פרוסטטה

רוצה לדעת על פרוסטטה? לרשותך מאמרים מקצועיים, חדשות מהעולם והכל בנושאי פרוסטטה. באפשרותך לפנות גם בפורום או לקבוע תור עם רופא מומחה בתחום ...
פרוסטטה, או בלוטת הערמונית, היא בלוטה בגודל של אגוז מלך הקיימת אצל הזכר ברוב היונקים. בבני אדם הפרוסטטה נמצאת רק אצל גברים והיא מהווה חלק חשוב ממערכת הרבייה שלהם. היא ממוקמת מתחת לשלפוחית השתן ומקיפה את צינור השופכה העובר בפין. הפרוסטטה גדלה עם הגיל ובדרך כלל אינה גורמת לבעיות.

תפקידה של הפרוסטטה הוא לאחסן ולהפריש את נוזל הערמונית, שצבעו שקוף או לבנבן והוא מהווה 20-30% מנפח נוזל הזרע של הגבר (בנוסף על תאי הזרע ונוזל שלפוחית הזרע). נוזל הערמונית הוא הנוזל היוצא בשפיכות הראשונות יחד עם מרבית תאי הזרע. תאי הזרע שיוצאים עם נוזל הערמונית הם בעלי תנועתיות רבה יותר, שרידות גבוהה יותר ומגנים טוב יותר על ה-DNA מאשר אלו היוצאים בהמשך עם נוזל שלפוחית הזרע. כמו כן בפרוסטטה יש שרירים חלקים המסייעים להוציא את הזרע בעת השפיכה.

תכולת נוזל הערמונית


בהפרשות הפרוסטטה תכולת החלבונים מהווה פחות מ-1%. נוזל הערמונית מכיל אנזימים פרוטאליטיים (מפרקי חלבונים), את האנזים פוספטאז חומצי (PAP) המיוצר על ידי הפרוסטטה ואנטיגן ספציפי לפרוסטטה (PSA), שהוא חלבון המיוצר על ידי תאי הפרוסטטה. חומר נוסף המצוי בהפרשות הפרוסטטה הוא אבץ.

שניים מן החומרים המצויים בנוזל פרוסטטה משמשים לאבחון סרטן הערמונית ומעקב אחר התקדמות המחלה: רמות גבוהות מהרגיל של פוספטאז חומצי עשויות להעיד על נוכחות של סרטן הערמונית. גם רמות גבוהות של האנטיגן הספציפי לפרוסטטה, PSA, עשויות לרמז על סרטן הערמונית. בדיקת דם המודדת את רמת ה-PSA נחשבת כיום לשיטה היעילה ביותר לאבחון סרטן הערמונית.

סרטן הערמונית


סרטון הערמונית הוא גידול חריג של תאים בבלוטת הפרוסטטה, והוא נפוץ בגברים מעל גיל 65. הסרטן מתפתח באיטיות ויתכן שיעברו שנים עד שיגיע לגודל שמהווה בעיה. בדומה לסוגי סרטן אחרים, גם במקרים של סרטן הערמונית הטיפול יעיל יותר ככל שהמחלה מאובחנת מוקדם יותר. בדרך כלל סרטן הערמונית מגיב לטיפול גם אם הספיק להתפשט. גברים מבוגרים הסובלים מסרטן הערמונית לרוב מתים מסיבות אחרות.

מומחים אינם יודעים מה גורם לסרטן הערמונית אך הסברה היא שהגיל, ההיסטוריה המשפחתית (תורשתיות) והמוצא האתני עשויים להשפיע על הסיכויים ללקות במחלה. גם תזונה לא בריאה, דוגמת אכילה של מזונות עתירי שומן, עשויה לשחק תפקיד.

תסמינים של סרטן הערמונית בשלבים המוקדמים המחלה אינה מתבטאת בתסמינים כלשהם. רוב הגברים אינם יודעים שלקו במחלה עד שהם מגלים זאת במהלך בבדיקה רפואית שגרתית. אם בכל זאת ישנם סימנים מעידים כלשהם לקיום המחלה הם בדרך כלל קשורים בבעיות במתן שתן, אך אותן הבעיות עשויות לנבוע גם מערמונית מוגדלת, בעיה שנפוצה גם היא בקרב גברים מבוגרים.

מתי מומלץ להיבדק אצל רופא? כאשר מופיעים הסימנים הבאים:
לא ניתן להטיל שתן כלל
קושי בהתחלת מתן שתן או הפסקת זרם השתן
תחושת כאב או צריבה בעת מתן שתן
יש צורך להטיל שתן לעתים תכופות, במיוחד בשעות הלילה
נוכחות דם בשתן או בנוזל הזרע
כאב עמוק ותכוף בגב התחתון, בבטן, בירכיים או באגן
קושי בהגעה לזיקפה

אבחון סרטן הערמונית: שתי הדרכים השכיחות ביותר לבדוק נוכחות של סרטן הערמונית הן:
בדיקה רקטלית דיגטלית, בה הרופא מחדיר אצבע עטויה כפפה משומנת לתוך הרקטום כדי למשש את הפרוסטטה
בדיקת דם הבודקת את רמת ה-PSA. רמה גבוהה של PSA עשויה להצביע על סרטן הערמונית, אך עשויה גם להיות סימן לערמונית מוגדלת.

בדיקות נוספות הן:
אולטרסאונד טרנס רקטלי - בדיקה בה מחדירים מכשיר אולטרסאונד דרך הרקטום ומקרבים אותו לפרוסטטה. בדרך כלל בדיקה זו מלווה בביופסיה של הערמונית לבדיקת נוכחות של סרטן הערמונית.
ביופסיה של הערמונית - ביופסיה משמעותה לקיחת דגימה מרקמת הפרוסטטה ושליחתה למעבדה לצורך בדיקה. את לקיחת דגימת הרקמה מבצעים דרך הרקטום. אם רמת ה-PSA גבוהה, או אם הרופא מוצא דבר מה חריג בבדיקה הרקטלית, יתכן שהוא/היא יבצעו ביופסיה של הערמונית כדי לבדוק מה הגורם לכך.

לצורך אבחון מוקדם של המחלה חשוב לבצע בדיקות באופן סדיר ותכוף. עם זאת, מומחים אומרים שבדיקות לרמת ה-PSA אינן מתאימות לכל הגברים שכן הם עלולות להביא לכך שאותם גברים יטופלו שלא לצורך, טיפולים אשר עשויים להביא עמם תופעות לוואי נוספות כגון אובן השליטה על השלפוחית וחוסר יכולת להגיע לזיקפה. מומלץ להתייעץ עם רופא באשר לסיכון שלכם לסבול מסרטן הערמונית ולגבי היתרונות והחסרונות של בדיקת PSA.

בעוד שחלק מהרופאים והמומחים טוענים שיש לבצע בדיקות לגילוי סרטן הערמונית באופן קבוע, ישנם גם כאלו שאינם ממליצים על כך. אגודת הסרטן האמריקאית ממליצה לגברים לשוחח עם הרופא שלהם בנוגע ליתרונות, סכנות ומגבלות של בדיקה לגילוי סרטן הערמונית לפני שמחליטים על קיום בדיקה כזו. בדיקת דם לרמת ה-PSA יש לערוך רק לאחר התייעצות עם רופא.

האגודה האורולוגית האמריקאית ממליצה לערוך את הבדיקה הראשונה בגיל 40, ולקבוע בדיקות המשך על פי הצורך. בדרך כלל גברים מתחילים להיבדק בגיל 50, אם כי רופאים ממליצים שגברים שנמצאים בקבוצות סיכון לסרטן הערמונית יתחילו להיבדק מוקדם יותר.

טיפולים בסרטן הערמונית: סוג ואופן הטיפול יהיו תלויים בסוג התאים הסרטניים, מידת התפשטותם בגוף, גיל החולה, בריאותו הכללית והעדפותיו האישיות. האפשרויות הקיימות לטיפול בסרטן הערמונית הן:
ניתוח כריתת ערמונית - בניתוח זה מסירים את הערמונית או חלק ממנה במטרה להסיר את הגידול הסרטני. קיימים מספר סוגי ניתוחים להסרת הערמונית, חלקם משלבים הליך אנדוסקופי (החדרת צינור דרך השופכה), אחרים עושים שימוש באידוי הרקמה באמצעות גלי מיקרוגל או גלי רדיו, וכן קיימים ניתוחים העושים שימוש בלייזר.
הקרנות - הקרינה הורגת את התאים הסרטניים תוך גרימת נזק מינימלי לתאים בריאים.
החדרת שתלים רדיואקטיביים (ברכיתרפיה) - בשיטה זו שתלים רדיואקטיביים דמויי זרעים מוחדרים לפרוסטטה על מנת להרוג את התאים הסרטניים.
ניתוח בהקפאה (קריותרפיה) - הרג תאים סרטניים תוך שימוש בקור קיצוני המופק על ידי חנקן נוזלי או ארגון. הטיפול נעשה על ידי החדרת מכשיר מתכתי (קריופרוב; cryoprobe)
תרפיית הורמונים - תאי סרטניים בפרוסטטה גדלים בתגובה לפעילות הורמונלית. תרפיית הורמונים יכולה לעצור את התופעה.
כימותרפיה - בדרגה מתקדמת של סרטן הערמונית, כימותרפיה עשוייה לסייע למנוע את התפשטות הסרטן.
המתנה תוך כדי מעקב - מאחר שהתקדמותו של סרטן הערמונית היא לעתים קרובות אטית, חלק מהחולים ממתינים עם הטיפול ומבצעים מעקב שוטף כדי לראות האם הסרטן התפשט.
ניסויים קליניים - חוקרים שמבצעים ניסויים בטיפול חדש נדרשים למתנדבים עליהם תיבדק השפעת הטיפול. חולי סרטן הערמונית יכולים להשתתף בניסוי כזה כדי לבחון את השפעותיהם של טיפולים חדשים בסרטן הערמונית.

אם הסרטן בשלבים מוקדם ועדיין לא התפשט, ניתן להמתין ולראות מה קורה בהמשך במקביל לביצוע מעקב שוטף על ידי הרופא.

עיסוי פרוסטטה


עיסוי פרוסטטה או עיסוי הערמונית הוא עיסוי של בלוטת הערמונית שמטרתו לטפל בבעיות רפואיות של הבלוטה או כדי ליצור גירוי מיני באזור. מאחר שהפרוסטטה סמוכה לדופן הקדמי של הרקטום, ניתן להגיע אליה ולעסות אותה ידנית דרך פי הטבעת.

עיסוי פרוסטטה מהווה חלק מבדיקה רקטלית דיגיטלית אותה גברים מבצעים באופן קבוע אצל האורולוג כדי לאתר סימנים של סרטן הערמונית. בנוסף, באמצעות עיסוי פרוסטטה ניתן להשיג דגימות של נוזל הפרוסטטה לצורך בדיקות מיקרוספיות ותרביות תאים שמטרתם לאבחן דלקת בערמונית.

בעבר עיסוי פרוסטטה היה הדרך הפופולרית לטיפול בדלקת הערמונית. במזרח הוא משמש כבר מאות שנים כטיפול הוליסטי. זוהרו של הטיפול התעמעם עם כניסת השימוש בתרופות אנטיביוטיות לפני כמה עשורים. אולם, משהתגלה כי במקרים מסוימים התרופות אינן מסייעות להיפטר מהחידקים הגורמים לדלקת, התחדש העניין בעיסוי פרוסטטה כטיפול חלופי.

עיסוי עדין של הפרוסטטה שנעשה בידי אורולוג עשוי להיטיב עם מצבה בדרכים הבאות:
סיוע בניקוז הפרשות מכאיבות מבלוטת פרוסטטה או שלפוחית זרע מודלקות כרונית
שחרור הלחץ סביב קצות העצבים הסמוכים לפרוסטטה לצורך הקלה על הכאב

עיסוי נמרץ וחזק של האזור אינו מומלץ על ידי אורולוגים שכן במקרים של דלקת ערמונית חמורה, עיסוי כזה עלול להוביל להרעלת דם. אם האדם לו נעשה עיסוי פרוסטטה מצוי בשלבים מוקדמים של סרטן הערמונית, עיסוי חזק עלול להחמיר את המצב ולגרום לסרטן להתפשט.

עיסוי חזק יכול לעתים להוביל ליצירת 'אבנים' קטנות שעלולות לקרוע את הקרומים הדקים בפרוסטטה ולהחמיר דלקות בה. בנוסף, עיסוי חזק יכול ליצור קרעים בדופן בין הפרוסטטה לרקטום וכן לגרום להתפרצות של טחורים.

ערמונית מוגדלת


ערמונית מוגדלת היא בעיה אותה חווים כמעט כל הגברים המבוגרים עם העלייה בגיל. הגדלה שפירה של הערמונית מתרחשת מגיל 50 בדרך כלל. לרוב אין בעיות בתחילת התהליך אך בהמשך, ככל שהערמונית גדלה היא עשויה ללחוץ על השופכה ולגרום לבעיות בשלפוחית ובמתן שתן. בעיות אלו עשויות להפריע לתפקוד היום יומי של הגבר, לתפקוד מערכת השתן שלו ולתפקוד המיני. החמרה בתסמינים בדרך מופיעה בסיבות גיל 65.

מה יכול לגרום לערמונית מוגדלת?
גיל - בלוטת הערמונית הולכת וגדלה עם הגיל.
ירידה ברמת הטסטוסטרון והורמונים נוספים - הגיל המתקדם מביא עמו גם ירידה ברמות ההורמונים. בעקבות הירידה ברמות ההורמון הגברי טסטוסטרון חלה ירידה גם בהורמונים נוספים שקשורים לבלוטת הערמונית.

תסמינים של ערמונית מוגדלת: לפחות ממחצית מהגברים הסובלים מערמונית מוגדלת מראים תסמינים של התופעה, הכוללים:
טפטוף בסיום מתן שתן
חוסר יכולת להטיל שתן
כאבים או דימום במתן שתן
מתן שתן בתכיפות גבוהה מהרגיל, בעיקר בלילה
דחף חזק ופתאומי להטיל שתן
קושי לשלוט על מתן השתן
קושי בתחילת מתן שתן המתבטא באיטיות או בעיכוב
זרם חלש של שתן
הפרעות בתפקוד המיני

אבחון ערמונית מוגדלת: לרוב קשה לאבחן ערמונית מוגדלת מכיוון שרבים מהגברים הסובלים מהתופעה אינם מראים את התסמינים. לפיכך, החל מגיל 50 מומלץ לעבור בדיקה רקטלית דיגיטלית ובדיקת דם לבדיקת רמת ה-PSA - לאחר התייעצות עם רופא. בדיקות נוספות המתבצעות לעתים לצורך אבחון ערמונית מוגדלת כוללות:
בדיקה של קצב זרימת השתן
בדיקה של לחץ השתן בשלפוחית בעת הזרימה
בדיקת נוזל השתן לנוכחות דימום או זיהומים
תרבית תאים מהשתן לבדיקת נוכחות זיהומים
ציסטוסקופיה - בדיקה באמצעותה בוחנים את פנים השלפוחית וצינור השופכה באמצעות ציסטוסקופ, צינור שבקצהו מצלמה זעירה (אנדוסקופ).

טיפול בערמונית מוגדלת: הטיפול בערמונית מוגדלת מבוסס על חומרת התסמינים, המידה בה הם משפיעים על חיי היום-יום וקיומן של בעיות רפואיות אחרות. באופן כללי, הטיפולים האפשריים הם המתנה תוך ביצוע מעקב, שינויים באורח החיים, טיפול תרופתי או ניתוח. אם אובחנה אצלכם ערמונית מוגדלת, מומלץ לגשת לבדיקה פעם בשנה כדי לעקוב אחר התקדמות התסמינים ולשקול האם יש צורך בטיפול.

באשר לשינויים באורח החיים, אלו הן כמה המלצות לטיפול ביתי כאשר מופיעים תסמינים קלים של ערמונית מוגדלת:
להטיל שתן כאשר מופיע דחף לעשות זאת וללכת לשירותים בכל הזדמנות גם אם לא חשים צורך להטיל שתן.
להימנע מאלכוהול וקפאין, במיוחד לאחר ארוחת הערב.
להימנע משתיית כמויות גדולות של נוזלים בבת אחת ולהשתדל לפזר את השתייה לאורך היום. כמו כן יש להימנע משתיית נוזלים כשעתיים לפני השינה.
מומלץ להימנע מתרופות לטיפול בצינון ובעיות בסינוסים המכילות אנטיהיסטמינים או חומרים המקלים גודש, שכן חומרים אלו עלולים להחמיר את התסמינים.
לשמור על חום הגוף ולהתאמן באופן קבוע. קור והיעדר פעילות גופנית עלולים להחמיר את התסמינים.
הפחתת מתחים ולחצים בחיים שיכולים לגרום למתן שתן תכוף.
להתאמן בשיטת קגל (Kegel) הכוללת תרגילים לחיזוק האגן.

ישנם כמה סוגים של תרופות העשויים לסייע בטיפול בתסמיני ערמונית מוגדלת:
חוסמי אלפא - חוסמי אלפא הם חומרים החוסמים את קולטני האלפא בתאים, המעורבים בכיווץ של שרירים חלקים. הם מסייעים בהרפיית השרירים החלקים מסביב לשופכה וכך מאפשרים זרימה קלה יותר של השתן.
מעכבי 5-אלפא-רדוקטאז - תרופות אלו מורידות את הרמה בגוף של סוג מסוים של טסטוסטרון (DHT), מה שמוביל להתכווצות הערמונית ומשפר את זרימת השתן.

במקרים מסוימים של ערמונית מוגדלת הרופאים ממליצים על ניתוח. למשל, אם האדם סובל מאי שליטה במתן שתן, דם בשתן, זיהום חוזרים במערכת השתן, כשל כליות ואבנים בכליות.

במקרים כאלו ישנם כמה סוגי ניתוחים אפשריים:
כריתת הערמונית דרך השופכה (TURP)- הניתוח הנפוץ והיעיל ביותר לטיפול בערמונית מוגדלת. הניתוח מתבצע על ידי החדרת צינורית דרך השופכה והוצאת הערמונית בהדרגה.
חתך בערמונית (TUIP) - הליך זה דומה לכריתה של הערמונית אך בדרך כלל מבצעים אותו בגברים שהערמונית שלהם קטנה יותר, כלומר, אינה בגודל המצריך הסרה מלאה שלה. גם בהליך זה מוכנסת צינורית לשופכה, אך במקום להסירה נעשה חתך קטן ברקמת הערמונית אשר מגדיל את פתח השופכה ויציאת השלפוחית.
כריתת ערמונית פשוטה/פתוחה - כריתה זו נעשית בדרך כלל תוך הרדמה כללית או ספינאלית (הרדמה בעמוד השדרה). בניתוח כזה נעשה חתך בבטן או בחיץ הנקבים (האזור שנמצא מאחורי כיס האשכים) ומסירים בו רק את חלקה הפנימי של הערמונית.

ניתוח ערמונית


ניתוח ערמונית מבוצע בדרך כלל במקרים של סרטן הערמונית וכן לטיפול בבעיות ערמונית מוגדלת. להלן סוגי הניתוחים המבוצעים בערמונית:

אידוי הערמונית (TUMT) - בשיטה זו יש שימוש בהפעלת אנרגיית חום גבוה (אנרגיית מיקרוגל) על רקמת הערמונית במטרה במטרה לאדות ולהעלים רקמה עודפת. אנרגיית החום מוחדרת לשלפוחית באמצעות צינורית גמישה.

אבלציה במחט (TUNA) - גם שיטה זו מתבססת על חום גבוה המופעל על הערמונית בכדי להשמיד רקמה עודפת, אך מקור החום הוא באנרגיית גלי רדיו וההגעה לערמונית מתבצעת באמצעות מחט מחוממת דרך צינור השופכה.

כריתת הערמונית דרך השופכה (TURP)- הניתוח הנפוץ והיעיל ביותר לטיפול בערמונית מוגדלת. הניתוח מתבצע על ידי החדרת צינורית דרך השופכה והוצאת הערמונית בהדרגה.

חתך בערמונית (TUIP) - הליך זה דומה לכריתה של הערמונית אך בדרך כלל מבצעים אותו בגברים שהערמונית שלהם קטנה יותר, כלומר, אינה בגודל המצריך הסרה מלאה שלה. גם בהליך זה מוכנסת צינורית לשופכה אך במקום להסירה, נעשה חתך קטן ברקמת הערמונית אשר מגדיל את פתח השופכה ויציאת השלפוחית וכן מקטין את הלחץ של הערמונית על השלפוחית. זאת במטרה להקל על הטלת שתן.

כריתת ערמונית פשוטה/פתוחה - כריתה זו נעשית בדרך כלל תוך הרדמה כללית או ספינאלית (הרדמה בעמוד השדרה). הליך זה משמש לרוב במקרים בהם הערמונית גדולה מאד, יש נזק לשלפוחית או במידה וישנם סיבוכים כלשהם. בניתוח כזה נעשה חתך בבטן או בחיץ הנקבים (האזור שנמצא מאחורי כיס האשכים) ומסירים בו רק את חלקה הפנימי של הערמונית.

ניתוח רובוטי לכריתת הערמונית - ניתוח זעיר פולשני חדש יחסית שבו מסירים את הערמונית תוך שימוש ברובוט. בשיטה זו מבצעים מספר חתכים קטנים בטן ודרכם מכניסים את זרועות הרובוט, הכוללות את המיכשור הדרוש להסרת הערמונית וכן מצלמות וידאו, המאפשרות ראייה תלת מימדית של האזור ותורמות לדיוק ובקרה בעת הניתוח. המנתח מפעיל את זרועות ומצלמות הרובוט באמצעות מכשיר לוח בקרה שהוא שולט בו בעזרת הידיים, כאשר תנועותיו מתורגמות באופן מדויק לתנועות המפרקים של הרובוט. היתרונות של ניתוח רובוטי הם פחות סיבוכים כגון זיהומים ודלקות, אובדן דם מופחת, פחות כאבים ומשך התאוששות קצר יותר.

טיפול אולטרסאונד (HIFU) - בשיטה זו נעשה שימוש בגלי אולטרסאונד בעוצמה גבוהה להשמדת הרקמה הסרטנית בערמונית. הטיפול מתבצע על ידי החדרת מכשיר אולטרסאונד דרך פי הטבעת. האולטרסאונד סורק את הערמונית ובמהלכו מתבצע מיקוד גלי האולטרסאונד לנקודה אחת. ריכוז גלי האולטרסאונד באופן כזה מביא לעלייה מהירה של הטמפרטורה הגורמת לנמק של הרקמה הסרטנית.

ניתוח באמצעות קרני לייזר - בניתוח לייזר נעשה שימוש באנרגיית לייזר להרס רקמת הערמונית וכיווץ הערמונית. ניתוח כזה אינו תמיד יעיל בטיפול בערמוניות גדולות יותר. במהלך השנים נעשה שימוש במגוון טכניקות, ערכי גל שונים ומקורות לייזר שונים אך לא כל השיטות נחלו הצלחה וחלקן יצרו סיבוכים כמו בצקות. עם זאת בשנים האחרונות הופיעו שני סוגי ניתוחי לייזר חדשניים שעשויים להיות יעילים יותר:
1. הולמיום לייזר (Holmium laser) - ניתוח שמראה יעילות גבוהה בהסרת הרקמה השפירה אך יש לו חסרונות: זמן הניתוח ארוך ויש קושי בהוצאת הרקמה החתוכה שמצטברת בתוך שלפוחית השתן.
2. לייזר ירוק (KTP laser) - ניתוחי יעיל מאד לאידוי רקמת ערמונית עודפת. נחשב לניתוח בטוח ובעל תופעות לוואי וסיבוכים מינימליים. עם זאת, טרם נערכו עליו מחקרים ארוכי טווח ומחקרים המשווים את יעילותו ליעילות טיפולים אחרים.

ניתוח בהקפאה (קריותרפיה) - קריותרפיה היא שיטה חדשה יחסית הנחשבת לשיטה זעיר פולשנית. קריותרפיה מתבססת על הרג של תאים סרטניים באמצעות קור קיצוני המופק על ידי חנקן נוזלי או ארגון. הטיפול נעשה על ידי החדרת צינורית מתכת דקיקה (קריופרוב; cryoprobe) אל הערמונית דרך חתך בין פי הטבעת ושק האשכים. כדי להגן על השופכה מהקור, מזרימים נוזל סליין חמים לאזור באמצעות קתטר. הקור שמוחדר דרך הצינורית מקפיא את הערמונית והורס רקמה סרטנית. תוך ביצוע ההליך נעשה שימוש באולטרסאונד כדי שהמנתח יוכל להביט באזור, לזהות את הרקמה הסרטנית ולהימנע מפגיעה ברקמה הבריאה.

החדרת שתלים רדיואקטיביים (ברכיתרפיה) - ברכיתרפיה היא שיטה חדשה בטיפול בסרטן הערמונית המערבת החדרת חומר רדיואקטיבי ישירות או בסמוך לאיבר המטרה (הרקמה בה יש גידול סרטני) במקום ההקרנה החיצונית הרגילה. שיטה זו מאפשרת שימוש בכמות גדולה יותר של חומר רדיואקטיבי כדי לטפל באזור קטן יותר בזמן קצר יותר בהשוואה לטיפול הקרנה חיצוני. כמו כן, שיטה זו מסבה פחות נזק לרקמות סמוכות בהשוואה להקרנה חיצונית העוברת מספר רקמות בגוף בדרך אל הגידול.

החומרים הרדיואקטיביים שנעשה בהם שימוש בברכיתרפיה הם: צזיום, זהב, פאלאדיום ויוד, כאשר האחרון הוא הנפוץ ביותר. במהלך ברכיתרפיה מחדירים ישירות לערמונית, או מאד סמוך אליה, שתלים רדיואקטיביים דמויי זרעים (בגודל של גרגרי אורז) במטרה להרוג את התאים הסרטניים. את ה'זרעים' מחדירים באמצעות מחטים דקיקות, תוך הנחיית אולטרסאונד להגברת הדיוק. לברכיתרפיה תופעות לוואי מעטות, משך הניתוח קצר וכך גם ההחלמה. השיטה צוברת פופולריות רבה כתחליף לניתוחים של הסרת הערמונית.

קיימים שלושה סוגים של טיפולי ברכיתרפיה:
1. השתלות עם מינון בקצב נמוך (LDR) - בטיפול כזה השתלים נשארים בערמונית 1-7 ימים ואז מוסרים.
2. השתלות עם מינון בקצב גבוה (HDR) - בטיפול כזה השתלים נשארים במקומם במשך כמה דקות בכל פעם ואז מוסרים. אדם העובר טיפול כזה נדרש להגיע לבית החולים מדי יום או להתאשפז.
3. השתלות קבועות - השתלים המוחדרים לערמונית נשארים בגוף לתמיד. עם הזמן הקרינה נחלשת אך יש צורך לנקוט אמצעי זהירות מסוימים.

ביופסיה של הערמונית


ביופסיה של הערמונית היא הליך בו לוקחים דגימות קטנות מרקמת ערמונית במטרה לשלוח אותן לבדיקת מעבדה שתבדוק אפשרות לסרטן הערמונית. ביופסיה נעשית בדרך כלל כאשר רמות ה-PSA בדם מצביעות על אפשרות לסרטן הערמונית או כאשר נמצאים ממצאים חריגים בבדיקה רקטלית דיגיטלית של הערמונית. ההליך נעשה בהרדמה מקומית. לעתים קיימים סיבוכים כגון דם בשתן ובזרע למשך כמה ימים עד כמה שבועות לאחר הביופסיה.

בהליך מודרת מחט דקה דרך הרקטום, צינור השופכה או חיץ הנקבים, כאשר השיטה הנפוצה ביותר היא דרך הרקטום. באמצעות מחט זו לוקחים דגימות מרקמת הערמונית. ביופסיה מבוצעת תוך שימוש במכשור אולטרסאונד שמטרתו לסייע בכיוון את המחט לאזור הנכון.

דלקת ערמונית


דלקת הערמונית (prostatitis) היא דלקת שבדרך כלל נגרמת כתוצאה מזיהום חידקי. לרוב היא אינה חמורה אך מומלץ ללכת להיבדק אצל רופא במקרה של דלקת. קיימים כמה סוגים של דלקת הערמונית:

דלקת ערמונית כרונית לא חיידקית - מהווה כ-95% מהמקרים של דלקת הערמונית. דלקת זו כוללת בדרך כלל כאב כרוני באגן. זהו סוג הדלקת הקשה ביותר לטיפול בין השאר כי הוא אינו לגמרי מובן. בסוג זה של דלקת בערמונית מטפלים במגוון דרכים: אנטיביוטיקה, חוסמי אלפא, פיזיותרפיה, מרפי שרירים, אנטיהיסטמינים, עיסוי לערמונית ולעתים גם ניתוח לכריתת חלקים מהערמונית.

דלקת חיידקית כרונית של הערמונית - סוג זה אינו נפוץ יחסית. הוא נגרם על ידי חידקים שמצאו מסתור בערמונית ומדי פעם תוקפים אותה ויוצרים דלקת. הטיפול הוא טיפול אנטיביוטי שבדרך כלל ניתן במשך מספר חודשים.

דלקת חריפה של הערמונית - הסוג הכי פחות נפוץ של דלקת הערמונית שהוא גם הכי מסוכן לחולה. בדרך כלל הגורמים לסוג זה של הדלקת הם החידקים המאכסנים את מערכת העיכול כמו אי קולי ופרוטאוס, אך לעתים גם חידקים כמו כלימדיה, זיבה ומיקופלסמה. הטיפול בדלקת זו הוא אנטיביוטי ונמשך מספר שבועות.

דלקת ערמונית בלתי מורגשת - סוג זה של דלקת ערמונית הוא יחסית נדיר באוכלוסיה. בדלקת זו ישנם תאי דם לבנים בשתן והיא למעשה סוג של לויקוציטוזיס (תופעה של ריבוי תאי דם לבנים). הסובלים מדלקת זו בדרך כלל אינם חשים בנוכחותה והיא אינה מסבה להם כאב או אי נוחות. דלקת כזו אינה מצריכה טיפול.

תסמינים נפוצים של דלקת הערמונית הם:
כאב במתן שתן או בפליטת זרע
חום וצמרמורות
כאב באגן
צורך תכוף להטיל שתן
שתן בגוון עכור

דלקת בערמונית לרוב מאובחנת בבדיקה רקטלית. במקרים של דלקת ערמונית חיידקית ניתן לזהות את החידקים בשתן שעשויים להיות הגורם לדלקת באמצעות בדיקות מעבדה כמו PCR ובדיקות תרבית. כדי למנוע דלקת בערמונית מומלץ לשמור על היגיינה מקסימלית של איבר המין וסביבתו. רוב הגברים לא יסבלו מדלקת ערמונית במהלך חייהם.


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

אורולוגיה, ניתוחים אורולוגים, מחלות הערמונית

פורום אורולוגיה, ניתוחים אורולוגים, מחלות הערמונית עוסק בנושאים: פרוסטטה, סרטן הערמונית, אימפוטנציה, ערמונית מוגדלת, אין אונות, סרטן האשכים. הנכנם מוזמנים להתייעץ עם מומחי פורום אורולוגיה, ניתוחים אורולוגים, מחלות הערמונית בתחומים אלו.
הוספת הודעה לפורום
אם את/ה רוצה שנחזור אליך
תמונה
יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום
 
 • טיפול בתרופה duodart להורדת לחץ דם
  מוטי
  20/09/2017

  בעקבות נטילת התרופה שמורידה לחץ דם האם יש בעיה להגיע בטיול למקומות גבוהים עד 5000 מטר?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  יעוץ אישי
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • תשובה

  ד''ר בוריס פרידמן
  22/09/2017

  שלום רב
  אין מניעה חד-משמעית מהוצאת מעליה למקומות גבוהים אך יש לבצע זאת בצורה מדורגת כדי להימנע מסחרחורת. בהצלחה.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  יעוץ אישי
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • צלקת והחלמה לאחר ניתוח וריקוצל תודה
  בן 23
  20/09/2017

  היי אני צריך לעבור ניתוח לתיקון וריקוצל קל בצד שמאל
  אני רוצה לדעת הצלקת מעל הפין באיזור שיער הערווה
  היא צלקת עדינה כלומר פס דק לאחר החלמה שבקושי מורגש או שזה נראה כמו "פנס" עבה ומצולק ?
  ובקשר לחדר כושר מתי ניתן לחזור לפעילות גופנית רגילה ?
  הרמת משקולות כבדים פעילות אירובית ופעילות מאומצת?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  יעוץ אישי
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • תשובה

  ד''ר בוריס פרידמן
  22/09/2017

  שלום רב,
  הצלקת לרוב הינה קטנה בגובה קו התשעורת. קשה לנבא את העובי המדוייק של הצלקת. ריפוי של כל פצע בגוף אורך 6-8 שבועות ולכן בשלב זה לא מומלת פעילות של הרמת משאות כבדים אך אין מניעה מפעילות אירובית קלה עוד לפני כן. תוכל להתייעץ לגבי הפרטים המדוייקים עם הרופא המנתח. שנה טובה.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  יעוץ אישי
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • גופים צפים בשתן ושתן עכור מאוד
  נדב
  20/09/2017

  חג שמח.

  רציתי לדעת מה גורם לשתן עכור אצלי אחת ליממה בדרך כלל בצהריים + הופעת גופים צפים שנראים כמו סוג של חלבון?

  תודה וחג שמח

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  יעוץ אישי
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • תשובה

  ד''ר בוריס פרידמן
  22/09/2017

  שלום נדב
  ייתכן ואלו תוצרי פירוק מהמזון שאתה אוכל או לסירוגין באם השתן מרוכז. עליך להגביר בשתיה וכן לבצע בדיקת שתן ובאם ישנם ממצאים חריגים - נדרשת יעוץ ובדיקת אורולוג. שנה טובה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  יעוץ אישי
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • לפני ניתוח turt האם אפשרי להתאמן או לקיים יחסי מין
  מוטי
  20/09/2017

  עומד לעבור ניתוח turt. לברר באם אפשרי להתאמן ולקיים יחסי מין דבר שלא יגרום לדם בשתן ויגרום לקרישי דם בפין

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  יעוץ אישי
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • תשובה

  ד''ר בוריס פרידמן
  20/09/2017

  שלום מוטי
  אין מניעה מפעילות גופנית כולל יחסי מין לפני הניתוח. בהצלחה.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  יעוץ אישי
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • בדיקת דם. האם PSA תקין?
  dani
  19/09/2017

  שלום

  בן 43
  עקב רמות נמוכות של טסטוסטרון טופלתי (ע"י אנדוקרינולוג) בטיפול תחליפי.
  בתחילה בג'ל, לאחר מכן במשך למעלה משנה בזריקות נבידו.
  הפסקתי (בתחילת השנה) בעיקר בגלל עליה משמעותית בכדוריות אדומות, שהצריכה הקזות דם.
  בבדיקת דם, רמת PSH 0.88 NG/ML
  כשאני לוחץ על האופציה של השוואה לבדיקה קודמת, אז בטבלה התוצאה של היום מסומנת באדום (כלומר חריג).
  האם זה נחשב לרמה לא תקינה? מצריך בדיקה/ביקור אצל אורולוג?

  תודה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  יעוץ אישי
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • תשובה

  ד''ר בוריס פרידמן
  19/09/2017

  שלום דני
  בדיקת PSA - 0.88 אינה חריגה בכל גיל
  עקב טיפול ממושך בתחליפי טסטוסטרון נדרשת בדיקה אורולוגית של האשכיים ובדיקת הערמונית. בהצלחה.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  יעוץ אישי
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • אבחון הידרוצלה זקפה זרע
  רובן
  18/09/2017

  בן 28 אובחן אצלי הידרוצלה לפני כשבוע. לדעתי יש לי את זה כבר כחודש לפחות אך שמתי לב רק לפני שבועיים ולפני שבוע אובחן אצלי לפי אולטסרסאונד הידרוצלה בכמות בינונית באשך ימין ובשמאל בכמות מינימאלית.
  ביחסי מין לפני כשבוע יצא לי כמות זרע מאוד מאוד קטנה ומועטה וסמיכה כמו ג׳ל, דב שלא קרה לי אף פעם במיוחד לאחר שהיחסי מין היו לאחר תקוםה ארוכה שלא אוננתי או ביצעתי יחסי מין ואמור לצאת לי כמות גדוחה יותר ובשפריץ כי זה מה שקרה מאז ותמיד לאחר תקופה של שבוע או כמה ימים שלא שפכתי זרע אז ביחסי מין היה יוצא לי כמות גדולה ובשפריץ, בפעם האחרונה יצא לי ממש קצת שזה מוזר כי תקופה לא עשיתי את זה וסמיך מאוד כמעט ולא יצא בחדות אלא ממש לאט ובאדישות.
  1)האם ההידרוצלה קשורה לכך ד״ר? האם בגלל ההידרוצלה זה ככה?
  2)למה מאחורי אשך ימין איפה שהנפיחות איפה ההידרוצלה הווריד מרגיש לי מאוד גדוש ונפוח ממש מאיפה שהפין מתחיל אז מצד ימין של הפין למטה יש ווריד נפוח או מה שזה לא יהיה משו נפוח שמתחבר לביצה הנפוחה לא יודע מה זה אולי זה נוזלים גם? האם זה בגלל תרופות אין אונות כמו סיאליס ולויטרה שהייתי לוקח לא מזמן? הייתי לוקח כדור אחד 20 מ״ג כל 12 שעות במשך יומיים רצוף כל יום כדור אחד(נגיד בערב ואחרי זה בבוקר) רק פעם אחת עשיתי את זה לא למשך תקופה ארוכה או משו יכול להיות בגלל שלקחתי את התרופות הללו האשך התנפח והווריד נשאר עם מלא דם בתוכו?
  3) ממה ההידרוצלה נגרמת מחבלה ביחסי מין או סתם ככה מעצמו?
  4) הביצה השנייה נהייתה יותר קטנה ורכה ממש, האם זה בגלל ההידרוצלה?
  5) האם הידרוצלה קשורה לזקפה חלשה? והאם הידרוצלה קשורה לאין אונות? אני מרגיש שמאז ההידרוצלה שאובחנה אצלי לפני כשבועיים הזקפה נחלשה..
  6) במשחק המקדים ובהתחרמנויות לפני הסקס יש זקפה חזקה ויציבה אך ברגע שצריך לבצע חדירה הזקפה נחלשת וכמעט נעלמת לגמרי, מה הסיבה?

  ד״ר נכבד ריכזתי את כל השאלות בהודעה אחת, אשמח לתשובות בהקדם האפשרי. תודה רבה רבה מראש

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  יעוץ אישי
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • תשובה

  ד''ר בוריס פרידמן
  18/09/2017

  שלום רב, הידרוצלה נגרמת לרוב סביב חבלה מקומית קלה כולל בזמן יחסים או תהליך דלקתי שגורם להצטברות נוזל. בחלק מהמקרים הוא נספג אך באם ההידרוצלה גדול ומפריע בחיי היום-יום , יש לשקול התערבות ניתוחית. ההידרוצלה יכולה לגרום לנפיחות ותפיחות באיזור שק האשכיים.
  לרוב הסטרס לא גורם לבעיות בזקפה או שפיכה, אך סטרס וחרדה הינן תופעות נפוצות להפרעה בתפקוד המיני ולעוצמת וכמות השפיכה ולמשך הזקפה.
  מומלץ פעילות גופנית אירובית 3 פעמים בשבוע ותרגילי הפחתת חרדה ובאם התסמינים ממשיכים - מומלץ יעוץ ובדיקה אורולוגית. בהצלחה.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  יעוץ אישי
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • US אשכים ומבחן ולסלבה
  ארתור
  12/09/2017

  שלום,

  הופניתי לUS אשכים (הרופא לא כתב בהפנייה מבחן ולסלבה אך אך שיעשה את כל מה שצריך)
  בן 31. אני סובל מכאבי אשכים כבר שנה בערך, בעיקר ברום האשך ובעיקר לאחר שפיכה.
  האם ישנה חשיבות (בבירור וריקוצלה) לשפיכה ביום הבדיקה? האם מומלץ להמנע משפיכה בימים שלפני הבדיקה או שמא בדיוק להיפך?
  כאמור, הכאבים הם לאחר שפיכה ונמשכים כ-12 שעות בממוצע ויש לי חשש שאם אמנע משפיכה אזי שלא יהיה ממצא.
  מה גם שבטוחני שהפעילות האשכית כשעה לאחר שפיכה, למשל, אינה זההלפעילות אשכית כשלא התרחשה שפיכה במשך שבועיים...

  אשמח לעצה
  תודה רבה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  יעוץ אישי
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • תשובה

  ד''ר בוריס פרידמן
  17/09/2017

  שלום ארתור
  אין מניעה משפיכה לפני בדיקת הסונר שנועד לשלול ממצאים ברקמת האשך. באם הסונר תקין יש לשקול עם האורולוג המטפל בירור וטיפול במרכיב דלקתי או טיפול בסימפטומים של הכאבים לפי הצורך. בהצלחה.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  יעוץ אישי
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • זרם שתן איטי בלילה
  גלעד
  16/09/2017

  שלום
  אני בן 46.
  בשנתיים האחרונות אני סובל מזרם שתן איטי בהשתנה באמצע בלילה. זה הולך ומחריף ובאחרונה הזרם מאוד מאוד איטי כמעט קצב של טיפות ולוקח לי דקה וחצי להשתין באמצע הלילה כשמתעורר להשתין. אולי קצת יותר נוח לי להשתין בישיבה.

  במהלך היום הזרם סביר לא מהיר כמו כשהייתי צעיר אבל סביר. בדיקת מהירות השתנה יצא זרם שתן ממוצע 8.5 ומקסימלי 15.

  בדיקת PSA יצא תוצאה של 2.3 ולפני שנה 2.25.
  בדיקת ערמונית במישוש לפני 3 שנים תקינה.
  US בטן גודל ערמונית קטנה
  בגלל שבחודשים האחרונים מדי פעם כאבי בטן עברתי CT בטן לפני 4 חודשים. יצא תקין וכתוב שהערמונית אינה מוגדלת, כיס השתן ללא עיבוי דופן.
  לאבא שלי היה סרטן ערמונית שאובחן בגיל 67 ועבר ברכיטרפיה.

  מה יכולה להיות הסיבה שזרם השתן בלילה מאוד איטי?
  הרי אם משהו היה חוסם אז הוא אמור היה לחסום גם ביום...

  תודה רבה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  יעוץ אישי
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • תשובה

  ד''ר בוריס פרידמן
  17/09/2017

  שלום גלעד
  באופן טבעי זרם השתן בלילה מופחת לעומת היום. במשך היום זרם השתן הוא סביר.
  עליך להפחית שתיה בשעות הערב כולל פירות, ירקות, מוצרי חלב ומרקים על-מנת להימנע מהשתנה לילית. רק באם התסמינים ימשיכו ויפריעו לתפקוד, ניתן להיעזר בטיפול תרופתי . בהצלחה.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  יעוץ אישי
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • ווריקוצלה ופעילות ספורטיבית והרמת משקולות
  דני
  10/09/2017

  שלום ד"ר,

  האם אדם שמאובחן עם ווריקוצלה יכול לעסוק בספורט ובפרט בהרמת משקולות או שזה עלול להזיק ולהחמיר את המצב.. מדובר על וריקוצלה בדרגה קלה.

  תודה.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  יעוץ אישי
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • תשובה

  ד''ר בוריס פרידמן
  11/09/2017

  שלום דני
  אין מניעה מכל פעילות גופנית למי שמאובחן עם ואריקוצלה קלה. בהצלחה.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  יעוץ אישי
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • קשין בין שלשולים ושריפה בפין
  דניאל
  07/09/2017

  שלום, רציתי לבקש את עזרתך אולי נתקלתה בזה ואולי אתה יודע על מה מדובר ..
  טוב אני לא יודע ל מה זה קשור אבל לפני 4 חודשים התחילו לי שלשולים ובאותו זמן גם הפין שלי התחיל לשרוף במשך שבועיים הפין הפסיק לשרוף והשלשוחין עדין לא עברו עכשיו האיבר מין שלי התחיל לשרוף עוד פעם ואני מרגיש שבאותו מקום ששורף גדל שם איזה משהו נראה איזה גולה קטנה בתוך האיבר המין באיזור של הכיפה , ההיתי אצל אורולוג הוא אמר לי שהוא לא מרגיש כלום אך הוא הביא לי הפנייה לאלטרסאונד ל רקמות רכות ו הבעיה שלי היא כזאת שאני צריך לחכות עוד איזה שבןע או שבןעים כדי שהרופא יגיד לי איזה בדיקות אני צריך לעשות כי בכל מכון אולטרסאונד שהייתי הם אומרים שהם לא עושים את הצילומים האלו ברקמות רכות.. עכשיו אני לא יודע מה לעשות שורף לי האיבר המין בפנים , ואני מרגיש איזה גולה בתול הפין אולי אתה יודע מה זה יכול ליהות ? אשמח לתשובה (בן18)

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  יעוץ אישי
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום

 • תשובה

  ד''ר בוריס פרידמן
  10/09/2017

  שלום דניאל
  אם לא עשית מומלץ לעשות תרבית שתן להעריך אם אין דלקת שעלולה לעבור לאחר שלשולים.
  במידה וישנם כאבים לא להסס לטפל במשככי כאבים. בלוטות ונפיחויות עלולות להופיע לאחר זיהום והן נשארות לפרק זמן של מספר חודשים ודועכות בהדרגה. באם אין החמרה - הטיפול הוא רק בתסמיני הכאב לפי הצורך. בהצלחה.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  הוספת תגובה
  יעוץ אישי
  סגירה

  הוספת תגובה

  אם את/ה רוצה שנחזור אליך
  תמונה

  יעוץ אישי פנייה ישירה למומחה, ללא פרסום בפורום