סינוסיטיס

רוצה לדעת על סינוסיטיס? לרשותך מאמרים מקצועיים, חדשות מהעולם והכל בנושאי סינוסיטיס. באפשרותך לפנות גם בפורום או לקבוע תור עם רופא מומחה בתחום ...
סינוסיטיס הוא דלקת או נפיחות של הרקמה הרירית של הסינוסים, המכונים בעברית גתות. בדרך כלל הסינוסים מלאים באוויר, אך כאשר הם נחסמים ומתמלאים בנוזלים הם מהווים מצע לגידול חיידקים, וירוסים ופטרת, הגורמים בסופו של דבר לזיהום.

סוגים שונים של סינוסיטיס כוללים:
סינוסיטיס אקוטי (חריף): התפרצות פתאומית של תסמינים הדומים להצטננות כמו אף נוזל וסתום וכאב בפנים שלא עובר במשך 7-10 ימים. סינוסיטיס אקוטי נמשך בדרך כלל ארבע שבועות או פחות.
סינוסיטיס סאב-אקוטי: דלקת שנמשכת בין ארבע לשמונה שבועות.
סינוסיטיס כרוני: מצב המאופיין בתסמיני דלקת הסינוסים שנמשך למעלה משמונה שבועות.
סינוסיטיס חוזר: כמה התקפים חוזרים בשנה.

סינוסיטיס – תסמינים
התסמינים העיקריים לסינוסיטיס אקוטי יכולים להיות:
כאב ולחץ בפנים
אף סתום
נזלת
אובדן חוש הריח
שיעול וגודש
תסמינים נוספים יכולים להיות חום, ריח רע מהפה, עייפות וכאבי שיניים.
סינוסיטיס אקוטי עלול להיות מאובחן כאשר לאדם יש שניים או יותר תסמינים ו/או נזלת ירוקה או צהובה. לעיתים ייתכנו גם כאבי ראש וקשיי נשימה דרך האף וכל האזור סביב העיניים יכול להרגיש נפוח.

אנדוסקופיה


אנדוסקופ הוא מכשיר מיוחד דמוי צינור המצויד אורות ומצלמות זעירות המשמשות לבחון את הפנים של האף וניקוז אזורים בסינוסים. בדיקת אנדוסקופיה מאפשרת לרופא לראות את האזורים הנגישים של מסלולי ניקוז בסינוסים. חלל האף שלך עשוי להיות משותק באמצעות הרדמה מקומית (במקרים מסוימים אין צורך בהרדמה). אנדוסקופ קשיח או גמיש ממוקם במנח המאפשר לראות את מבנה העצמות באמצע חלל האף.

ההליך משמש לצפות סימנים של חסימה כמו גם לזהות פוליפים באף מוסתרים מן בדיקה שגרתית האף. במהלך בדיקה אנדוסקופית, הרופא יכול לחפש גם אחר מומים מבניים שגורמים לסינוסיטיס לחזור.

קבוצות סיכון
אנשים הנמצאים בסיכון גבוה יותר לחלות בסינוסיטיס, לרוב סובלים גם מהתסמינים הבאים:
נפיחות בקרום הרירי באף כתוצאה מהצטננות שכיחה
חסימה של הסינוסים
מבנה סינוסים צרים
מערכת חיסונית חלשה כתוצאה מנטילת תרופות המחלישות אותה.
אצל ילדים – אלרגיות, הידבקות במחלות בבית הספר או בגן ממוצצים או מבקבוקים ועוד.
אצל מבוגרים – עישון עלול לתרום להופעת סינוסיטיס.

סינוסיטיס אקוטי יכול להיגרם על ידי:
זיהום ויראלי – רוב המקים של סינוסיטיס אקוטי נגרמים על ידי הצטננות.
זיהום בקטריאלי – כאשר זיהום בדרכי הנשימה העליונות נמשך יותר משבעה עד עשרה ימים, הוא בדרך כלל זיהום בקטריאלי.

ישנם כמה מצבים בריאותיים שיכולים להגביר את הסיכון ללקות בזיהום בסינוסים ובכך גם לסינוסיטיס והם כוללים:
אלרגיות כמו קדחת השחת - דלקת המתרחשת כתוצאה מאלרגיה יכולה להביא לחסימת הסינוסים.
פוליפים או גידולים באף – אלה גידולים ברקמות העלולים לחסום את מעברי האף או הסינוסים.
מחיצת אף עקומה – כאשר המחיצה בין הנחיריים עקומה עשויה להגביל או לחסום את מעברי האף.
זיהום בשיניים – רשומים מספר קטן של מקרים של סינוסיטיס אקוטי כתוצאה מזיהום בשיניים.
שקדים מוגדלים או נגועים אצל ילדים.
סיבוכים של סיסטיק פיברוזיס
רפלוקס קיבתי ושטי
הפרעות במערכת החיסון

סיבוכים של סינוסיטיס אקוטי יכולים להיות:
התלקחות אסטמה – סינוסיטיס אקוטי עלול לעורר התקף אסטמה.
סינוסיטיס כרוני – סינוסיטיס אקוטי עלול להתלקח לסינוסיטיס כרוני.
דלקת קרום המוח – מצב זה מתרחש כאשר הזיהום מתפשט לציפוי הפנימי של המוח.
בעיות ראייה - אם הזיהום מתפשט לשקע העין, זה יכול לגרום לראיה מופחתת או אפילו לעיוורון. מצב חירום רפואי זה דורש טיפול מיידי כדי למנוע נזק בלתי הפיך פוטנציאלי.
זיהומים באוזניים - סינוסיטיס אקוטי עלול לגרום גם לדלקת אוזניים.

סינוסיטיס תרופות סבתא


ישנם כמה צעדים ותרופות סבתא שניתן לעשות כדי להקל על התסמינים של הסינוסיטיס והם:
מנוחה רבה – תעזור לגוף שלך להילחם בדלקת במהירות.
שתייה מרובה של נוזלים – מים או מיצים יעזרו לדלל הפרשות ריריות ולקדם ניקוז. יש להימנע ממשקאות המכילים קפאין או אלכוהול, כיוון שהם גורמים להתביישות. אלכוהול יכול גם להחריף את הנפיחות של הרקמה הפנימית של הסינוסים והאף.
אידוי – הנחת מגבת על הראש תוך כדי נשימת אדים מקערה של מים חמים יכולה לעזור להקלה על הכאב ולסייע לנקז את הליחה.
רטיות חמות על הפנים – מגבות לחות על האף הלחיים והעיניים יקלו על כאבי הפנים.
שטיפת הנחיריים – שימוש בבקבוק לחיץ מיוחד או מזרק לשטיפת המעברים באף יכול לעזור בניקיון הסינוסים.
שינה עם ראש מורם – תעזור להפחתת הגודש.

סינוסיטיס – טיפול


סינוסיטיס אקוטי – אם ישנה דלקת קלה בסינוסים, הרופא ימליץ על טיפול עם חומרים נוגדי גודש כמו גם טיפול באדים. שימוש בתרופות ובתרסיסים ללא מרשם נגד גודש באף יכולים להיות יעילים בשליטה על התסמינים. עם זאת, נטילת תרופות אלה לא אמורה להימשך יותר מארבעה או חמישה ימים, שכן הן עלולות להגביר בסופו של דבר גודש. ייתכן גם שהרופא ימליץ על טיפול באנטיביוטיקה בין 10 ל-14 ימים, במקרה זה התסמינים ייעלמו תוך כמה ימים.

סינוסיטיס כרוני – אוויר לח המגיע ממכשיר או סיר אידוי עשוי להקל על הגודש בסינוסים. קומפרסים חמים יעילים להקלת הכאב על האף ועל הסינוסים. טיפות אף מלוחות גם בטוחות לשימוש ביתי. שימוש בטיפות ללא מרשם ותרסיסים נגד גודש יכולים להיות יעילים אך לא לתקופה ממושכת.

אפשרויות טיפול נוספות
על מנת להפחית את הגודש הנגרם מסינוסיטיס ניתן ליטול תרופות מרשם המכילות סטרואידים כמו תרסיסי אף, טיפות אף או תרופות הנלקחות דרך הפה. לסינוסיטיס כרוני, תרופות המכילות סטרואידים הנלקחות דרך הפה יכולות לעזור להפחית את הדלקת. במידה ויש זיהום נגיפי, אנטיביוטיקה תהיה פיתרון יעיל. תרופות נגד פטריות במידה ויש זיהום פטרייתי, היסטמין במידה והסינוסיטיס נגרם מאלרגיה. במידה של ליקויים במערכת החיסונים יינתנו גם נוגדנים לחולה.

סינוסיטיס כרוני


כאמור, סינוסיטיס כרוני הוא התלקחות של סינוסיטיס אקוטי שנמשך למעלה מ-12 שבועות ושתרופות וטיפולים לא עזרו להחלמתו. סינוסיטיס כרוני בדרך כלל יופיע אצל אנשים בוגרים אך לעיתים גם אצל ילדים. סינוסיטיס כרוני יכול גם להתפתח כתוצאה מגידולי פוליפים בתעלות האף.

סיבוכים כתוצאה מסינוסיטיס כרוני עלולים להיות התקפי אסטמה, דלקת קרום המוח, בעיות ראייה מפרצת או קרישי דם סביב הסינוסים.

סינוסיטיס בהריון


סינוסיטיס או גודש בסינוסים הם תופעות נפוצות במהלך הריון. הורמון הפרוגסטרון הוא החשוד העיקר בגרימת הופעת הסינוסיטיס. שכן, הורמון זה גורם לריריות להתנפח עם כלי דם והופך אותן ליותר רגועות. כמו כן, גם נשים הסובלות מאלרגיות בלי קשר להריון עלולות להיות רגישות יותר לאלרגנים בזמן הריון. אלרגנים שעלולים להגביר נזלת ולהעלות את הסיכון לסינוסיטיס.

תחושה מתמדת של סינוסיטיס יכולה לגרום לכאבי ראש או כאבים מאחורי העיניים כתוצאה מהצטברות ליחה בחללים בתוך הגולגולת. הפנים עלולות להיות רגישות למגע ולעיתים התחושה תהפוך לגרועה יותר בבוקר וכשמתכופפים. נזלת חסומה יכולה גם לגרום לכאב סביב הנחיריים. למרות זאת, תסמינים אלה יכולים להעיד על הצטננות או שפעת ולא סינוסיטיס, לכן אם מופיע חום, יש לפנות לרופא המטפל.

כיצד ניתן למנוע סינוסיטיס בהריון?
הימנעות או צמצום צריכת מוצרי חלב יכולים לעזור אך כדאי להתייעץ עם הרופא קודם לכן. ישנם אנשים הנוטלים תוספי מזון כמו ויטמין C כדי לשפר את המערכת החיסונית ולמנוע התפרצות מחלות. אך חשוב לזכור כי יש לצרוך לא יותר מ-60 מ"ג ליום.

טיפול בסינוסיטיס בזמן הריון
טיפול בדלקת סינוסיטיס בזמן הריון דורש התחשבות מיוחדת בשל שבריריות העובר שטרם נולד. תרופות וטיפולים עלולים לחצות את השליה ולהגיע לתינוק. לכן, אם טיפולים ביתיים אינם עוזרים לטיפול בסינוסיטיס מומלץ לפנות לרופא המטפל ולדון על סוג התרופות המומלץ.

שתייה מרובה של מים יכולה להקל התסמינים ותאפשר לגוף לרפא את עצמו בעזרת הנוזלים. שימוש במכשירי אידוי יעזור לפתיחת הסינוסים. במידה ואלה לא עוזרים יש להתייעץ עם רופא על אנטיביוטיקה שניתן לקחת בהריון. חומרים נוגדי גודש עלולים להיות מסוכנים לנשים הסובלות מלחץ דם גבוה, ולכן גם בעניין זה יש להתייעץ עם מומחה.

ניתוח סינוסיטיס


ריר הנוצר על ידי הגוף, הוא חיוני על מנת ליצור לחות בדפנות הסינוסים. בדפנות הסינוסים, הריר מועבר על הרקמה כדי לפתוח את הסינוסים יחד עם מיליוני תאים הדומים לשערות. גירוי ונפיחות כתוצאה מאלרגיה יכולה להצר את פתחי הסינוסים ולחסום את מעבר הריר. במידה והאנטיביוטיקה אינה יעילה בפתיחת הסינוס, תיתכן ותידרש התערבות כירורגית. בנוסף, אם יש פגמים במבנה הסינוסים כמו פוליפים אשר עשויים להפריע לניקוז הסינוסים – אופציה ניתוחית תהיה הכרחית.

הניתוח מבוצע בהרדמה מקומית או כללית באמצעות אנדוסקופ. רוב האנשים מסוגלים לחזור לפעילות רגילה תוך חמישה עד שבעה ימים לאחר הניתוח. החלמה מלאה בדרך כלל לוקחת בערך ארבעה עד שישה שבועות. ישנו גם הליך שנקרא Turbinectomu, שניתן לבצע אשר יכווץ את הנפיחות בקרומים.

סינוסיטיס – מניעה
על מנת להקטין את הסיכון ללקות בסינוסיטיס אקוטי יש:
למנוע זיהומים בדרכי הנשימה העליונות. לצמצם מגע עם אנשים מצוננים ולשטוף ידיים לפני ארוחות עם סבון ומים.
ניהול זהיר של אלרגיות – חשוב לעקוב יחד עם רופא על הדרכים לשליטה על תסמיני אלרגיה.
להימנע מעישון ואוויר מזוהם – עשן הטבק ומזהמים אחרים עלולים לגרום לגירוי ולהלהיט את הריאות ואת מעברי האף.
שימוש באדים – אם האוויר בביתכם יבש, כדאי להכניס לבית מכשיר אדים שיעניק לחות לאוויר. אך חשוב להקפיד על המכשיר נקי, על מנת שלא יעלה עובש.* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

נפגעת? חלית? יש לך זכויות!
רוצה לדעת מה הזכויות שלך בביטוח לאומי או בחברות הביטוח?
מלא/י פרטייך ונחזור אלייך בהקדם
השירות ניתן ללא התחייבות.
אנו מתחייבים על דיסקרטיות מלאה.