תאומים

רוצה לדעת על תאומים? לרשותך מאמרים מקצועיים, חדשות מהעולם והכל בנושאי תאומים. באפשרותך לפנות גם בפורום או לקבוע תור עם רופא מומחה בתחום ...
תאומים הם אחים שנוצרו במהלך אותו ההריון ו/או שנולדו באותו תהליך לידה. בעולמנו כיום, השכיחות ללדת תאומים עומדת על 1.1%. שכיחות זו כוללת בתוכה את הסיכוי ללדת כל אחד מסוגי התאומים.

סוגי תאומים:תאומים זהים.

תאומים זהים, מכונים גם תאומים מונוזיגוטיים (קרי, תוצאה של זיגוטה אחת) נוצרים במקרים בהם ביצית מופרית מתחלקת לשניים או יותר, הסיבה להתחלקות זו אינה ידועה עד היום. המילה "זהים" במושג "תאומים זהים" מתייחסת לזהות הגנטית בין השניים שנובעת מהתחלקות הביצית המופרית לשני עוברים (או יותר).

הסיכוי ללידה טבעית של תאומים זהים ברחבי העולם עומדת על 0.3% , הווה אומר כי שלוש לידות מתוך כל 1,000 לידות יהיו לידות של תאומים זהים. ואולם, הסיכוי ללידת תאומים זהים כתוצאה מהפריה חוץ גופית הינו גבוה בהרבה ועומד על 2.1% (הווה אומר פי שבע מאשר בלידה טבעית).

יש לציין כי תאומים זהים אינם זהים לחלוטין ובכל, הם נבדלים בכמה פרטים קטנים, ביניהם ניתן למנות תביעות אצבעות (שתלויות לא רק בתורשה אלא גם בסביבה). ברובם המכריע של המקרים תאומים זהים יהיו בני אותו מין, זאת במידה ולא התרחשה מוטציה גנטית במהלך התפתחותם ברחם. התחלקות הביצית מתרחשת לרוב עד היום ה-12 להפריה, וככל שהדבר מתבצע מאוחר יותר כך העוברים נדרשים לחלוק ביניהם יותר משאבים. כך למשל, אם ההתחלקות מתרחשת עד היום השלישי, אזי לכל עובר יהיה שק הריון ושליה משלו, לעומת זאת את ההתחלקות מתרחשת בין היום השלישי ליום השמיני אזי לכל עובר יהיה שק הריון משלו אבל הם יצטרכו לחלוק את השליה. אם החלוקה מתרחשת בין היום השמיני ליום ה-12 המשמעות היא שהעוברים יחלקו שק הריון ושיליה. יש לציין כי כאשר העוברים חולקים שליה קיים סיכון להתפתחות תסמונת "מעבר דם בין עוברים" שעלולה לגרום למותם.

למרות הזהות הגנטית של תאומים זהים, אופיים לא תמיד יהיה דומה. ועם זאת, מחקרים שבוצעו בתחום גילו כי גם אם התאומים יופרדו כך שכל אחד יגדל בסביבה שונה, הם עדיין יהיו בעלי תכונות ותחומי עניין דומים. עם השנים, זוגות תאומים רבים נוטים להיראות יותר ויותר שונים מבחינה גופנית, זאת בגלל השפעות הסביבות השונות בהן הם חיים.

רבע מבין התאומים הזהים הם תאומי ראי, כשהכוונה לכך כי מאפייניהם הגופניים הפוכים זה ביחס לזה. כך למשל, אם אצל אחד כיוון צמיחת השיער הוא מימין לשמאל – אזי אצל השני השיער יצמח משמאל לימין, אם האחד הוא ימני - אזי השני יהיה שמאלי וכו'. תמונת ראי זו באה לעיתים נדירות לידי ביטוי בתור תסמונת סיטוס אינברסוס אצל אחד התאומים. אצל תאום הלוקה בתסמונת כל איבר גוף שאמור להיות בצדו השמאלי של הגוף (כמו הלב) יהיה בצדו הימני וההפך.

תאומים סיאמיים.

תאומים סיאמיים הם תאומים זהים שנשארו מחוברים אחד אל השני באיבר אחד או יותר. מדובר במקרה נדיר, אשר מתרחש כאשר הביצית המופרית מתחלקת לאחר היום ה-12 מאז ההפריה. כיום נהוג לבצע ניתוח על מנת להפריד תאומים סיביים, ואולם הניתוח עלול להיות מסובך במיוחד אם התאומים חולקים איבר פנימי מרכזי, כדוגמת המוח או הלב.

תאומים לא זהים.

מכונים גם תאומי אחווה ותאומים אחאים. תאומים לא זהים נוצרים עקב הפריה של שתי ביציות שונות על ידי שני תאי זרע שונים בו זמנית. בעוד שהנטייה ללדת תאומים זהים אינה גנטית, הנטיה ללידת תאומים לא זהים בהחלט קשורה בתורשה, היות ומדובר בנטייה של האשה לשחרר שתי ביוציות במקביל. היות וכך, תאומים לא זהים לא חולקים ביניהם מטען גנטי ברמה העולה על זו של שני אחים רגילים לאותם הורים. היות וכך, תאומים לא זהים יכולים להיות בני מינים שונים או בני אותו מין.

היות וכאמור לידת תאומים זהים היא נטייה גנטית, השכיחות לכך משתנה מגזע לגזע ונעה בין 0.6% ביפן, דרך 4.5% ביורובה שבאפריקה ועד ל-10% לקנדידו גודוי שבברזיל (המכונה בין אשר ארץ התאומים). גם במקרה של לידת תאומים לא זהים, השכיחות עולה בצורה ניכרת כאשר מדובר בהריון שנגרם עקב התערבות רפואית ונטילת תרופות פריון שונות, אשר גורמות לשחלות הנשים לשחרר יותר מביצה אחת בו זמנית.

הריון תאומים


ישנם מספר גורמים המשפיעים על הסיכוי להריון תאומים:

גיל האשה.

הסיכוי להריון תאומים עולה עם גיל האשה, ועומד על פי שלוש בקרב נשים בנות 35 ומעלה ביחס לגודל הסיכוי בכלל האוכלוסייה.

מספר לידות.

הסיכוי עולה עם העליה במספר הלידות שחוותה האם.

תורשה.

כאמור, הנטייה להריון תאומי אחווה הינה תורשתית, היות והינה פועל יוצא של נטייתה הגנטית של האשה לפלוט שתי ביציות בו זמנית.

טיפולי פוריות.

טיפולי פוריות שונים, הכוללים נטילת תרופות המעודדות אספקטים שונים של פוריות וכן טיפולי הפריה חוץ גופית מעלים בצורה ניכרת את הסיכוי להריון תאומים.

מסת גוף.

משקל וגובה גבוהים מהממוצע באוכלוסייה הכללית מעלים את הסיכוי להריון תאומים.

הריון תאומים הוא לרוב קצר יותר מאשר הריון רגיל ונמשך בין 34 ל-36 שבועות הריון (להבדיל מ-40 שבועות של הריון יחידאי). היות וכך, במקרים רבים משקל הילודים הינו נמוך. הריון תאומים נחשב תמיד הריון בסיכון, שנובע לרוב מהעובדה ששני עוברים או יותר צריכים לחלוק רחם שגודלו מוגבל. העובדה שהריון תאומים מסתיים לרוב בלידה מוקדמת מעלה גם היא את הסיכון, היות והיא עלולה לגרום בעיות בריאותיות אצל העוברים ואף למותם.

לידת תאומים


היות ולידת תאומים מסובכת יותר מאשר לידת עובר יחיד, הרופאים נוטים להמליץ על לידת אפידורל. בנוסף, בעשורים האחרונים חלה עליה של 50% בשיעור הניתוחים הקיסריים המבוצעים בעת לידת תאומים.

גידול תאומים


גידול תאומים שונה מגידול של שני אחים, היות והכל קורה אצל התאומים בו זמנית כך שהלחץ המופעל על ההורים הטריים הינו גדול פי כמה. אחת הסוגיות המרכזיות בגידול תאומים היא סוגיה פסיכולוגית הסובבת סביב בניית זהות נפרדת ועצמאית של כל אחד מהתאומים.

הגישה הפסיכולוגית מדברת חשיבות ההתייחסות של ההורים והסביבה אל התאומים לא כאל צמד אלא כאל שני יחידים, וטוענת כי את ההבדלים ביניהם ניתן לראות כבר מיום לידתם.

מבחינה מעשית, הגישה אומרת כי כדי ששכל תאום יפתח זהות נפרדת, חשוב שיראה כי הוא נפרד מתאומו, ועל כן אין להלביש את התאומים בבגדים זהים ולתת להם תמיד שניים מאותו דבר, אלא חשובה ההפרדה. אחד היישומים המעשיים של גישה זו הוא לא לטפל בשני התאומים במקביל, אלא לפי תור. כך כל תאום מקבל את מלוא תשומת הלב המגיעה לו בזמן שהשני ממתין לתורו.

חשוב לציין כי יש להימנע מהפרדה מוחלטת בין תאומים, כלומר לא לבלות רק עם אחד כל הזמן כשאין זמן לבלות עם שניהם. בנוסף, חשוב לא להראות העדפה לתאום החזק או החלש ביותר, למשל להימנע מלהתייחס באופן קבוע קודם כל לזה שבוכה הכי חזק או לזה שנחשב לחלש יותר מבין השניים (כי נולד במשקל נמוך יותר או נוטה יותר למחלות וכו').

* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

נפגעת? חלית? יש לך זכויות!
רוצה לדעת מה הזכויות שלך בביטוח לאומי או בחברות הביטוח?
מלא/י פרטייך ונחזור אלייך בהקדם
השירות ניתן ללא התחייבות.
אנו מתחייבים על דיסקרטיות מלאה.