פורום גסטרואנטרולוגיה ילדים, מחלות כבד ילדים - יש לך שאלה?

בפורום זה תוכלו להתייעץ על נושאים כמו כאבי בטן אצל ילדים, עצירות, בעיות עיכול, שלשולים, גזים, יציאות, רפלוקס, צליאק, צרבות ועוד

מנהל הפורום

ד"ר אחיה אמיר
ד"ר אחיה אמיר
053-4877824
הוספת הודעה לפורום

תמונה
לקביעת תור אצל ד"ר אחיה אמיר
053-4877824 ללא פרסום בפורום

• קושי בעליה במשקל
    חגית
    15/08/2020

שלום,
    בן 20 שבועות, שוקל כ5750 גרם, נמצא באחוזון 1. ברקע רפלוקס סמוי, מטופל בלוסק ונוטרילון אר.
    עד כה אכל 5 ארוחות ביממה עם נפחים משתנים (120-180 מל). בלילות האחרונים הוא לא מתעורר לאכול ויוצא שאוכל רק 4 בקבוקים ביום (בלי לעלות בנפחים).
    אני ממש מתוסכלת. לא יודעת האם כדאי להעיר אותו בלילה כדי לאכול או להניח לו עם 4 בקבוקים ולקחת סיכון שירד באחוזונים עוד. מה דעתך?

ליצירת קשר עם מנהל הפורום:
    ד"ר אחיה אמיר - 053-4877824

* המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
    הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה
    קושי בעליה במשקל

הוספת תגובה

תמונה

לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

• הליטוזיס - נטילת כדורי ויטמין טבעיים
    הדר
    11/08/2020

ד"ר אמיר שלום רב,
    אני נוטלת כדורי ויטמין טבעיים לחלוטין, האם ייתכן שזה משנה משהו במערכת שיגרום להליטוזיס המלווה בטעם רע בפה?
    תודה.

* המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
    הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה
    הליטוזיס - נטילת כדורי ויטמין טבעיים

הוספת תגובה

תמונה

• הליטוזיס וויטמינים

ד"ר אחיה אמיר
    11/08/2020

הי הדר,
    כפי שעניתי לך בשאלתך הקודמת (ראה מס' תגובות מטה), בהחלט ייתכן שמקור ההליטוזיס באוכלוסיית החיידקים בחלל הפה או מערכת העיכול העליונה.

"ויטמינים טבעיים" (איזה ויטמין הוא לא טבעי?), מכילים ויטמינים ותוספי מזון נוספים כגון סוכרים ואולי חומרים נוספים.
    בהחלט ייתכן כי הכדורים אותם את נוטלת משפיעים על אוכלוסיות החיידקים ובאופן עקיף על הבל נשימתך.

מעבר להצעותי מפעם קודמת- בהחלט תומך בלנסות כל מיני שיונויים בדיטאה ולראות אם יש הטבה. לנסות להפסיק את הכדורים ולבדוק מה קורה, לדוגמה.

בכל אופן, ממליץ לבצע את השינויים באופן מבוקר ואיטי- להתמיד בכל שינוי מינימום של 7-10 ימים ולראות. הדברים לא משתנים יותר מהר מטווח זה.

בהצלחה

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• ממשיכה

הדר
    11/08/2020

תודה רבה לך!
    זא -אתה מציע לי להפסיק מקסימום 10 ימים את הויטמינים שאני לוקחת וזה אמור לתת אינדיקציה האם זה מקור הבעיה?
    תודה!

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• כאבי צריבה ויובש, לחץ מוגבר לסוגר וושטי, עצירות
    ויס יהודית
    09/08/2020

שלום לד"ר. סובלת מלחץ מוגבר לסוגר הוושטי העליון, סותרי חומצה לא עוזרים, האוכל נתקע בגרון בבית החזה יש כאבי תופת מהמחלה התייבשתי ואני שלד ועצמות.
    יש לי בעיות עצירות קשות, קיבלתי מהן פיסורה צניחת רקטום בינונית, נחנקת אחרי אכילה או שתייה כי הגרון יבש, גם האף התייבש גם העיניים גם הפה. כל שיניי כואבות יש לי צריבה חזקה מהרקטום מפי הטבעת מהוולווה, שום משחה לא עוזרת.
    אני בדיכאון וחרדה מהמצב, מתקשה גם בהליכה קבלתי סקיפוזה מהתת תזונה, השומנים והמים לא נספגים, מתקשה לאכןל ולשתות. מתן השתן מועט במשך החום רק בלילה מתגבר, כל העור יבש לכן דלקתי באזור למטה.
    הגסורו תקין, סי.טי. בטן ואגן תקין מלבד הצטברות צואה במעיים וברקטום בשל העצירות. מי יכול לעזור לי? כה אומללה עם הכאבים, הצריבות, קשיי הבליעה, החנק, בעיות ההליכה. יש לי גם גזים לא נעימים אינסופיים.
    מה ניתן לעשות?

הוספת תגובה

תמונה

• צריבה, יובש, עצירות, פיסורה וכו'

ד"ר אחיה אמיר
    11/08/2020

שלום יהודית
    וואו, מאיפה להתחיל?
    באופן כללי, לאור שלל הבעיות, אני ספקן ביכולתי לעזור לך דרך פורום זה.

באופן יותר פרטני, נראה לי כי ניתן לחלק את בעיותייך ל- 3 תחומים עיקריים:
    - דיספפסיה- שלל תלונות המערבות את מערכת העיכול העליונה.
    - עצירות עם פיסורה נלווית, פרופלפס.
    - מצב הרוב- שנשמע מאוד ירוד.

מציע-
    1. טיפול בתרופה לדיכוי הפרשת החומצה בקיבה- נקסיום או אומפרדקס או אחר, במינון טוב.
    2. ריכוך היציאות ע"י נורמולקס.
    3. דיאטה מתאימה:
    - שתייה מרובה
    - ריבוי אכילת פירות וירקות
    - הימנעות ממאכלים שומניים
    - הימנעות מאכילת מזונות שמנים ו/או מטוגנים.
    - שמירה של מנח גוף זקוף (עמידה או ישיבה) כשעה-שעתיים לאחר האכילה.
    4. לדון עם רופא המשפחה במצב רוחך- האם יש מקום לטיפול נגד דיכאון.

בהצלחה, לבי איתך.

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• תוספת לקטוז בתמלים לרגישים לחלב
    אמא של נבו
    09/08/2020

הבנתי שרוב התמלים לרגישות לחלב הם ללא לקטוז עם חלב מפורק (נוטרמיגן, פפטי גוניור, אלימנטום) אבל שרק הפפטי הוא כזה שהוסיפו לו לקטוז.
    קראתי שדווקא הלקטוז עלול לגרות את המעיים.
    האם יש יתרון לתוספת הלקטוז הזו?

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה
    תוספת לקטוז בתמלים לרגישים לחלב

הוספת תגובה

תמונה

• פורמולה מפורקת ולקטוז

ד"ר אחיה אמיר
    09/08/2020

הי אמא של נבו
    אלרגיה לחלב- היא למעשה אלרגיה לחלבון חלב הפרה- כלומר למרכיב החלבוני שבחלב.
    "רגישות" לחלב, שזהו מושג לא רפואי- מתאר למעשה, חוסר פירוק מלא של הסוכר לקטוז. בתינוקות לרוב לא מהווה בעיה, אך כשמתבגרים הופך להיות מאוד רווח (ולכן רק מבוגרים מועטים נהנים לשתות כוס חלב). זו לא בעיה רפואית, פשוט עניין של אי-נוחות (גזים, נפיחות בטן, שלשול), וגם במקרה וקיימת- חיים איתה עד 120.

ברוב הפורמולות מעבר לתמ"ל הרגיל- סוכר הלקטוז מוחלף בפולימרים של גלוקוז, למנוע את הקושי בפירוק הלקטוז.

לנוטרילון- 2 סוגים של פורמולות מפורקות- נוטרילון פפטי-ג'וניור ונוטרילון פפטי- (לפחות פורמלית- לא זכור לי שנתקלתי לאחרונה בנוטרילון פפטי).
    תמ"ל הפפטי- כולל לקטוז, מתוך מחשבה שהלקטוז עצמו מהווה פרה-ביוטיקיה (לא פרו-ביוטיקה, כי אם פרה-ביוטיקה- מזון ל"חיידקים טובים").

עם כל זאת- אלו ניואנסים שבניואנסים.
    תקני לו מה שזמין וזול....
    בהצלחה

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• תודה רבה על התגובה המפורטת

אמא של נבו
    10/08/2020

ושאלה לי בבקשה לגבי זה שציינת את הפרה ביוטיקה מול פרוביוטיקה האם לתמלים שהוסיפו להם פרוביוטיקה יש יתרון על תמלים אחרים בכל מה שקשור לרגישות לחלב?

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• תמ"ל מפורק ופרוביוטיקה

ד"ר אחיה אמיר
    10/08/2020

הי שוב לאמא של נבו
    פורמולת נוטרמיגן כוללת פרוביוטיקה.
    קיימים מחקרים אמיתיים (מדעיים למהדרין, אך כאלו שנתמכו ע"י החברה) המראים כי הוספת הפרוביוטיקה מצליחה לקצר במעט את הזמן בו על הילד להימנע ממוצרי חלב, ולהקדים במעט את החשיפה המוצלחת למוצרי חלב.
    גם זה בגזרת הניואנסים.
    בהצלחה

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• רפלוקס או אלרגיה והתאמה של תמל לתינוקת
    לילי
    08/08/2020

תינוקת בת 10 ימים, ברקע אחות גדולה שכתינוקת אובחנה ברפלוקס סמוי חמור וקיבלה לוסק ותמל מוסמך. במקביל אח גדול שתינוק סבל מאלרגיה לחלב עם דם בצואה וקיבל נאוקייט (את הדם ראינו רק אחרי גיל חודשיים)
    התינוקת לא נינוחה בוכה הרבה בערב גם 6 שעות רצוף על הידיים לא רגועה, פולטת, עולה לה האוכל ובוחנת חזרה.. לא ישנה טוב.
    במה כדאי להתחיל על מנת לעזור לה? תמל אנטי רפלוקס או תמל היפו אלרגני? תודה

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה
    רפלוקס או אלרגיה והתאמה של תמל לתינוקת

הוספת תגובה

תמונה

• ריפלוקס או אלרגיה

ד"ר אחיה אמיר
    09/08/2020

הי לילי
    את שואלת שאלות טובות.

עצם זה שבתך פולטת ושאת שומעת ש"עולה לה"- זה כבר אבחנתי שיש לה ריפלוקס, אך לא בהכרח מחלת ריפלוקס.
    מחלת ריפלוקס מאובחנת כאשר הריפלוקס גורם לבעיות קליניות- חוסר עלייה מספקת במשקל, או דלקת בושט המתבטאית בכאבים.

את גם צודקת שלעיתים ה"פליטות" יכולות להוות למעשה הקאות קטנות על רקע אלרגיה לחלבון חלב פרה.

ההחלטה תלויה גם במצבה של בתך- כמה חמורים התסמינים? איך העליה במשקל? וגם בפקטורים התלויים בהורים- כמה חשובה לך ההנקה? מה מידת העייפות שלך?

אם מדובר רק בריפלוקס- אין צורך לטפל כלל.
    אם מדובר במחלת ריפלוקס- יש לטפל.
    זה לגיטימי לחלוטין לנסות פורמולה מפורקת למשך כ- 10 ימים ולעקוב, ובמידה ואין הטבה לטפל תרופתית במחלת הריפלוקס.
    אך גם לגיטימי לעשות את הדברים בסדר הפוך.
    זה נושא לדיון עם רופא הילדים או הגסטרואנטרולוג המטפל.

לפורמולת אנטי-ריפלוקס תפקיד מוגבל מאוד, בעיקר באותם מקרים נדירים יחסית של פליטות מאסיביות עם קושי בעלייה במשקל (בנוסף, ייתרונות שאינם רפואיים כגון- פחות כביסה...).

תוכלי לקרוא מעט יותר באתר שלי- חפשי בגוגל.

בהצלחה

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• דופק נמוך ועייפות קשה לפני יציאות
    בתשבע
    07/08/2020

שלום, אני יודעת שהפורום מיועד לילדים - אבל אני מנסה את מזלי בכל זאת, אולי תדעו לענות לי.

בת 37, עם סכרת מאוזנת מטופלת באינסולין וpots (postural orthostatic tachycardia)
    בשנים האחרונות (אולי 5 שנים) אני סובלת מעייפות קשה במשך כמה שעות לפני יציאות.
    עייפות ברמה שאני לפעמים נרדמת באמצע משהו - שאני לא מסוגלת לשמור על העיניים פקוחות ביום שיש לי יציאה.
    רופא המשפחה אמר שיכולה להיות פגיעה בעצב ה-vasovagal בגלל הסכרת.
    אבל לא נתן לי פתרון.
    קיץ שעבר אובחנתי עם הפוטס. בעקבות האבחנה יצא לי לבדוק דופק הרבה.
    גיליתי שכשאני מאוד עייפה לפני יציאה - בד"כ הדופק שלי צונח - לסביבות ה-50.
    מייד לאחר היציאה הוא חוזר לעצמו.
    העניין הוא הלפני - שלפעמים יכול לקחת כמה שעות.
    ניסיתי לאכול יותר ירקות ולשתות יותר - כדי לרכך את הצואה, זה עוזר קצת.
    מצד שני עכשיו אני הולכת מספר פעמים ביום להתפנות.
    האם אתם מכירים אולי משהו נוסף שיכול לעזור?
    כרגע עם הקורונה זה פחות בעייתי אם אני לוקחת הפסקת שינה מידי פעם -
    אבל כשיש עבודה, זו לא התנהגות מקובלת.
    תודה מראש לכל הארה.

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה
    דופק נמוך ועייפות קשה לפני יציאות

הוספת תגובה

תמונה

• דופק נמוך ויציאות

ד"ר אחיה אמיר
    09/08/2020

הי בתשבע
    כמה מבוססת האבחנה POTS? האם מעבר לדופק, מדדת גם לחצי-דם? האם בוצע לך תרשים א.ק.ג. מסודר?
    מי נתן את האבחנה- קרדיולוג? או רופא המשפחה?

שנית, האם העייפות אכן לא מוסברת?
    את ישנה טוב בלילה ועדיין מאוד עייפה? האם יש קשר לאכילה?
    ואם את בסיטואציה שלא מקובל בה ללכת לישון (עבודה לדוג'), האם תוכלי להחזיק מעמד? או שתרדמי בכל מקרה?

ולבסוף- לא ברור לי למה את קושרת את התקפי העייפות והיציאות? האם הקשר ביניהם מובהק?
    כלומר- האם אחרי היציאה העייפות חולפת תמיד?

על פניו, נשמע לי שהבעיה שלך מעט סבוכה, מכדי שתוכלי לקבל מענה אמיתי במין פורום כזה.

אשמח לסייע בשאלות ספציפיות
    בהצלחה

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• קשיי פיסורה, כאבים בשל גזים ועצירות קשה
    דנה
    01/08/2020

שלום.
    יש לי צריבה קשה בפי הטבעת בשל פיסורה, והיא לא יכולה להתרפא כי כל הזמן יש לי גזים לא נעימים. אחרי כל שתיית מים או אכילה יש לי עצירות קשה, לוקחת נורמלקס שלא תמיד עוזר וגורם ליציאה שלשולית. מה עליי לעשות נגד הגזים הרבים? כמו כן יש לי רעשים חזקים של מים מהבטן, אולי זה קשור לגזים, איך להתגבר עליהם? זה שורף לי גם בוולווה לקחתי פרוביוטיקה, לא עוזרת, עושה עצירות. לקחתי זים קל אנזימי עיכול, לא עוזרים, לקחתי גזים x שמכיל סימטיקון, גרם לי לשלשולים... מה לעשות? הסבל קשה מנשוא, מהצרבת, מהגזים, יש לי גם לחץ לסוגר הוושטי העליון, רזה מאד, מיובשת מאד. בבקשה עזרה!

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה
    קשיי פיסורה, כאבים בשל גזים ועצירות קשה

הוספת תגובה

תמונה

• פיסורה, כאבי בטן, גזים

ד"ר אחיה אמיר
    06/08/2020

היי דנה
    נשמע שאת סובלת.
    את מתארת שלל תופעות שאיני בטוח איך לקשור אותן ביחד.
    טיפול בפיסורה זה עניין אחד, ריבוי גזים עניין אחר.
    בד"כ במצבים שכאלה- אין פתרון קסם או תרופת פלא. צריך להתקדם בטיפול ובבירור באופן שיטתי עד לפתרון.
    ממליץ שתתיעצי על כך עם גסטרואנטרולוג מסור.
    אני משוכנע שתקבלי מענה.

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• ביצוע קולנוסקופיה בנערה - תור רגיל או רופא ספציפי?
    דנה
    04/08/2020

שלום,
    בתי בת 17 צריכה לבצע קולנוסקופיה בשל דימומים.

האם לקבוע לה "על עיוור" תור במחלקת גסטרו ילדים או שכדאי לנסות לאתר רופא ספציפי למשימה? פשוט תוהה אם האם זה פרוצדורה נפוצה ושגורה במחלקות עבור נוער...
    תודה ויום טוב

הוספת תגובה

תמונה

• קולונוסקופיה לנערה

ד"ר אחיה אמיר
    04/08/2020

הי דנה
    ראשית, אני מציע שאת הבירור הראשוני ואת ההחלטה הבסיסית להפנות את בתך לקולונוסקופיה תקבלו ביחד עם רופא הילדים- במינימום, רצוי עם גסטרואנטרולוג-ילדים.
    הפעולה כשלעצמה לא מאוד מורכבת.
    אם נבדקתם ע"י גסטרואנטרולוג שמבצע אנדוסקופיות בעצמו ועובד בבי"ח שנותן את השירות- קרוב לוודאי שהוא זה שיבצע אישית את הבדיקה.
    במידה ולא- אז אחר הרופאים הקבועים מצוות מכון הגסטרו- יבצע את הפעולה, וזה נראה לי בסדר גמור. אולי לכם תהיה תחושת אי-נוחות קלה, אבל בוודאי לא לרופא.
    בהצלחה

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• שאלת תם -קולנוסקופיה בנערה

דנה
    04/08/2020

תודה. גסטרו ילדים בקופה הפנה לעשות אבל לא מבצע בעצמו. נסיתי לברר והתור הכי קרוב שמצאתי הוא באיכלוב. תהייתי היא כי אולי דין בדיקה בילד צעיר ובנערה על סף בגרות הוא לא זהה וצריך להפעיל שיקול דעת (שאין לי).

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• קולונוסקופיה לנערה

ד"ר אחיה אמיר
    06/08/2020

הסירי דאגה מלבך.
    לשמחתכם- לא מדובר במקרה חריג.

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• Sibo יכול לגרום לרפלוקס וכאבי בטן?
    מרדכי
    02/08/2020

שאלה לד"ר, האם sibo יכול לגרום לרפלוקס עקשן? וכאבי בטן?
    כל הבדיקות תקינות וכעת עולה השארה שצריך לבדוק sibo.
    מה הטיפול היעיל ל-sibo?

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה
    Sibo יכול לגרום לרפלוקס וכאבי בטן?

הוספת תגובה

תמונה

• SIBO

ד"ר אחיה אמיר
    03/08/2020

הי מרדכי
    SIBO- שגשוג יתר של חיידקים במעי הדק, עלול לעיתים לגרום לתסמינים לא ספציפיים של כאבי בטן, תחושת נפיחות בטנית, ריבוי גזים וכד'.
    קיימות מס' טכניקות לבדיקת כמות החיידקים- אך מכיוון שהמעי מראש אינו איבר סטרילי, הבדיקות בעלות רגישות וספציפיות נמוכות. לרוב עושים תבחין נשיפה על מנת לאבחן SIBO, אך יש גם אפשרות לשאוב (בגסטרוסקופיה) נוזל מהמעי ולמדוד את ריכוז החיידקים.
    בכל אופן- במידה ואבחנת העבודה היא של SIBO- הטיפול הוא אנטיביוטי- לרוב אנטיביוטיקה בשם פלאג'יל.
    בהצלחה

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• המשך תגובה לשאלה

מרדכי
    03/08/2020

דר קראתי שאנטיביוטיקה בשם לורמיקס היא היעילה ביותר עבור הsibo
    בהמשך לגישת הפלאג׳יל לכמה זמן לוקחים את זה וכמה מג יעיל עבור הסיבו האם זה כרוני ?

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• SIBO המשך

ד"ר אחיה אמיר
    04/08/2020

שלום מרדכי
    אפשר גם לורמיקס, אפשר גם ריפקסימין ויש גם אנטיביוטיקות נוספות.
    הטיפול (לא משנה באיזה אנטיביוטיקה), ניתן במשך כ- 10 ימים.
    מינון מקובל בפלאג'יל, לדוגמא- 500 מ"ג, 3 פעמים ביום למשך 10 ימים.

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• צילום mri בבטן - ועזרה בפענוח עד שאפגוש רופא
    טלי
    02/08/2020

שלום רב, לפני כחודש עברת mri בבטן לאחר שנמצא אצלי פוליפ בקולונוסקופיה ואני משלשלת 3 פעמים ביום.
    קיבלתי תוצאות צילום. אודה לכל מי שיענה, עד שאראה רופא בהמשך.

כליות תקינות בגודל ובמיקום מרכזות סימטרית ללא הידרונפרוזיס, ללא ממצא מוקדי.
    מוקדים ציסטים זעירים דו"צ.

ובנוסף...המנגיומה בחוליה L3.
    בקע היאטלי גולש קטן.
    תודה והמשך ערב טוב.

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה
    צילום mri בבטן - ועזרה בפענוח עד שאפגוש רופא

הוספת תגובה

תמונה

• פענוח MRI

ד"ר אחיה אמיר
    03/08/2020

הי טלי
    לא נשמע שיש משהו דחוף.
    מציע שתחכי בסבלנות לפגישה עם הרופא שהפנה אותך.
    בהצלחה

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• הליטוזיס עם טעם מר בפה וחשש לבעיה של גסטרו
    הדר
    30/07/2020

ד"ר אמיר שלום רב,
    שאלה - מעל לחצי שנה יש לי הליטוזיס המלווה בטעם מר בפה. רופא שיניים שלל שהבעיה מקורה מנפה עצמו. אף אוזן גרון - נתן אנטיביוטיקה לנזלת הכרונית שהייתה, ובדיקת חיידק הליקובקטור יצאה שלילי. שום דבר לא עזר. תחילה, הלכתי לרופא גסטרו ששלל שהבעיה מגיע מהגסטרו מאחר שאין לי צרבות כלל.

רציתי לשאול אותך - האם ייתכן שהבעיה כן נובעת מהגסטרו? למרות שאין לי צרבות?
    תודה

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה
    הליטוזיס עם טעם מר בפה וחשש לבעיה של גסטרו

הוספת תגובה

תמונה

• הליטוזיס

ד"ר אחיה אמיר
    03/08/2020

הי הדר
    הליטוזיס (ריח רע מהפה) היא בעיה קשה.
    ראשית, מציע לוודא כי הבעיה אכן קיימת באופן אובייקטיבי- האם קיבלת פידבק שלילי מאנשים קרובים לך?

הריח הרע, מקורו לרוב בחיידקים שמשגשגים יותר מהרצוי. הבעיה היא שהחיידקים לרוב נמצאים מ"חוץ" לגוף, כך שהם לא נגישים למערכת החיסון.
    - ראשית, טוב עשית שנבדקת ע"י רופא שיניים- מזון רקוב שמתחבא בחלל נסתר עלול להוות מקור.
    - שנית, הייתי מציע לצחצח שיניים בתדירות גבוהה מהרגיל- כולל צחצוח הלשון.
    - בנוסף - מציע לשנות דיאטה, ייתכן והחיידקים משגשגים בגלל תכולת סוכר גבוהה בדיאטה שלך, או משהו דומה.
    - ניתן לנסות פרו-ביוטיקה.
    - בסוף-בסוף, אם כלום לא עזר- הייתי ממליץ לנסות טיפול אנטיביוטי- פלאג'יל לדוגמא.

בהצלחה

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• עליה במשקל בן 4 חודשים
    ליטל
    29/07/2020

בני בן 4 חודשים, נמצא באחוזון 2.9 כבר שלושה חודשים.
    עד כה עלה כ150 גרם בשבוע.
    השבוע בשקילה עלה 100 גרם בשבוע (שמר על העקומה שהמציא). האם זו עליה תקינה בגילו? לכמה גרם עליה שבועחת נצפה בגילו?

לקביעת תור
    סגירה
    עליה במשקל בן 4 חודשים

הוספת תגובה

תמונה

• עלייה במשקל בבן 4 חודשים

ד"ר אחיה אמיר
    29/07/2020

הי ליטל
    בגיל הינקות מצופה מהתינוקות שיעלו במשקל לפי צורת עקומות הגדילה הסטנדרטית.
    כמובן שיש תינוקות גדולים יותר או פחות, אך כולם גדלים באותו דפוס- לאורך עקומת גדילה שאמורה לשמר את הצורה של שאר העקומות.
    העובדה שבנך על אחוזון נמוך- אינה בהכרח פתולוגית. זה עשוי להיות קשור למטען הגנטי אותו הוא ירש (מה הגודל של אמא ואבא), זה יכול להיות קשור למשקל לידה נמוך מכל סיבה שהיא ועוד. רק במקרים חריגים זה עלול לנבוע ממצב רפואי כלשהוא.
    בכל אופן, תשומת הלב צריכה להיות מרוכזת בכך שהוא ממשיך לעלות לפי העקומה "שלו" ולא שובר עקומות כלפי מטה- כלומר יורד באחוזון יחסית לשאר בני גילו.

בגיל הזה- בערך- אמורים לעלות- כ- 300-400 גרם לחודש לצורך שמירה על האחוזון.

מקווה שהייתי ברור.
    בהצלחה

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• המשך שאלות

ליטל
    29/07/2020

תודה על התשובה המפורטת!
    בעלי ואני רזים, אני רוב חיי הייתי תת משקל.
    בהמשך לתשובה שלך, אני קצת נרגעתי כי אם בחודש עולים כ400 גרם אז הוא עלה יחסית בסדר. אבל עדיין מטרידה אותי שאלה קטנה, יתכן שהעליה האיטית היא בגלל רגישות לחלב בכלל? יכול להיות שהחלב לא נספג כמו שצריך ולכן העליה היא כזו?
    אגב, בגובה הוא אחוזון 50 ושומר על זה כבר המון זמן.
    כיום ניזון מנוטרילון אר עקב רפלוקס סמוי.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• עליית משקל בפעוטות

ד"ר אחיה אמיר
    30/07/2020

מקווה שהבנתי את השאלה-
    אלרגיה לחלבון חלב פרה- אינה מתבטאית בחוסר ספיגה וכתוצאה מכך חוסר עלייה מספקת במשקל, אלא בהתפתחות דלקת (פריחה, שלשול, הקאות וכו').
    רק במקרים "מוזנחים" של דלקת מפושטת במעי- עלולה להתפתח, בשלב מאוחר, תת-ספיגה.
    בהצלחה

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• לפני קולונסקופיה ניתן לקבל פגלקס במקום נורמלקס?
    רות
    28/07/2020

בהמשך לשאלתי על מה שקרה לי כשהתכוננתי לקולונסקופיה.

רציתי לשאול אם אפשר לקבל פגלקס במקום נורמלקס?
    כי רשמת נורמלקס...

בעבר לקחתי אותו כשהיה לי עצירות והגבתי אליו טוב.
    הוא משלשל הרבה פחות מלקסדין אבל לא עשה לי תופעות לוואי.

קראתי על המורקן - רשום שהוא משלשל מאוד מאוד חזק!

וקראתי על הפיקו סאלס - ויש הרבה קונטראינדקציות עבורי לקחת אותו (תרופות ומחלות שרשום שמתנגשות).

הוספת תגובה

תמונה

• הכנה לקולונוסקופיה

ד"ר אחיה אמיר
    29/07/2020

הי רות
    נורמולקס ופגלקס הם שמות מסחריים שונים לאותו חומר- פוליאתילן גליקול 3500 אין הבדל ביניהם.

את מעלה הרבה אפשרויות להכנה, שכולן יכולות להיות מוצלחות.
    אני ממליץ לך בחום לשוחח על כך עם הגסטרואנטרולוג שלך ולדון איתו מה הכי יתאים לך.

בהצלחה

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• תינוק בן חודשיים עם כאבים עזים והתקפים קשים
    יפעת
    26/07/2020

היי,
    תינוק שבוע הבא בן חודשיים.
    בגיל שבועיים התחילו התקפים שנראו כמו גזים. היינו עם סימילאק אדוונס ועברנו בשל כך לסימילאק קומפורט. לאט לאט איפשהו בדרך ההתקפים החריפו. הם מתרחשים ב75% מהיום שלו. הוא מתחיל להיות אדום, לכווץ את המצח ולהיות באי שקט ולבכות כאילו שוחטים אותו, ממש יבבות שרואים שהוא סובל. עברנו למטרנה אקסטרא קר קומפורט ובנוסף ניסינו סימיקול שהחריף לו, ליקציק שעשה לו שלשולים כנראה בשל הגליצרין והיום הדבר היחידי שעוזר לו זה קפיצות על כדור פיזיו.
    לפעמים כשכואב לו הוא גם עושה פרצוף כאילו רוצה להקיא ומסובב את הראש לאחור בחצי סיבוב.
    לפעמים גם יש רעשים של בליעה שלא קרובים לאוכל, אבל אני כבר לא יודעת מה זה יכול להיות. נראה לי מוגזם מידיי התקפים וכאבים כאלה לכל אורך היום בשביל להיות גזים.
    מה אני מפספסת?
    כשנוסעים ברכב וזה מתחיל, הנסיעה מרגיעה את זה, אבל שוב, אין דרך לעצור את זה.
    כואב לי ממש לראות אותו סובל.
    מה זה יכול להיות? עולה יפה במשקל. נולד 3510 ובגיל חודש שקל 4160 ומאז נראה שעלה עוד, אך טרם היינו בחיסון חודשיים או בבדיקה כדי לדעת.
    אשמח ממש לעזרה.

הוספת תגובה

תמונה

• מוסיפה שאין פליטות או הקאות

יפעת
    26/07/2020

בכלל.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• תינוק באי-שקט

ד"ר אחיה אמיר
    26/07/2020

הי יפעת.
    לא בטוח שזה ינחם אותך, אך הבעיה מוכרת ונפוצה.
    האבחנה המבדלת נעה בין בכי "רגיל" של תינוק והורים חדשים, בכי חריג על רקע גזים, כאבים על רקע אלרגיה לחלבון חלב פרה, מחלת ריפלוקס (גם אם אין פליטות בהכרח) או מחלות אחרות.

אתם צריכים לראות רופא!
    מציע להתחיל עם רופא הילדים שלכם. אם לא מסתדר- גסטרואנטרולוג-ילדים.
    בהצלחה.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• עודף חומציות בקיבה יכול להיגרם במצב של סטרס?
    מוטי
    26/07/2020

שלום ברצוני לברר סוגייה
    האם עודף חומציות בקיבה יכולה להיות מושפעת עכב מצב עקה וסטרס?
    האם הסטרס יכול לגרום לעודף חומציות?

הוספת תגובה

תמונה

• עודף חומצה בקיבה?

ד"ר אחיה אמיר
    26/07/2020

הי מוטי
    הקיבה באופן טבעי מיצרת כמויות רבות של חומצה לאורך כל שעות היממה. מצבים בהם יש "יותר מדי" חומצה הם נדירים- ולרוב נובעים ממצבים פתולוגיים ספציפיים.
    באופן הרבה יותר שכיח- נוצר חוזר איזון בין הפרשת החומצה בקיבה ובין מנגנוני ההגנה הטבעיים שנועדו להגן על הקיבה והתריסריון בפני נזקים מהחומצה עצמה.
    כאשר מופר האיזון- אזי עלולה להתפתח דלקת מקומית.

מצבי סטרס למיניהם יכולים להשפיע על הרבה מאוד תהליכים בגוף- גם אם איננו יודעים בדיוק את המנגנון.
    עובדה זו נכונה גם לגבי האיזון העדין הנשמר במערכת העיכול העליונה.

בברכה

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה