פורום נפרולוגיה, לחץ דם, מחלות כליה ילדים, הרטבת לילה - יש לך שאלה?

בפורום זה תוכלו להתייעץ על נושאים כמו שינה, דיאליזה, הרטבת לילה, דם בשתן, בדיקות שתן, אי ספיקת כליות, אגני כליות מורחבים, תסמונת נפרוטית ועוד

מנהל הפורום

פרופ` דניאל לנדאו
פרופ' דניאל לנדאו
הוספת הודעה לפורום

תמונה
לקביעת תור אצל פרופ' דניאל לנדאו ללא פרסום בפורום

• כליות וקרטיניןןןןן שאלה
    יואל
    09/09/2019

שלום רב, אני בן 70 ישנו ממצא בעליית הקראטינין מזה 3 שנים בשלב הראשון הייתה עליית קראטינין עד 1.2-1.3 וכעת עליית מדרגה 1.6 מ"ג לא היה מאורע מכונן כגורם להפרעה הכלייתית אך לפני 3 שנים הופיע לחץ דם גבוה (ללא סיפור משפחתי) אז התחלתי טיפול ב ramipril הורדת המינון לא גרמה לשיפור בתפקוד. בבדיקות שעשיתי הכליות נראות בגודל תקין ובעלות מרקם תקין בבדיקת הדם התגלתה פרוטיאונריה שאיננה אלבומינוריה. נמצאה רמה גבוהה של IG M ופס השקעה מונוקלנולי של IG m kappa ופס חלש IG A LAMBDA כמו כן נמצא BJ PROTEINURIA גם LAMBDA וגם KAPPA. כעת שלחו אותי להערכה המטולוגית לשלול CRYOGLIBULINEMUIA למרות תוצאה שלילית של RF אשמח להסבר מה בדיוק מצב הכליות שלי ומה הטיפול? ולמה בעצם נשלחים במצב זה להומוטולג? לאחר בדיקות מצבי הכללי טוב קולות לב תקינים
    נשימה תקין בטן רכה גפיים ללא בצקות ואני מרגיש טוב. אשמח מאוד לקצת סדר 🙏

* המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
    הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

• עליית קראטינין, חלבון בשתן וחשד לבעיה המטולוגית

פרופ' דניאל לנדאו
    09/09/2019

שלום רב
    אני מניח שאתה נמצא במעקב של נפרולוג. ההפניה להמטולוג נראית לי מוצדקת, מחשש שיש קשר בין 2 התופעות שתיארת. . מציע שתיצמד להמלצות המומחים.

* המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
    הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• כליותתתתתתתתתתתתתת
    יואל
    09/09/2019

שלום רב, אני בן 70 ישנו ממצא בעליית הקראטינין מזה 3 שנים בשלב הראשון הייתה עליית קראטינין עד 1.2-1.3 וכעת עליית מדרגה 1.6 מ"ג לא היה מאורע מכונן כגורם להפרעה הכלייתית אך לפני 3 שנים הופיע לחץ דם גבוה (ללא סיפור משפחתי) אז התחלתי טיפול ב ramipril הורדת המינון לא גרמה לשיפור בתפקוד. בבדיקות שעשיתי הכליות נראות בגודל תקין ובעלות מרקם תקין בבדיקת הדם התגלתה פרוטיאונריה שאיננה אלבומינוריה. נמצאה רמה גבוהה של IG M ופס השקעה מונוקלנולי של IG m kappa ופס חלש IG A LAMBDA כמו כן נמצא BJ PROTEINURIA גם LAMBDA וגם KAPPA. כעת שלחו אותי להערכה המטולוגית לשלול CRYOGLIBULINEMUIA למרות תוצאה שלילית של RF אשמח להסבר מה בדיוק מצב הכליות שלי ומה הטיפול? ולמה בעצם נשלחים במצב זה להומוטולג? לאחר בדיקות מצבי הכללי טוב קולות לב תקינים
    נשימה תקין בטן רכה גפיים ללא בצקות ואני מרגיש טוב. אשמח מאוד לקצת סדר 🙏

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• כליותתתתתתתתתתתתתת
    מיכל
    05/09/2019

היי , מצרפת סיכום רפואי נשמח להבין מה הערכים הנ"ל אומרים? נשלחתי להומוטולג מה בעצם הוא אמור לבדוק לשלול? אשמח לקצת סדר להבין מה מצב הכליות. תודה . מצרף סיכום רפואי

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• פענוח של מכתב שחרור

פרופ' דניאל לנדאו
    06/09/2019

מצטער, זאת לא הדרך לייעץ, וגם אסור ככה לשלוח מידע רפואי פרטי. לא מצליח לראות את הדף. מציע לשואלת לגשת לרופא המשפחה שלה בכדי לקבל ייעוץ והכוונה.

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• הידרונפרוזיס קל בכליה ימנית
    מיכל
    31/08/2019

בת 35, 5 חודשים אחרי לידה שנייה. בשלושה שבועות לאחר הלידה התחלתי להרגיש תכיפות במתן השתן, מייד אחרי התרוקנות הרגשתי שוב צורך לתת שתן. מכיוון שעדיין הייתי עם דימום אחרי לידה הרופאה ויתרה על בדיקת שתן ותרבית ונתנה לי אנטיביוטיקה זינט ל 5 ימים. הייתה הטבה לאחר סיום מהאנטיביוטיקה. חודשיים לאחר מכן שוב אותה הרגשה של תכיפות במתן שתן, הרגשת חוסר התרוקנות. הפעם עשיתי בדיקת סטיק שהראתה ליקוציטים בלבד, לא נעשתה תרבית וקיבלתי שוב אנטיביוטיקה למשך 5 ימים.
    התסמינים נעלמו. לאחר חודש שוב אותם תסמינים הפעם ביצעתי תרבית שתן ובדיקת שתן כללית. צמח חיידק אי קולי 50,000 בתרבית, ליקוציטים 250 לחלבון 20 . הפעם קיבלתי אנטיביוטיקה זינט למשך 10 ימים. אני מניקה לכן יכולה לקבל רק זינט. הרופאה שלחה אותי לאולטרסאונד כליות ודרכי שתן ולהלן התוצאות:

כליה ימנית כ-10 ס"מ, בגודל תקין, פרנכמיה שמורה בעוביה
    אין עדות לאבנים
    הידרונפרוזיס קל

כליה שמאלית כ-11 ס"מ, בגודל תקין, פרנכמיה שמורה בעובדה
    אין עדות לאבנים
    להידרונפרוזיס: אין עדות

שלפוחית השתן עם קיבולת טובה ודופנות סדירים.

לאחר התרוקנות: שארית שתן של 49 סמ"ק.

לסיכום: הידרונפרוזיס קל בכליה ימנית.

שאלתי היא מה הכוונה הידרונפרוזיס קל בכליה ימנית ומהן יכולות להיות הסיבות לכך? האם ייתכן שקשור לכך שילדתי לפני 5 חודשים?
    האם זה קשור לדלקות השתן החוזרות והרגשת תכיפות במתן השתן?
    האם חס וחלילה לפי תוצאות האולטרסאונד יכול להיות גידול במערכת דרכי השתן? אני מאוד לחוצה לגבי תוצאות האולטרסאונד?
    אציין ששלפוחית השתן נבדקה לפני התרוקנות ואחרי התרוקנות. הכליות נבדקו אחרי התרוקנות בלבד . לפני הבדיקה שתיתי 4 כוסות מים וספל קפה

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• הידרונפרוזיס קל באישה אחרי לידה

פרופ' דניאל לנדאו
    01/09/2019

שלום רב
    הידרונפרוזיס פירושו הרחבה של אגן הכליה, מבנה דמוי משפך האוסף את השתן נוצר עי הכליה. זה איננו בשום פנים גידול. בכל אישה בהריון יש הידרונפרוזיס קל. שארית שתן של 49 מל זה מעט מוגבר. עבור שני ממצאים אלה מציע להגיע להתיעצות עם אורולוג

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• הידרונפרוזיס קל בכליה ימנית

מיכל
    02/09/2019

תודה על המענה. אני מבינה שאין מדובר בגידול חס וחלילה. אך שאלתי האם חס וחלילה יכול להיות גידול בכליות או בשופכן שגורם להרחבת אגן הכליה? הבנתי שמדובר בחסימה

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• האם יש בעיה בשימוש במשחה עורית המכילה גנטמיצין בתינוק עם כליה אגנית קטנה ?
    מיכל
    31/07/2019

שלום

בני בן 10 חודשים ולו כליה צנוחה ומעט קטנה, במעקב אצל נפרולוג.

היום ניתן לנו עבורו מרשם מרופאת הילדים למשחה עורית בשם אפלוצין המכילה גנטמיצין ופרדניזולון, לגירוי עורי באיזור הפנים.

גנטמיצין היא תרופה נפרוטוקסית, האם אכן ניתן להשתמש בה ללא חשש גם במקרה בו תתכן בעיית כליה ? או שכדאי לדרוש משחה אחרת?

תודה רבה

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• שימוש במשחה המכילה גנטמיצין עבור פצעונים בפנים בילד עם כליה אגנית

פרופ' דניאל לנדאו
    03/08/2019

שלום
    אני מניח כי מדובר בכליה צנוחה מצד אחד ותקינה הצד השני. אם זה כך ואם מדובר בשימוש קצר טווח, אין כל מניעה משימוש במשחה זאת

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• האם יש בעיה בשימוש במשחה עורית המכילה גנטמיצין בתינוק עם כליה אגנית קטנה ?
    מיכל
    31/07/2019

שלום

בני בן 10 חודשים ולו כליה צנוחה ומעט קטנה, במעקב אצל נפרולוג.

היום ניתן לנו עבורו מרשם מרופאת הילדים למשחה עורית בשם אפלוצין המכילה גנטמיצין ופרדניזולון, לגירוי עורי באיזור הפנים.

גנטמיצין היא תרופה נפרוטוקסית, האם אכן ניתן להשתמש בה ללא חשש גם במקרה בו תתכן בעיית כליה ? או שכדאי לדרוש משחה אחרת?

תודה רבה

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• שאלות על לחץ דם נמוך
    גילה
    16/07/2019

שלום, מה גורם ללחץ דם נמוך? מה הסימפטומים ולמה הוא גורם? כיצד ניתן לטפל ולהימנע? תודה

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• מה גורם ללחץ דם נמוך

פרופ' דניאל לנדאו
    21/07/2019

שלום רב:
    אני מניח שהשואל הוא אדם בוגר.
    הפורום הזה דן לרוב בבעיות הקשורות ללחץ דם גבוה, שהוא גורם סיכון חשוב למחלות לב וכלי דם. לחץ דם גבוה הוא לרוב ללא כל תלונות ספציפיות ונקבע לפי מציאה של ערכים מוגברים פעם אחרי פעם, בנסיבות שונות (גם בבית וגם במרפאה). מציאה של סדרת ערכים אלה כבר מצדיקה הפניה לרופא בכדי לדון על מקום להתחלת טיפול להורדת לחץ הדם.
    לא כן לגבי לחץ דם נמוך, שאם הוא נמוך באופן אמיתי הוא צריך להביא לתלונות, ובעיקר חולשה או סחרחורת, או אפילו איבוד הכרה רגעי. אם אין כל תלונות ורק מודדים לחץ דם הנראה נמוך, הדבר לא דורש כל התיחסות.
    הסיבות השכיחות ללחץ דם נמוך סימפטומטי הן התייבשות, לקיחת מינון מוגבר ולא דרוש של תרופות המורידות לחץ דם , מחלות במערכת העצבים, בעיות בתפקוד הלב ועוד.
    לכן, במידה ויש חולשה או התעלפות ומודדים בסמוך לארוע לחץ דם נמוך (לרוב עם דופק מהיר), כדאי להגיע להתיעצות עם רופא.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• תוצאות אולטרסאונד כליות- בירור
    ליאת
    03/07/2019

שלום בתי בקרוב בת 6 שתהיה בריאה. מגיל 3 חודשים דלקת שתן.בעקבותיה עלה בus מערכת מאספת כפולה מימין. קבלנו צפורל מניעתי עד גיל חצי שנה. טפו טפו ללא דלקות עד לפני כחודש. מאז שתי דלקות אי קולי רגיש קבלה טיפול אנטיביוטי צפורל ובדלקל אחריו החלה עם רוצפין iv ולאחר תשובת תרבית אוגמנטין
    .אולטרסאונד כליות כחודש לאחר מכן - מימין כליה 9.6 ס"מ פרנכימה שמורה, רוחב אגו חוץ.כלייתי 13 ס"מ מערכת כפולה מימין. קוטב תחתון 16 . משמאל כליה 9.2 ס"מ. ללא הסתיידות .
    שארית שתן בבדיקה 8 סיסי..
    כרגע מטופלת.הרספרים מניעתית וביקשו מיפוי עוד כחמישה חודשים
    אני ממש בלחץ מה זה אומר מאספת כפולה עם הרחבה זו? כי לפני לא ראו הרחבה .
    מה המשמעות של זה אני בלחץ .תודה

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• מה זה מערכת מאספת כפולה

פרופ' דניאל לנדאו
    03/07/2019

שלום.
    מערכת מאספת כפולה היא לרוב ואריאנט אנטומי שלא קשור לנטיה לבעיות של נטיה לדלקת בדרכי השתן.
    מציע לוודא שאין עצירות צואה, שאין נטייה להתאפק, לטפל בכל דלקת בנפרד ולהגיע להתיעצות עם תמונות האולטרה סאונד

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• לחץ דם לא מאוזן
    לימור
    02/07/2019

על מנת לבצע איסוף שתן למטהנפרינים וקטכולאמינים עליי להפסיק ליטול את התרופה קרדילוק שאני לוקחת 5 מ"ג כל בוקר.
    אמורה להפסיק לגמרי 72 שעות . איך אני אמורה לעשות זאת בהדרגתיות?
    אני בת 45 .

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• הפסקת טיפול תרופתי לצורך בדיקה

פרופ' דניאל לנדאו
    03/07/2019

עליך להתיעץ עם הרופא שרשם לך את אותה תרופה , שנרשמה לך עבור מצב רפואי , לפני שאת מפסיקה אותה לטובת בדיקה.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• בדיקה ציטלוגיה וגודש קל שאלה
    יוסי
    02/07/2019

שלום..אחרי בירור של אינספור בדיקות שתן כולל לפתלוגיה איצטלוגיה הכול תקין...מה שהראה באלטרסנוד במיון גודש קל ולא יחסו לזה חשיבות
    יש לציין שאני סובל קצת מקושי במתן שתן
    ממה זה נובע ומה עלי לעשות האם אבן יכולה לגרום לזה??
    היא יכולה לגרום לעוד תסמינים כגון יובש והרגשת צמא מרובה ?
    תודה

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• ילדה בת שנה ועשר דלקת בדרכי שתן
    תמי
    01/07/2019

שלום
    ביתי בת שנה ועשר. לאחר ריח פיפי חריף וחום של כ 38.5 אובחנה כחולה בדלקת בדרכי שתן במיון ביח . הוצאת שתן עי קטטר.
    ניתן טיפול של 5 ימי צפורל 4 סיסי 3 פעמים ביום.
    כמו כן , נכתב במכתב השחרור אפשרי שימוש במשכחי כאבים.
    סקירות בהריון היו תקינות, ועד כמה שידוע לנו לא היו דלקות שתן נוספת עד כה.
    מס שאלות-
    1.משיטוט באינטרנט אני מבינה שאם יש חום אז יש סבירות שמעורבות הכליות . למה ניתן טיפול רק ל 5 ימים לדעתך ? כמו כן - לא נאמר לנו שלא מומלץ להשתמש בנורופן. מדוע?
    2. באופן תיאורטי-האם דלקת בדרכי השתן , גם העליונות עם חום , יכולה לעבור לבד לאחר מס ימים?
    3. מה הלאה? האם היא צריכה לעבור אולטראסאונד כליות?
    4. מה הסיכוי לצלקת לאחר ארוע ראשון שהתחיל להיות מטןפל באנטיביוטיקה לאחר 30 שעות עם חום ?

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• לאחר דלקת בדרכי השתן עם חום

פרופ' דניאל לנדאו
    01/07/2019

מו לץ לקבוע תור אצל נפרולוג ילדים בכדי לענות על כל השאלות האלה. עד קבלת התור מומלץ לבצע usכליות ודרכי השתן ולשלול דלקת בדרכי השתן בכל מחלת חום

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• אנגיומיוליפומה לילדה בת 15
    יוליה
    30/06/2019

היי דוקטור. ילדה בת 15. ממצא U.S בטן. בקוטר תחתון של כליה הודגם מוקד קורטיקלי אקוגני בגודל 0.5 ס"מ -המתאים לאנגיומיוליפיה.ברקע : חולשה, קפיצות חום,חוסר ברזל ואנמיה בבדיקות דם. טסיות מעט גבוהות. האם יש מקום לדאגה ,ריך ניתן להמשיך את הבירור. תודה

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• מציאת אנגיומיוליפומה

פרופ' דניאל לנדאו
    30/06/2019

יש להשלים בדיקת שתן לכללית, למדוד לחץ דם ולהגיע להתיעצות עם תמונות ה- US אצל נפרולוג או אורולוג של ילדים

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• התנפחות בפנים שמלווה מחלת חום
    רחלי
    17/06/2019

שלום,
    ביום חמישי האחרון התחלתי להרגיש חולה, זה התחיל בכאב גרון, המשיך לחולשה בגוף ,בערב מדדתי חום של 38.4, ובינתיים הרגשתי תחילת שינוי באיזור התחתון של הפנים , שינוי שלא נראה בינתיים, למחרת,יום שישי, הלכתי לרופא שזיהה דלקת בגרון, קיבלתי אוגמנטין שהתחלתי מייד לקחת.
    בשישי בערב כבר הייתי נפוחה בחלק התחתון של הפנים וכך המשיכה התופעה גם בשבת. במשך הלילה שבין שבת לראשון ירדה הנפיחות עד שנעלמה לחלוטין ביום ראשון.
    אני רוצה להדגיש שתחילת תהליך הנפיחות החל לפני שהתחלתי לקחת אנטיביוטיקה.
    אני מודאגת מאוד.
    זה לא קרה לי מעולם.
    מה זה יכול להיות?
    אודה לתשובה

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• נפיחות בחלק התחתון של הפנים, שבינתיים חלפה?

פרופ' דניאל לנדאו
    17/06/2019

שלום
    אני מניח שהשואל הוא אדם מבוגר, לא ילד.
    תיאור הבעיה לא נראה לי כלל שייך לנושאים המכוסים בפורום זה.
    מציע לחזור לרופא המשפחה

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• הזרקות מילוי חומצה הילרונית
    אור
    08/05/2019

שלום האם מותר לאישה באי ספיקת כליות קריאטנין סביב 2 לעשות הזרקות או להשתמש בקרמים עם חומצה הילרונית לטיפול בקמטים?מאו שזה יכול לפגוע בכליות?

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• שימוש קוסמטי בנגזרות של חומצה היאלורונית כשיש מחלת כליות כרונית

פרופ' דניאל לנדאו
    08/05/2019

שלום רב:
    המונח "חומצה היאלורונית" הוא כללי מדי. כידוע לך תכשירים קוסמטיים לא מוכרים כתרופות ולכן אין עליהם מידע במקורות בהם אני משתמש. אני מציע שתתיעצי עם בעל המקצוע המציע לך טיפול זה ובמידה והוא לא יודע יש להגיע לנפרולוג עם הפירוט המדוייק (הנוסחא הכימית) של התכשיר אותו רוצה בעל המקצוע להזריק לך או לתת לך כמשחה.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• שתי שאלות בבקשה- בירור
    חנית
    30/04/2019

שאלה ראשונה בני עוד חודשים בן 14 עשיתי לו בדיקות כלליות
    בדיקת CREATININE יצא 0.64 האים זה תקין
    שאלה שניה האים בדיקות לחץ דם ביתיות אמינות אוו של קופת חולים אוו שזה אותו דבר

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• שתי שאלות

פרופ' דניאל לנדאו
    02/05/2019

1) כן, אפשר גם להסתכל שערך הבדיקה נול בתוך תחומי הנורמה.
    2) מדידה ביתית של לחץ הדם יכולה להיות טובה ואמינה כמו זאת המתבצעת במרפאה, בתנאי שהמכשיר למדידה בבית הוא אמין ומכוייל. אפשר להביא את המכשיר הביתי למרפאה ולהשוות מדידות.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• שתי שאלות בבקשה

חנית
    03/05/2019

היי לגבי בדיקת הקראטין לא הבנית זה מתחת לנורמה
    האים בדיקה זאת תקינה למתגבר עוד חודשים בן 14 גובה 170
    מה הנורמות בגיל זה ?

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• תשובת קראטינין

פרופ' דניאל לנדאו
    03/05/2019

ככל שהערך נמוך יותר כך התפקוד של הכליות כמסננת נחשב טוב יותר, גם כשזה מתחת לנורמה

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• המשך בבקשה

חנית
    03/05/2019

אז לגבי מה שיצא לו 0.64 זה תקין זאת שאלתי

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• ערך קראטינין בדם

פרופ' דניאל לנדאו
    03/05/2019

כן

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה