חוק וסדר בעולם תאונות הדרכים

לנפגע תאונת דרכים קיימת הזכות לתבוע פיצוי מחברת הביטוח שביטחה את הרכב בביטוח חובה. עם זאת, קיימים מקרים רבים שעלולים "ליפול" בין הכיסאות והאדם מן היישוב אינו יודע כיצד לסווג את האירוע שבו הוא נפגע
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 31/07/2019 |
צפיות: 1,549
דירוג: 5.0 מתוך 6 הצבעות
התקבלו 6 דירוגים בציון ממוצע 5.0 מתוך 5
ש' סובלת מבעיה לבבית שבגינה היא נוטלת תרופות לדילול הדם. היא הייתה מעורבת בתאונת דרכים ונפגעה בראשה. כתוצאה מכך, נבדקה בבית החולים, ולמעט ממצאים של חבלות בראש לא נמצא דימום.

במצבה של ש' קיימת פרקטיקה שקובעת הפסקת טיפול במדללי דם, אך היא לא קיבלה כל הוראה שכזו. כחודש וחצי לאחר התאונה החלה לחוש ברע, אך בבדיקות שנעשו לה בבתי חולים שונים לא נמצאה בעיה חד משמעית, והיא שוחררה לביתה.

כעבור מספר ימים, היא התמוטטה ואובחנה כסובלת מדימום מוחי.

יש לכם שאלות נוספות? היכנסו עכשיו לפורומים:
פורום פיזיותרפיה
פורום אורתופדיה
פורום כאב
פורום תאונת עבודה, רפואה תעסוקתית
פורום שיקום פציעות ספורט, שיקום אורטופדי

מרבית האנשים יודעים היום כי כאשר אדם מעורב בתאונת דרכים, שבה רכב התנגש ברכב אחר או בהולך רגל, ישנה זכות לנפגע לקבל פיצויים מחברת הביטוח שביטחה את הרכב שבו הוא נסע.

נכון להיום, קיימים מקרים מסוימים שעלולים להתפספס ולא לקבל את הטיפול ההולם. בעקבות כך הנפגע אינו מצליח להצביע מה סוג התאונה שהתרחשה.

איזה גוף יש לתבוע לאחר תאונה?

קיימים סוגים שונים של תאונות דרכים. בכל סוג דרך הפעולה שונה, ולא בהכרח יש להגיש את התביעה ספציפית לחברת הביטוח.

אולי יעניין אתכם גם:
על שמנים ותאונות דרכים
"תאונות דרכים הן כמו מחלות לב"
תאונות דרכים: עוד סיבה להעריץ נשים
תאונות דרכים פגע וברח: מי יפצה את הנפגע
תאונות דרכים: מי ישלם על האמבולנס?

בשביל לעשות לכם קצת סדר בבלגן, להלן מספר מקרי אירוע שונים ודרכי הטיפול בהם:

1. אדם יוצא מרכבו בסיום הנהיגה ובמהלך יציאתו מהרכב, כאשר הוא מניח את רגלו על הכביש או
המדרכה, נתקלת רגלו במפגע בולט או בבור, וכתוצאה מכך נשברת רגלו.
האם מדובר בתאונת דרכים או שמא יש לתבוע את העירייה?

2. משאית עם מנוף הרמה מפנה זבל, כאשר המנוף מתנדנד וגורם להולך רגל שעובר במקום להירתע,
לאבד שיווי משקל וליפול מבלי שהיה מגע בינו לבין המנוף. את מי יש לתבוע במצב זה, אם
בכלל ?

3. אדם נפגע בתאונת דרכים מובל באמבולנס כשהוא מורדם, ובמהלך הטיפול מתרחשת רשלנות רפואית
ברישום ואותו אדם מקבל טיפול שונה בתכלית מהטיפול שאותו היה אמור לקבל. מה נעשה במקרה
זה?

בדיוק בשביל מקרים אפורים אלו קיים חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים. שמרחיב ומסביר לאיזה גוף יש לפנות בכל עת.

כיצד מסייע חוק הפיצויים לנפגעי תאונות הדרכים?


חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים יצא בשנת תשל"ה-1975 (להלן: "חוק הפיצויים"). חוק זה הוא סוציאלי ביסודו, ובמסגרתו נקבעת אחריות מוחלטת של חברת הביטוח לשאת בנזק שנגרם לנפגע ללא שאלת אשם. שאלת האשם היא, לרוב, השאלה הקשה ביותר שעמה מתמודדים תובעים ועורכי דינם בניסיון להוכחת תביעות נזיקין.

בתביעות רשלנות, למשל, יש להוכיח באמצעות חוות דעת רפואית מהי הרשלנות שנעשתה, כיצד היא חרגה מהפרקטיקה הרפואית המקובלת ומה הקשר הסיבתי בין הרשלנות לנזק שנגרם.

מדובר בתביעות קשות ומורכבות שבהן מומחים רפואיים בעלי שם "נאבקים" יחד עם עורכי דינם, כדי להצדיק את עמדתם, והתוצאה, בסופו של יום, היא קבלה או דחייה של התביעה. אם מדובר בנזק קשה, ברור כי דחיית תביעה יכולה לגרום נזק כפול ומכופל לנפגע.

לרוב, בתביעה על פי חוק הפיצויים, אם יש דרך לקשור את האירוע לתאונת דרכים, הצדדים יעשו כל מאמץ אפשרי כדי להיכנס בגדר שערי החוק.

בחוק הפיצויים בסעיף 8 (א) נקבע עיקרון ייחוד העילה: "מי שתאונת דרכים מקנה לו עילת תביעה על פי חוק זה, לרבות תביעה על פי ביטוח כאמור בסעיף 3(א)(2) ובסעיף 3(ד) לפקודת הביטוח, לא תהיה לו עילת תביעה על פי פקודת הנזיקין בשל נזק גוף, זולת אם נפגע בתאונה שנגרמה על ידי אדם אחר במתכוון".

לפי עיקרון זה, אם נמצאת עילת תביעה על פי חוק הפיצויים, נשללת מהנפגע עילת התביעה בשל נזק גוף, על-פי דיני הנזיקין הכלליים.

המשמעות היא שבמקרים בהם חוק הפיצויים רלוונטי לנסיבות העניין, גם אם לאחר התאונה התרחשה רשלנות רפואית חריגה, לא ניתן יהיה לתבוע את הגורם הרשלן, אלא רק את חברת הביטוח שביטחה את הרכב בביטוח חובה, שכן על פי ההלכה, אין להפריד בין נזקים שנגרמו באופן ישיר מתאונת הדרכים, לבין נזקים שנגרמו כתוצאה מרשלנות רפואית.
מבחינת הנפגע - מדובר בבשורה, מכיוון והוא לא יצטרך להוכיח רשלנות או אשמה של הגורם המזיק. ולכן, ניהול הליך התביעה שלו יהפוך לפחות מורכב ויותר זול.

במקרה של ש', מונה מומחה רפואי אשר קבע כי הנזק החל עקב הפגיעה בראש שנגרמה במהלך תאונת הדרכים, כך שלא משנה באם אירעה רשלנות כזו או אחרת מצד בית החולים. ולכן, את הנזק שנגרם לה ואת הפיצויים הגבוהים היא תקבל במסגרת חוק הפיצויים.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  • עו"ד שירלי כהן אדיב
    עו"ד שירלי כהן אדיב
    משרדה של עו"ד שירלי כהן אדיב, הינו משרד בוטיק המסייע לנפגעים בתחום נזקי הגוף (נזיקין): תאונות דרכים, תאונות עבודה, פציעות בשטח מוניציפלי, מימוש זכויות מול חברות הביטוח, המוסד לביטוח לאומי, קרנות הפנסי... קרא עוד