פרצטמול עשוי להחמיר תסמיני אסטמה בילדים

פרצטמול היא תרופה גנרית נפוצה המשמשת לשיכוך כאבים והודת חום. מספרים מחקרים מהזמן האחרון קושרים את התרופה לעלייה בשכיחותה של אסטמה בקרב ילדים וכן להחמרת התסמינים של אסטמה קיימת. עוד פרטים בכתבה.
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 13/11/2011 |
צפיות: 3,800
סקירה של מספר מחקרים שהתפרסמה לאחרונה מעלה כי פרצטמול עשוי להחמיר תסמינים של אסטמה בילדים ומבוגרים אסטמטיים וכן להוביל להתפתחותה של אסטמה במי שאינו סובל מהמחלה. אסטמה מוגדרת כמחלה כרונית דלקתית של דרכי הנשימה, הנגרמת בשל היצרות של דרכי הנשימה ותגובתיות יתר שלהן. טרם ידוע האם התרופה עצמה גורמת להחרפת המחלה ולהחמרת תסמיניה, או שמא אנשים החולים באסטמה נוטים לקחת אותה יותר מאנשים אחרים.

למידע נוסף על אסטמה, מחלות ילדים היכנסו לפורומים:
פורום אף אוזן גרון ילדים
פורום מחלות ריאה אסטמה
פורום מחלות ריאה בילדים, הפרעות נשימה
פורום רפואה משלימה ילדים
פורום רפואת ילדים, מחלות ילדים

פרצטמול הוא שמה הגנרי של התרופה הידועה שנמכרת ברחבי העולם כמשכך כאבים ומוריד חום. בארץ היא נמכרת תחת השמות דקסמול, אקמול, אברולט, פראמול, אלדולור, רוקמול ופנדול. במשך זמן רב היא נחשבה לאחת התרופות ללא מרשם הבטוחות ביותר לשימוש. היא אושרה לשימוש בילדים ואף בנשים בהריון. אולם, יתכן שממצאי המחקרים שבסקירה מעלים את הצורך לשקול שימוש בתחליפים עד אשר יתקבלו תוצאות חד משמעיות.

על פי המחקרים שנסקרו, נמצא קשר ישיר בין אצטמינופן ואסטמה. אחד המחקרים הנסקרים היה מחקר בין-לאומי על אלרגיה ואסטמה בקרב ילדים, שכלל למעלה מ-500,000 ילדים מ-54 מדינות. המחקר העלה את הממצאים הבאים:
אצל ילדים בגילאים 6-7 שנטלו את התרופה לפחות פעם בשנה (אך פחות מפעם בחודש) הסיכון לפתח אסטמה היה גבוה ב-60% מזה של ילדים שלא נטלו את התרופה.
אצל ילדים באותם הגילאים שנטלו את התרופה לפחות פעם בחודש, הסיכון היה גבוה פי שלושה.

מחקר דומה למחקר שלעיל בדק ילדים בגילאים 13-14. כמעט שלישי מבין הילדים דיווחו על נטילת פרצטמול לפחות פעם בחודש. במחקר זה נמצא כי:
הסיכון לפתח אסטמה עלה ב-40% אצל מתבגרים שנטלו את התרופה לפחות פעם בשנה.
הסיכון לפתח אסטמה עלה פי 2-2.5 אם המתבגרים נטלו את התרופה לפחות פעם בחודש.

מחקר שעסק בהשפעת התרופה על מבוגרים, אשר כלל כמעט 90,000 איש, מצא קשר בין צריכה שבועית של פרצטמול לעלייה של פי 1.74 בסיכוי לחלות באסטמה. טרם ידוע כיצד התרופה מעלה את הסיכוי לחלות באסטמה, אך יש חוקרים הסבורים שהתרופה מגבירה את שכיחותן של דלקות בדרכי הנשימה אצל אנשים חולי אסטמה או כאלו בעלי נטייה לאסטמה.

במחקר נוסף, שהשווה בין ההשפעות של פרצטמול לאיבופרופן (השם הגנרי לתרופות משככות כאבים ונוגדות דלקת כדוגמת נורופן, אדוויל, אדקס ועוד) על ילדים שכבר סובלים מאסטמה, נמצא כי בעוד שנצפה כי פרצטמול מגבירה את שכיחותן של בעיות בדרכי הנשימה, איבופרופן אינה עושה זאת. הסקירה שבחנה את המחקרים שלעיל התפרסמה בכתב העת Pediatrics.

עם זאת, מומחים לאסטמה מצביעים על כך שנכון לעכשיו אין ראיה חותכת לכך שפרצטמול גורמת אסטמה או מחמירה אסטמה קיימת. התוצאות הנוכחיות מצביעות רק על קשר שקיים בין התרופה והמחלה. ייתכן, הם מוסיפים, שקשר זה מצביע על גורם אחר שמשותף לאנשים חולי אסטמה שנוטלים פרצטמול. מומחים אחרים מצביעים על כך שאסטמה היא מחלה מורכבת, וסביר להניח שהיא נובעת ממספר גורמים שונים.

לסיכום, כותבי הסקירה ורופאים נוספים ממליצים להיזהר במתן פרצטמול לילדים חולי אסטמה או בעלי היסטוריה משפחתית של אסטמה, אך מציינים כי יש צורך במחקרים נוספים. כמו כן, הם מוסיפים שמחקרים מן הסוג הזה מהווים תזכורת לכך שרק משום שתרופה נמכרת בבתי מרקחת ללא מרשם אין זה אומר שהיא בטוחה במאת האחוזים.

לכתבות נוספות בנושא אסטמה, רפואת ילדים:
אסטמה בילדים: טיפול ושליטה בחומרת המחלה
כל העובדות על שלשול אצל ילדים
אסטמה: מה מומלץ, מה לא כדאי
סוכרת אצל ילדים: מידע וטיפולים עדכניים
מיגרנה בילדים: טיפול ומניעה

אסטמה תוקפת כ-7% מהמבוגרים ו-12% מהילדים, וההגורמים לה הם תורשתיים וסביבתיים. בישראל חיים כ-200,000 אנשים אשר מאובחנים כחולי אסטמה, שליש מהם ילדים עד גיל 18. אולם, מומחים סבורים ששיעור חולי האסטמה הריאלי באוכלוסייה גבוה בהרבה ממספר זה, וזאת בשל חוסר איבחון מספק.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר