בדיקה חדשה לגילוי רעלת הריון בנשים הרות

רעלת הריון פוגעת ב-5% מהנשים ההרות. התופעה מתבטאת בלחץ דם גבוה וחלבונים בשתן ועלולה לגרום לנזקים חמורים לכבד ולכליות וכן לסיבוכים נוספים. בדיקה חדשה עשויה לאתר סימנים של רעלת הריון כבר בשלב מוקדם.
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 13/11/2011 |
צפיות: 4,629
בדיקה שתתבצע במהלך ההריון תוכל לחזות את הסיכוי של נשים הרות לפתח רעלת הריון באמצעות איתור תאי כליה מסוימים בשתן. רעלת הריון היא הפרעה המופיעה בשלבים המאוחרים של ההריון ומתאפיינת ביתר לחץ דם ועודף חלבונים בשתן. הבדיקה פותחה במסגרת מחקר של חוקרים מ-Mayo Clinic בארה"ב והוצגה בכנס השנתי של האגודה האמריקאית לנפרולוגיה שנערך לאחרונה בפילדלפיה.

למידע נוסף בנושא רעלת הריון, הריון ולידה, היכנסו לפורומים:
פורום אולטראסאונד בהריון
פורום הריון בסיכון גבוה
פורום הריון ולידה
פורום רפואה משלימה בהריון
פורום תזונה בהריון

במחקר נבדקו 315 נשים, שמתוכן 15 פיתחו במהלך הריונן רעלת הריון ו-15 נוספות פיתחו לחץ דם גבוה בלבד, ללא רעלת הריון. החוקרים הצליחו לחזות אלו נשים יפתחו רעלת הריון בשיעור הצלחה של 100%. הם עשו זאת באמצעות בדיקה שפיתחו, אשר מאתרת בשתן של נשים הרות תאי כליה בשם פודוציטים. בעבר חוקרים מצאו תאים אלו אצל נשים שסבלו במהלך הריונן מרעלת הריון כאשר ילדו. אצל נשים שחוו הריון תקין, לא נמצאו תאים אלו בשתן.

צוות החוקרים היה נרגש מהתוצאות וציין שעל אף שאין כיום טיפולים או תרופות לרעלת הריון, בדיקה אשר תזהה במדויק נשים שנמצאות בסיכון לכך תאפשר ניטור מקרוב של הנשים וכך תשפר את הטיפול בהן. כמו כן, באמצעות תוצאות הבדיקה יהיה ניתן לומר לנשים הרות שמפתחות לחץ דם גבוה במהלך הריון אם הן בסיכון לפתח רעלת הריון או לא. במהלך המחקר לא היה אף מקרה של זיהוי שגוי של סיכון לרעלת הריון.

על אף שהמדגם שנבדק במחקר קטן יחסית, החוקרים אומרים שהבדיקה מדויקת מאד, ותאפשר לרופאים להיות ערניים יותר לגבי הסימנים המצביעים על רעלת הריון ולאתרה כבר בשלבים מוקדמים. עם זאת, מומחים אחרים מציינים שהמחקר הנוכחי אינו מספק ויש צורך במחקרים נוספים בקבוצות מדגם גדולות יותר כדי לאשש את הממצאים.

על רעלת הריון: תסמינים, סכנות וגורמי סיכון


רעלת הריון (preeclampsia או toxemia) היא סיבוך של הריון המופיע אצל כ-5% מהנשים ההרות ומתבטא בתגובה חריפה של הגוף להריון. רעלת הריון מתאפיינת בעלייה בלחץ הדם, הפרשה מוגברת של חלבון בשתן ובצקות חמורות.

נשים שסובלות מרעלת הריון עלולות לחוות פגיעה בכבד, בכליות ובמערכת קרישת הדם; שטפי דם במוח; אי ספיקת לב; ובצקות בריאות. לעתים נדירות המחלה יכולה להסתיים במוות. המחלה מסכנת גם את העובר ויכולה לגרום לחוסר אספקת דם לעובר; עיכוב בגדילה שלו; מיעוט מי שפיר; והיפרדות של השליה.

טרם ברור מהי הסיבה למחלה, אך במחקרים קודמים נמצא שנשים הסובלות מרעלת הריון מייצרות כמות גבוהה מדי של טרומבוקסין A, שאחראי לכיווץ כלי הדם, ובמקביל מייצרות כמות נמוכה מדי של פרוסטאציקלין, האחראי להרחבת כלי הדם. כמו כן, 20% מהנשים הסובלות מלחץ דם גבוה צפויות לפתח רעלת הריון. יש הסבורים שסיבה אפשרית נוספת לרעלת הריון היא תזונה לא נכונה, בעיקר מחסור בחלבונים.

ישנם מספר גורמים החשודים בכך שהם מעלים את הסיכוי שנשים יסבלו מרעלת הריון. גורמים אלו הם:
היסטוריה משפחתית של לחץ דם גבוה
לחץ דם גבוה כרוני
סוכרת הריונית
מחלת כליות
הריון בגיל מבוגר (מעל 35) או לחלופין בגיל צעיר (שנות העשרה)
הריון ראשון
עודף משקל
עישון
טרומבופיליה (קרישת יתר של הדם) או היסטוריה משפחתית של לטרומבופיליה
הריון מרובה עוברים
הריונות קודמים עם רעלת הריון
צריכת אלכוהול ומשקאות המכילים קופאין
היסטוריה משפחתית של רעלת הריון, בפרט אצל אם היולדת

לכתבות נוספות בנושא רעלת הריון, הריון ולידה:
לחץ בזמן הריון יכול להשפיע על העובר
צריכת ירקות למניעת רעלת הריון
דיכאון אחרי לידה, נשמע מוכר?
כל מה שרציתם לדעת על רעלת הריון
תזונה בריאה בהריון מורידה סיכון למומים

רופאים ממליצים על מספר דרכים בהן נשים הרות יכולות להקל על תסמינים של רעלת הריון. בין היתר, מומלץ לפעול בדרכים הבאות:
לנוח הרבה על צד שמאל של הגוף
להרבות בשתיית מים (כוס מים כל שעה)
להקפיד על תזונה דלה במלח ועשירה בחלבונים
ליטול ויטמינים מתאימים (בהתייעצות עם רופא)
להוסיף שוקולד לתזונה (מחקר שנעשה בעבר הראה ששוקולד עשוי להפחית את הסיכוי ללקות ברעלת הריון)

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר