פרוסטטה

רוצה לדעת על פרוסטטה? לרשותך מאמרים מקצועיים, חדשות מהעולם והכל בנושאי פרוסטטה. באפשרותך לפנות גם בפורום או לקבוע תור עם רופא מומחה בתחום ...
פרוסטטה, או בלוטת הערמונית, היא בלוטה בגודל של אגוז מלך הקיימת אצל הזכר ברוב היונקים. בבני אדם הפרוסטטה נמצאת רק אצל גברים והיא מהווה חלק חשוב ממערכת הרבייה שלהם. היא ממוקמת מתחת לשלפוחית השתן ומקיפה את צינור השופכה העובר בפין. הפרוסטטה גדלה עם הגיל ובדרך כלל אינה גורמת לבעיות.

תפקידה של הפרוסטטה הוא לאחסן ולהפריש את נוזל הערמונית, שצבעו שקוף או לבנבן והוא מהווה 20-30% מנפח נוזל הזרע של הגבר (בנוסף על תאי הזרע ונוזל שלפוחית הזרע). נוזל הערמונית הוא הנוזל היוצא בשפיכות הראשונות יחד עם מרבית תאי הזרע. תאי הזרע שיוצאים עם נוזל הערמונית הם בעלי תנועתיות רבה יותר, שרידות גבוהה יותר ומגנים טוב יותר על ה-DNA מאשר אלו היוצאים בהמשך עם נוזל שלפוחית הזרע. כמו כן בפרוסטטה יש שרירים חלקים המסייעים להוציא את הזרע בעת השפיכה.

תכולת נוזל הערמונית


בהפרשות הפרוסטטה תכולת החלבונים מהווה פחות מ-1%. נוזל הערמונית מכיל אנזימים פרוטאליטיים (מפרקי חלבונים), את האנזים פוספטאז חומצי (PAP) המיוצר על ידי הפרוסטטה ואנטיגן ספציפי לפרוסטטה (PSA), שהוא חלבון המיוצר על ידי תאי הפרוסטטה. חומר נוסף המצוי בהפרשות הפרוסטטה הוא אבץ.

שניים מן החומרים המצויים בנוזל פרוסטטה משמשים לאבחון סרטן הערמונית ומעקב אחר התקדמות המחלה: רמות גבוהות מהרגיל של פוספטאז חומצי עשויות להעיד על נוכחות של סרטן הערמונית. גם רמות גבוהות של האנטיגן הספציפי לפרוסטטה, PSA, עשויות לרמז על סרטן הערמונית. בדיקת דם המודדת את רמת ה-PSA נחשבת כיום לשיטה היעילה ביותר לאבחון סרטן הערמונית.

סרטן הערמונית


סרטון הערמונית הוא גידול חריג של תאים בבלוטת הפרוסטטה, והוא נפוץ בגברים מעל גיל 65. הסרטן מתפתח באיטיות ויתכן שיעברו שנים עד שיגיע לגודל שמהווה בעיה. בדומה לסוגי סרטן אחרים, גם במקרים של סרטן הערמונית הטיפול יעיל יותר ככל שהמחלה מאובחנת מוקדם יותר. בדרך כלל סרטן הערמונית מגיב לטיפול גם אם הספיק להתפשט. גברים מבוגרים הסובלים מסרטן הערמונית לרוב מתים מסיבות אחרות.

מומחים אינם יודעים מה גורם לסרטן הערמונית אך הסברה היא שהגיל, ההיסטוריה המשפחתית (תורשתיות) והמוצא האתני עשויים להשפיע על הסיכויים ללקות במחלה. גם תזונה לא בריאה, דוגמת אכילה של מזונות עתירי שומן, עשויה לשחק תפקיד.

תסמינים של סרטן הערמונית בשלבים המוקדמים המחלה אינה מתבטאת בתסמינים כלשהם. רוב הגברים אינם יודעים שלקו במחלה עד שהם מגלים זאת במהלך בבדיקה רפואית שגרתית. אם בכל זאת ישנם סימנים מעידים כלשהם לקיום המחלה הם בדרך כלל קשורים בבעיות במתן שתן, אך אותן הבעיות עשויות לנבוע גם מערמונית מוגדלת, בעיה שנפוצה גם היא בקרב גברים מבוגרים.

מתי מומלץ להיבדק אצל רופא? כאשר מופיעים הסימנים הבאים:
לא ניתן להטיל שתן כלל
קושי בהתחלת מתן שתן או הפסקת זרם השתן
תחושת כאב או צריבה בעת מתן שתן
יש צורך להטיל שתן לעתים תכופות, במיוחד בשעות הלילה
נוכחות דם בשתן או בנוזל הזרע
כאב עמוק ותכוף בגב התחתון, בבטן, בירכיים או באגן
קושי בהגעה לזיקפה

אבחון סרטן הערמונית: שתי הדרכים השכיחות ביותר לבדוק נוכחות של סרטן הערמונית הן:
בדיקה רקטלית דיגטלית, בה הרופא מחדיר אצבע עטויה כפפה משומנת לתוך הרקטום כדי למשש את הפרוסטטה
בדיקת דם הבודקת את רמת ה-PSA. רמה גבוהה של PSA עשויה להצביע על סרטן הערמונית, אך עשויה גם להיות סימן לערמונית מוגדלת.

בדיקות נוספות הן:
אולטרסאונד טרנס רקטלי - בדיקה בה מחדירים מכשיר אולטרסאונד דרך הרקטום ומקרבים אותו לפרוסטטה. בדרך כלל בדיקה זו מלווה בביופסיה של הערמונית לבדיקת נוכחות של סרטן הערמונית.
ביופסיה של הערמונית - ביופסיה משמעותה לקיחת דגימה מרקמת הפרוסטטה ושליחתה למעבדה לצורך בדיקה. את לקיחת דגימת הרקמה מבצעים דרך הרקטום. אם רמת ה-PSA גבוהה, או אם הרופא מוצא דבר מה חריג בבדיקה הרקטלית, יתכן שהוא/היא יבצעו ביופסיה של הערמונית כדי לבדוק מה הגורם לכך.

לצורך אבחון מוקדם של המחלה חשוב לבצע בדיקות באופן סדיר ותכוף. עם זאת, מומחים אומרים שבדיקות לרמת ה-PSA אינן מתאימות לכל הגברים שכן הם עלולות להביא לכך שאותם גברים יטופלו שלא לצורך, טיפולים אשר עשויים להביא עמם תופעות לוואי נוספות כגון אובן השליטה על השלפוחית וחוסר יכולת להגיע לזיקפה. מומלץ להתייעץ עם רופא באשר לסיכון שלכם לסבול מסרטן הערמונית ולגבי היתרונות והחסרונות של בדיקת PSA.

בעוד שחלק מהרופאים והמומחים טוענים שיש לבצע בדיקות לגילוי סרטן הערמונית באופן קבוע, ישנם גם כאלו שאינם ממליצים על כך. אגודת הסרטן האמריקאית ממליצה לגברים לשוחח עם הרופא שלהם בנוגע ליתרונות, סכנות ומגבלות של בדיקה לגילוי סרטן הערמונית לפני שמחליטים על קיום בדיקה כזו. בדיקת דם לרמת ה-PSA יש לערוך רק לאחר התייעצות עם רופא.

האגודה האורולוגית האמריקאית ממליצה לערוך את הבדיקה הראשונה בגיל 40, ולקבוע בדיקות המשך על פי הצורך. בדרך כלל גברים מתחילים להיבדק בגיל 50, אם כי רופאים ממליצים שגברים שנמצאים בקבוצות סיכון לסרטן הערמונית יתחילו להיבדק מוקדם יותר.

טיפולים בסרטן הערמונית: סוג ואופן הטיפול יהיו תלויים בסוג התאים הסרטניים, מידת התפשטותם בגוף, גיל החולה, בריאותו הכללית והעדפותיו האישיות. האפשרויות הקיימות לטיפול בסרטן הערמונית הן:
ניתוח כריתת ערמונית - בניתוח זה מסירים את הערמונית או חלק ממנה במטרה להסיר את הגידול הסרטני. קיימים מספר סוגי ניתוחים להסרת הערמונית, חלקם משלבים הליך אנדוסקופי (החדרת צינור דרך השופכה), אחרים עושים שימוש באידוי הרקמה באמצעות גלי מיקרוגל או גלי רדיו, וכן קיימים ניתוחים העושים שימוש בלייזר.
הקרנות - הקרינה הורגת את התאים הסרטניים תוך גרימת נזק מינימלי לתאים בריאים.
החדרת שתלים רדיואקטיביים (ברכיתרפיה) - בשיטה זו שתלים רדיואקטיביים דמויי זרעים מוחדרים לפרוסטטה על מנת להרוג את התאים הסרטניים.
ניתוח בהקפאה (קריותרפיה) - הרג תאים סרטניים תוך שימוש בקור קיצוני המופק על ידי חנקן נוזלי או ארגון. הטיפול נעשה על ידי החדרת מכשיר מתכתי (קריופרוב; cryoprobe)
תרפיית הורמונים - תאי סרטניים בפרוסטטה גדלים בתגובה לפעילות הורמונלית. תרפיית הורמונים יכולה לעצור את התופעה.
כימותרפיה - בדרגה מתקדמת של סרטן הערמונית, כימותרפיה עשוייה לסייע למנוע את התפשטות הסרטן.
המתנה תוך כדי מעקב - מאחר שהתקדמותו של סרטן הערמונית היא לעתים קרובות אטית, חלק מהחולים ממתינים עם הטיפול ומבצעים מעקב שוטף כדי לראות האם הסרטן התפשט.
ניסויים קליניים - חוקרים שמבצעים ניסויים בטיפול חדש נדרשים למתנדבים עליהם תיבדק השפעת הטיפול. חולי סרטן הערמונית יכולים להשתתף בניסוי כזה כדי לבחון את השפעותיהם של טיפולים חדשים בסרטן הערמונית.

אם הסרטן בשלבים מוקדם ועדיין לא התפשט, ניתן להמתין ולראות מה קורה בהמשך במקביל לביצוע מעקב שוטף על ידי הרופא.

עיסוי פרוסטטה


עיסוי פרוסטטה או עיסוי הערמונית הוא עיסוי של בלוטת הערמונית שמטרתו לטפל בבעיות רפואיות של הבלוטה או כדי ליצור גירוי מיני באזור. מאחר שהפרוסטטה סמוכה לדופן הקדמי של הרקטום, ניתן להגיע אליה ולעסות אותה ידנית דרך פי הטבעת.

עיסוי פרוסטטה מהווה חלק מבדיקה רקטלית דיגיטלית אותה גברים מבצעים באופן קבוע אצל האורולוג כדי לאתר סימנים של סרטן הערמונית. בנוסף, באמצעות עיסוי פרוסטטה ניתן להשיג דגימות של נוזל הפרוסטטה לצורך בדיקות מיקרוספיות ותרביות תאים שמטרתם לאבחן דלקת בערמונית.

בעבר עיסוי פרוסטטה היה הדרך הפופולרית לטיפול בדלקת הערמונית. במזרח הוא משמש כבר מאות שנים כטיפול הוליסטי. זוהרו של הטיפול התעמעם עם כניסת השימוש בתרופות אנטיביוטיות לפני כמה עשורים. אולם, משהתגלה כי במקרים מסוימים התרופות אינן מסייעות להיפטר מהחידקים הגורמים לדלקת, התחדש העניין בעיסוי פרוסטטה כטיפול חלופי.

עיסוי עדין של הפרוסטטה שנעשה בידי אורולוג עשוי להיטיב עם מצבה בדרכים הבאות:
סיוע בניקוז הפרשות מכאיבות מבלוטת פרוסטטה או שלפוחית זרע מודלקות כרונית
שחרור הלחץ סביב קצות העצבים הסמוכים לפרוסטטה לצורך הקלה על הכאב

עיסוי נמרץ וחזק של האזור אינו מומלץ על ידי אורולוגים שכן במקרים של דלקת ערמונית חמורה, עיסוי כזה עלול להוביל להרעלת דם. אם האדם לו נעשה עיסוי פרוסטטה מצוי בשלבים מוקדמים של סרטן הערמונית, עיסוי חזק עלול להחמיר את המצב ולגרום לסרטן להתפשט.

עיסוי חזק יכול לעתים להוביל ליצירת 'אבנים' קטנות שעלולות לקרוע את הקרומים הדקים בפרוסטטה ולהחמיר דלקות בה. בנוסף, עיסוי חזק יכול ליצור קרעים בדופן בין הפרוסטטה לרקטום וכן לגרום להתפרצות של טחורים.

ערמונית מוגדלת


ערמונית מוגדלת היא בעיה אותה חווים כמעט כל הגברים המבוגרים עם העלייה בגיל. הגדלה שפירה של הערמונית מתרחשת מגיל 50 בדרך כלל. לרוב אין בעיות בתחילת התהליך אך בהמשך, ככל שהערמונית גדלה היא עשויה ללחוץ על השופכה ולגרום לבעיות בשלפוחית ובמתן שתן. בעיות אלו עשויות להפריע לתפקוד היום יומי של הגבר, לתפקוד מערכת השתן שלו ולתפקוד המיני. החמרה בתסמינים בדרך מופיעה בסיבות גיל 65.

מה יכול לגרום לערמונית מוגדלת?
גיל - בלוטת הערמונית הולכת וגדלה עם הגיל.
ירידה ברמת הטסטוסטרון והורמונים נוספים - הגיל המתקדם מביא עמו גם ירידה ברמות ההורמונים. בעקבות הירידה ברמות ההורמון הגברי טסטוסטרון חלה ירידה גם בהורמונים נוספים שקשורים לבלוטת הערמונית.

תסמינים של ערמונית מוגדלת: לפחות ממחצית מהגברים הסובלים מערמונית מוגדלת מראים תסמינים של התופעה, הכוללים:
טפטוף בסיום מתן שתן
חוסר יכולת להטיל שתן
כאבים או דימום במתן שתן
מתן שתן בתכיפות גבוהה מהרגיל, בעיקר בלילה
דחף חזק ופתאומי להטיל שתן
קושי לשלוט על מתן השתן
קושי בתחילת מתן שתן המתבטא באיטיות או בעיכוב
זרם חלש של שתן
הפרעות בתפקוד המיני

אבחון ערמונית מוגדלת: לרוב קשה לאבחן ערמונית מוגדלת מכיוון שרבים מהגברים הסובלים מהתופעה אינם מראים את התסמינים. לפיכך, החל מגיל 50 מומלץ לעבור בדיקה רקטלית דיגיטלית ובדיקת דם לבדיקת רמת ה-PSA - לאחר התייעצות עם רופא. בדיקות נוספות המתבצעות לעתים לצורך אבחון ערמונית מוגדלת כוללות:
בדיקה של קצב זרימת השתן
בדיקה של לחץ השתן בשלפוחית בעת הזרימה
בדיקת נוזל השתן לנוכחות דימום או זיהומים
תרבית תאים מהשתן לבדיקת נוכחות זיהומים
ציסטוסקופיה - בדיקה באמצעותה בוחנים את פנים השלפוחית וצינור השופכה באמצעות ציסטוסקופ, צינור שבקצהו מצלמה זעירה (אנדוסקופ).

טיפול בערמונית מוגדלת: הטיפול בערמונית מוגדלת מבוסס על חומרת התסמינים, המידה בה הם משפיעים על חיי היום-יום וקיומן של בעיות רפואיות אחרות. באופן כללי, הטיפולים האפשריים הם המתנה תוך ביצוע מעקב, שינויים באורח החיים, טיפול תרופתי או ניתוח. אם אובחנה אצלכם ערמונית מוגדלת, מומלץ לגשת לבדיקה פעם בשנה כדי לעקוב אחר התקדמות התסמינים ולשקול האם יש צורך בטיפול.

באשר לשינויים באורח החיים, אלו הן כמה המלצות לטיפול ביתי כאשר מופיעים תסמינים קלים של ערמונית מוגדלת:
להטיל שתן כאשר מופיע דחף לעשות זאת וללכת לשירותים בכל הזדמנות גם אם לא חשים צורך להטיל שתן.
להימנע מאלכוהול וקפאין, במיוחד לאחר ארוחת הערב.
להימנע משתיית כמויות גדולות של נוזלים בבת אחת ולהשתדל לפזר את השתייה לאורך היום. כמו כן יש להימנע משתיית נוזלים כשעתיים לפני השינה.
מומלץ להימנע מתרופות לטיפול בצינון ובעיות בסינוסים המכילות אנטיהיסטמינים או חומרים המקלים גודש, שכן חומרים אלו עלולים להחמיר את התסמינים.
לשמור על חום הגוף ולהתאמן באופן קבוע. קור והיעדר פעילות גופנית עלולים להחמיר את התסמינים.
הפחתת מתחים ולחצים בחיים שיכולים לגרום למתן שתן תכוף.
להתאמן בשיטת קגל (Kegel) הכוללת תרגילים לחיזוק האגן.

ישנם כמה סוגים של תרופות העשויים לסייע בטיפול בתסמיני ערמונית מוגדלת:
חוסמי אלפא - חוסמי אלפא הם חומרים החוסמים את קולטני האלפא בתאים, המעורבים בכיווץ של שרירים חלקים. הם מסייעים בהרפיית השרירים החלקים מסביב לשופכה וכך מאפשרים זרימה קלה יותר של השתן.
מעכבי 5-אלפא-רדוקטאז - תרופות אלו מורידות את הרמה בגוף של סוג מסוים של טסטוסטרון (DHT), מה שמוביל להתכווצות הערמונית ומשפר את זרימת השתן.

במקרים מסוימים של ערמונית מוגדלת הרופאים ממליצים על ניתוח. למשל, אם האדם סובל מאי שליטה במתן שתן, דם בשתן, זיהום חוזרים במערכת השתן, כשל כליות ואבנים בכליות.

במקרים כאלו ישנם כמה סוגי ניתוחים אפשריים:
כריתת הערמונית דרך השופכה (TURP)- הניתוח הנפוץ והיעיל ביותר לטיפול בערמונית מוגדלת. הניתוח מתבצע על ידי החדרת צינורית דרך השופכה והוצאת הערמונית בהדרגה.
חתך בערמונית (TUIP) - הליך זה דומה לכריתה של הערמונית אך בדרך כלל מבצעים אותו בגברים שהערמונית שלהם קטנה יותר, כלומר, אינה בגודל המצריך הסרה מלאה שלה. גם בהליך זה מוכנסת צינורית לשופכה, אך במקום להסירה נעשה חתך קטן ברקמת הערמונית אשר מגדיל את פתח השופכה ויציאת השלפוחית.
כריתת ערמונית פשוטה/פתוחה - כריתה זו נעשית בדרך כלל תוך הרדמה כללית או ספינאלית (הרדמה בעמוד השדרה). בניתוח כזה נעשה חתך בבטן או בחיץ הנקבים (האזור שנמצא מאחורי כיס האשכים) ומסירים בו רק את חלקה הפנימי של הערמונית.

ניתוח ערמונית


ניתוח ערמונית מבוצע בדרך כלל במקרים של סרטן הערמונית וכן לטיפול בבעיות ערמונית מוגדלת. להלן סוגי הניתוחים המבוצעים בערמונית:

אידוי הערמונית (TUMT) - בשיטה זו יש שימוש בהפעלת אנרגיית חום גבוה (אנרגיית מיקרוגל) על רקמת הערמונית במטרה במטרה לאדות ולהעלים רקמה עודפת. אנרגיית החום מוחדרת לשלפוחית באמצעות צינורית גמישה.

אבלציה במחט (TUNA) - גם שיטה זו מתבססת על חום גבוה המופעל על הערמונית בכדי להשמיד רקמה עודפת, אך מקור החום הוא באנרגיית גלי רדיו וההגעה לערמונית מתבצעת באמצעות מחט מחוממת דרך צינור השופכה.

כריתת הערמונית דרך השופכה (TURP)- הניתוח הנפוץ והיעיל ביותר לטיפול בערמונית מוגדלת. הניתוח מתבצע על ידי החדרת צינורית דרך השופכה והוצאת הערמונית בהדרגה.

חתך בערמונית (TUIP) - הליך זה דומה לכריתה של הערמונית אך בדרך כלל מבצעים אותו בגברים שהערמונית שלהם קטנה יותר, כלומר, אינה בגודל המצריך הסרה מלאה שלה. גם בהליך זה מוכנסת צינורית לשופכה אך במקום להסירה, נעשה חתך קטן ברקמת הערמונית אשר מגדיל את פתח השופכה ויציאת השלפוחית וכן מקטין את הלחץ של הערמונית על השלפוחית. זאת במטרה להקל על הטלת שתן.

כריתת ערמונית פשוטה/פתוחה - כריתה זו נעשית בדרך כלל תוך הרדמה כללית או ספינאלית (הרדמה בעמוד השדרה). הליך זה משמש לרוב במקרים בהם הערמונית גדולה מאד, יש נזק לשלפוחית או במידה וישנם סיבוכים כלשהם. בניתוח כזה נעשה חתך בבטן או בחיץ הנקבים (האזור שנמצא מאחורי כיס האשכים) ומסירים בו רק את חלקה הפנימי של הערמונית.

ניתוח רובוטי לכריתת הערמונית - ניתוח זעיר פולשני חדש יחסית שבו מסירים את הערמונית תוך שימוש ברובוט. בשיטה זו מבצעים מספר חתכים קטנים בטן ודרכם מכניסים את זרועות הרובוט, הכוללות את המיכשור הדרוש להסרת הערמונית וכן מצלמות וידאו, המאפשרות ראייה תלת מימדית של האזור ותורמות לדיוק ובקרה בעת הניתוח. המנתח מפעיל את זרועות ומצלמות הרובוט באמצעות מכשיר לוח בקרה שהוא שולט בו בעזרת הידיים, כאשר תנועותיו מתורגמות באופן מדויק לתנועות המפרקים של הרובוט. היתרונות של ניתוח רובוטי הם פחות סיבוכים כגון זיהומים ודלקות, אובדן דם מופחת, פחות כאבים ומשך התאוששות קצר יותר.

טיפול אולטרסאונד (HIFU) - בשיטה זו נעשה שימוש בגלי אולטרסאונד בעוצמה גבוהה להשמדת הרקמה הסרטנית בערמונית. הטיפול מתבצע על ידי החדרת מכשיר אולטרסאונד דרך פי הטבעת. האולטרסאונד סורק את הערמונית ובמהלכו מתבצע מיקוד גלי האולטרסאונד לנקודה אחת. ריכוז גלי האולטרסאונד באופן כזה מביא לעלייה מהירה של הטמפרטורה הגורמת לנמק של הרקמה הסרטנית.

ניתוח באמצעות קרני לייזר - בניתוח לייזר נעשה שימוש באנרגיית לייזר להרס רקמת הערמונית וכיווץ הערמונית. ניתוח כזה אינו תמיד יעיל בטיפול בערמוניות גדולות יותר. במהלך השנים נעשה שימוש במגוון טכניקות, ערכי גל שונים ומקורות לייזר שונים אך לא כל השיטות נחלו הצלחה וחלקן יצרו סיבוכים כמו בצקות. עם זאת בשנים האחרונות הופיעו שני סוגי ניתוחי לייזר חדשניים שעשויים להיות יעילים יותר:
1. הולמיום לייזר (Holmium laser) - ניתוח שמראה יעילות גבוהה בהסרת הרקמה השפירה אך יש לו חסרונות: זמן הניתוח ארוך ויש קושי בהוצאת הרקמה החתוכה שמצטברת בתוך שלפוחית השתן.
2. לייזר ירוק (KTP laser) - ניתוחי יעיל מאד לאידוי רקמת ערמונית עודפת. נחשב לניתוח בטוח ובעל תופעות לוואי וסיבוכים מינימליים. עם זאת, טרם נערכו עליו מחקרים ארוכי טווח ומחקרים המשווים את יעילותו ליעילות טיפולים אחרים.

ניתוח בהקפאה (קריותרפיה) - קריותרפיה היא שיטה חדשה יחסית הנחשבת לשיטה זעיר פולשנית. קריותרפיה מתבססת על הרג של תאים סרטניים באמצעות קור קיצוני המופק על ידי חנקן נוזלי או ארגון. הטיפול נעשה על ידי החדרת צינורית מתכת דקיקה (קריופרוב; cryoprobe) אל הערמונית דרך חתך בין פי הטבעת ושק האשכים. כדי להגן על השופכה מהקור, מזרימים נוזל סליין חמים לאזור באמצעות קתטר. הקור שמוחדר דרך הצינורית מקפיא את הערמונית והורס רקמה סרטנית. תוך ביצוע ההליך נעשה שימוש באולטרסאונד כדי שהמנתח יוכל להביט באזור, לזהות את הרקמה הסרטנית ולהימנע מפגיעה ברקמה הבריאה.

החדרת שתלים רדיואקטיביים (ברכיתרפיה) - ברכיתרפיה היא שיטה חדשה בטיפול בסרטן הערמונית המערבת החדרת חומר רדיואקטיבי ישירות או בסמוך לאיבר המטרה (הרקמה בה יש גידול סרטני) במקום ההקרנה החיצונית הרגילה. שיטה זו מאפשרת שימוש בכמות גדולה יותר של חומר רדיואקטיבי כדי לטפל באזור קטן יותר בזמן קצר יותר בהשוואה לטיפול הקרנה חיצוני. כמו כן, שיטה זו מסבה פחות נזק לרקמות סמוכות בהשוואה להקרנה חיצונית העוברת מספר רקמות בגוף בדרך אל הגידול.

החומרים הרדיואקטיביים שנעשה בהם שימוש בברכיתרפיה הם: צזיום, זהב, פאלאדיום ויוד, כאשר האחרון הוא הנפוץ ביותר. במהלך ברכיתרפיה מחדירים ישירות לערמונית, או מאד סמוך אליה, שתלים רדיואקטיביים דמויי זרעים (בגודל של גרגרי אורז) במטרה להרוג את התאים הסרטניים. את ה'זרעים' מחדירים באמצעות מחטים דקיקות, תוך הנחיית אולטרסאונד להגברת הדיוק. לברכיתרפיה תופעות לוואי מעטות, משך הניתוח קצר וכך גם ההחלמה. השיטה צוברת פופולריות רבה כתחליף לניתוחים של הסרת הערמונית.

קיימים שלושה סוגים של טיפולי ברכיתרפיה:
1. השתלות עם מינון בקצב נמוך (LDR) - בטיפול כזה השתלים נשארים בערמונית 1-7 ימים ואז מוסרים.
2. השתלות עם מינון בקצב גבוה (HDR) - בטיפול כזה השתלים נשארים במקומם במשך כמה דקות בכל פעם ואז מוסרים. אדם העובר טיפול כזה נדרש להגיע לבית החולים מדי יום או להתאשפז.
3. השתלות קבועות - השתלים המוחדרים לערמונית נשארים בגוף לתמיד. עם הזמן הקרינה נחלשת אך יש צורך לנקוט אמצעי זהירות מסוימים.

ביופסיה של הערמונית


ביופסיה של הערמונית היא הליך בו לוקחים דגימות קטנות מרקמת ערמונית במטרה לשלוח אותן לבדיקת מעבדה שתבדוק אפשרות לסרטן הערמונית. ביופסיה נעשית בדרך כלל כאשר רמות ה-PSA בדם מצביעות על אפשרות לסרטן הערמונית או כאשר נמצאים ממצאים חריגים בבדיקה רקטלית דיגיטלית של הערמונית. ההליך נעשה בהרדמה מקומית. לעתים קיימים סיבוכים כגון דם בשתן ובזרע למשך כמה ימים עד כמה שבועות לאחר הביופסיה.

בהליך מודרת מחט דקה דרך הרקטום, צינור השופכה או חיץ הנקבים, כאשר השיטה הנפוצה ביותר היא דרך הרקטום. באמצעות מחט זו לוקחים דגימות מרקמת הערמונית. ביופסיה מבוצעת תוך שימוש במכשור אולטרסאונד שמטרתו לסייע בכיוון את המחט לאזור הנכון.

דלקת ערמונית


דלקת הערמונית (prostatitis) היא דלקת שבדרך כלל נגרמת כתוצאה מזיהום חידקי. לרוב היא אינה חמורה אך מומלץ ללכת להיבדק אצל רופא במקרה של דלקת. קיימים כמה סוגים של דלקת הערמונית:

דלקת ערמונית כרונית לא חיידקית - מהווה כ-95% מהמקרים של דלקת הערמונית. דלקת זו כוללת בדרך כלל כאב כרוני באגן. זהו סוג הדלקת הקשה ביותר לטיפול בין השאר כי הוא אינו לגמרי מובן. בסוג זה של דלקת בערמונית מטפלים במגוון דרכים: אנטיביוטיקה, חוסמי אלפא, פיזיותרפיה, מרפי שרירים, אנטיהיסטמינים, עיסוי לערמונית ולעתים גם ניתוח לכריתת חלקים מהערמונית.

דלקת חיידקית כרונית של הערמונית - סוג זה אינו נפוץ יחסית. הוא נגרם על ידי חידקים שמצאו מסתור בערמונית ומדי פעם תוקפים אותה ויוצרים דלקת. הטיפול הוא טיפול אנטיביוטי שבדרך כלל ניתן במשך מספר חודשים.

דלקת חריפה של הערמונית - הסוג הכי פחות נפוץ של דלקת הערמונית שהוא גם הכי מסוכן לחולה. בדרך כלל הגורמים לסוג זה של הדלקת הם החידקים המאכסנים את מערכת העיכול כמו אי קולי ופרוטאוס, אך לעתים גם חידקים כמו כלימדיה, זיבה ומיקופלסמה. הטיפול בדלקת זו הוא אנטיביוטי ונמשך מספר שבועות.

דלקת ערמונית בלתי מורגשת - סוג זה של דלקת ערמונית הוא יחסית נדיר באוכלוסיה. בדלקת זו ישנם תאי דם לבנים בשתן והיא למעשה סוג של לויקוציטוזיס (תופעה של ריבוי תאי דם לבנים). הסובלים מדלקת זו בדרך כלל אינם חשים בנוכחותה והיא אינה מסבה להם כאב או אי נוחות. דלקת כזו אינה מצריכה טיפול.

תסמינים נפוצים של דלקת הערמונית הם:
כאב במתן שתן או בפליטת זרע
חום וצמרמורות
כאב באגן
צורך תכוף להטיל שתן
שתן בגוון עכור

דלקת בערמונית לרוב מאובחנת בבדיקה רקטלית. במקרים של דלקת ערמונית חיידקית ניתן לזהות את החידקים בשתן שעשויים להיות הגורם לדלקת באמצעות בדיקות מעבדה כמו PCR ובדיקות תרבית. כדי למנוע דלקת בערמונית מומלץ לשמור על היגיינה מקסימלית של איבר המין וסביבתו. רוב הגברים לא יסבלו מדלקת ערמונית במהלך חייהם.


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

אורולוגיה, ניתוחים אורולוגים, מחלות הערמונית

בפורום זה תוכלו להתייעץ על נושאים כמו פרוסטטה, סרטן הערמונית, אימפוטנציה, ערמונית מוגדלת, אין אונות, סרטן האשכים, אבנים בדרכי השתן, וריקוצלה, הידרוצלה ועוד
הוספת הודעה לפורום
 
תמונה
לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום
 
 • כאבים עזים בשלפוחית השתן ותחושת מלאות
  דורינה
  02/07/2020

  שלום,
  אני בת 30 ומזה כשבועיים אני מרגישה באופן קבוע כאבים בשלפוחית השתן. עם זאת, אין לי כאבים או תחושת צריבה בעת הטלת שתן. הכאב מרגיש כמו כאב שמתאפקים הרבה הרבה מאוד זמן. כל תזוזה אני מרגישה את הכאב הזה וכל הזמן חושבת שהשלפוחית מלאה, אבל הולכת לשירותים ובעצם אין כלום. אני מכירה כאב של דלקת בשלפוחית השתן אבל כל התסמינים לא מופיעים מלבד הכאב בשלפוחית עצמה.

  אשמח לעצה בנושא מה ניתן לעשות? תודה.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  כאבים עזים בשלפוחית השתן ותחושת מלאות

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תשובה

  ד"ר דב אנגלשטיין
  03/07/2020

  דורינה,
  פורום זה דן במחלות הערמונית (פרוסטטה) ואין לי ספק שזה לא המקרה אצלך, מטעמים מובנים.....
  ובכל זאת עיצה קטנה: צריך לוודא שאין דלקת בכ"ז (שתן לתרבית) ולבקש גם בדיקת שתן לציטולוגיה. במידה ושתי הביקות תקינות, יש לחפש את האורולוג שעוסק ב"תסמונת שלפוחית השתן הכואבת": Painful Bladder.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • אופס...

  דורינה
  04/07/2020

  תודה רבה! 🙏

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תוך כמה זמן מרגישים השפעת טמסולין לאחר נטילה?
  ראובן
  29/06/2020

  נוטל טמסולין. כמה זמן אמור לעבור עד שההשפעה המקלה במתן שתן תורגש?
  עברו שבועיים ואין שיפור.
  בתודה,
  ראובן.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תשובה

  ד"ר דב אנגלשטיין
  01/07/2020

  ראובן,
  בד"כ ההקלה היא בתוך ימים ספורים. אם לא תהיה הקלה בתוך שבוע נוסף, תוכל לפנות לאורולוג שלך ולומר לו זאת....

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • טיפול בתכיפות במתן שתן וזרם חלש
  אייל
  28/06/2020

  שלום רב

  אני בן 45, בריא. לא נוטל תרופות קבועות.
  סובל כמה שנים מתכיפות שתן + זרם חלש.
  בחודשים האחרונים ביצעתי אורתוגרפיה עם חומר ניגוד, ציסטוסקופיה, אורופלומטריה, אולטרה סאונד כליות ודרכי שתן ובדיקת PSA.

  תוצאות הבדיקות:
  פלומטריה: Max. flow 8.3, Ave. 5.1, Vol. 286ml, left 200ml

  אולטרא סאונד: תקין. ערמונית מוגדלת 40 סמ"ק.

  PSA - 0.44 ng/ml

  אורתוגרפיה: רושם להיצרות במוצא כיס השתן. אין היצרות בשופכה קדמית.

  ציסטוסקופיה: שופכה תקינה ללא היצרות. ערמונית חוסמת צוור מעביר מכשיר. כיס שתן תקין.לסיכום: חסימה במוצא כיס השתן ללא עדות להיצרות.

  עד כאן לגבי הבדיקות.

  הומלץ נטילת אומניק 0.4 mg. טרם התחלתי טיפול.

  שאלותיי:

  1. לאור תופעות הלוואי האפשריות בחוסמי אלפא, האם כדאי להתחיל קודם טיפול בסיאליס במינון 5 mg לפני התחלת הטיפול באומניק כדי לראות אם יש שיפור בסימפטומים?

  2. האם נטילת סיאליס באופן קבוע תוך שיפור של תסמיני השתן יכולה להועיל גם בהגדלת הערמונית, או שרק נטילת חוסמי אלפא תעשה את העבודה?

  3. מצאתי שיש סיכון בנטילת אומניק לאנשים עם רגישות לסולפה. האם חוסר ב g6pd עשוי להוות בעיה עם נטילת התרופה?

  4. האם הפסקת נטילת אומניק מחזירה את המצב לקדמותו בכל הקשור לתופעות הלוואי או שעלול להיגרם נזק לטווח ארוך?

  5. האם יש בארץ ניסיון בנטילת פרמיקסון כאופציה צמחית על פני השימוש באומניק/סיאליס בטיפול בערמונית מוגדלת?

  6. האם לאור גילי יש צורך בבירור מעמיק יותר לסיבה שהערמונית מוגדלת כגון MRI? יש לציין כי בהשוואה לבדיקת אולטרא סאונד לפני 5 שנים, הערמונית גדלה פי 2 - 20 לעומת 40 סמק כיום.

  תודה רבה מראש.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  טיפול בתכיפות במתן שתן וזרם חלש

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תשובה

  ד"ר דב אנגלשטיין
  28/06/2020

  אייל,
  1) תופעות לוואי עלולות להיות בכל תרופה, כידוע. באומניק יש מעט ת. לוואי. בכל מקרה, נראה כי סיאליס 5 מג X1 ביממה היא בהחלט אופציה טובה.
  2) סיאליס 5 מג' יכולה לשפר את זרימת השתן והתרוקנות השלפוחית ע"י פתיחת מוצא כי השתן. אין היא משפיעה על ממדי הערמונית
  3) לא ידועה לי בעיה בנטילת האומניק למי שיש לו חסר ב G6PD
  4) ככל הידוע לי לא ייגרם נזק לטווך ארוך
  5) בהחלט אופציה למי שיש לו תסמינים קלים או סימני דלקת של בלוטתהערמונית .
  6) אני סבור שבוצע אצלך בירור נכון ומספק בשלב זה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • אבן בכליה - ביצוע סיטי נוסף
  יוסי
  04/06/2020

  שלום ד"ר.
  מצטער מראש על אורך השאלה
  לפני כחודש חשתי בכאב במפשעה שמאלית, בימים שלאחר מכן הכאב עלה מעלה והמשיל למרכז בטן תחתונה.
  לאחר כמה ימים היה קשה לתת שתן ויצא דם בשתן.
  ביצעתי בדיקת CT שסיכומה: אבן קטנה בשופכן הדיסטרלי בסמוך לפיה משמאל עם הפרעה אורומכנית קלה.
  התבקשתי לשתות הרבה מים, קיבלתי כדור אומניק (הרחבה לצינור השתן), השלושה ימים לאחר הסיטי לא היו עם כאבים רק עם תחושת צריבה בזמן מתן שתן, לאחר מכן שבו הכאבים במרכז הבטן התחתונה (מעל לאיבר המין)
  הגעתי לאורולוג שאמר לי לקבוע אולטראסאונד לעוד שבועיים
  במהלך השבועיים האלו וגם אחריהם למעשה עד היום (שלושה שבועות) אין שום כאב, צריבה וכו
  קיבלתי את תוצאות האולטאסאונד ונפגשתי שוב עם האורולוג
  האורולוג אמר שלפי בדיקת האולטרסאונד לא ניתן לדעת האם האבן יצאה או לא , והוא אמר שמצד אחד אני מרגיש טוב ללא שום כאב ומצד שני נראה באולטראסאונד שעדיין קיימת הרחבה של הכליה ולכן הוא נתן לי הפנייה לביצוע CT נוסף.

  אחותי רופאה פנימאית אמרה לי לא לעשות CT עכשיו בגלל הקרינה ותקופת הזמן הקצרה שעברה מהCT הקודמת , היא אמרה לי שתדאג לי לבדיקת אולטראסאונד נוספת עם מומחה רדיולוג שהיא סומכת עליו מאוד ובמקביל היא תעשה לי בדיקת דם ושתן לתפקוד כליות, והתייעצות עם אורולוג נוסף
  את הCT להשאיר כאופצייה אחרונה
  לשאלתי מה דעתך על כך ?
  האם זה בסדר להמתין ולעשות סיטי נוסף לפני ואולי בו תינתן תשובה משמעית אם האבן קיימת או שהיא יצאה?
  שאלה נוספת , לא ראיתי את האבן יוצאת בשתן , כשאבן מתמוססת רואים או לא רואים אותה? הכוונה שלי האם זה כמו למוסס מלח בתוך מים שאז לא ניתן להבחין בחלקיקי המלח

  תודה רבה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  אבן בכליה - ביצוע סיטי נוסף

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תשובה

  ד"ר דב אנגלשטיין
  27/06/2020

  יוסי,
  אני סבור שאחותך צודקת.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • בדיקת סיטי וציסטה בכליות
  הרצל
  04/06/2020

  שלום ד"ר אני סובל תקופה מלחץ דם גבוה, כאבים בבטן וחוסר תאבון וירידה במשקל. בעקבות כך שלחו אותי לבדיקת ct ומצאו לי ציסטה בכליה השמאלית, מצרף את תוצאות הבדיקה, האם צריך התערבות כירורגית? אודה לתשובתך.


  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  בדיקת סיטי וציסטה בכליות

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תשובה

  ד"ר דב אנגלשטיין
  27/06/2020

  הרצל,
  איני יכול לקרוא הת התשובה בשל איכות הצילום.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • כאב באשך ימין בהליכה
  אור
  05/06/2020

  שלום רב,
  שמי אור ואני בן 24.

  הבעיה:
  יש לי כאב באזור אשך ימין בהליכה שבדרך כלל עובר בשכיבה. זה מאוד מקשה על חיי היום-יום שלי - אחרי הליכה של כמה עשרות מטרים אני נאלץ מרוב כאב לעצור ולעמוד כדי שהכאב יפחת. אני אפילו לא מבצע פעילות מיוחדת מלבד הליכה ולכן לא ברורה לי מהות הכאב עם תנועה שהולך ובא.
  שמתי לב גם שכשאני לא משפיך למשך זמן, עוצמת הכאב תהיה פחותה יותר, ואילו בתקופות שבהן אני יותר פעיל מינית אז הכאב גובר.

  היסטוריה רפואית:
  הכאב התחיל לפני כמה חודשים ונמשך עד היום. בגיל 14 היו לי כאבים באזור (התחילו תוך כדי ששיחקתי כדורגל) ואובחן אצלי בקע מפשעתי ווריקוצלה דרגה 1. לאחר זמן מה, הכאבים חלפו וחזרתי לעשות כרגיל ספורט אינטנסיבי ללא בעיות כלל. גם לפני הגיוס נבדקתי אצל הרופא בבקו"ם ועל ידי כירורג ונמצא שיש בקע.
  עם זאת, בבדיקה פיזית של אורולוג ובאולטרסאונד שביצעתי לאחרונה (כפי שמפורט בהמשך) לא נמצא הממצא הזה - לא אותר שום בקע.
  בגיל 20 גם חוויתי כאבים דומים מאוד באשכים והאורולוג איבחן דלקת ונתן דוקסיציקלין לשבועיים והכאבים חלפו. פניתי גם לאותו אורולוג כשהכאב התחיל לפני מספר חודשים, קיבלתי שוב את אותו המרשם (למרות שלא זיהה דלקת או ממצא מיוחד, אמר שכדאי לנסות), אך במקרה הזה, על אף שהייתה הטבה בתדירות הכאב עם סיום האנטיביוטיקה, הכאבים לא נעלמו לחלוטין כמו בפעם הקודמת ועם הזמן התגברו בעוצמתם.
  אלה תוצאות האולטרסאונד שביצעתי (בשכיבה) לאחרונה:
  אשך ימין - בגודל תקין ובמרקם אחיד. ללא נוזל יתר סביבו. האפידידימיס בגודל תקין , מרקמו אחיד. בצמוד וככל הנראה מחוץ לאשך ימין הודגם מבנה ללא זרימות, הכולל מוקד אקוגני בקוטר 5 מ"מ ובסמוך חלל ציסטי בקוטר 6 מ"מ, טיבו אינו ברור. ייתכן ומקורם באפידידימיס. 
  אשך שמאל - בגודל תקין. במרקם אחיד, ללא נוזל יתר סביבו. האפידידימיס בגודל תקין , בראש האפידידימיס הודגם מבנה אנאקואי מעוגל בגודל 0.3 ס"מ, מתאים לציסטה.
  בדיקת דופלר אשכים - זרימת דם עורקית תקינה בשני האשכים. 
  אולטרסאונד מפשעות - ללא עדות לבקע בעת בדיקה. ללא עדות ללימפאדנופתיה חשודה. 

  אבחנה מבדלת:
  הכאבים אינם ממוקדים ונוכחים גם בבטן ימין התחתונה ובאזור המפשעה. החליטו לשלוח אותי ל-CT בטן ואגן, שם אותר ספונדילוליטזיס באזור S1-L5, אך ללא ממצא נוסף. אני לא יודע אם כאבי גב תחתון יכולים להשפיע בצורה כזו על כאב באשך.
  עוד אציין שאשך ימין נמוך אצלי יותר מאשך שמאל.

  מה הלאה:
  לאחר חזרה לרופא, טען שמדובר בתוצאות תקינות ושיש להמשיך מעקב. עם זאת, כאמור, אני עדיין חווה כאבים חזקים ומעוניין בפיתרון.
  אשמח לסיועך כדי להכווין אותי כיצד להמשיך מכאן (בדיקות מומלצות? כיוונים אחרים?)
  תודה רבה!

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  כאב באשך ימין בהליכה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תשובה

  ד"ר דב אנגלשטיין
  27/06/2020

  אור,
  א) זהו פורום למחלות הערמונית.... לדעתי אין קשר בין בלוטה זאת לכאבים באשך.
  ב) לעיתים לא מועטות אנו נתקלים בכאבים באשך לכאורה ללא סיבה. בכל מקרה כדאי להיות במעקב של מומחה אורולוגיה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • צפוויט - שריטה מחתול ודלקת ערמונית
  ג`ק
  07/06/2020

  דוקטור שלום

  היום בבוקר נשרטתי על ידי חתול וקיבלתי אנטיביוטיקה צפוויט פורטה 500 לשבוע

  היות ולפני שנתיים הייתה לי דלקת בערמונית שטופלה בציפורדקס.
  שאלתי היא האם האנטיביוטיקה הזה יכולה לשמש ולעזור גם בדלקת הערמונית אם נותר משהו שם?

  תודה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה
  צפוויט - שריטה מחתול ודלקת ערמונית

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תשובה

  ד"ר דב אנגלשטיין
  27/06/2020

  ג'ק,
  לדעתי לא רלוונטי לדלקת שהיתה לפני זמו כה רב....

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • פענוח תשובה אולטראסאונד בטן עליונה כולל כליות
  לי
  24/06/2020

  שלום רב,
  עשיתי אולטראסאונד בבטן וקיבלתי תשובות איך התשובות ומה אומר האם זה מסוכן ומה עושים?
  להלן התשובות
  א.ס בטן עליונה (כולל כליות)
  *
  מעקב
  בוצעה השוואה לצילומים קודמים מתאריך : 2019/12/04
  *
  הכבד אינו מוגדל, במרקמו תקין. באונה שמאלית 2 מוקדים ציסטיים עד 8.1 ס"מ .
  כיס המרה תקין, ללא אבנים .
  דרכי המרה אינן מורחבות.
  הטחול בגודל ומרקם תקין.
  הלבלב הודגם חלקי בגודל ובמבנה תקינים.
  הכליות בגודל ומבנה תקינים, ללא גושים סולידיים.
  כליה ימנית ללא עדות להידרונפרוזיס או אבנים.
  גודש קל באגן חוץ כלייתי.
  בכליה שמאלית בגביע תחתון אבן 3.0 ס"מ עם הרחבה קלה של הגביע הסמוך,
  רושם לפרור אבן בגביע אמצעי.
  ברטרופריטונאום העליון לא הודגם ממצא חריג.
  האאורטה הבטנית אינה מורחבת.
  ללא נוזל חופשי בחלל הבטן או באגן.
  שלפוחית השתן ללא ממצא בתוכה.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תשובה

  ד"ר דב אנגלשטיין
  27/06/2020

  לי,

  בבדיקת הסונר (אולטרסאונד) קיימים ממצאים הדורשים בתייחסות של אורולוג, למשל האבנים בכליות. אני מציע כי תפני למומחה לאורולוגיה שעניינו בטיפול באבנים של דרכי השתן.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • גל חום באזור הבטן התחתונה כל לילה וקשר לבקע
  יעקב
  26/05/2020

  שלום רב.
  אני בן 66, יש לי בקע קטן, מטופל ב-2 אומפרדקס ומקל מאוד על הצרבת. אני לא יודע אם זה קשור והבעיה היא זאת. בלילה כששלפוחית השתן לוחצת, אני מתעורר עם גל חום אדיר בבטן התחתונה ובכפות הרגליים, כחצי שעה אחרי ההשתנה הכל מתייצב. המצב הזה משבש לי באופן קבוע את רצף השינה ומקשה מאוד.
  אציין שעשיתי את כל הבדיקות, לחיידק, ואולטרה סאונד ולא נימצא שום ממצא. האם ישנו כיוון אחר שצריך לחשוב עליו? כמו כן רופאת הגסטרו אמרה לי שאין קשר לבקע הסרעפתית כי החום הוא בבטן התחתונה.
  אובד עצות.
  תודה.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תשובה

  ד"ר דב אנגלשטיין
  17/06/2020

  יעקב,
  אין ספק כי השאלה מעניינת, אך לצערי אין לי תשובה טובה או רעיון מה התופעה מייצגת... לא בטוח כלל שמדובר בבעיה אורולוגית...

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תרופה קסטרל sr תופעות לוואי ובטיחות שימוש
  אהוד
  26/05/2020

  האם לתרופה זו יש תופעות לוואי של פריחה אלרגית? אם כן - עד כמה זה מסוכן והאם אפשר להמשיך עם התרופה? אם רוצים ניתוח, מה הסוג המומלץ לערמונית של 180 גרם?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תשובה

  ד"ר דב אנגלשטיין
  17/06/2020

  אהוד,
  לכל תרופה יכולה להיות רגישות, כולל "פריחה".... מאידך, לא זוכר שניתקלתי בכזאת לתרופה זאת. לדעתי, אם התחלת לקחת תרופה זאת ומיד לאחר מכן הופיעה תופעת הלוואי בעור - אזי כדאי להפסיקה בשלב זה.

  לערמונית בנפח של 180 סמ"ק מתאים לדעתי ניתוח כריתה בשיטה פתוחה (רטרופובית או סופרהפובית) או כריתה באמצעות לייזר מסוג הולמיום (HOLEP) .

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום