מילה על מילה: כל מה שצריך לדעת על ברית מילה

ברית מילה היא אחת מהמצוות החשובות ביותר ביהדות. המנהג מקובל גם מחוץ לחוגים הדתיים בשל היתרונות הבריאותיים שלו ולעומתם יש כאלה שמתנגדים אליו נחרצות
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 30/01/2018 |
צפיות: 2,606
דירוג: 4.5 מתוך 4 הצבעות
התקבלו 4 דירוגים בציון ממוצע 4.5 מתוך 5
בשנים האחרונות ישנה מגמה הולכת וגדלה של הורים שמסרבים לבצע ברית מילה לתינוקות שלהם, לא בשם היהדות ולא בשם טעמים אחרים. הטיעונים המרכזיים שלהם הם שההליך אכזרי אשר עלול לגרום לאיבוד דם ולפגיעות בלתי הפיכות באיבר המין שיכולות לשבש את התפקוד המיני ולפגום בהנאה ממין בטווח הרחוק. נוסף על כך, הדוגלים בגישה זו סבורים כי היתרונות הבריאותיים של המילה אינם אלא מיתוסים בלבד. עם זאת, רוב היהודים בכל זאת שומרים על מצוות הברית, הן מטעמים דתיים והן מטעמים חברתיים ובריאותיים.

רוצים לדעת עוד? היכנסו לפורומים:
פורום ברית מילה
פורום ברית מילה רפואית, רופא מוהל

הסיבות לקיים ברית מילה

מילה היא למעשה הליך כירורגי שבו מסירים את העורלה מאיבר המין של זכרים. ביהדות המילה היא מצווה מן התורה אשר לפיה יש למול כל תינוק זכר בהגיעו לגיל שמונה ימים. המילה מסמלת את הברית בין ישראל לבין אלוהים, ולכן כל זכר יהודי חייב במצווה זו והיא חלק בלתי נפרד מהליך הגיור. כמו כן, לפי המקורות היהודיים, יהודי שאינו עובר ברית מילה במזיד ובכוונה תחילה חייב בכרת – עונש של מוות בטרם עת או איבוד הזכות לחיים בעולם הבא. המילה קיימת גם באסלאם, שם היא מכונה "ח'יתאן". בעוד ביהדות ברית המילה נעשית ביום השמיני לחייו של התינוק, באסלאם היא מתקיימת לפני שהילד מגיע לגיל 13.

בעוד ביהדות ובאסלאם המילה נעשית מטעמים דתיים, המנהג נפוץ גם בארצות אחרות, כמו ארצות הברית ובאזורים מסוימים של אפריקה, שם המילה נעשית מטעמים אסתטיים ומטעמים בריאותיים. המנהג פחות נפוץ בארצות אירופה ובאזורים אחרים בעולם.

מכיוון שברית המילה בישראל היא חלק מטקס דתי, אנשים רבים בוחרים במוהל שיבצע את ההליך, אך ניתן לבצע את המילה גם בבית חולים או בבית עם מוהל-רופא אשר משלב את שני העולמות – הדתי עם הרפואי. מילה בגיל מבוגר נעשית לרוב בידיו של רופא בבית חולים. נוסף להליך גיור ולהכנסה של התינוק ליהדות מילה היא הליך רפואי שבא לטפל בבעיות בריאותיות, כמו בלניטיס – דלקת בעטרה, פימוזיס – עורלה מהודקת שאינה ניתנת להפשלה מעבר לעטרה ופאראפימוזיס – מצב שבו העורלה אינה יכולה לשוב למצבה הטבעי לאחר שהופשלה מעבר לעטרה.

אצל תינוקות בריאים אין הצדקה רפואית לברית המילה. עם זאת, הורים רבים בוחרים למול את התינוק שלהם ממניעים שונים, כמו דת, סיבות אסתטיות, הפחתת הסיכויים לסבול מבעיות בריאותיות וסיבות אישיות אחרות, כמו הרצון שהבן יהיה דומה לאביו וכדומה.

יתרונות וחסרונות של ברית מילה

אף על פי שברית המילה אינה הכרחית מבחינה בריאותית אצל תינוקות, היא יכולה לבוא לעזר בבגרות ולמנוע בעיות רפואיות בגילים מאוחרים יותר. מילה מפחיתה את הסיכויים ללקות בדלקת בדרכי השתן בגיל ינקות, היא מפחיתה את הסיכויים ללקות בסרטן הפין, מפחיתה את הסיכויים להידבק במחלות מין כמו זיבה, כלמידיה ואפילו נגיף ה-HIV. מילה מונעת מבעוד מועד מצבים בריאותיים חמורים אצל תינוקות כמו דלקת בעטרה, פימוזיס ופאראפימוזיס ובאופן כללי היא מאפשרת שמירה על היגיינה גבוה יותר של איבר המין. יתר על כן, לגברים נימולים יש סיכוי נמוך יותר להדביק את הפרטנרים המיניים שלהם במחלות מין ובזיהומים ולבנות הזוג שלהן יש סיכויים נמוכים יותר ללקות בסרטן בצוואר הרחם.

למרות השמועות שטוענות ההפך, ברית המילה אינה פוגמת בפוריות הגבר ואין הוכחות חד משמעיות שהיא פוגעת באיכות חיי המין ובהנאה מהם. ישנם מחקרים שטוענים כי להסרה של העורלה אין כלל השפעה על כך בעוד מחקרים אחרים טוענים כי הרגישות העצבית אצל גברים נימולים היא נמוכה יותר מאשר גברים שלא נימולו.

למרות כל זאת, לברית המילה יש גם חסרונות, ההליך עצמו מטיל מום בגוף, הוא כואב ויכול לגרום לבעיות רפואיות כמו דימום יתר, זיהומים, פגיעה בעטרה, הידבקות של שאריות העורלה, נמק בפין, היצרות של פתח השופכה, חיתוך לא סימטרי של העורלה אשר מצריך ניתוח תיקון וחיתוך גדול מדי מהעורלה שיכול לגרום לכאבים ולעקמת בזמן זקפה.

הורים שבוחרים למול את התינוק שלהם יכולים לבחור בין טקס דתי שמבצע מוהל מוסמך בבית, באולם או בבית כנסת לבין הליך כירורגי שמבצע רופא בבית החולים. כיום ישנם רופאים שמתפקדים גם כמוהלים והם מבצעים את ההליך לפי התקנות ההלכתיות והבריאותיות כאחד. בגיל מבוגר יותר ההליך של ברית המילה לרוב נעשה בבית חולים או במרכזים רפואיים והוא נעשה בהרדמה מקומית אצל אנשים בוגרים או בהרדמה כללית אם מדובר בילד. ההליך נעשה במסגרת של אשפוז יום, זאת אומרת שבתום ההליך המטופל נשאר כמה שעות להתאוששות ולאחר מכן הוא משתחרר הביתה. בישראל ברית מילה למבוגרים אשר נעשית למטרות דתיות מתבצעת תחת ההשגחה של הרבנות הראשית לישראל ומי שמבצע אותה הוא רופא שהוא גם מוהל.

אופן ביצוע ברית המילה

כאמור, לפי היהדות ברית המילה מתבצעת כשהתינוק הוא בן שמונה ימים, זאת ככל הנראה מכיוון שעד היום השמיני מערכת קרישת הדם כבר מתפקדת בצורה תקינה. עם זאת, ניתן לדחות את הברית במקרים שבהם יש חשש לבריאותו של התינוק, אם הוא פג, אם הוא חולה בצהבת של היילוד או שהוא נדבק במחלה זיהומית.

ברית מילה אשר מבצע מוהל לפי ההלכה מחולקת לארבעה שלבים, שקודם להם מחטאים את האזור ומאלחשים אותו בעזרת משחה ולאחר מכן בעזרת חומר הרדמה שמוזרק לאיבר. השלב הראשון הוא ההפרדה, שבו מפרידים את הרקמה אשר מחברת את העטרה לעורלה. את ההפרדה עושים בעזרת מכשיר דמוי מקל שבקצה שלו יש גולה קטנה. השלב השני הוא שלב החיתוך שבו חותכים את העורלה בעזרת סכין. בדרך כלל, לפני פעולת החיתוך המוהל מושך את העורלה ומשחיל אותה לתוך מגן ממתכת כדי למנוע פגיעה של העטרה. השלב השלישי הוא פריעה שבה מגלים את העטרה בעזרת ציפורניו של המוהל. השלב הרביעי והאחרון הוא המציצה, שבה המוהל מוצץ את איבר המין של התינוק כדי לעצור את הדם. בגלל סכנת הדבקה בזיהומים ובמחלות ועקב מקרים רבים של תינוקות שנדבקו בהרפס ישנם מוהלים שמבצעים את פעולת המציצה בעזרת קשית וכך אין מגע ישיר בין הפה של המוהל לבין הפין של התינוק.

גם בברית מילה שאינה לפי ההלכה מאלחשים את אזור איבר המין, אך את החיתוך עצמו ניתן לעשות בכמה דרכים – מלחצי גומקו (Gomco clamp), פלסטיבל (Plastibell device) ומהדק מוגן (Mogen clamp). שלוש הדרכים הללו פועלות על עיקרון דומה שבו קוטעים את זרימת הדם לעורלה כדי למנוע דימום בעת החתיכה של העורלה. ההליך עצמו נמשך בין 15 דקות לחצי שעה.

לאחר ברית המילה מתנפח אזור המעבר לעטרה ואחרי שלושה ימים יופי גלד בצבע לבן-צהבהב, זוהי הפרשת טבעית המהווה חלק מתהליך ההחלמה. אסור לגעת בגלד או לנסות להוריד אותו, הוא ילך ויקטן עם הזמן. העור סביב העטרה ימשיך להיות אדום ונפוח עד חודש לאחר הברית. אפשר לשטוף את הפין ולמרוח עליו משחה כאשר מחליפים חיתול. יש להשאיר את החיתול רופף מעט כדי לעזור לתהליך ההחלמה.

למאמרים נוספים קראו גם:
ברית המילה פוגעת בסקס
ברית מילה? לא תודה
ברית מילה: כל השיטות להפחתת כאב
ברית מילה למבוגרים: מה חשוב לדעת
איגוד רפואת ילדים בארה"ב בעד ברית מילה

כמה שעות לאחר הברית התינוק יהיה עצבני וחסר מנוחה, אך אם הוא אינו נרגע יותר מהזמן הסביר יש לפנות לרופא. כמו כן, יש להתייעץ עם המוהל או עם רופא באחד מהמקרים הבאים: חום, בעיות בהטלת שתן, הפרשות עם ריח רע, דימום שאינו פוסק וכאב מוגבר אצל ילדים ואצל מבוגרים.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  • ד"ר שלמה סטיב ג`קסון
    ד"ר שלמה סטיב ג`קסון
    רופא מוהל מוסמך מטעם הרבנות הראשית לישראל וגם נוירוכירורג בכיר. בוגר בית הספר לרפואה של אוני` ת"א והתמחות בנוירוכירורגיה בבית החולים בלינסון. כיום רופא בכיר בבית החולים בלינסון והרצליה מדיקל סנטר. בעל... קרא עוד