פורום גיל המעבר - יש לך שאלה?

פורום גיל המעבר הוא המקום בו מומחית רפואת גיל המעבר תענה לכם לשאלות. פורום גיל המעבר יעסוק בגלי חום, הפסקת המחזור החודשי, אוסטיאופורוזיס, טיפול הורמונלי, גלי חום, טיפול בגיל המעבר, נשים בגיל המעבר, תזונה בגיל המעבר, ירידה בחשק המיני ועוד

מנהל הפורום

ד"ר איתן פאר
הוספת הודעה לפורום

תמונה
לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

• קבלה בקופות חולים אחרות
    שרונה כפרי
    11/10/2018

האם אתה מקבל מקופות חולים חוץ ממכבי?

* המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
    הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• מחזור כמה ימים לאחר מכן כתמים חומים ודימומים קטנים מאז לא ניפסק
    ליליאן
    29/09/2018

ב-12.9 קיבלתי מחזור שנמשך כמה ימים . לאחר מכן היו כתמים חומים ודימומים קטנים שבאים היום כבר 29.9 ואיני עוד נקיה מהמחזור. אני בת 49 (זה נמשך כבר שבועיים כחה) עשיתי בדיקת פאפ ופייפל לפני חצי שנה

* המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
    לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• האם קשור לגיל המעבר הנ"ל

ליליאן
    29/09/2018

האם הנ"ל קשור מהתופעות לגיל המעבר. אני מודאגת מאוד

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• דימום וכאבים עם נטילת אקטיבל
    חן
    25/09/2018

שלום רב, אני בת 36, לאחר כריתת שחלות וחצוצרות מניעתית בגלל נשאות BRCA 2 ב1.1.18 . מיד לאחר הניתוח התחלתי טיפול הורמונלי במדבקות, בגלל דימומים וגלי חום החליפו לי את הטיפול לאביאנה, וכשעדיין סבלתי מגלי חום החליפו לי לאקטיבל. היו כמה חודשים ללא תופעות לוואי ובחודש וחצי האחרונים אני סובלת מדימומים אחת לשבוע לכמה ימים מלווים עם כאבים כמו כאבי מחזור בבטן תחתונה וגב תחתון, חולשה ועייפות. בבדיקה גניקולוגית לפני כשבועיים לא מצאו ממצא חריג ונאמר לי שאולי קשור להורמונים ולוירוס קיבה שהיה לי שהפריע לספיגת ההורמונים ואמרו לי להמשיך לקחת את ההורמונים ולראות אם זה חוזר.אני רוב הזמן עם דימום, יש לי מעט מאוד ימים ללא...
    מה עליי לעשות?

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• תופעות לואי מאקטיבל

ד''ר איתן פאר
    25/09/2018

תפסיקי אקטיבל
    תחכי 10 ימים ותחזרי לאנג'ליק

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• מה זה אנג'ליק?

חן שנהב
    25/09/2018

מה זה אנג'ליק?

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• סוגי טיפול הורמונלי לגיל המעבר
    שולמית
    22/09/2018

דר פאר היקר!

ראשית תודה על הפורום הנהדר.

אני בת ששים ומזה כעשר שנים תחת טיפול הורמונלי.

עד לפני כשנה, כלומר במשך כתשע שנים,
    טופלתי במדבקות אורל קונטי בהצלחה רבה.

לפני כשנה, חלה ירידה משמעותית בהשפעתן הטובה של המדבקות.
    גלי החום חזרו, איתם נדודי השינה והדכדוך.

רופאת נשים נתנה לי אנגליק אבל בגלל כאבי הראש שהופיעו הוחלט לשנות לי את הטיפול לאביאנה.

כעבור שבועיים מלקיחת אביאנה הופיע גודש בחזה ובחילות,
    ולכן חזרתי על דעת עצמי למדבקות אורל קונטי ששוב לא עזרו כלל.

שאלתי היא
    מה לדעתך עדיף?
    האם כדאי לתת צ’אנס לאנגליק למרות שהופיעו כאבי ראש?
    הרופאה טוענת שמשום שהגוף התרגל למינון ההורמונלי באוורל קונטי שהיה גבוה,
    עדיף אנגליק שהוא במינון גבוה מאביאנה,

מצד שני
    אני כבר בת ששים ולוקחת המון זמן הורמונים,
    האם כדאי לתת צ׳אנס לאביאנה עד שתתחיל להשפיע?

ושאלה לא פחות חשובה לי,
    מה ההבדל בין סוגי הפרוגסטרון בין אנגליק לאביאנה?
    אינני מבקשת הסבר פרמקולוגי מסובך
    אלא מבקשת לדעת ברמת ההשפעה של השמנה,
    אגירת נוזלים וכו׳
    תודה מראש על תשובותיך.

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• טיפול הורמונלי

ד''ר איתן פאר
    25/09/2018

המון שאלות שלוקח קורס של טרימסטר שלם ללמוד ולהבין את התשובות
    אבל כאשר חוזרים גלי החום העלאת המינון זו טעות בסיסית של חסר הבנה של התהליכים
    בקיצור - הורמונים פועלים דרך קולטנים ושימוש מאד ממושך בהורמונים גורם לחסימת הקולטנים ולכן גלי החום חוזרים
    הטיפול הכי נכון זה להפסיק טיפול הורמונלי לחודשיים ואז לחדש אותו טיפול במדבקות שהיה לך טוב ותוך 2-3 חודשים לאחר מכן כל התופעות יעלמו
    כמו כן אחרי 10 שנות טיפול תנסי לרדת במינון, לרדת ולא לעלות !, ע'י חיתןך המדבקות לחצי ולהשתמש כל 3 ימים בחצי מדבקה . גם עוזר

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• שאלה על הורמונים וטריגליצרדים
    ענת
    22/09/2018

שלום רב!
    האם אנג'ליק מעלה טריגליצרדים פחות מאביאנה ואקטיבל?
    איזה טיפול הורמונלי מומלץ במקרה של טריגליצרדים גבוהים?

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• טריגליצרידים

ד''ר איתן פאר
    25/09/2018

כל תכשיר המכיל אסטרוגן והניתן בכדור לבליעה יעלה טריגליצרידים
    לאור זאת תעברי למדבקות שלא מעלות טריגליצרידים

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• כולסטרול ואווינה טיפול הורמונלי
    נועה
    17/09/2018

שלום, בת ארבעים ושש, ללא וסת כשנה, לפני כן שנתיים עם וסת עד כשלוש פעמים בשנה. לאורך כל שלוש השנים האחרונות גלי חום קשים, דפיקות לב, והזעה. אמא שלי חלתה בגיל צעיר בסרטן השד, כיום בריאה ברוך השם. למרות הגיל הצעיר שבו חלתה אימי אין פרופיל גנטי. אנח נבדקת אחת לשנה וכירוג השד אמר כי בשל התופעות הקשות של גיל המעבר אחכל לקחת אוויאנה לשנתיים ולהפסיק לאחר מכן. אשמח לדכת האם ניתן להפסיק טיפול הורמונלי לאחר שנתיים. שנית יש לי כולסטרול גבוהה 260 מזה שנים. ללא טריגליצירידים גבוהים או סוכר. האם ניתן לקחת הורמונים למרות הכולסטרול הגבוה? אודה מאוד לתשובתך. (איני לוקחת סטטינים)

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• כולסרון ועוד

ד''ר איתן פאר
    25/09/2018

טועה בגדול כירורג השד שלך
    אין לךל כל צורך ואין זו עצה נכונה כלל לקחת אביחאנה לשנתיים בלבד בגלל סרטן בשד של אמא
    היות והאמא היתה שלילית לBRCA אין לך מיגבלת זמן ללקיחת אביאנה
    ואביאנה מורידה כולסטרול כל שזה טוב לך בכל מקרה

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• סוג הורמונים לגיל המעבר
    סופיה
    16/09/2018

שלום, התחלתי לפני שנתיים בגיל 50 עם אביאנה, לאחר שהפסיק המחזור והחלו גלי חום . זה עזר אך נשארתי נפוחה בעיקר בבטן. לאחר שנה חזרו גלי חום, אז קיבלתי אקטיבל, עדיין הרגשתי נפיחות חריגה בבטן ובמותניים , נעלמו גלי חום. ניסיתי לאכול פחות והגברתי פעילות ספורט, זה לא עזר משמעותית אלא ממש קצת. אני יכולה לאכול משהו קל מאוד ולהתנפח כיאילו אכלתי ארוחה ענקית. חשבתי שיש לי בעיות עיכול עשיתי גסטרסקופיה וגם קולונוסקופיה הכל תקין. יש לי רגישות ללקטוז ולפרוקטוז בלבד. התייעצתי עם רופאת נשים והמליצה לי אנג'ליקה. נטלתי כמה חודשים ולא שיפר דבר. עשיתי הפסקה חמישה חודשים מכל הורמון, הנפיחות ירדה בבטן במידה בינונית ירדה ברגליים אך האצבעות של הידיים נשארו מאוד נפוחים. סבלתי שוב מגלי חום עצבנות וקושי לישון והרופאה המליצה לי על ליביאל. אני לוקחת שלוש שבועות יש לי פחות אך עדיין גלי חום , עייפות וקושי לישון עדיין ונפיחות גדולה חזרה בבטן ומסביב. אני לא רגילה למצב זה לכן זה מפריע לי מאוד ואני מיואשת שאינני מוצאת את המינון הנכון.
    האם יש כדור הורמון אחר וחלש יותר או איזה הכי חלש מבין אביאנה אקטיבל אנג'ליקה ליביאל שכדאי לי להתרגל בכל זאת ?
    נראה שכבר אצטרך בכל מקרה להיות כל הזמן בדיאטה כוון שבודאות הגעתי למסקנה שבגיל המעבר משמינים מהר יותר וקשה יותר לרדת...
    תודה רבה.

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• סוג הורמונים

ד''ר איתן פאר
    25/09/2018

המקרה שלך כלל לא מתאים לטיפול הורמונלי בכדורים עקב חומרי הפירוק שלהם בכבד לאחר הספיגה מהמעי
    ולכן אין טעם לדלג מכדור לכדור אלא להבין מטבוליזם של תרופות הורמונליות. וזה מה שנקרא התאמה אישית
    את צריכה להיות מטופלת ע'י מדבקות אוורל קונטי או אסטרוג'ל לעור עם כדור אוטרוגסטאן

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• בירור לגבי תשובת הורומונים
    לימור
    03/09/2018

דר פאר שלום.
    אני בת 46 , ללא ווסת מזה חצי שנה. בפרופיל הורמונלי נמצאו רמות fsh-90.7 e2-242 Lh-85.2. בבדיקה גניקולוגית שעברתי מדגימה רירית רחם משגשגת בעובי של 10 ממ.
    האם הנמצאת במנפואזה?
    מדוע הרירית משגשגת ?
    תודה .

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• תשובות של פרופיל הורמונלי

ד''ר איתן פאר
    15/09/2018

את כלל לא בגיל המעבר אלא בטרום גיל המעבר = פרימנופאוזה.
    יש לך רמת אסטרוגן המונעת מצד אחד תסמיני גיל המעבר אולם גורמת לשגשוג של רירית הרחם= פרוליפרציה.
    ולכן עליך לקבל טיפול ע'י פרוגסטרון 10 מג'ר לעשרה ימים באופן מחזורי- למשל כל ראשון לחודש.
    בעקבות הטיפול יופיע מחזור
    וכאשר יפסיק להופיע מחזור סימן שאין יותר פעילות אבטרוגנית שחלתית ואז ניתן לעבור לטיפול הורמונלי חלופי.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• כירורגית שד ממליצה להפסיק טיפול באווינה
    עירית
    28/08/2018

אני בת 51 , בגלל תסמיני גיל מעבר נוטלת אווינה מזה שנה ומרגישה טוב. לפני כן הייתי עם התקן מירנה 10 שנים במצטבר. יש לי מבנה שד צפוף . הכירורגית ממליצה שאפסיק ליטול את האווינה כי אני חשופה לאסטרוגן תקופה ארוכה ( מאחר והייתי עם התקן מירנה). מה דעתך? האם יש מחקרים בנושא?

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• כירורגית שד- המלצה שגויה

ד''ר איתן פאר
    15/09/2018

לא ברור לי על סמך מה ההמלצה של אותה כירורגית שד אבל מבנה שד סמיך אינו מהווה התוויה להפסקת הטיפול ההורמונלי.
    לכל היותר אנו ממליצים על שבועיים הפסקה של הטיפול ההורמונלי לפני ביצוע ממוגרפיה במקרים של שד סמיך ולחזור מיד לאחר מכן לטיפול. וגם זה לא חובה.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• טיפול הורמונלי לויאל יעיל אוגורם נזק
    As
    27/08/2018

שלום
    אני בת 51, מחזור הפסיק לפני כ-3 שנים,
    כחודשיים אני מקבלת הורמונים לויאל ,סובלת מטרומבוסטופניה אדיופטית(50) שנים רבות, לדעתי קיימת החמרה בתופעות גיל המעבר(סומק בפנים,דופק מהיר ,נדודי שינה, הזעה מרובה) ,נפיחות בגוף,ברצוני להבין האם הטיפול יעיל עבורי? האם קיים מחקר לגבי הטיפול,האם אפשר להפנות אותי .
    תודה

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• ליביאל

ד''ר איתן פאר
    15/09/2018

הערכה טיפולית הינה כעבור שלושה חודשי טיפול.
    במידה ותופעות גיל המעבר לא חולפות הרי שהטיפול לא יעיל עבורך ויש להחליפו בטיפול הורמונלי אחר.
    כמו כן במידה ויש תופעות לואי גשי לרופא שלך שיחליף לך את הטיפול.

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• הכתמות שחוזרות כל מספר ימים
    אילנה
    16/08/2018

שלום, בת 53 ,עברתי גרידה אבחנתית לפני חודשיים עקב רחם מעובה, תוצאות תקינות. משטח צוואר הרחם תקין. כרגע רירית רחם דקה 3mm, שרירן קטן של 1 סנ בדופן הקידמי. נמצאת בתקופה של הפרה מנופאוסיה אבל ההכתמות הדמיות לא מפסיקות וחוזרות לסרוגין. מה הכיוון הטיפולי שעלי לפי דעתך לנסות במצב זה. תודה

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• הכתמות

ד''ר איתן פאר
    16/08/2018

התקן מירנה

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• חשק מיני + אי נוחות בפות
    יעל
    15/08/2018

שלום,
    בת 49.לפני שנתיים כריתת שחלות מניעתית (סרטן שד לא פולשני בגיל צעיר).
    נוטלת אביאנה + וג'יפם מס פעמים בשבוע + ציפרלקס להפחתת חרדות.
    1. לפני כחודש החלפתי ציפרלקס בברינטליקס עקב
    חשק מיני ירוד ביותר. לא חשה בשינוי.
    האם להמתין בסבלנות ? האם אתה ממליץ על נוגד חרדות אחר ?
    2. לאחרונה סובלת מצריבה + גירוד בפות (חיצוני).
    אני לאחר שבוע טיפול במשחת אגיסטן +
    3 ימי בטבליות אגיסטן . אלה שיפרו הצריבה אבל לא את הגירוד. מה אתה מציע ?
    תודה רבה מאוד !
    יעל

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• העדר חשק מיני

ד''ר איתן פאר
    16/08/2018

תתחילי טיפול בכדורי ואגיפם לנרתיק

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• חשד להידרוסלפינקס מאלית אורך - 27 מ"מ גובה 17 מ"מ
    אילנית
    14/08/2018

בת 51. מחזור סדיר. נוטלת פרימולוט נור מספר ימים בחודש להסדרת עובי הרירית. ערכתי בדיקת אולטרסאונד ביום ה-5 למחזור: אורך - 71 מ"מ עובי - 61 מ"מ רוחב - 50 מ"מ מרקם - שרירני הערות - קדמי אורך תעלת צוואר - 35 מ"מ עובי רירית הרחם - 5 מ"מ סדירה. שחלות: ימנית: אורך - 28 מ"מ גובה 18 מ"מ הערות: במרקם תקין סמוך לשחלה נצפה ממצא היפואקוגני מכיל נוזל צלול עם מחיצות בלתי שלימות בגודל של 38*16*36 מ"מ. ממצא מחשיד להידרוסלפינקס שמאלית אורך - 27 מ"מ גובה 17 מ"מ הערות: במרקם תקין דוגלס - אין נוזל הממצא המחשיד להידרוסלפינקס קיים אצלי כחצי שנה. רופאת הנשים שלחה אותי לבצע בדיקת דם CA-125 והתוצאה היתה 42. יש ממה לחשוש? האם בדיקת האולטרסאונד תקינה? מה מומלץ לעשות במקרה כזה? אציין שאין תסמינים ומרגישה מצויין. תודה

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• הידרוסאלפינגס

ד''ר איתן פאר
    14/08/2018

עקך של 42 גבוה מהערך הצקסימלי הנחשב כתקין שהוא 35
    הערך עולה במידה ויש דימום רחמי ולכן יש להתרחק 10 ימים מדימום ואז לחזור על הבדיקה
    סאקטסלפינגס מפריע לכניסה להריון ולפי גילך זה לא רלוונטי ולכן מעקה בלבד

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• תופעות לוואי קשות עם הורמונים
    יעלי
    13/08/2018

שלום רב , כבר שנתיים שאני מנסה לקחת הורמונים מסוגים שונים ומגיבה להם לא טוב
    רופאת הנשים המליצה לי על דואביב לקחתי במשך שלושה שבועות הדואביב גרם לי לשלשולים קשים ונפיחות בשדיים , הפסקתי לתקופה ולבקשתה חזרתי לקחת שוב כדי לוודא שאכן יש קשר בין השלשולים להורמונים ואכן לאחר לקיחה חוזרת שוב אותה תופעה
    מה המלצתך ? חייבת לציין שמאז תחילת גיל המעבר אני סובלת מאוד וחיה בכאב - פרקים , צואר חולשה בגוף
    האם ויפאקס יכול הלוות פתרון ?
    תודה רבה

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• תופעות לואי

ד''ר איתן פאר
    14/08/2018

תנסי טיפול הורמונלי דרך העור- מדבקות או אסטרוג'ל עם אוטרוגסטאן

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה

• פרוגסטרון להסדרה של המחזור
    דפנה
    11/08/2018

שלום

אני בת 50 בפרימנופאוזה, מחזור אחרון לפני כ4.5 חודשים, ומידי חודש כמה טפטופים, הרופא נתן פרימולוט נור ואמר לקחת כל חודש במשך 5 ימים 10 מ"ג להסדרת מחזור. הלכתי לדעה שניה והרופא אמר שהוא לא רואה כל צורך בכך ואף לא ממליץ. אני סבלתי מדימומים מאוד קשים במחזורים אמרונים ונוח לי שאין לי מחזור והופתעתי שהרופא ממליץ להסדיר אותו.
    מדוע לדעתך יש דעות שונות בין הרופאים בנושא הזה? שניהם רופאים בכירים. אחד ממליץ והשני לא ממליץ. אני יודעת מהפורום שאתה כן ממליץ על כך, השאלה שלי היא יותר מדוע יש רופאים שאינם ממליצים על כך? מה הסיכון בלקיחת פרוגסטרון במינון זה מידי חודש לעומת אי לקיחת פרוגסטרון ?
    יש לציין כי אני בעודף משקל של כ-30 קילו.
    עובי רירית 9 ממ, עובי רירית לפני 4.5 חודשים 7ממ.
    אסטרוגן 170, פרוגסטרון פחות מ0.8

תודה

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

תמונה

• פרוגסטרון להסדרת מחזור

ד''ר איתן פאר
    11/08/2018

אני לחלוטין מסכים עם הרופא שרשם לך פרוגסטרון כל חודש ולחלוטין לא מסכים עם הרופא שטען שאין צורך
    הסיבה-
    בפרימנופאוזה ישנה פעילות אסטרוגנית הגורמת לעיבוי יתר של רירית הרחם ואז קיים סיכון, אמנם קלוש, לפתח סרטן ברירית הרחם. לחילופין כאשר יופיע דימום ספונטני הוא יהיה חזק מאד וממושך
    ולכן יש לקחת פרוגסטרון מחזורי בדיוק כפי שהנחה אותך הרופא הראשון

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

תמונה