פורום גיל המעבר - יש לך שאלה?

פורום גיל המעבר הוא המקום בו מומחית רפואת גיל המעבר תענה לכם לשאלות. פורום גיל המעבר יעסוק בגלי חום, הפסקת המחזור החודשי, אוסטיאופורוזיס, טיפול הורמונלי, גלי חום, טיפול בגיל המעבר, נשים בגיל המעבר, תזונה בגיל המעבר, ירידה בחשק המיני ועוד

מנהל הפורום

ד"ר איתן פאר
הוספת הודעה לפורום

תמונה
לקביעת תור אצל ד"ר איתן פאר ללא פרסום בפורום

• מה הסיכוי שתופעות גיל המעבר חולפות מעליהן?
    ר.ב
    09/12/2018

תודה דר' פאר על הפורום החשוב
    אני בת 52
    וסת אחרונה לפני כחודשיים, סדירה עד לפני כשנתיים-שלוש.
    סובלת כיום מתופעות קשות של גיל המעבר, גלי חום קשים לאורך כל היום והלילה כולל בחילות, הזעה, דפיקות לב, שינה לא טובה, עייפות וחוסר אנרגיה, השמנה בכלל ובפרט בבטן ללא יכולת כלל לרדת במשקל למרות תזונה נכונה ופעילות גופנית (שמאד קשה לי לבצע בגלל העייפות), עליה בכולסטרול וטריגלצרידים, עליה בסוכר (105), כאבים במפרקים (ברכיים), תחושת דכדוך. לסבתא סרטן הרחם וסרטן המעי הגס.
    אני מבינה שלשיפור איכות חיי כדאי שאתחיל לקחת הורמונים ובכל זאת, שניה לפני שאני הולכת לקבל מרשם, גם בגלל הסרטן במשפחתי, ולאור התופעות הקשות של גיל המעבר כשאני עדיין מקבלת את הוסת, האם יש סיכוי שהתופעות הללו יחלפו מעליהן עם הסתגלות הגוף לרמת ההורמונים הנשיים הנמוכה ואם כן מתי? יש סטטיסטיקות/מחקרים כאלו? הרבה תודה!

* המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
    הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

• אני צריכה לקחת את הכודר בזמן המחזור וזה נעצר?
    לוד
    08/12/2018

אני בת 37 ויש לי דימום כבד השאלה שלי מתי שמתחיל המחזור אני צריכה לקחת את הכדור

* המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
    הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• הארכת משך תקופת המחזור (מבחינת גיל)
    ליבי
    06/12/2018

חן חן לד"ר פאר על הפורום הנפלא והמחכים - במה כה חשובה לנושא כה חשוב. ישר כח על הידע הרב שהוא מרעיף עלינו בנושא ועל אישיותו המקסימה שהיא יקרת המציאות לא פחות. מי יתן וירבו כמותו.
    שאלה...
    מעיון באשכולות הפורום למדתי על תרופת נובופם שהיא מסוגלת לייצר מחזור. אם הבנתי נכון, אפשר בעזרתה לקבל מחזור גם אחרי גיל המעבר והפסקת המחזור?
    שאלותיי בנושא:
    1. עד איזה גיל מומלץ וזהו יתרון לקבל בו מחזור? הרי יש גם גיל שממנו כבר לא רצוי לקבל מחזור. ובכלל, נדמה לי שקראתי פעם שיש סרטנים (אולי רחם) שאחד הגורמים להם הוא ריבוי מחזורים. ולכן באישה שלא ילדה למשל, המשך קבלת המחזור בגילאים מעל 50 יכול להוות סכנה אפילו גדולה יותר?
    2. האם קבלת מחזור באמצעות נובופם מדמה באופן מלא את המחזור הטבעי? (מבחינת נוכחות אסטרוגן בגוף)
    3. ממתי נוטלים את הנובופם רק לאחר הפסקת מחזור? מיד כשמפסיק? או שאפשר לקחת גם בגיל טרום גיל המעבר כשעדיין יש מחזור, אבל הוא קצת משחק (מגיע לעתים קרובות יותר מהנורמה) ויש גם פה ושם עוד תופעות של גיל המעבר כמו חוסר איזון וכו', ואז הוא ימשיך באופן טבעי לכל משך השנים שייטלו אותו, כולל איזון ופתירת תופעות של גיל המעבר עקב חוסר אסטרוגן?
    תודה מראש!

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• מטופלת בוגיפם 3 פעמים בשבוע
    יעל
    05/12/2018

הנני בת 57,מטופלת בוגיפם 3 פעמים בשבוע.
    בחודשיים האחרונים סובלת מהעדר סיכוך והנאה מקיום יחסי מין.
    מה הפתרון?
    אשמח לתשובה מהירה.
    תודה מראש.

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• רירית רחם 6 ביום הרביעי לווסת
    נורית
    28/11/2018

בת 51.5. מקבלת מחזור עדיין סדיר. בבדיקת אולטרסאונד ביום הרביעי במחזור (הדימום ביום הזה הפך לבורדו- חום) - הרירית שנצפתה היתה סדירה ועובייה 6 ממ. הטכנאית אמרה שהרירית תקינה ודקה. האם תקין?

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• נשאות brca1 ונטילת הורמונים
    אורית
    11/11/2018

אני בת 43 נשאית brca1 ולאחר הוצאת שחלות מניעתית. אחת מאחיותי חלתה בסרטן השד בגיל 41.
    יש לי גלי חום אבל יותר מדאיג אותי מה קורה ויקרה לגוף שמגיל צעיר יחסית אין אסטרוגן.
    הרופאה שלי המליצה לי על דואביב. אשמח לקבל מידע על התרופה (אני מבינה שזו תרופה חדשה), מה היתרונות שלה על אחרות? האם האסטרוגן שךה גבוה יותר מאביאנה? האם בכלל כדאי לי לקחת הורמונים בגלל ההיסטוריה המשפחתית. אשמח לכל מידע אפשרי על מנת שאוכל לקבל החלטה מושכלת. תודה

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• BRCA והורמונים

ד''ר איתן פאר
    12/11/2018

ההמלצה הגורפת היא שמידית לאחר הוצאת שחלות יש -חובה- להתחיל טיפול הורמונלי חלופי
    דואביב זה תכשיר מצוין שהשוני שלו מתאפיין בהחלפת הפרוגסטרון בתכשיר הנקרא בזדוקסיפן
    אין הוכחה ליעילות שלו על פני תכשירים אחרים לגביך אבל הוא בהחלט טוב ומומלץ

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• נשאות ונטילת דואביב

אורית
    25/11/2018

הבנתי מהרופאה שלי שדואביב חוסם קליטת אסטרוגנים בשד וברחם ולכן אין לי מה לחשוש האם נכון? אודה לתשובתך כי אני רוצה להתחיל לקחת ודעה שלך חשובה לי. תודה רבה

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• תוצאות של בדיקות מעבדה
    עדי לוי
    25/11/2018

שלום,
    אני בת 61, סובלת מאוסטיאופרוזיס. לקחתי אקטונל במשך 9 שנים. האנדוקרינולגית הפסיקה לי את הטיפול וחשבה לתת לי כטיפול זריקת פרליה. בינתיים נתנה לי לעשות בדיקות דם. אני מאוד בלחץ מתוצאות בדיקת הדם. יש לי תור רק בעוד שלושה חודשים ובנתיים איני מטופלת.
    אודה לך אם תוכל לומר לי האם התוצאות תקינות ואם אינן תקינות אלו בדיקות נוספות לעשות.
    תודה.
    מצב קובץ

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• בת 40, תופעות של גיל המעבר
    רינת
    24/11/2018

שלום
    אני בת 40, מזה משנה וחצי יש סימפטומים שונים של גיל המעבר - המחזור אינו סדיר, לפעמים פעם בשבועיים, לפעמים פעם בחודשיים, למרות שכל החיים היה סדיר ללא גלולות. בנוסף, יש הפרעות שינה קשות, זה בא והולך. עש כאבי פרקים בעיקר ברגליים, עצב ובכלל שינוים תדירים במצבי הרוח, רגישות יתר.
    עשיתי בדיקות דם ביום ה8 למחזור.
    התוצאות -
    FSH. 57
    LH. 29
    Estradiol. 105

3 שאלות, :
    לפי הבנתי זה אומר שאני בגיל המעבר, האם יש משמעות ליום בו עשיתי את הבדיקה?

מה היית ממליץ לעשות ? אני מבינה שאתה ממליץ על הורמונים , האם כבר עכשיו, עוד לפני הפסקת המחזור ?

המחזור הראשון היה בגיל 10, האם יש קשר לזה שגיל המעבר מתחיל מוקדם?

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• שינה גרועה המשפיעה על היום יום
    חנה
    24/11/2018

שלום,
    בעצתך, אני משתמשת בוגיפם שלוש פעמים בשבוע וכל יום באביאנה, כחמש שנים ומצבי מצוין.
    לצערי השינה שלי גרועה, אני מתעוררת בלילות ומתקשה לשוב להירדם אם בכלל.
    אם אטול את האביאנה בערב במקום בבוקר, האם יעזור לי?
    אולי יש לך עצה אחרת עבורי?
    תודה,
    חנה

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• הפרעות שינה

ד''ר איתן פאר
    24/11/2018

בגיל המעבר ישנה ירידה ניכרת בהפרשת מלטונין - הורמון השינה
    הטיפול ההורמונלי משפר מעט, במידה ונלקח בערב
    במידה ולא מספיק ניתן להוסיף מלטונין 5 או 10 מגר
    אותו ניתן לקנות על המדפים בארהב או להזמין באינטרנט

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• טופלת כעשר שנים בטיפול הורמונלי
    יפה
    22/11/2018

האמת שזה שזה שההודעה שלי נמחקה רק גורמת לי עכשיו לדאגה נוספת, אבל אחזור שוב על השאלה:
    אני מטופלת כעשר שנים בטיפול הורמונלי חלופי לשביעות רצוני.
    לאחרונה ראיתי תכנית טלוויזיה בה התארח רופא קונבנציונאלי, גינקולוג ו אנדוקרינולוג, המטפל גם הוא בטיפולים קונבנציונאלים אבל מקדם תכשיר טבעי לטיפול בגיל המעבר בטענה שהוא בטוח יותר מהתכשירים הכימיים והדגיש שהטיפולים הקונבנציונליים מהווים סיכון לחולל סרטן שד ושחלות.
    האמת שקצת מפחיד לשמוע טענה כזו מרופא רציני המכיר את הטיפולים מקרוב.
    מצד שני, קראתי בכמה מקומות שהתכשירים הטבעיים צמחיים הם בולשיט גדול.
    איפה האמת?
    בבקשה עשה לי סדר בלגאן כי מאז אני מאד מודאגת.
    תודה.

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• ,תגובה

ד''ר איתן פאר
    22/11/2018

לא מקדיש זמן לטלביזיה ולכן לא ראיתי את התוכנית שאת מציינת ומה שנאמר שם.
    אבל לגבי עובדות רפואיות-
    טיפול באסטרוגן בלבד מוריד שכיחות סרטני שד בלמעלה מ 30% וסרטני מעי בכ 50%
    תוספת של פרוגסטרון מחוייבת למי שיש לה רחם
    סוגי הפרוגסטרון - ויש קרוב למאתיים כאלו כיום- נבדקו ממושכות ואנו יודעים כיום באיזה מותר ובאיזה אסור להשתמש
    נבדק נמצא והוכח שאין כל יעילות- חוץ מלמשווקים- בטיפולים אלטרנטיביים למניעת תחלואה לבבית ומוחית ואוסטאופורוזיס ויובש נרתיקי וירידה בחשק מיני ועוד ועוד. רק לטיפול הורמונלי
    שימוש בהורמונים "תואמים ביולוגית" המופקים מצמחים לא אושר ע'י רשויות הבריאות בארה'ב היות ואין כל הוכחות לא של יעילות ובעיקר אין בקרה לגבי נזק בשימוש ולכן בכל כנס בינלאומי בנידון גיל המעבר פשוט מזהירים מהשימוש בהם.
    אז אני לא יודע מי היו אותם רופאים בראיון בטלביזיה ולא מה מידת הידע הנסיון וכ'ו שלהם בתחום גיל המעבר . אבל אסור לרופא לסטות מעובדות ואסור לערבב אמונות שלו בשיח ציבורי.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• תגובה לדר פאר

יפה
    22/11/2018

דר פאר היקר!

ממש אין צורך לשכנע אותי בבונוסים שמביא איתו הטיפול ההורמונלי.

כמו שכתבתי,
    אני עצמי כבר מטופלת כעשר שנים ומרוצה מאד.

יחד עם זאת-

מן הראוי להעלות גם את הצדדים הפחות בטוחים של הטיפול.

התכנית שהועלתה בטלויזיה היתה פורום מכובד בה המארח היה פרופסור קראסו והאורח היה רופא גינקולוג ו אנדוקרינולוג, עתיר שנות נסיון.

כמו שכבר ציינתי הוא עצמו מטפל בכל התכשירים הכימיים המוכרים, כמו אוראל, אביאנה, אקטיבל ועוד.

הוא יחד עם זאת ציין את התכשיר הצמחי כיעיל ובטוח ונטול הסיכונים לסרטן שד ושחלות שיש בתכשירים הקונבנציונליים.

אתה ציינת את האסטרוגן כמונע סרטן שד, אך יודע אתה טוב ממני ש פרוגסטרון הוא זה המעלהה סיכון לסרטן שד, ואם לא יכלול בטיפול. הורמונלי יעלה הסיכון לסרטן הרחם.

כל מה שאני מבקשת לדעת, ואני בטוחה שכמוני, נשים רבות,
    הוא מהי מידת הסיכון שיש לנו כאשר אנו בוחרות לשפר את איכות חיינו כשאנחנו נוטלות את הטיפול ההורמונלי החלופי
    וכמו כן להבין מדוע מצדד רופא קונבנציונאלי בטיפול טבעי אם הוא חסר ערך.

אתה וודאי מבין שאין לי כוונה לחשוף את שמו וזה גם איננו נחוץ כדי להבין את ההסבר.

תודה מראש על ההסבר שלך.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• תשובה

ד''ר איתן פאר
    24/11/2018

יש כמאתיים סוגי פרוגבטרונים
    נבדקו ביכולת שלהם לעודד או למנוע התפשטות -צ פרוליפרציה- של תאי סרטן שד ונקבע להם אינדקס מיוחד הנקרא " אינדקס הפלישה " של אותם תאים
    הפרוגסטאטיבים הגורמים לכך, כגון MPA -0 הוצאו כלכ משימוש קליני בגיל המעבר
    ולכן ההתיחסות להורמונים כאל קבוצה הומוגנית היא טעות של הדיוטות שזה לא תחום העיסוק העיקי שלהם אין להם class effect אלה תגובה ספציפית של כל אחד
    הטיפול ההורמונלי מיועד לשתי מטרות- לטיפול בתסמיני גיל מעבר ולהפחתה של תחלואה אורכת טווח הנכרמת עקב חסר הורמוןנים- דמנציה, תחלואת לב, אוסטאופורוזיס, השמנה ועוד ועוד
    אין שן טיפול צמחי כיום שהוכח שאכן מחסוגל לעזור לכל אותם מצבים
    ולכן, כאשר ניהלתי בזמנו דיון ארוך עם אלפי צלופים בנושא טיפול אלטרנטיבי בגיל מחעבר- בכנס בברלין 1998- של האגודה היולמית לגיל מעבר, סיכמתי את הדיון במשפט אלו המאמינים באלוהים לא צריכים כל הוכחה לקיומו"
    אבל רפואה לא דנה באונה אלא בהוכחה מדעית עובדית עד רמה של ביולוגיה מולקולארית ואנזימטית לגבי דרך הפעולה וההשפעה של תרופות שונות
    צר לי, אבל אין כל הוכחה מדעית לטענות של טיפול צמחי ביעיל לתסמיני גיל מעבר מאוחרים, למרות למעלה משלושים שנה של חיפוש ומחקר
    ולכן " צדיק באמונתו יחיה- רופא חייב לבסס ולהביא עובדות לטענותיו
    ולכן אני כלל לא מסכים עימך

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• פרימולוט נור - עד איזה גיל מותר ליטול
    רמה
    11/11/2018

בת 52, המחזור עדיין סדיר וקשה. נוטלת פרימולוט נור להסדרת עובי הרירית (בלעדיו הרירית מעובה 13) מזה כשנתיים. בבדיקות אולטרסאונד שנערכות ביום החמישי למחזור הרירית מגיעה ל-5 ובאופן כללי הפרימולוט נור מאפשר חיי שגרה - מונע דימומים קשים. השאלה שלי עד איזה גיל מותר ליטול אותו וכיצד אדע שאגיע לגיל המעבר?

תודה

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• פרימולוט נור

ד''ר איתן פאר
    12/11/2018

איך את לוקחת? כל חודש למספר ימים- זה בסדר
    רצוף וקבוע זה לא בסדק היות ויכול לעלות סרטני שד

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• פרימולוט נור 10 ימים כל חודש

רמה
    12/11/2018

כל חודש 10 ימים ומקבלת מחזור. זה בסדר?

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• פרימולוט נור

ד''ר איתן פאר
    18/11/2018

כן
    זו בדיוק המטרה שלו- מחזור עם הפסקתו

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• לקיחת ברזל פריפול וויטמינים
    נאווה
    12/11/2018

שלום רב,
    לאחרונה התחלתי בהדרגה להוריד את כמות הבשר שאני צורכת וחברה המליצה לי לקחת ברזל פריפול (לאחר שהתגלה כי חסר לי ברזל) האם יש ויטמינים נוספים שעלי לצרוך בתהליך שאני עוברת?
    תודה על תשובתך

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• פריפול

ד''ר איתן פאר
    18/11/2018

הפסקה באכילת בשר כרובה בחסר ברזל, ויטמינים מקבוצה B במיוחד B 12, חומצה פולית, חלבונים, ועוד
    חבל !
    מערכת העיכול שלנו בנויה לעכל נכון בשר כמו כל הטורפים, ולא עשבים

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• כריתת שחלות מניעתית וטיפול הורמונלי
    לפני כריתית שחל
    08/11/2018

שלום. אני כמה ימים לפני הניתוח המניעתי. אני יודעת שאני הולכת לקבל מיד אסטרוגן (מדבקות) ופגוגסטין (אני רוצה כספירל ברחם). אני מאוד פוחדת מאיך אני ארגיש יום שאחרי...מתי הורמונים יתחילו לפעול? איך אני ארגיש בתקופת המעבר? איך הם יודעים את המינון ואיך אדע אם הוא מתאים לי? אני בת 43.

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• כריתת שחלות מניעתית

ד''ר איתן פאר
    10/11/2018

הנוהג נוא תוך יומיים מכריתת השחלות להתחיל טיפול הורמונלי חלופי ואז לא תרגישי תסמיני גיל מעבר
    יש מיגוון רב של טיפולים הורמונלים וצורות שונות של מתן ולכן היוועצי עם הרופא שלך בנידון

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• דימום בין וסתי כבר 5 ימים ברצף
    שרון
    06/11/2018

אני בת 48, עם מחזורים קצרים של 24-25 יום בד"כ אבל סדירים. סביב תקופת הביוץ יש לי בד"כ דימומון קל של יום אחד, מקסימום יומיים, לא יותר מזה. היום אני ביום ה-15 למחזור, וכבר 5 ימים ברציפות יש לי דם טרי, בעיקר בניגוב, או טיפות בודדות על המגן התחתון. זה לא דימום בחוזק של מחזור, וגם אין לי בכלל תחושה של מחזור וגם לא כאבים, אולי רק נפיחות קטנה בבטן, ואני מרגישה לגמרי טוב. קבעתי תור לגניקולוגית, אבל רק בעוד 8 ימים. אני יודעת שללא בדיקת רופא אי אפשר לדעת, אבל אהייה רגועה לדעת ממה עשוי לנבוע דימום כזה בגילי, והאם יש לי סיבה לדאגה שמצריכה ללכת למיון. תודה רבה!

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• דימום

ד''ר איתן פאר
    06/11/2018

בגילך כבר יתכנו דימומים ללא ביוצים סדירים
    ולכן המתיני לבדיקת הרופאה שחך שבןדאי תמודד את עובי וסדירות רירית הרחם ואת השחלות לשלילת ציסטות שחלתיות
    לא נשמע מדאיג אבל מחייב בדיקה

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• הפסקת ווסת בגיל המעבר
    אא
    03/11/2018

שלום. אני בת 49. הווסת מאחרת לי בכחמישה שבועות. לא בהריון. האם יש בדיקה שיכולה להגיד האם הווסת נגמרה סופית בשל גיל המעבר? או רק לחכות ולראות אם תחזור? תודה.

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• הפסקת מחזור

ד''ר איתן פאר
    04/11/2018

ההגדרה של גיל מעבר היא שנה ללא מחזורים
    עד אז מדובר בטרום גיל מעבר, כלומר יתכנו מחזורים לא סדירים בד'כ באיחורים של אפילו מספר חודשים
    שום בדיקת דם לא רלוונטית היות והפרופיל ההורמונלי משתנה כל 90 דקות
    במידה ומתחילות תופעות של גיל מעבר ניתן כבר להתחיל טיפול מותאם

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה