת הכבד או לסרטן הכבד.

הדבקה: דרך ההדבקה של הוירוס דומה לזו של וירוס ה HIV אלא שבמקרה של הצהבת הוירוס יכול לשרוד מחוץ לגוף עד שבעה ימים ולכן אחוזי ההדבקה גבוהים ביחס לזה של האיידס. בין אם לעובר, זיהום בשלבי ילדות מוקדמים, שימוש בסמים או במחטים נגועות, תרומת דם, מותרמי איברים, העוסקים בתחום הרפואה, מגע מיני לא מוגן וטיילים במדינות אסיה.

טיפול: בתקופת הדגירה של המחלה אין טיפול ממוקד, אלא שמירה על נוחות באמצעות איזון תזונתי כולל אספקת נוזלים בעקבות הקאות ושלשול. צהבת כרונית ניתנת לטיפול באמצעות תרופות כדוגמת אינטרפרון ותרופות אנטי ויראליות שונות.

מניעה: חיסון בגיל הינקות, ככל שמתבגרים יעילות החיסון פוחתת.

צהבת C


הגדרה: זיהום של הכבד אשר נגרם מוירוס Hepatitis C, וירוס זה אינו שייך לוירוס של משפחת Hepatitis A ו-Hepatitis B אלא לנגיפים השייכים למשפחת חומצות הגרעין הגורמים גם למחלות: קדחת צהובה וקדחת דנגה. הזיהום, בסופו של דבר, הופך כרוני משום שלמערכת החיסונית של הגוף קשה להיפטר מהנגיף. כעבור כמה עשורים, בהרבה מקרים, הכבד יקרוס.

חיסון: הוירוס מכיל אנזימים וחלבונים המאפשרים להם להתרבות בתאי הכבד, כאשר ישנם לפחות 6 מבנה גנים שונים ורק בחלקם ניתן לטפל, גיוון הגנים מקשה על פיצוח חיסון מתאים. נכון לעכשיו החיסון המוצע הוא אותו חיסון המשמש לנגיף Hepatitis B.

סימפטומים: בתחילת הדגירה של הוירוס בגוף אין סימפטומים. ככל שהמחלה מתפתחת החולים בה יסבלו מתשישות, אובן תיאבון, איבוד משקל, פריחה, קשיים בקרישת דם.

הדבקה: הנגיף שכיח יותר בגילאי ה 60-40, שימוש בסמים או במחטים נגועות, מותרמי איברים ואנשים שנחשפו לחולים. כמו גם ילדים שנולדו לאמהות הנושאות את המחלה.

טיפול: הטיפול המוצע הוא שילוב של אינטרפרון (Pegylated Interferon ) המעודד תנגודת לסוגים מסוימים של זיהומים נגיפיים. וריבאוירין (ribavirin) אף הוא נכלל בקבוצת התרופות הנוגדות נגיפים. ביחד הם מעכבים את הייצור של החומר הגנטי של הנגיף ההכרחי לשכפולו ולהישרדותו.

צהבת A


הגדרה: מחלת כבד נגיפית אשר יכולה לגרום למחלות קלות עד קשות אולם בשונה מ Hepatitis B ו Hepatitis C, הוירוס אינו גורם למחלת כבד כרונית ואינו סופני, אך יכול לגרום לסימפטומים מתישים. הנגיף פורץ בצורה אקראית.

חיסון: קיים חיסון נגד נגיף Hepatitis A.

סימפטומים: חום, חולשה, איבוד תיאבון, שלשול, בחילה, תחושת אי-נוחות בבטן, שתן כהה.

הדבקה: הנגיף תוקף בד"כ ילדים המחלה עוברת אוכל או שתייה מזוהמים ולעיתים גם דרך הצואה ומתקשרת, בד"כ, להגיינה לקויה, שימוש בסמים או במחטים נגועות, מגע מיני לא מוגן.

טיפול: אין טיפול למי שחלה בוירוס למעט מאמים לגרום לחולה נוחות, רוב האנשים מחלימים מהנגיף תוך כמה שבועות עד חודשים.

צהבת ילודים (צהבת תינוקות)


צהבת היילוד מופיעה בכמעט 50% מהתינוקות בימים הראשונים לאחר לידתם, מדובר בתופעה פיזיולוגית בה כבד היילוד אינו מסוגל לפנות את החלק העיקרי של הבילירובין, הנמצא אצל כולנו בכבד בכמות מסוימת ואחראי לצבע הצהוב של הרקמות. במקרים של צהבת, מקובל להשכיב את התינוק תחת מנורה מיוחדת בעלת גוון אור כחלחל, אשר מפרק את הצהבת הגלויה לעין ועוזר לכבד להוריד את רמתה לרמה הנורמאלית. במקרים של אם מניקה יתכן שהצהבת תימשך גם חודש ויותר זאת מאחר שחלב האם עדיין לא קיים בכמויות גדולות, עם זאת, האכלה תדירה של התינוק מסייעת ביצירת חלב מצד אחד ומצד השני בהורדת ערכי הצהבת בקצב מהיר יותר.

צהבת חסימתית (jaundice icterus)


צהבת זו נובעת מחסימה בזרימת המרה לתריסריון בשל חסימה של צינורות המרה, למשל במקרים של אבני מרה או גידולים. אדם הסובל מצהבת חסימתית חולה בד"כ בצהבת, יסבול משתן כהה, צואה בצבע חימר, איבוד תיאבון, בחילות וגרד הנובע ממלי המרה השוקעים בדרמיס. הטיפול המקובל הוא ניקוז דרכי המרה על מנת להוריד את הצהבת ואת הסימפטומים הנלווים אליה. לעתים ניתן לטפל בסיבת החסימה דרך המסלול שבו נכנסת צינורית הניקוז.

בדיקת צהבת


ישנם כמה אופנים בהם ניתן לזהות את מחלת הצהבת:
נסיוב בילירובין. בדיקה אשר תפקידה למדוד את ריכוז הבילירובין בדם.

ספירת דם כללית. בדיקה כזו תספק מידע לגבי המרכיבים של הדם, הכוללים את תאי הדם האדומים, הלבנים והטסיות.

תזמון הפרותרומבין. בדיקת דם אשר תפקידה למדוד את כושר הקרישה של הדם.

אולטרה סאונד בטני. ביצוע בדיקת אולטרה סאונד של חלל הבטן המפיקה באמצעות גלי קול בתדר גבוה במיוחד תמונה, הידועה בשם סונוגרמה. אשר יכולה להראות האם ישנה נפיחות של הכבד או האם מראהו חריג.

* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

מחלות כבד, השתלות כבד, סרטן כבד

פורום מחלות כבד, השתלות כבד, סרטן כבד נועד לתת לכם מידע רפואי וייעוץ על מחלות כבד, השתלות כבד, סרטן כבד. פורום מחלות כבד, השתלות כבד, סרטן כבד ידון על הפטיטיס, הפטיטיס סי, הפטיטיס a, הפטיטיס ב, גידולים בכבד, לבלב, לבלב סרטן, כבד שומני ועוד
הוספת הודעה לפורום
אם את/ה רוצה שנחזור אליך
תמונה
יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום
 
 • תוצאות אולטרסאונד לאחר קיצור קיבה
  חן
  01/03/2017

  שלום וברכה, אני בת 32 בריאה בד"כ , לפני 6 שנים עברתי ניתוח קיצור קיבה לאחר ירידה של 60 ק"ג החלו כאבים בבטן העליונה ונשלחתי לבצע בדיקת US , בממצאים הראו פוליפ אחד ו2 אבנים קטנות, הוחלט על מעקב ולא על ניתוח כי "פחדתי" לעבור עוד ניתוח , מכיוון שהכאבים היו נסבלים והיו עוברים לאחר נטילת משכך כאבים.
  ביצעתי שוב US לפני חודש ולהלן הממצאים המדאיגים : כבד מוגדל, משרעתו 18.7ס"מ ובעל מרקם מעט שומני.
  ביצעתי בדיקות דם כולל תפקודי כבד שיצאו תקינים..
  יש במשפחתי היסטוריה של בעיות כבד בניהם שאת הכבד, שחמת,צהבת ועוד מוסג בתחום הכבד המוגדל שאת שמו אני לא זוכרת
  איזה בדיקות עליי לבקש? אני די מודאגת ..

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  יעוץ אישי
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • העתק התוצאות

  חן
  01/03/2017

  סיבת הפיה : בירור.

  הכבד מוגדל, משרעתו 7.18 ס"מ ובעל מרקם מעט שומי.

  דרכי המרה התוך וחוץ כבדיות אין מורחבות.

  הודגמו שי פוליפים בקוטר עד 3.0 ס"מ בכיס המרה, לא הודגמו אבים בכיס המרה.

  הלבלב הודגם על כל מרכיביו בממדים ואקוגיות תקיים.

  הכליות בממדים ומח תקיים. היחס בין הקליפה והסיוס שמור.


  הכליה הימית בקוטר אורכי 3.10 ס"מ.

  הכליה השמאלית בקוטר אורכי 9.10 ס"מ.

  אין עדות להידרופרוזיס.

  הטחול הודגם בממדים ואקוגיות תקיים.

  בסיכום : כמתואר.
  פוליפים בכיס המרה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  יעוץ אישי
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • US לאחר קיצור קיבה

  פרופ' אלי צוקרמן
  12/03/2017

  התוצאה אינה מדאיגה. אם משקלך לא עלה אין צורך בכל פעולה אם אנזימי כבד תקינים.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  יעוץ אישי
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • השתלת כבד בחולים עם גרורות בכבד
  ישעיהו
  07/03/2017

  בשנים האחרונות מתפרסמים בספרות עוד ועוד מחקרים שמעידים על תוצאות שנדמה לי שקשה להגדיר אותן כפחות מ-"פנטסטיות" (למשל, OS של 56% מול 9% אחרי 5 שנים) של השתלות כבד בקרב חולים עם גרורות בכבד. מצד שני, התוצאות עדיין פחות טובות בהשוואה למושתלים בעלי גידול ראשוני בכבד, מה שמביא אותנו למציאות האכזרית: בעצם אין כיום לחולים כאלה סיכוי לקבל כבד מרשימת ההמתנה הישראלית.

  האם בנסיבות כאלה אתה חושב שמוטלת חובה מקצועית ואתית על הרופא המטפל בכל זאת להציג בפני החולה הגרורתי הישראלי שלו את האופציה להשתלת כבד, בידיעה שלמעשה מבחינה לוגיסטית (לא רפואית!) יהיה קשה מאוד לממש את האופציה הזאת בישראל ורק חולים בעלי אמצעים או קשרים יצליחו לממש אותה בחו"ל?

  כמו כן, עד כמה בנסיבות כאלה ראוי לקדם בצורה אגרסיבית את הסוגיה של השתלות אונת כבד מבני משפחה, בשים לב לתופעות הלוואי הלא פשוטות של תרומה כזאת ולמיעוט המחקרים בנושא? האם התוכנית החדשה בבילינסון להשתלות אונת כבד כוללת גם חולים עם גרורות בכבד או רק חולים עם גידול ראשוני בכבד?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  יעוץ אישי
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • השתלת כבד למחלה גרורתית

  פרופ' איתן מור
  11/03/2017

  ראשית יפה שאתה מתעדכן בקורה בתחום זה אבל:
  1. השתלות כבד למחלה גרורתית היא ניסיונית ומבוצעת רק במסגרת פרוטוקול ניסויי. הניסיון הגדול נצבר בנורבגיה שם יש עודף איברים להשתלה ולכן אתית היה ניתן לנסות שוב טיפול זה במיחלה גרורתית כי ניסיונות שנעשו לפני 30 שנה הראו שהמחלה חוזרת ב 100% של החולים.
  מהיכרות אישית עם המשתיל מנורבגיה במעקב ארוך יותר כל החולים חוו חזרת מחלה ו 80 % נפטרו למרות שנכון שללא השתלה היו מתים קודם לכן.
  2. לגבי השתלות בישראל הן מבוצעות באופן סדיר ב 3 מרכזים אולם מספר התורמים הנמוך יחסית אינו מרשה הרחבת הקריטריונים והכללת חולים עם גידול גרורתי. חולים אלו גם לא יתקבלו להשתלת כבד בחול!!! מה גם שרק מעט מרכזים בעול ובעיקר בבלרוס מוכנים לקבל חולים מחוץ למדינתם.
  3. לגבי השתלת אונת כבד אנחנו עושים זאת באופן סדיר בבילינסון אולם לא הייתי מציע סוג השתלה זה שלא במסגרת ניסוי ורק לאחר שבעולם יהיו מרכזים נוספים שיגדירו טוב יותר מיהם החולים שסיכוייהם טובים יותר לאחר ביצוע השתלה.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  יעוץ אישי
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • הדבקות בהיפטיטיס C באמצעות חשיפה לרוק
  שרון
  28/01/2017

  ד"ר שלום רב,
  במקרה ורוק של נשא בא במגע עם פצע פתוח של נחשף (מגע של רוק עם דם), האם יכולה להתרחש הדבקה?
  תודה מראש על תשובתך
  שבוע טוב

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  יעוץ אישי
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • הדבקה ב HCV

  פרופ' אלי צוקרמן
  15/02/2017

  ראה תשובתי

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  יעוץ אישי
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • הדבקות בהיפטיטיס C באמצעות חשיפה לרוק
  שרון
  12/02/2017

  ד"ר שלום רב,
  במקרה ורוק של נשא בא במגע עם פצע פתוח של נחשף (מגע של רוק עם דם), האם יכולה להתרחש הדבקה?
  תודה מראש על תשובתך
  שבוע טוב

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  יעוץ אישי
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • הדבקה HCV ברוק

  פרופ' אלי צוקרמן
  15/02/2017

  הסיכוי לכך קטן עד אפסי

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  יעוץ אישי
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • בדיקת אולטרסאונד כבד והימנגיומה
  יוסף
  13/02/2017

  שלום, 

  בתהליך שהתחיל לפני כ3.5 שנים אובחנתי בממצא בכבד בגודל של 5 סנטימטרים. הוא שוער להיות הימנגיומה ולא עברתי ברור נוסף. 3 שנים לאחר מיכן הובחנתי בכבד שומני ובאולטרה סאונד חוזר לא נמצא בהימנגיומה כלל.  בCT שנעשה כלאחר כחודש נמצא גידול בגודל של 0.5 סנטימטרים(ניתן אולי להסיק כי ב אולטרה סאונד הראשון היה טעות יחידות מידה(קטן מידי לאבחון אך שואר כי הוא הימנגיומה/ציסטה. 6 חודשים לאחר מיכן במעקב אולטרה סאונד נמצא גידול בגודל של 2.5 סנטימטרים אשר הוגדר כ " רושם של הימנגיומה". כיום אני בן 21 ובבדיקת פיברוסקאן לפני חצי שנה נמצא כי אין צלקתיות בכבד ואיני סובל מהפטיטאז c או b. 

  ברצוני לשאול האם אולטרסאונד באמת יכול לספק מידע על אופי הגידול או שעד שיוכח אחרת תמיד יתייחסו לגידולים כשפריים עד לבדיקות מורכבות יותר כמו ct או mri? 

   

  בתודה מראש,

  יוסף גולדנברג

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  יעוץ אישי
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • סריקת האולטרה סאונד

  יוסף
  13/02/2017


  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  יעוץ אישי
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • המנגיומה?

  פרופ' אלי צוקרמן
  15/02/2017

  בכבד שומני US מתקשה לקבוע המגיומה ולכן מראה ההמנגיומה עלול להיות לא טיפוסי ולעתים יש טעות במדידת הגודל עד להחמצה. במקרים אלו MRI (כולל דיכוי שומן) יענה באופן סופי אם אען במובר בהמנגיומה או ממצא אחר אם בכלל קיים

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  יעוץ אישי
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • לחץ על הוריד ההפטי
  אני
  05/02/2017

  שלום רב
  בעלי נשלח לctריאות שם גילו ממצא בכבד שטענו כי רוב הסיכוי שזה המנגיאומה סביר להניח ושלחו לסונר להמשך בירור.

  בus שעה בפענוח נכצב שהכבד בגודל תקין מרקמואקוגני לא אחיד עקב הסננה שומנית לא אחידה בסגמנט 8 נצפה תהליך תתהדי לא אחיד בעל גבול לובורלי הגורם ללחץ קשתי על וריד ההפטי הצמוד אליו . האם לדעתך זו יכולה להיות המנגיאמה בעלת מראה לא שכיח? יש המניגיומות כאלו מתוך נסיונך הרב? מה זה אומר גבול לובורלי? האם זה מסוכן שזה לוחץ על הכבד על הוריד ההפטי?
  כמובן שהוא המליץ על המשך בירור בסיטי תלת פאזי או mri אבל ארצה את דעתכם המקצועית בנוגע לשאלותי בנתיים. תודה רבה מקרב לב

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  יעוץ אישי
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • לחץ על וריד הפטי

  פרופ' אלי צוקרמן
  15/02/2017

  אכן בכל מקרה יש צורך ב CT טריפזי או MRI דינמי של כבד. הנגיומה גורמת לאפקט של לחץ על כלי דם רק לעתים רחוקות

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  יעוץ אישי
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • נמצא בכבד נגע היפודנסי
  אני
  04/02/2017

  שלום
  לאחר שבעלי עשה ct ריאות נמצא דווקא בכבד נגע היפודנסי בגודל 3.7 על 2.3 עם האדרה נודולרית צרנטפלית אנרו קרוב לוודאי המיוגיומה ושלחו לאולטרסאונד .במקום שזה ירגיע הוא רק הלחיץ יותר. מה זה אומר?? האצר גבול לובורלי אומר שזה רוב הסיכויים שפיר או להיפך. בבקשה אשמח לעזרתם מאד דואגים עד שנגיע לפגישה. תודה


  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  יעוץ אישי
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • המנגיומה

  פרופ' אלי צוקרמן
  05/02/2017

  על פי התיאור אין מקום לדאגה. קרוב לודאי מדובר בנגע שפיר שלא הופך ממאיר ואינו דורש המשך מעקב הנקרא המנגיומה (ממצא שכיח). אם בUS ייראה כמו המנגיומה (רוב הסכויים שכך) זה יאשש את האבחנה ולא צריך המשך בירור.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  יעוץ אישי
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • שוב אני

  שוב אני
  05/02/2017

  תודה רבה. הקובץ שהעלתי זו התוצאה של הus
  שם גם לא הצליח להבין שזה מונוגמיה.
  האם זה יותר מדאיג? האם יש מונגמיות כאלו בעלות צורה לא שכיחות וגבול לובורלי? בנוסף זה גם לוחץ על וריד בכבד
  אודה לתשובתך
  תודה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  יעוץ אישי
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • מיגור עצמוני של נגיף ההיפטיטיס C
  יואל
  03/11/2016

  שלום רב, האם הגוף יכול למגר באופן עצמוני את נגיף ההיפטיטיס C לאחר חשיפה?
  אם כן, מה הסבירות לכך והאם קיימים מאפיינים יחודיים לאלו שהבריאו עצמונית?
  האם לאחר פציעה, כשהפצע מתחיל להגליד, נניח יום/יום וחצי אחרי הפציעה, עדיין יכול הנגיף לחדור לגוף?
  תודה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  יעוץ אישי
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • ניקוי עצמוני של הפטיטיס C

  פרופ' אלי צוקרמן
  12/01/2017

  כ 20% מאלה שנחשפים לנגיף מסוגלים לסלק אותו לפני שמתיישב בכבד וגורם למחלה קשה אן כרונית. לאחר שהנגיף כבר התיישב בכבד וגרם למחלה כרונית הסיכוי לסלק אותו ספונטנית ללא טיפול אפסי כמעט אם כי "פה ושם" יש מקרים בודדים. אם הפצע פתוח ויש מגע עם כלי דם - יש סיכוי להדבקה במגע עם הפרשה או דם שמכילים את הנגיף

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  יעוץ אישי
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • מיגור עצמוני של הפטיטיס C

  פרופ' אלי צוקרמן
  29/01/2017

  כשבודקים אוכלוסיית חולים להם יש נוגדנים (בדיקה סרולוגית חיובית) , כ 20% מהם יש בדיקת PCR שלילית כלומר נחשפו לנגיף והחלימו ספונטנית ללא התפתחות מחלת כבד כרונית. אבל כשמדובר בחולים עם מחלת כבד כרונית מאובחנת על רקע הפטיטיס C הסיכויים להחלמה ספונטנית ללא טיפול קלושים עד אפסיים אבל תוארו מספר קטן מאוד של חולים שזה התרחש אצלם ( התנאים השכיחים אצל אותם חולים היו שאין מחלת כבד מתקדמת והעומס הנגיפי היה קטן)

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  יעוץ אישי
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • מיגור עצמוני של HCV

  פרופ' אלי צוקרמן
  29/01/2017

  כשיש כבר גלד והעור אינו חשוף הסיכוי להדבקה קטן ביותר

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  יעוץ אישי
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • כבד שומני לפני גיוס במשטרה
  דוד לבי
  07/11/2016

  שלום,

  אני סובל מכבד שומני בלי שום כאב ומעוניין להתגייס למשטרה, האנזימים שלי הם קצת גבוה מהרגיל וכל השאר בסדר גמור.
  האם זה יכול להשפיע על החלטה של הרופא של היחידה לקבל אותי ?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  יעוץ אישי
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • כבד שומני לפני גיוס

  פרופ' אלי צוקרמן
  12/01/2017

  תלוי מה חומרת מחלת הכבד השומני. זאת ניתן לקבוע לאחר קבלת הבדיקות המקיפות כולל אלסטוגרפיה , פיברומקס או ביופסיה. אם מדובר במחלה קלה אין סיבה למנוע התגייסות למשטרה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  יעוץ אישי
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • ניקוי כבד של רפואה אלטרנטיבית
  מתן
  18/11/2016

  מה דעת הרפואה על ניקויי כבד (פורמולות עם גדילן מצוי, NAC, פקטקליר,השיטה של חולדה קלארק) לאדם בריא. האם יש בהם כאלה שאינם מזיקים ועשויים להועיל? כאלה שיכולים להזיק?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  יעוץ אישי
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • "ניקוי כבד"

  פרופ' אלי צוקרמן
  12/01/2017

  איני מכיר שיטה ל"ניקוי כבד" גדילן מצוי ו NAC אינם מזיקים. איני רואה תועלת רבה בשימוש בתרכובות הללו

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  יעוץ אישי
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום