תרופות סבתא: טיפולי שיער

חומץ תפוחים יכול לסייע בהסרת קשקשים ובהברקת השיער. לטיפול בנשירה אפשר למרוח ביצה או שמן זית על הקרקפת, או לשטוף את הראש במיץ חסה ותרד
על קרקפת של אדם בריא מצויים כמאה אלף זקיקי שיער, ומדי יום נושרות בין 60 עד 300 שערות בתהליך טבעי של מחזור חיי השערה. נשירת שערות מוגברת מהראש, ללא צמיחה של שערות חדשות עד להתקרחות עלולה להיגרם בשל הפרעות הורמונאליות כמו לאחר לידה, תזונה לקויה וחוסר בחלבון, ויטמינים, מינרלים וחומצות שומניות חיוניות.

הנשירה עלולה להיגרם בשל מתח נפשי, חשיפה לחומרים מסוכנים, שימוש בתכשירים כימיים, סירוק אגרסיבי, מחלות, תרופות מסוימות ועוד. כאשר נשירת שיער נגרמת בשל תורשה, לרוב אין מה לעשות ועדיף להשלים עם המצב, אולם אם הנשירה אינה קשורה לגורמים גנטיים ניתן לעצור אותה ולטפל בשורשים ובשיער שנותר על הראש.

הדרך הטובה ביותר למנוע נשירת שיער היא לאכול מזון מלא המכיל את הרכיבים הדרושים לצמיחה של שיער בריא. בנוסף אפשר לנסות למרוח על הקרקפת חומרים טבעיים אשר יזינו את העור ויעודדו צמיחה מחודשת של השיער.

כיצד למנוע התקרחות?

תרופת סבתא ידועה לטיפול בהתקרחות היא ביצה. לשם כך יש לשבור ביצה ולמרוח אותה על השיער. כדי שהביצה תגיע גם לשורשים יש לעסות פעם בכמה דקות את הקרקפת ולאחר כשעה לשטוף את השיער במים פושרים.
דרך אחרת לטיפול בהתקרחות היא מיץ חסה ותרד. אפשר לסחוט עלי חסה ותרד עד לקבלת מיץ ולהשתמש בתמיסה לצורך שטיפה יום יומית לשיער. לחלופין ניתן למרוח שמן זית על השורשים ולעסות היטב, או לשטוף את השיער בחליטת רוזמרין.

איך להסיר קשקשים?

כדי להסיר קליפה שנוצרה על עור הקרקפת, ניתן למרוח דבש ולעסות את המקום. מומלץ להשאיר את הדבש על הראש במשך כחצי שעה ואז לחפוף היטב את השיער. יש לחזור על הטיפול במשך כשבועיים, עד שהקליפה תיעלם.
פתרון דומה לקשקשים הוא טיפול בחומץ תפוחים. יש לשפוך על השיער חומץ תפוחים טבעי ואורגני ולעסות אותו אל תוך הקרקפת. את החומץ יש להשאיר דקות ספורות ולשטוף את השיער. ניתן לחזור על התהליך מדי יום עד שהקשקשים ייעלמו. בנוסף ניתן לרסק לתוך בקבוק שמפו כדור אספירין, לנער היטב ולחפוף את הראש.

איך להבריק את השיער?

מי גשם מהולים בחומץ תפוחים הם מתכון נהדר לשיער מבריק ומטופח. יש להוסיף כף חומץ על כל ארבע כוסות מים ולחפוף. דרך נוספת להברקת השיער היא מסכה מביצים ומעט שמן זית. יש להשאיר על הראש את המסכה כרבע שעה ולחפוף.

מסכה ביתית לשיער יבש ופגום

לשיער יבש ופגום ניתן להכין מסכה המבוססת על ביצה. לשם כך יש להפריד את החלמון מהחלבון, ולהקציף מעט את החלבון. את החלמון יש לערבב עם מעט מים ולהכניס לבלנדר עד שתושג עיסה אחידה ולהוסיף את החלמון המוקצף. לפני שמורחים את העיסה יש להרטיב את השיער במים חמים, ללא מרכך וללא קרם לחות, ולאחר מכן יש לעסות בעדינות את הראש עם המסכה ולשטוף לאחר דקות ספורות במים קרים.

מסכה נוספת לשיער יבש מבוססת על שמן קוקוס. כדי להכין את המסכה יש לערבב 300 מ"ל שמן קוקוס, 100 מ"ל שמן חוחובה, 20 מ"ל שמן רוזמרין וכמה טיפות ויטמין E. את התערובת יש להניח במקרר למשך שעה, ולאחר מכן למרוח על השיער, לעסות ולשטוף בתה צמחים או במים פושרים.

להבהרת השיער ניתן לקצוץ כוסמת טרייה ולהכניסה לתוך שתי כוסות מים רותחים. לאחר שהנוזל התקרר יש למרוח על השיער ולשטוף כעבור זמן קצר.

* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר