פורום גיל המעבר - יש לך שאלה?

פורום גיל המעבר הוא המקום בו מומחית רפואת גיל המעבר תענה לכם לשאלות. פורום גיל המעבר יעסוק בגלי חום, הפסקת המחזור החודשי, אוסטיאופורוזיס, טיפול הורמונלי, גלי חום, טיפול בגיל המעבר, נשים בגיל המעבר, תזונה בגיל המעבר, ירידה בחשק המיני ועוד

מנהלי הפורום

ד"ר איתן פאר
הוספת הודעה לפורום
אם את/ה רוצה שנחזור אליך
תמונה
לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

• בדיקת הורמונים גיל המעבר?
    יעל
    24/04/2018

שלום רב,
    בת44.5 אחרי 6 לידות האחרונה לפני שנה ועשרה חודשים. מניקה ברצף מעל 5 שנים.
    מעונינת להיכנס להריון שוב, וביצעתי בדיקות היום:

E2 45.6
    פרוגסטרון 0.20
    LH 3
    FSH 6.01
    TSH 3.02

האם נמצאת בגיל המעבר?
    בתודה מראש

* המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
    הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• השמנה לאחר הוצאת שחלות
    ע
    24/04/2018

אני בת 42. נשאית BRCA1 ולכן לפני שנתיים הוצאתי שחלות ולפני כארבע שנים עברתי כריתת שדיים עם שחזור מיידי. הניתוחים היו מניעתיים ללא ממצאים פתולוגיים. נמצאת במעקב שיגרתי בנושא זה. מאז הוצאת שחלות נוטלת אביאנה בשל גלי חום קשים, קשיי הירדמות ושינה ועוד תופעות גיל מעבר שהופיעו מיד לאחר ניתוח ובעוצמה. ההורמונים מיתנו מאד תופעות אלו אבל העלתי 10 ק״ג במשקל, למרות דיאטה קפדנית מאד ופעילות גופנית אירובית יומיומית (שחית חתירה שעה בכל יום והליכה של כשישה ק״מ בממוצע ביום). לא מצליחה לרזות והמשקל עולה ועולה. מה לעשות ?

* המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
    הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• התייעצות לגבי סוג הורמונים
    גלית
    15/04/2018

ד"ר פאר שלום,
    אני חוזרת להתייעץ עימך שוב לאחר כחודשיים בהם הפסקתי ליטול את ההורמונים שנתנו לי לויאל ולאחר מכן פרוגילוטון וזאת בגלל שהתחילו לי כאבי ראש ממוקדים חזקים ביותר לאחר נטילת כל אחד מההורמונים.
    בחודשים אלו גם החלו גלי חום לעיתים במשך יום שלם, חוסר שיווי משקל, תחושה של קושי בבליעה, ודימום די חזק בערך כבר שבוע רצוף. ברצוני לציין גם שאני עם התקן מירנה גם בשל אנדומטריוזיס.
    המלצת לי כאן כתשובה לשאלותי (הודעה: תופעות גופניות וריגשיות בגיל 47) להוציא את המירנה ובנוסף לקחת נובופאם.
    רציתי לדעת האם עדיין זוהי המלצתך כי כעת אני חוששת מנטילת הורמונים בשל תופעות הלוואי של כאבי הראש שחוויתי עם ההורמונים האחרים.
    בנוסף אשמח לשמוע את דעתך בנוגע לקשר שבין נטילת הורמונים חלופיים לבין השלכות רפואיות הקשורות ללב וזאת בעקבות אמירה חד משמעית של הכירורג שלי להימנע מנטילת הורמונים בשל כך.

אודה מאוד לתשובתך.

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• סוג הורמונים

ד''ר איתן פאר
    18/04/2018

באופן חד משמעי וקטגורי אינני מסכים כלל עם הכירורג שלך . המלצתי אינה מבוססת עובדות הידועות לנו כיום.
    לנשים הסובלת מכאבי ראש הקשורים להורמונים ההמלצה הראשונית לתת מדבקות הורמונאליות לספיגה דרך העור

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• המשך לשאלה. איזה סוג מדבקות

גלית
    21/04/2018

תודה רבה רבה על תשובתך !

על איזה סוג מדבקות היית ממליץ? והאם עדיין להוציא את המירנה?
    בשבוע האחרון (עם תום המחזור החזק שנמשך כשבועיים)
    הולכים וחוזרים גלי חום ונוספו להם כאבי ראש ממוקדים שגם באים והולכים במשך היום. (עכשיו אני רואה שכאבי הראש התחילו להופיע גם כאשר איני נוטלת כל תוסף הורמונלי).

ושוב תודה.

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• האם פיפייל בפעם השלישית?
    דינה
    20/04/2018

שלום,דוקטור פאר!
    לפני מספר שבועות פניתי אליך באתר וקיבלתי תשובות מפורטות ומרגיעות ועל כך המון תודות.
    לצערי הרב עד עכשיו הבעיה שלי לא נפטרה עד הסוף ואני נאלצת שוב להתייעץ עימך:אזכיר בקצרה:אני בת 55.המחזור האחרון סוף דצמבר 2016.אחרי שנה ותשעה ימים הופיע דימום חזק.בביופסיה רירית פרוליפרטיבית.שלושה שבועות אחרי הדימום הזה עוד פעם הופיע דימום קל.הפעם הפיפייל תקין לחלוטין. בעוד חודש ושבועיים עוד פעם דימום חזק והפעם טופלתי בפרימולוט נור 2 כדורים-10 ימים.
    חשוב לציין באסטראדיול באוגוסט 2017 פחות מ-70.לעומת זאת אסטראדיול ביום הרביעי של הדימום אחרי הפסקת המחזור בינואר 2018- 740.
    עובי הרירית לפני הדימומים 6 מ"מ. במהלך הדימום 11 מ"מ. בבדיקה האחרונה אחרי הטיפול בפרומולוט רירית סדירה-5.7 מ"מ. רחם שרירני(ידוע מעל 23 שנה).
    שחלות קטנות ולא נצפה ממצא נוסף.
    CT(9.2017)-רחם שרירני.
    כרגע אין לי דימום (בלי עין רעה!) 31יום.אני מרגישה חוסר נוחות בבטן תחתונה ונפיחות ואפילו כאבים בשדיים.
    רציתי לדעת:
    מה לעשות במקרה שהדימום יחזור? עוד פעם לעשות פיפייל ?בפעם השלישית? האם כאבי שדיים עלולים להיות קשורים למצב בו אני נמצאת? הכאבים התחילו אחרי הטיפול בפרימולוט.
    חשוב לציין שאני לא סובלת מגלי חום.
    אשמח להמלצתך.
    תודה רבה .
    בברכה,
    דינה

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• כאבים בשדיים בגיל המעבר
    יעל שאואט {אזול
    20/04/2018

שלום אני בת 51 מזה כמה חודשים סובלת מגאבי שדיים שהולכים ובאים, בעיקר בשד ימין, אך ברוב המיקרים שניהם ביחיד, השד תודה לאל ללא גושים מקפידה פעמיים בשנה ללכת לכירוג שד, וכמובן פעם בשנה במשך עשור עושה ממוגרפיה +אולטראסאונד שדיים, יש לציין שאני עם התקן מירנה האם שי קשר בין ההתקן לכאבים, שאני עם חזיה הכאב פוחת בהרבה מה ההסבר לכך ???? תודה רבה על תשובתך אשמח לשמוע את חוות דעתך הקרפואית והאם הכאבים הם כאבים טביעיים יש לי מה לחשוש?? האם עליי שוב ללכת לכירוג שד לאחר שבדק אותי ביסודיות לפני חודש?

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• הפסקת מחזור באמצעות פרוגסטרון
    איה
    19/04/2018

היי

אני בגיל המעבר, בת 50, עם מחזורים לא סדירים ומאוד קשים ( דימומים מאוד חזקים וממושכים). לא משתמשת בשום כדור/ התקן.
    איך ניתן להפסיק מחזור לגמרי. בזמנו רופא נשים אמר לי שניתן להפסיק מחזור על ידי לקיחת פרוורה או פרימולוט נור כל החודש ללא הפסקה. השאלה שלי אם זו באמת הדרך הכי טובה ובטוחה שהמחזור לא יגיע.
    כי שמעתי שלקיחת פרוגסטרון ללא הפסקה על ידי כדורים/ מדבקה/ זריקה עלולים לגרום להשמנה משמעותית ו/ או דימומים שלא קשורים לכלום. מה דעתך על העניין הזה?

תודה

איה

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• שימוש בואגיפם בגיל המעבר
    אלינה
    19/04/2018

שלום

אתה ממליץ כאן בפורום לשימוש בואגיפם לכל אישה בגיל המנופאוזה, אבל מה אם אני בגיל המעבר, עוד ישנם מחזורים לא כל כך סדירים אבל היובש בנרתיק מאוד גדול. האם אני יכולה להשתמש כבר עתה בואגיפם ללא טיפול תוספי/ חלופי?

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• נטילת הורמונים והפרשי שעות
    חנה
    19/04/2018

שלום,
    אני נוטלת אביאנה על בסיס יומי בבוקר. בעוד כשבועיים אטוס לארה"ב למשך כשבועיים וחצי. איך לקחת את הכדור שם, מבחינת הפרשי השעות? אולי כדאי לוותר יום אחד ולמחרת להמשיך כהרגלי לקחת בבוקר?
    ובאותו עניין איך להתנהג כשאשוב ארצה?
    תודה,
    חנה

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• מירנה ואסטרופם 2 מג סבתא ודודה עם סרטן השד
    דנה
    18/04/2018

דר שלום
    עם מירנה כשנה תופעות ופרופיל של גיל המעבר !
    פניתי לרופא נשים והוא המליץ על אסטרופם 2מג
    האם לדעתך טיפול זה נכון? מה עוד שלסבתא היה סרטן השד!

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• מירנה ואסטרופם

ד''ר איתן פאר
    18/04/2018

סרטן שד אחרי גיל 50 אינו גנטי בד'כ ולכן סרטן השד של הסבתא לא מהווה התווית נגד השימוש בטיפול הורמונלי
    השילוב של מירנה עם אסטרופם אכן קיים כטיפול בגיל המעבר אבל בדצמבר האחרון הופיע מחקר גדול מדנמרק על 1.8 מילין נשים ובו נטען שישנה עליה מסוימת בשכיחות סרטן השד עם השימוש במירנה בגיל מבוגר, ולכן יש מקום לשקול טיפול הורמונלי במינון נמוך , ללא מירנה

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• גיל המעבר? - לפי בדיקות האלה האם כדאי להמשיך עם מירנה
    ציפי
    18/04/2018

בת 49. לראשונה לאחר 11 חודשים דימום קצר
    בדיקות הורמונליות
    FSH 38 E2 <100
    LH 9.4
    PROGESTERON <0.8
    היה לי מירנה ששימש גם לטיפול בדימומים שפג תוקפו והוציאו לפני הבדיקות האלה
    הרופא המליץ להחזיר אותו עקב זה שהיה דימום ואם צריך לקחת אסטרוגן
    מה דעתך? האם כדדאי להחזיר אותו?

האם יש יסכון להריון

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• מירנה - להחזיר?

ד''ר איתן פאר
    18/04/2018

לא מומלץ היות ולאחורנה יש פירסומים על עליה קלה בשכיחות סרטני שד בשימוש במירנה סביב גיל 50
    כן מומלץ טיפול הורמונלי - תוספי ולא תחליפי עדין לפי בדיקות הדם שלך ( למשל נובופם או פרוגילוטון)

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• חוסר איזון - שינויים במצב רוח
    יעל
    17/04/2018

שלום
    אני בת 46 סובלת מתסמינים טרום גיל המעבר והתחלתי טיפול הורמונלי בחודשים האחרונין. נובופם בתוספת אסטרופם 2 מג. מרגישה שעדיין לא מאוזנת לגמרי. לעיתים מצב רוח עצבני חוסר סבלנות ולעיתים רחוקות יותר מצב רוח מרומם כמו היי ללא שליטה או הצדקה לא נמשך להרבה זמן. האם המצב רוח המרומם קשור להורמונים ואם לא מה הכיוון שכדאי לבדוק?
    תודה

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• שינויים במצב רוח בטרום גיל המעבר

ד''ר איתן פאר
    18/04/2018

לא מוכר לי הרעיון של תוספת אסטרופם במינון גבוה, ובכלל, לנובופם ולא מוכר לי שזה עוזר יותר מאשר נובופם בלבד
    שינויים במצבי הרוח שאת מתארת קשורים בחסר איזון סרוטונין במוח ותלויים בשינויים ברמות האסטרוגנים
    הטיפול המקובל הוא לא לעלות מינון אסטרוגן העלול לגרות לטרומבוזות, אלא להוסיף תרופה מקבוצת מאזני הסרוטונין. הנפוצה בתרופות אלו היא ציפראלקס, אך יש גם ויאפקס, סרוקסאט ועוד רבים

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• גלי חום בגיל המעבר
    נינה
    17/04/2018

הי,
    אני בת 48 וכבר שנה שאין לי מחזור בכלל.
    לאחרונה התחילו גלי חום והזעה בלילה וזה מאד מפריע כמובן.
    לא לקחתי שום טיפול עד כה ואני מאד מתלבטת אם להתחיל טיפול הורמונלי בגלל תופעות הלוואי.
    התחלתי לקחת תוספי תזונה: מגנזיום (200 מג) ופיטוקלציק.
    האם זה יכול לעזור בגלי החום והזיעה?
    תודה רבה

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• גלי חום בגיל המעבר

ד''ר איתן פאר
    18/04/2018

הגוף מגיב קשות להעדר פעילות הורמונלית והסימפטומים הראשוניים הם גלי החום, הזעות לילה, הפרעות שינה, שיונויים במצבי רוח, ירידה בזכרון וירידה בחיוניות
    היות וכל התופעות הללו נגרמות כתוצאה מהעדר פעילות הורמונלית, כבר שנה ללא מחזור, הרי שיש לטפל בכך צע'י החזרת פעילות הורמונלית ולא ע'י תחליפים שונים שעוזרים למוכרים בבתי טבע למינהם אך םחות לך

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• גל חום במהלך שנת הלילה
    ש
    16/04/2018

שלום. בת 50. אין מחזור. בשעת לילה מאוחרת, מתעוררת פעם אחת, לאחר שכבר ישנתי מס שעות. מזיעה. לא מצליחה להרדם. רק לאחר כחצי שעה נרדמת שוב. במהלך היום לא מתרחשת תופעה כזו.
    תופעה זו גורמת לי לאחר להתעורר בשעה הרגילה לעבודה. האם התופעה שתיארתי היא אכן גל חום?

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• גלי חום בלילה

ד''ר איתן פאר
    18/04/2018

אכן גלי חום. אכן הפרעות שינה הקשורות בהעדר פעילות הורמונלית
    ההמלצה- תתחילי טיפול הורמונלי

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• אביאנה או הורמונים טבעיים
    עינב
    16/04/2018

בהנחה שאני לוקחת אסטרוגל ובנוסף מורחת גם פרוגסטרון טבעי שהוכן במיוחד בבית מרקחת . האם עדיף על טיפול הורמונלי באביאנה או אקטיביל
    לקחתי עד כה 4 שנים נובופם אני בת 47 לאחרונה עברתי לאביאנה (כבר חודש)עם תופעות לואי של כאבי גב שרירים כמו דלקת וכאבי ראש רבים, לפני כן עם נובופם שינה לא טובה בזמן הכדורים הלבנים אפוטות כאבי גרון מחזוריים

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• מה לקחת?

ד''ר איתן פאר
    18/04/2018

במידה ואת סובלת מכאבי ראש הקשורים בטיפול ההורמונלי ההמלצה הינה לנסות תחילה דרך העטר, במדבקות
    לחילופין לנסות ליביאל בכדורים

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• גיל המעבר עם מירנה
    אירנה
    12/04/2018

שלום דר
    בת 42 עם מירנה כשנה
    הופיעו תופעות של גיל המעבר השמנה גלי חום ושינויים במצב רוח
    ערכים של פרופיל הורמונלי T-sh 2.85
    Lh 56
    Esh 60
    הסטוריה של סרטן השד אצל סבתא
    באם קיים אפילו סיכון קלוש לכניסה להריון - מעוניינת להשאר עם המירנה.
    האם זה טרום גיל המעבר והאם ישנו סיכוי להריון?
    ומה הטיפול המומלץ לדעתך?

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• מירנה בגיל מעבר

ד''ר איתן פאר
    13/04/2018

את אכן בגיל המעבר ויש לך תסמינים של גיל המעבר
    מירנה תקפה לחמש שנים
    השאירי את המירנה במקומה ותתחילי לקחת אסטרוגן או בגדור, או במדבקה או בג'ל
    גשי לרופא מומחה בתחום להתאמת הטיפול

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• אסטרופם 2מג

ורד
    16/04/2018

דר שלום
    פניתי לרופא נשים והוא המליץ על אסטרופם 2מג
    האם לדעתך טיפול זה נכון? מה עוד שלסבתא היה סרטן השד!
    אני עם מירנה בת 42
    פרופיל נורמלי של גיל המעבר וגלי חום

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה