פורום גסטרואנטרולוגיה ילדים, מחלות כבד ילדים - יש לך שאלה?

בפורום זה תוכלו להתייעץ על נושאים כמו כאבי בטן אצל ילדים, עצירות, בעיות עיכול, שלשולים, גזים, יציאות, רפלוקס, צליאק, צרבות ועוד

מנהל הפורום

ד"ר אחיה אמיר
ד"ר אחיה אמיר
053-4877824
הוספת הודעה לפורום

תמונה
לקביעת תור אצל ד"ר אחיה אמיר
053-4877824 ללא פרסום בפורום

• יציאות אחרי גסטרו וקולונוסקפיה
    מיכל
    28/04/2021

שלום,
    הילדה בת 3.5 עברה לפני שבוע בדיקת גסטרו וקולונוסקפיה עקב חלבון נמוך ואולטרסאונד בטן שהראה דפנות עבות.
    הבדיקה יצאה תקינה מלבד כמה גבשושים שראו בגסטרו.
    שללו לה הרבה דברים כמו צליאק אלרגיות תפקודי כבד כליות שיצאו תקינים. כמה ימים אחרי הבדיקה היא התחילה לעשות קקי רח והתלוננה על כאבי בטן והתיאבון שלה היה ירוד. לקחנו אותה לרופא והוא אמר שכנראה אין קשר למה שהיה לפני כן וכנראה שזה וירוס(הספיקה לחזור לגן לכמה ימים) אכן אחרי יומיים התחילה לאכול טוב יותר וחא מתלוננת כמעט על כאבי בטן אבל הקקי נשאר רך ובצבע חימר.
    האם יש קשר לבדיקות שעברה? הצבע יכול להיות בגלל החומר שלקחה לפני הבדיקה?

ליצירת קשר עם מנהל הפורום:
    ד"ר אחיה אמיר - 053-4877824

* המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
    הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה
    יציאות אחרי גסטרו וקולונוסקפיה

הוספת תגובה

תמונה

לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

• שינוי בדפוס היציאות לאחר בדיקה אנדוסקופית

ד"ר אחיה אמיר
    28/04/2021

הי מיכל
    אני נוטה להסכים עם רופא הילדים שלכם.
    בטווח הזמן המידי לאחר ביצוע הפעולה, היציאות לרוב רכות, ככה"נ בשל שארית השפעת החומר המשלשל.
    אך לאחר מכן מכן היציאות אמורות לחזור לנורמה.
    לפי תאורך- זה באמת נשמע שהיא "חטפה" איזה וירוס בטן.
    צבע הצואה- הוא תוצאה של זמן המעבר במעי, הדיאטה ואוכלוסיית החיידקים במעי. כולם יכולים להיות משופעים מההכנה לקולונוסקופיה.
    כל עד הצואה אינה בבצע- לבן, שחור או אדום- אין סיבה לדאגה.
    בשלב זה ממליץ על המשך מעקב שמרני בלבד.

מקווה שגם הביופסיות יצאו תקינות.

בהצלחה

* המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
    הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• דם בצואה לילד בן 4 שנים
    נטלי
    19/04/2021

הבן שלי בן 4 . לפני 4 חודשים היה לו נגיעות קטנות של דם בצואה . הרופאים נתנו נורמלקס מחשש שנוצר פצע מעצירות . כל פעם שנתנו נורמלקס באמת עבר לאט לאט הדם . ואז הפסקנו ושוב חזר הדם .לכן התחלנו שוב שוב הפסיק וכשהפסקנו שוב חזר הדם . הרופא שאל אם אנחנו רוצים לעשות קולוסקופיה . השאלה אם באמת כדאי או שכמו שזה נראה זה באמת מעצירות ?

לקביעת תור
    סגירה
    דם בצואה לילד בן 4 שנים

הוספת תגובה

תמונה

• דם ביציאות בילד בן 4.

ד``ר אחיה אמיר
    20/04/2021

הי נטלי
    השאלה היא לא אם "אתם רוצים" לעשות קולונוסקופיה.
    השאלה היא אם צריך.
    אני לא אוכל באמת לענות על השאלה הזו דרך הפורום הנ" ויש להתייעץ עם גסטרואנטרולוג-ילדים.

לדוגמא-
    אם התמונה הקלינית מתאימה לדימומים על רקע פציעה של פי הטבעת (כתוצאה מעצירות) בלבד- הדם טרי, בכמות קטנה, אינו מעורבב ביציאות עצמן- אז קרוב לוודאי שאין צורך בבדיקה הפולשנית.
    אם לעומת זאת ויש סימני אזהרה, בדיקות אחרות אינן תקינות- אז בהחלט יש לשקול את ביצוע הבדיקה.

לסיכום- צריך לבצע הערכת מצב מסודרת.
    בהצלחה

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• clostr.diffic.toxin
    אמא
    06/04/2021

שלום,
    בבדיקת צואה של הבת שלי (גיל 13) יצאת תשובה חיובי לבדיקה
    clostr.diffic.toxin.
    אין לה שלשולים והיא לא לקחה אנטיביוטיקה בשנה האחרונה.
    האם כדאי לתת לה טיפול אנטיביוטיקה?
    הבנתי שזה ניתן בדרך כלל למבוגרים.
    יש לה כאבי בטן מידי פעם. למעט זה אין לה תסמינים.
    תודה

לקביעת תור
    סגירה
    clostr.diffic.toxin

הוספת תגובה

תמונה

• האם לטפל בקלוסטרידיום דיפיצילה בבת 13- א-תסמינית.

ד"ר אחיה אמיר
    11/04/2021

הי אמא
    שאלתך במקום. לאור מה שתיארת לא ממליץ על טיפול. מדובר בטיפול "קשה"- אנטיביוטיקה שהרבה פעמים בפני עצמה גורמת לבחילות/הקאות/כאבי בטן.
    התסמין העיקרי שהחיידק גורם לו הוא שלשולים (לא מוכרים לי מקרים שהתבטאו רק בכאבי בטן).
    כמובן שצריך לרדת גם לשורש הבעיה ולהבין מה הסיבה שלבתך כואבת הבטן- אך לא נראה לי שזו התשובה.
    בהצלחה

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• קמפילובקטר טיפול לילדה בת 4
    ציפי
    03/04/2021

לנכדתי בת 4 מצאו בבדיקת צואה קמפילובקטר כרגע אין לה סמפטומים של כאבי בטן . אחותה בת שנה וחצי מזה שבוע ללא תיאבון אתמיול החלו שילשולים והקאות היום רק שילשול ורק שותה
    מאוד חלשה הולכת מעט ומשחקת מעט . האם כדאי לעשות בדיקת צואה ? והאם כדאי לטפל באנטיביטיקה ?
    תודה סבתא

הוספת תגובה

תמונה

• זיהום מעיים בקמפילובקטר

ד"ר אחיה אמיר
    06/04/2021

החיידק הנ"ל, קמפילובקטר הינו פתוגן "אמיתי" בעל פוטנציאל לגרימת נזק במעי וגם בתופעות מחוץ למעין.
    אני ממליץ לטפל, מה גם שהטיפול פשוט וקצר יחסית.

לגבי האחות- מציע לבדוק ולטפל במידת הצורך.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• הפרשה עם ריר אדום לבת שנתיים
    אמא
    28/03/2021

שלום הבת שלי בת שנתיים ו 8 חודשים היום בבוקר כאשר עשתה קקי היה לה הפרשה כמו ריר עם חוטים אדומים כמו דם ואחר כך הפרשה רירית ללא אודם הקקי רגיל... נכנסתי ללחץ ולא אכלה אתמול משהו אדום ...אין לה שלשול ולא עצירות ולא כאב כבטן אני כל כך לחוצה מההפרשות האלה ממה יכול לנבוע וגם השבוע הזה אין בדיקות מעבדה בקופה בגלל החג ...אשמח לתשובה

הוספת תגובה

תמונה

• ההפרשה בצבע לבן שקוף היא יוצאת עם הצאוה או אחריה

אמא
    28/03/2021

.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• יציאות ריריות/דמיות בבת שנתיים וחצי

ד"ר אחיה אמיר
    29/03/2021

חג שמח,
    יציאות בעלות אופי רירי-דמי יכולות לנבוע ממספר מצבים-
    1. תוצאה של דלקת במעי: הדלקת יכולה לנבוע מזיהום ע"י חיידק או במקרים נדירים יותר ע"י פרזיט, תגובה אלרגית למזון כלשהו, ולעיתים נדירות- התחלה של מחלת מעי דלקתית (כלומר דלקת כרונית שאינה על רקע זיהום).
    2. הימצאות פוליפ במעי הגס.
    3. עצירות. בילדים התמונה יכולה לתעתע.

התחנה הראשונה בבירור היא אצל רופא הילדים.
    ספרי לו אם בתך נחשפה למזונות חדשים, אם הדם הוא בנפרד מהצואה או "מעורבב" בתוכה וכו'.
    אני מציע להתחיל עם בדיקת צואה לזיהוי חיידקים ופרזיטים, ולשקול ביחד עם הרופא טיפול אנטיביוטי (כי בסופו של דבר זו הסיבה השכיחה ביותר).
    בהצלחה

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• תודה לך על המענה רוצה להוסיף משהו

אמא
    29/03/2021

התופעה הייתה רק יום אחד היא הפרשה בצבע לבן בנפרד לקקי רגיל והיה ההפרשות כמה מהן כאילו יש בתוכן חוטי דם לא יודעת אם זה עירוב של קקי או באמת דם.לא היה על הקקי או בתוכו דם ברור.
    אבל רוצה לציין שהתופעה הייתה פעם אחד ונעלמה כבר יומיים אחרי זה ואין שום דבר יש לה יציאות רגילות שקצת מתאמצת כאשר עושה.
    אין שלשול או כאב בטן אין חום היא חיונית
    יש לציין שלפני כמעט שלושה חודשים עשינו בדיקת צאוה ויצאdientamoeba frag pcr ולא לקחנו טיפול. האם עליי לעשות בדיקות לגבי ההמצא האחד פעמי שהיה רק פעם אחד האם יש משהו מפחיד או אם חזרה התופעה לברר .תודה לך מראש

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• יציאות דמיות- חלפו

ד"ר אחיה אמיר
    30/03/2021

אם הכל חלף, אז אין בעיה.
    אין שום סכנה
    חג שמח

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• ילדה בת שנתיים וחצי משלשלת
    אמא מודאגת
    19/03/2021

שלום הבת שלי בת שנתיים וחצי ל9ני חודש היה לה שלשול של כצה ימים בצענו תרבית צאוה שיצא הכול יצא שלילי חוץ התוצאה הזו
    dientamoeba frag pcr התייעצתי עם רופא ילדים שלה אמר שלי שזה יעבור ולא צריך טיפול
    אחרי שבוע מהשלשול חזר היציאות שלה רגילות והכול היה תקין והחלימה.
    עכשוי אחרי חודש כבר יש לה יומיים של שלושול שדומה שהיה לה לפני חודש וכאב בטן למשל היום לא היה לה כאב בטן אבל היה לה פעם שלשול נוזלי אני כל כך חסרת אונים מפחדת שהיא תרד במשקל ומפחדת שזה חזר מה עליי לעשות אשמח אם תעשה לי קצת כיוון לחוצה

הוספת תגובה

תמונה

• רוצה להוסיף שלפעמים ביומיים הטלה יצא לה הפרשה צהובה שקופה מפי הטבעת גם אין לה חום

אמא מודאגת
    20/03/2021

.....

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• שלשולים בילדה בריאה

ד``ר אחיה אמיר
    21/03/2021

שלום שוב אמא מודאגת
    מחלות שלשולים נפוצות בגיל הרך.
    קרוב לוודאי שמדובר במחלת שלשולים על רקע זיהום ויראלי (מהסיבה הפשוטה שאינך מתארת סימנים המעידים על זיהום חיידקי- כגון דם ביציאות, חום גבוהה וכו').
    בנוסף- סביר של מדובר בחזרה של הזיהום שהיה לפני כחודשיים, אלא בזיהום אחר- פעם וירוס A, כעת וירוס B.....

ילדתך בריאה והיא תתגבר ללא קושי מיוחד על הזיהום הנוכחי כפי שהתגברה בעבר על הזיהום.
    צריך להיות במעקב רופא הילדים. אך אין סיבה אמיתית לדאגה.
    בריאות שלמה

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• מחלת שלשולים בילדה בריאה

ד"ר אחיה אמיר
    21/03/2021

שלום שוב אמא מודאגת
    מחלות שלשולים נפוצות בגיל הרך.
    קרוב לוודאי שמדובר במחלת שלשולים על רקע זיהום ויראלי (מהסיבה הפשוטה שאינך מתארת סימנים המעידים על זיהום חיידקי- כגון דם ביציאות, חום גבוה וכו').
    בנוסף- סביר שלא מדובר בחזרה של הזיהום שהיה לפני כחודשיים, אלא בזיהום אחר- פעם וירוס A, כעת וירוס B.....

ילדתך בריאה והיא תתגבר ללא קושי מיוחד על הזיהום הנוכחי כפי שהתגברה בעבר על הזיהום.
    צריך להיות במעקב רופא הילדים. אך אין סיבה אמיתית לדאגה.
    בריאות שלמה

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• כיס מרה תינוקות- נוזל חולי
    מור
    20/03/2021

שלום אני בהיריון שבוע 35+2 הודגם אצל העובר בשבוע32+5 נוזל חולי/עכור בכיס מרה בוצע אולטרסאונד ע״י פרופ אחירון
    נורא מודאגת לא מצליחה להבין את ההשלכות ואיך מטפלים האם יש טיפול ומה ההשלכות של זה
    קיבלתי הפניה לאולטרסאונד לעובר לאחר הלידה אך לא מצליחה להפסיק לחשוב על זה האם יש תרופה? האם הוא יסבול ? האם תהיה לו צהבת ? האם חייב ניתוח ? אין הרבה מידע על כיס מרה בתינוקות אודה לעזרה !

הוספת תגובה

תמונה

• ממצאים בכיס מרה בסקירת מערכות

ד"ר אחיה אמיר
    21/03/2021

הי מור, ראשית, לא לדאוג!

הממצא ההדמייתי המתואר מתאים למשקע בכיס המרה של העובר. שימי לב- שאף לא מדובר באבני מרה של ממש, אלא רק בנוזל עכור.
    הרופא החליט לנקוט משנה זהירות, ולהמליץ לך (לעובר למעשה) על בדיקת US נוספת לאחר הלידה שהיא הרבה יותר מדויקת.

לרוב- אין לממצאים אלו שום משמעות. בחלק מהמקרים הממצאים הללו עוברים רזולוציה ספונטנית עד הלידה, ובמקרים אחרים- הם קיימים גם לאחר הלידה אך אינם גורמים לתסמינים כלשהם.

מקרים בהם לממצאים אלו משמעות קלינית אמיתית, המצריכה התערבות רפואית- נדירים ביותר.
    מציע להתייעץ בצורה מסודרת יותר, לאחר הלידה, במידה והממצאים עדיין רלוונטים.
    בהצלחה

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• פענוח תוצאות דם וצואה - התלבטות
    דויד
    09/03/2021

שלום רב, לאחר שבוע של תחושות באות והולכות ברום הבטן ולעיתים בצד, ביצעתי בדיקת דם וצואה. בבדיקת הצואה התגלו 2 תוצאות חיוביות: Blastocystis spp PCR וגם Dientamoeba fragyPCR. הרופא אמר שזה מעיד על טפילים, ושהוא ממליץ על אנטיביוטיקה (2 כדורים, 3 פעמים ביום למשך 10 ימים). הבעיה היחידה היא שכתוב מתחת ל2 התוצאות הללו "לרב חסר משמעות ולא לטיפול". אשמח לדעה נוספת. תודה

הוספת תגובה

תמונה

• רק לאחר פרסום ההודעה ראיתי שמדובר על פורום ילדים

דויד
    09/03/2021

אני בן 32. במידה ועדין יכול לקבל דעה נוספת אשמח

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• טפילים חסרי משמעות בצואה

ד"ר אחיה אמיר
    10/03/2021

הי דויד
    אני נוטה להסכים עם הפענוח הרשמי של הבדיקה.
    הבדיקות כיום מאוד רגישות, ולעתים מזהות סוגים של טפילים שאינם מהווים גורמים פתולוגיים ממשיים.
    לדוגמא- התוצאות החיוביות שקיבלת- מדובר בפרזיטים שאינם גורמים לתחלואה בבני אדם בריאים עם מערכת חיסון מתפקדת. אנו חיים איתם בשלום.

אם הסיטואציה האישית שלך שונה- דהיינו, ידוע לך על חסר חיסוני מולד, אתה נוטל תרופות כגון סטרואידים או תרופות אחרות הפוגעות בתפקוד מערכת החיסון- אזי יש לבצע חשיבה מחודשת.
    לרוב- הממצאים הללו אינם מסבירים את הכאבים.

ממליץ על תבחין נשיפה/צואה להליקובקטר פילורי, ולשקול גסטרוסקופיה.

בהצלחה

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• נורמלקס מול לבולק
    יפעת
    02/03/2021

שלום,
    הבן שלי (בן 5) מטופל כבר כשנתיים בלבולק 10 מ"ל ליום בשל אנקופרזיס ללא שיפור משמעותי.
    פיזיותרפיסטית רצפת אגן לילדים המליצה לעבור לנורמלקס. מה עדיף? אם מחליטים לעבור לנורמלקס, מה הדרך הנכונה לבצע את המעבר בין השניים?
    תודה רבה.

לקביעת תור
    סגירה
    נורמלקס מול לבולק

הוספת תגובה

תמונה

• נורמולקס או לבולק?

ד"ר אחיה אמיר
    03/03/2021

הי
    ללא ספק- הנורמולקס עובד בשיטה יותר פיזיולוגית ולפיכך עדיף. לרוב, הוא גם יותר יעיל.
    לא חושב שצריך לתכנן יותר מדי- פשוט להפסיק תכשיר א' ולהתחיל תכשיר ב' בהתאמה.
    בהצלחה.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• שבוע וחצי של שלשולים אצל תינוקת
    אמא מודאגת
    09/02/2021

שלום תודה לך על מענה אני האמא שכתבתי לאחרונה ההודעה בפורום
    בקשר לבת שלי בת שנתיים ושלושה חודשיים שיש לה כבר שבוע וחצי ימים של שלשול או יציאה רכה אבל היא כבר יומיים יש לה יציאות רגילות בצענו תרבית צאוה הכול יצא שלילי חוץ התוצאה הזו
    dientamoeba frag pcr חיובי .
    יש לציין שלפני חודשיים או שלושה היה לה תולעים שראיתי בעין ולא בבדיקה תרבית כאשר היה לה גירודים ואי נחות וטופלה שלושה מנות של ורומקס .
    קראיתי בגוגל על טפיל זה dientamoeba frag pcr שנמצא חיובי אבל היא לא מגרדת בכלל מה עלי לעשות האם חייב לטפל ממה הטפיל הזה נובע האם גורם למחלות אני מאוד פחדנית ודאגנית האם זה נמצא אצל ילדים או זה נדיר אצל הבת שלי.היא כבר יומיים בלי שלשול או יצאה רכה חיונית מה מציע כל כך לחוצה האם אפשר לוותר על תרופה האם יש סיכוי שיעבור לבד

הוספת תגובה

תמונה

• יש לציין שאני נותנת לה פרוביוטיקה כל יום מנה וגם ויטמין סי טבעי סירופ וכבר יומיים היא ללא שלשול או יציאה רכה וגם כבר כמה ימים לא נותנת לה מותרי חלב

אמא מודאגת
    09/02/2021

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• עדכון.סליחה.

אמא מודאגת
    09/02/2021

סליחה אם אני נודניקת דברץי עם רופא ילדים שלה שהוא מומחה ילדים ואמר לי לא מטפלים כאשר אין תלונות וסבל לילד ואם הילדה כבר יציבה ושלשולים חלפו ואין תלונות חבל לתת לה תרופה הוא בסוף יעלם לאט עם הקקי והמליץ לתת לה אבקה להחזרת חיידקים טובים והמליץ שן שום אחד עם גזר מבושל
    גם אני לא אוהבת תרופות וכבר היא יומיים בלי שלשלול ותומכת בה באופן טבעי האם לדעתך ההחלטה שלנו טובה וזה לא יזיק לה האם לחזור על תרבית אחרי כמה זמן תודה אשמח לחוות דעת

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• שלשול שחלף, וממצא בבדיקת צואה

ד``ר אחיה אמיר
    09/02/2021

הי שוב
    אני שמח לשמוע שבתך החלימה.
    נשמע שהייתה לה מחלת שלשולים סטנדרטית- וירוס בטן ותו לא.

לגבי הבדיקת צואה- מדובר בפרזיט שאינו פתוגני בבני אדם בריאים. מסכים לחלוטין שאין צורך בטיפול.
    אוסיף- שאיני רואה גם צורך במתן פרוביוטיקה או שום או כל תוספת חריגה אחרת.
    בהצלחה

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• תודה לך יש לי שאלה...סליחה אם אני מפריעה

אמא מודאגת
    09/02/2021

האם זה מזיק אם לא מטפלים ואם חס וחלילה חזר לה יציאות רכות מה לעשות
    האם זה עובר בהדבקה
    ולתת לה חידקים טובים זה מזיק?
    מה הכוונה הוא לא נמצא באנשים בריאים האם זה אומר שהבת שלי יש לה בעיה שזה נוצר או סתם הדבקה וזה יעבור האם יש טעם לחזור על בדיקת תרבית צאוה סליחה אבל מאוד דאגנית

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• משפט שהלחיץ אותי קראתי על אמבות בגוגל

אמא מודאגת
    09/02/2021

. אמבה זו גורמת לזיהום במעי הגס ובשלב מתקדם, תיפגע רירית המעיים ואז ישנה סכנה שהטפיל יחדור אל זרם הדם ומשם אל איברים נוספים כדוגמת הכבד והריאות.

פעמים רבות לא יהיו תסמינים להדבקה אלא אם הזיהום בשלב מתקדם ואז יהיו: כאבי בטן, שלשול, עייפות ואי סבילות למזון.

כל כך נכנסתי לפניקה איך לא לטפל אם הוא גורם לכזה דבר מפחדת

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• קקי רך לתינוקת בת שנתיים וארבעה חודשים
    אמא מודאגת
    01/02/2021

שלום הבת שלי בת שנתיים וארבעה חודשיים אוכלת הכול גמולה מהנקה וטיטול...לפני כמה ימים החל אצל שלשול של רק פעמיים נתנתי לה תפוח אדם וגזר והוא הפסיק ביום שאחרי לא עשתיה קקי בכלל והיום האחרי עשתה קקי רגיל אבל אחרי זה כבר יומיים של לה קקי רך לא שלשול ולא רצה לשירותים אלא קקי רך דיצא כמעט בום באסלה לא מתלוננת על כאב בטן המשקלה שלה תקין וגם הגבוהה עולה במשקל היא אוכלת ירקות ופירות ביום אוהבת לאכול..הבאתי לה פרוביוטיקה של אלטמן מדאיג אותי הקקי הרך הדתיררות פעמיים ביום אבל אתמול היה ארבעה אבל כל פעם ממש בקטנה אני מאוד לחוצה וגם יש לציין שמתרחש בקיעת טחונות חדשה עליונית ותחתית בפה אשמח לחוות דעת

הוספת תגובה

תמונה

• יציאות רכות בבת שנתיים

ד"ר אחיה אמיר
    01/02/2021

שלום לך אמא מודאגת
    אני חושב שקצת מוקדם להתחיל לדאוג.
    בסופו של דבר, מדובר ביציאות רכות מזה מס' ימים בודדים, כשאת מציינת במפורש שבתך בריאה מעבר לכך.
    מירב הסיכויים כי מדובר בזיהום ויראלי קל.
    מציע להמשיך לעקוב בלבד בשלב זה. לא חושב שיש מקום לשחק עם הכלכלה שלה.
    במידה והתלונות לא יחלפו, בהחלט יש מקום להתייעץ עם רופא הילדים ובמידת הצורך עם רופא גסטרו.
    בהצלחה

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• כאבי בטן תחתונה אחרי אכילה מועטה
    אמא
    30/01/2021

שלום
    בני בן חמש.
    סבל ביהדות מריפלוקס. עבר אחרי כמה חודשים.
    מגיל שנה סובל מסינדרום ההקאות המחזוריות מלוות המיגרנה

מקבל תרופת זופרן מרוסקת (למרות שאסור לרסק) בערך פעם בחודש כדור או שניים כבר 3 שנים בגלל זה. הכדור עוזר נגד ההקאות אבל גורם לכאבי בטן חזקים.
    כמו כן מקבל לאחרונה דפלפט בסירופ.

בחצי שנה האחרונה סובל לא קבוע, כלומר לפעמים בארוחה מסויימת לא קורה לו כלום ולפעמים אוכל ממש משהו קטן וכמה דקות אחרי מתפתל מכאבים על הריצפה למשל כמה דקות עד שזה עובר. הוא מצביע על איזור הטבור כמקור הכאב.

קבעתי תור לרופאת משפחה. מה זה יכול להיות?
    הוא מסוגל לקחת ביס קטן מכריך וקצת מים - ופצאום יכאב לו מאוד או לאכול ארוחה מלאה בשניצל וכו' ולא יכאב לו אחרי זה.
    היום למשל מהבוקר כאב לו אחרי כל אכילה. אין קשר בהכרח למוצרי חלב או לחם.

מה לבקש מהרופאה? בבדיקות דם? מה חשוב לבדוק?
    האם כדאי לבצע בדיקות עד לתור לרופא גסטרו כחומר סאונד או מה?
    אין לו נקאות או בחילות חוץ מבהתקף של הסינדרום שמגיע בזמן ספציפי.

לי יש רקע של אולקוס כיבים דלקות בקיבה בלבד.
    יש לנו קרוהן במשפחה המורחבת לילד אחד.

תודה רבה

הוספת תגובה

תמונה

• כאבי בטן עזים בילד בן 5 שנים

ד"ר אחיה אמיר
    31/01/2021

שלום אמא
    את מספרת סיפור מאוד מורכב שצריך לפרק לגורמים.
    ראשית, אבחנה של CYCLIC VOMITING או ABDOMINAL MIGRANE אינם אופייניים לגיל שנה. על סמך מה בוצעה האבחנה?

שנית, סיפרת שבנך מטופל בדפלפט.
    האם בשל הפרעה פרכוסית? או שבין השורות עולה שלבנך יש נטייה להתפרצויות זעם, או הפרעות התנהגות?

במקרים שכאלה, לעיתים קשה להסתמך על האינפורמציה המתקבלת מהילד, בייחוד בגיל כה צעיר, ובייחוד כאשר לא מתקיים דפוס קבוע, כפי שתיארת יפה.

להערכתי, יש צורך בבירור מסודר שמטרתו זיהוי סימנים אובייקטיביים למחלות אורגניות. אם כמובן יהיו ממצאים חיוביים- ניתן יהיה להתחיל לתת מענה. במידה והבירור יתברר כשלילי, לפחות נדע כי לא מדובר במחלה אורגנית, וניתן יהיה לרכז את המאמץ בשיפור יכולת ההתמודדות שלו ושלכם עם ההתקפים הנ"ל.

בהצלחה

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• תודה ותשובות

אמא
    31/01/2021

שלום דוקטור
    לגבי המיגרנה - יש היסטוריה משפחתית של מיגרנות במשפחה אצל נשים.
    הוא היה מקיא יום שלם מגיל בערך שנה (אפילו פחות).
    אחת לתקופה תמיד מתחיל לפנות בוקר ואז נפסק בערב.
    עם השנים המרווח בין ההתקפים גדל והוא סיפר שקשה לו עם אור הוא ממש מקיא אם מדליקים אור, וכאבים בראש. הקאות רבות עשרות הקאות לאורך חצי יום ואז זה נפסק. גם לא אוהב שיגעו בו ביום הזה. אח"כ הוא סובל עוד כמה ימים מצוואר תפוס והסחרחורות
    ביצעו בירורים של אמאראיי מח ואי אנ ג'י ורופא עיניים ושאר הדברים נשללו.

הדפלפט הוא מקבל נגד המיגרנה וזה סייע בהתקפה האחרונה בכאבים הראש והסחרחורות (חווה סחרחורות קשות) גם ההקאות קצת פחתו.

אני חושבת שהכאבי בטן קשורים לתרופות או לדלקת כי בתקופה האחרונה זה יומיומי וכמעט אחרי כל ארוחה.

השאלה שלי - תור לגסטרו ילדים זה הרבה זמן. כרגע בבדיקות דם מה כדאי לבדוק? שיהיה מוכן שנגיע לגסטרו?
    שנית חוץ מזופרן הרופאה לא מציעה לי דבר. זופרן אסור לרסק ואני מרסקת כי הוא לא בולע. האם הציפוי שלו זה בגלל גירוי בקיבה או מסיבה של שחרור מושהה?
    והוא גם לא תמיד עוזר לרוב לא עוזר והילד מקיא. האם יש עוד כדור שאתם נוטים לתת לילדים? נגד הקאות? פרטיים אמרו לי לא. זה מוזר שיחד שסובל מהקאות אין כדור או נר שיכול להקל.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• המשך

ד"ר אחיה אמיר
    31/01/2021

תודה על השלמות האינפורמציה.
    אכן, סיפור מעט חריג.
    אני מציע בכל זאת להמתין בסבלנות לתור לגסטרו-ילדים ולבצע את הבירור באופן מסודר. אחרת מירב הסיכויים שהוא יידקר פעם אחת כעת, ופעם נוספת אחרי שתהיו אצל רופא הגסטרו...
    לגבי זופרן- בגילאים צעירים, ניתן לתת בשתיה את התכשיר שמיועד למתן דרך הוריד, כמו סירופ. הטעם לא משהו, אך מסתדרים. אז, לא צריך כלל להתשמש בכדורי זופרן- שמגיעים במינון גבוה למדי.
    בהצלחה

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• תינוקת נחנקת במהלך היום- בת חצי שנה
    טלי
    29/01/2021

שלום
    התינוקת שלי בת 6 חודשים
    מאובחנת ברפלוקס
    מקבלת נקסיום
    ושתה נוטרילון AR מגיל שבועיים בערך היא נחנקה /התעלה בבקבוק.. המצב השתפר מאד כאשר עברנו למזון אנטי רפלקס
    היא לא נחנקת בזמן בקבוק יןתר אבל מידי פעם נראה שעוצרת כדי לבלוע יותר טוב
    היא נחנקת/משתעלת כפעמיים ביום מרוק או אוכל שעולה לה גם בישיבה על הידיים וכו
    ולא מצליחה לשתות מים בצורה חופשית.. כי שוב נחנקת /משתעלת
    אוכלת נהדר מחיות פרי וירק

האם קשור לרפלוקס? האם יכול להיות larengyal cleft? אילו בדיקות כדאי לעשות וכיצד זה נקרא בעברית? תודה על העזרה

אוכלת

הוספת תגובה

תמונה

• ארועי השתנקות בזמן אכילה

ד"ר אחיה אמיר
    31/01/2021

הי
    כל האפשרויות שציינת באות בחשבון.
    השאלות החשובות הן:
    1. האם הארועים המתוארים לעיל מדאיגים כשלעצמם?
    - האם מלווים בהכחלות? באובדן הכרה? בקוצר נשימה?
    2. האם הארועים הנ"ל גורמים לבעיות אובייקטיביות?
    - האם הייתה לה דלקת ריאות? האם ממשיכה לגדול כמצופה? וכו'
    יש מספר רב של תרחישים שבאים בחשבון, אתקשה לפרט.

נשמע שזה מסוג המקרים שצריך לשמוע את הסיפור לפרטיו, אולי אפילו לראות סרטונים אם יש.
    אם הארועים הנ"ל חוזרים על עצמם, יש צורך בהתייעצות פורמלית.
    בהצלחה

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• האם יש תחליפים לנוטרימגן עם אותם יתרונות
    רחל משורר
    25/01/2021

שלום רב,
    הבת שלי בת 3 חודשים הקיאה אחרי כל ארוחה.
    הרופא המליץ על נוטרמגן ובאמת מאז ההקאות פסקו ברוך ה'.

האם יש תחליפים לנוטרימגן עם אותם יתרונות?

הוספת תגובה

תמונה

• משיבה לך כאמא:

אמא
    26/01/2021

חשוב לי להדגיש שמשיבה כאמא ולא כרופאה... עד שד"ר אמיר ישיב.
    יש עוד תמלים מפורקים - אלימנטום של סימילאק, פפטי או פפטי גוניור של נוטרילון - כולם מיועדים לאלרגיה לחלב.
    נוטרמיגן היחיד שמכיל פרוביוטיקה שיודעת שיש מחקרים שהראו שיכול לזרז סבילות לחלב, כלומר, שהאלרגיה חעבור מהר יותר.

ברשותך, אשאל גם מדוע את רוצה תמל אחר אם זה מועיל ומקל?

וחשוב לי להבהיר שוב, אני לא משיבה במקום ד"ר אמיר, לא מתיימרת לתת מענה מקצועי, רק לשתף משלי...

מאחלת בריאות מלאה.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• פורמולות מפורקות

ד"ר אחיה אמיר
    27/01/2021

אין לי מה להוסיף!
    "אמא" נתנה תשובה נכונה ומלאה.
    כל הכבוד

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• כמות אוכל לתינוק יונק בן שלושה חודשים
    מירב
    20/01/2021

שלום,
    תינוק עוד שבוע בן שלושה חודשים. עלה פחות מקילו במשקל. בגלל מחלה ויראלית ואלרגיה לחלב פרה. (הפסקתי).
    הוא יונק בלבד. הנקה לפי דרישה. עכשיו הומלץ לתת ארוחות כל שעתיים וחצי שאוב, או בתוספת תמל.
    רופאת התפתחות אמרה לי שהוא לא אמור לאכול יותר משבעים לארוחה ולעשות חישוב לפי משקל שלו ולא לפי גיל.
    רופאת משפחה אמרה ההפך. לתת לו כמות לפי הגיל. כלומר 120- 130 לארוחה.
    מה נכון מבין השניים? כמה צריכה להיות כל ארוחה?
    ומה עדיף, חלב שאוב או תמל גם לעליה במשקל וגם התמודדות עם המחלה הויראלית?

הוספת תגובה

תמונה

• חוסר עלייה במשקל בתינוק בן 3 חודשים

ד"ר אחיה אמיר
    20/01/2021

הי מירב,
    ללא ספק יש בעיה.
    בחישוב גס- בנך עלה בממוצע 10 גרם ליום, בעוד שבד"כ תינוקות בגילו אמורים לעלות במשקל כ- 25 גרם ליום.
    האם הסיבות הן אלו שמנית?! אלרגיה לחלבון חלב פרה ומחלה ויראלית?! אולי.
    בכל אופן נדרש כאן מעקב צמוד של טיפת חלב ו/או רופא הילדים המטפל.

תכולת הקלוריות בחלב אם אמורה להיות זהה לפורמולה (לא משנה איזה- כולן אמורות להכיל אותה כמות קלוריות).
    צריך להיזהר לא להפוך את האכילה למאבק שליטה בינכם- שכן זה המתכון הבטוח ליצירת הפרעת אכילה בתינוקות (אם אין לו כבר).
    באופן עקרוני, התינוק צריך לאכול כפי רצונו ולא לפי רצונך.
    כמובן בהנחה שעם השינויים שעשיתם בדיאטה- הוא מתחיל לעלות במשקל.
    בהצלחה.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה