הפלה

רוצה לדעת על הפלה? לרשותך מאמרים מקצועיים, חדשות מהעולם והכל בנושאי הפלה. באפשרותך לפנות גם בפורום או לקבוע תור עם רופא מומחה בתחום ...
הפלה הינה מצב בו מתרחשת הפסקה של הריון, בין אם בצורה יזומה ובין אם בצורה טבעית בזמן שהעובר עדיין אינו מפותח מספיק על מנת שיוכל להתקיים עצמאית מחוץ לרחם.

סוגי הפלה1. הפלה טבעית


הפלה טבעית כשמה כן היא – מתרחשת מסיבות טבעיות ללא התערבותם של גורמים חיצוניים. הפלה טבעית מתרחשת עד השבוע ה-20 של ההריון, אובדן הריון לאחר פרק זמן אינו מוגדר כהפלה טבעית.

הפלה טבעית מתרחשת בכ-50% מבין ההריונות, אבל היות ואחוז גבוה מאוד של ההפלות הטבעיות מתרחש ימים ספורים לאחר תחילת ההריון (עד תקופה של שבועיים מאז הביוץ) לפני שהאשה יודעת שנכנסה להריון, רוב הסיכויים הם שהיא כלל לא תדע שהתרחשה הפלה, אלא תחשוב שהווסת החודשית שלה פשוט איחרה בכמה ימים.

רוב ההפלות מתרחשות בשליש הראשון של ההריון ונובעות משתי סיבות עיקריות: בעיות כרומוזומליות בביצית או בזרע שהפרה אותה או היקלטות לא טובה של הביצית המופרית ברחם. סיבות אפשריות נוספות להפלה טבעית הן: פגיעה פיזית, צריכה/חשיפה לחומרים מסוכנים (כגון אלכוהול, סמים וחומרים כימיים חזקים), השמנת יתר ועוד. כאשר מדובר במקרה בודד של הפלה טבעית לא נוהגים לבדוק את הסיבות לכך, אלא רק במקרים של הפלות טבעיות חוזרות אצל אותה אשה.

הסיכוי להפלה טבעית עולה יחד עם העלייה בגיל האשה, כך למשל אצל נשים מעל גיל 35 הסיכוי להפלה עומד על אחד מתוך כל שישה הריונות ואילו אצל נשים מעל גיל 45 הסיכוי הוא הרבה יותר גבוה ועומד על אחד מתוך שניים.

הסימן הראשון להפלה הוא דימום בנרתיק. אבל, זהו אינו סימן בטוח להפלה, היות ודימום נרתיקי יכול להתרחש גם במהלך הריון תקין שיסתיים בלידה של תינוק בריא. במקרים של דימום נרתיקי הרופאים ממליצים בעיקר על מנוחה שהוכחה כיעילה במקרים אלה, מעבר לכך לא נמצא שום טיפול יעיל אחר. בשבועות הריון שלאחר מכן, מומלץ למי שסבלה מדימום נרתיקי לבצע בדיקות אולטרסאונד על מנת לוודא שההריון והעובר מתקדמים בצורה נאותה.

במידה ודימום נרתיקי אכן הוביל להפלה טבעית, חשוב מאוד לוודא שכל העובר נפלט. לכן, חשוב מאוד כי אשה שעברה הפלה טבעית תקבל בדחיפות טיפול רפואי, במהלכו יבוצע הליך גרידה (שאיבת ההריון החוצה).

2. הפלה מלאכותית


זוהי הפלה שמתרחשת עקב התערבות חיצונית במקרים של הריון בלתי רצוי או במידה ומבחינים בפגם בהתפתחות העובר. לאחר השבוע ה-20, ההליך אינו מכונה עוד "הפלה מלאכותית" אלא "הפסקת הריון יזומה".

הפלה מלאכותית הינה תופעה מוכרת משחר ההיסטוריה. בעבר השיטות ששימשו למטרה זו היו מסוכנות לא רק לעובר אלא גם לאשה ההרה, וכללו: החזרת חפצים חדים או חומרים כימיים לנרתיק, פעילות גופנית מתישה במיוחד, הרעבה עצמית ועוד. עם הזמן התפתחו שתי שיטות הפלה שאינן מסכנות את האשה:

כדור הפלה.

סוג אחד של כדור כזה מכונה גם "גלולת היום שאחרי". מדובר בגלולה אותה יש ליטול עד 72 שעות לאחר קיום יחסי מין שיש חשד כי הובילו להריון. הכדור מכיל מינון גבוה במיוחד של הורמוני מין שנמצאים בגלולות למניעת הריון. ההורמונים "משכנעים" את הגוף שלא התרחשה הפריה של ביצית, מה שגורם לנשירת דפנות הרחם שנבנו לקליטת ההריון (קרי, הווסת) ולשטיפת הביצית המופרית החוצה עוד בטרם הספיקה להיקלט. את "גלולת היום שאחרי" ניתן לרכוש בכל בית מרקחת ללא צורך במרשם. חשוב לציין כי אין להשתמש בשיטה זו כאמצעי למניעת הריון באופן קבוע, אלא רק במקרי חירום.

סוג אחר של טיפול תרופתי ניתן לבצע עד לשבוע השביעי של ההריון. טיפול זה נעשה בשני שלבים: בשלב הראשון האשה נוטלת כדור (במקרים אחרים הכדור מוחדר לצוואר הרחם) שמספיק את פעילות ההורמון פרוגסטרון בגופנה. הורמון זה אחראי על שמירת ההריון ברחם. 48 שעות מאוחר יותר האשה מגיעה לבית חולים, שם היא מקבלת כדור נוסף שגורם להתכווצות הרחם ולפתיחת צוואר הרחם, מה שגורם לפליטת ההריון החוצה בצורה של ווסת חזקה במיוחד. האשה סובלת מכאבי מחזור חזקים במיוחד שלעתים מלווים בבחילות. לרוב יש צורך באשפוז של כמה שעות בבית חולים.

גרידה.

למרות השם המטעה, מדובר בהליך כירורגי הכולל שאיבת הריון ולא גירודו מעל פני הרחם. לאחר ביצוע הרדמה כללית, צוואר הרחם של האשה מורחב בעזרת חומר מיוחד (כדוגמת אצת הים למינריה, שהינה אצה מיובשת אשר מגדילה את צוואר הרחם על ידי ספיחת הנוזלים אליה). במידה וצוואר הרחם אינו מורחב דיו, הרופא נעזר במרחיבי מתכת. לאחר מכן, מוחדרת לרחם האשה צינורית אשר מחוברת בקצה החיצוני שלה למשאבה ומבוצעת שאיבה יזומה של תוכן הרחם. השלב האחרון הינו ביקורת דפנות הרחם שמבוצעת על ידי הרופא באמצעות כפית גרידה. לרוב נדרש אשפוז לשם השגחה למשך 48 שעות לאחר ביצוע גרידה. במידה ובביקורת המבוצעת לאחר מכן, מתגלה כי הרחם אינו נקי לחלוטין, מבוצע הליך גרידה חוזר.

היות וגרידה הינה הליך כירורגי לכל דבר, הוא טומן בחובו סיכונים. על מנת למזער סיכונים אלה ככל הניתן, ברוב המוסדות הרפואיים בארץ נהוג לבצעו עד השבוע ה-13 להריון, ואולם ישנם מוסדות שמבצעים אותו עד לשבוע ה-20.

הפלות בישראל


על מנת לבצע הפלה יזומה בארץ, האשה ההרבה צריכה לפנות לאחת מבין וועדות להפסקת הריון, זאת בתנאי שההריון טרם הגיע לשבוע ה-24, היות וממועד זה העובר נחשב לחי והפלתו בארץ אסורה, אלא אם התגלה בבדיקה כי הוא עומד להיוולד עם מום. הוועדה רשאית לאשר הפלה במקרים הבאים:

גיל האשה מתחת ל-17 או מעל 40 ומעלה

ההריון נוצר עקב גילוי עריות, אונס או מחוץ למסגרת נישואין

העובר צפוי להיוולד עם מום

המשך ההריון עלול לסכן את חייה או את בריאות האשה

לפי נתוני משרד הבריאות, הוועדה להפסקת הריון מאשרת כ-98% מבין הפניות. ואולם, לעתים האשה צריכה לחכות זמן מה לתורה וכן לעבור מסכת שכנועים והסברים לא קלה.

החוק בארץ קובע כי על מנת לבצע הפלה יזומה נדרשת הסכמתה של האשה, לאחר שהוסברו לה הסיכונים שטומנת בחובה הפלה. החוק גם קובע כי מי שגרם ביודעין להפלה יזומה צפוי לעונש מאסר של חמש שנים, אלא אם מדובר ברופא נשים שביצע את ההפלה במוסד רפואי מוכר לאחר אישור הוועדה. למרות זאת, לפי נתוני לשכת הסטטיסטיקה, מדי שנה בארץ מבוצעות 20,000 הפלות חוקיות ולפחות מספר זהה של הפלות בלתי חוקיות.

אחרי הפלה


להפלה יכולות להיות השלכות פסיכולוגיות מגוונות על האשה. בעוד שחלק מהנשים יתגברו במהירות יחסית, אצל אחרות התהליך עלול לקחת שבועות ואפילו חודשים היות והפלה (טבעית) היא פתאומית וטראומטית.. ישנו סיכוי שהאשה תפתח חרדה במהלך ששת החודשים שלאחר ההפלה.

מבחינה פיסיולוגית, התרחשות של הפלה יחידה אינה מצביעה על בעיה להרות. ואכן, כמחצית מבין הנשים שחוו הפלה, נכנסות להריון במהלך השנה שאחריה. אולם תקופת הריון זו עלולה להיות מלאה בחרדה ופחדים מפני הפלה. חלק מהנשים יכולות לחוות את ההפלה כאובדן, תחושה שאחריה תבוא תקופה של אבל ושכול שעלולה לגרום לדיכאון, במיוחד כאשר מדובר באשה שזו אינה ההפלה הראשונה שלה או שההפלה באה לאחר ניסיונות ממושכים להרות.

* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

הפלות חוזרות

בפורום זה אפשר להתייעץ על נושאים כמו ריבוי הפלות, קשיי היקלטות, דימומים אחרי הפלה, הריון אחרי הפלה, תמיכה בהריון, תרומת ביצית, שאיבת ביציות ועוד
הוספת הודעה לפורום
 
תמונה
לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום
 
 • הפלה 2 ברציפות לאחר הריון ראשון תקין
  מיכל
  01/06/2019

  שלום,
  בת 31, בריאה בדרכ .עברתי הריון 1 תקין ויש לי תינוקת בת 1.3 שנים.
  לאחרונה עברתי 2 הפלות ברציפות.
  הפלה 1 בערך בשבוע 9 היה דופק לעובר למרות שהרופא אמר שגודל העובר לא תואם את גיל ההריון ובהריון האחרון נצפה רק שק הריון ללא שק חלמון וללא עובר.
  עברתי את 2 ההפחות בציטוטק
  השאלה הראשונה היא מתי אני יכולה לנסות שוב חהכנס להריון ומתי באמת מומלץ?
  בנוסף הרופא שלי נתן לי הפניה אחת להיסטרוסקופיה ואחת לבירור קרישיות בדם. האם יש בדיקות נוספות שאני או בעלי צריכיל לבצע?
  תודה מראש על המענה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תגובה

  ד''ר יורם גלעדי
  07/06/2019

  1 - מיד לאחר המחזור הבא
  2 - רצוי בשלב זה לבצע פרופיל הורמונלי כולל תפקודי בלוטת התריס, גלוקוז בצום. US לשלול שרירנים או ממצאים אחרים.
  בסה'כ לאור גילך הצעיר וההיסטוריה של הריון תקין בשנתיים האחרונות נראה שיש סיכוי מצויין להריון תקין נוסף. בהצלחה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • הפלות חוזרות בגיל 45 ומה יש לבצע
  עירית
  23/05/2019

  שלום דוקטור, אני בת 45 . אחרי מספר הפלות ספונטניות, בשבועות 6 ו-8 האחרונה הייתה שבוע 10 להריון.
  בריאה בדר"כ, מעשנת ואמא לילדה .

  מלבד הגיל שלא תורם למטרת פוריות, האם ניתן לבצע משהו נוסף כדי לעודד קליטת הריון בריא? או שהתשובה היא לוותר ? האם בגלל הגיל הגוף דוחה הצלחה של הריון?

  דבר אחרון, מהם בדיקות תקופתיות שעליי לבצע
  מבחינה גניקולוגית ?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תגובה

  ד''ר יורם גלעדי
  23/05/2019

  עקרונית, שיעור הפלות מעל גיל 40 ובוודאי מעל גיל 44 הוא גבוה מאד (הסיבה העיקרית - ביציות לא תקינות) כך שעל פניו זאת כנראה הסיבה. כמובן שבנוסף יש לשלול את כל הסיבות האחרות להפלות חוזרות: הפסקת עישון, US / היסטרוסקופיה למבנה הרחם (שרירנים וכו') בדיקות הורמונליות (בלוטת התריס וכו'), זיהומיות, גנטיות, בעיות נלוות (עודף משקל סכרת, קרישיות יתר).
  מעבר לכך - שווה לנסות שוב מכיוון שעצם העובדה שאת מצליחה להרות היא סימן טוב לבאות וקיימת אפשרות של הפריה של ביצית תקינה בעתיד.
  בדיקות תקופתיות מומלצות - PAP ובדיקת שד

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • הריון לאחר הפלות חוזרות
  ליז
  28/04/2019

  שלום ד"ר
  עברתי 4 הפלות בעבר ולידה אחת תקינה עם תמיכות
  אני בת 33 כרגע בתחילת הריון שבוע 6 +3
  שותה דופסטון מיקרופירין וכדורים לאיזון בלוטת התריס
  התחלתי לסבול מבחילות השאלה שלי אם אני יכולה לעשות בנוסף את הכדור דילקטין ? וכמה אתה ממליץ ביום לשתות דופסטון?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תגובה

  ד''ר יורם גלעדי
  04/05/2019

  1 – שתיה מרובה (במנות קטנות בכל פעם, להימנע ממשקאות מוגזים וכל שאר המוצרים התעשייתיים) ומדי פעם מרק צח.
  2 – ארוחות במנות קטנות. רצוי להעדיף ירקות/פירות טריים, יש להימנע מכל סוגי השומן ומטוגנים למיניהם. ניתן לאכול בשר רזה בלבד (עוף).
  3 במידה ו - DICLECTIN לא עוזר - כדורי ZOFRAN.
  4 – במקרים קשים – יש לשלול התייבשות – מה שדורש עירוי נוזלים תוך וורידי
  יש גם אור בקצה המנהרה.... ברוב המקרים הבחילות חולפות עד שבוע 12-15 להריון.
  דופאסטון ניתן בדר'כ כלל פעמיים ביום
  שיהיה לך הריון נפלא

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • קבלת וסת וביוץ אחרי הפסקת היריון
  מעיין
  10/03/2019

  שלום, עברתי הפסקת היריון בשבוע 16 לפני חודש ו-3 ימים. האם הבטא כבר התאפסה ומתי אמור להיות המחזור הבא? תודה.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תגובה

  ד''ר יורם גלעדי
  28/03/2019

  הווסת מופיעה כ 6 שבועות לאחר ההפלה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • הפלות חוזרות- שאלה חשובה
  מירית
  08/03/2019

  שלום, שמי מירית ואני בת 40.יש לי 2 ילדים בריאים.
  ב 5 שנים האחרונות עברתי 6 הפלות,כל אחד בשבוע אחר. לפני יומיים גיליתי שאני בהריון ספונטני. במשך כל ההריונות שלא צלחו, טופלתי בקלקסן. כעת אני בשבוע 9 ושוב רופא אחר נתן לי קלקסן 60 מג,אספירין 150 מג וכדור נוסף שנקרא pravalip. רופא אחר אמר לי לקחת דופסטון.
  אני מאוד חוששת מהפלה נוספת ולא יודעת למי להקשיב, ומה נכון לעשות. לא ציינתי שעשו לי את כל הבדיקות האפשריות ולמעט פקטור 5(הטרוזיגוט) שמצאו לי,כל הבדיקות תקינות. אשמח שיצרו עימי קשר לטל הנל
  תודה רבה,מירית

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תגובה

  ד''ר יורם גלעדי
  10/03/2019

  הטרוזיגוטיות לפקטור 5 מצדיק טיפול בקלקסן / אספירין למרות שלא עזר בהפלות הקודמות.
  PRAVALIP היא תרופה ליתר כולסטרול שאין לו קשר ישיר להפלות. מאידך - יתר כולסטרול קשור לעיתים לתסמונת מטבולית כמו עודף משקל וסכרת שרצוי לטפל בהם במידה וקיימים כי הם מגבירים סיכון להפלות.
  כמו כן - רצוי לברר נושא של טיפול ב PRAVALIP בהריון (מרכז טרטולוגיה)

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • הפלות חוזרות ונשנות- התייעצות
  מ.ב.
  04/03/2019

  ד"ר שלום,

  אני בת 35, בריאה, אורח חיים בריא ותקין.

  ב -2 ההריונות הראשונים (בגילאים 27 + 29) : נקלטתי להריון תוך זמן קצר מאוד, ההריונות היו תקינים ונולדו 2 בנות בריאות.

  בגיל 33 נקלטתי להריון, תוך זמן קצר מאוד,
  3 פעמים במהלך חצי שנה -אך 3 הניסיונות כשלו :
  א. שק הריון ללא דופק - גרידה (בשבוע 10)
  ב. שק הריון ללא דופק - גרידה (בשבוע 10)
  ג. שקיפות עורפית מוגברת (5 מ"מ) - גרידה
  (בשבוע 16).

  * המתנתי שנתיים, נקלטתי להריון באופן
  מהיר מאוד, והחודש שוב :
  שבוע 7 - דימומים חזקים : הפלה טבעית
  (זאת עוד בטרם הספקתי לעשות
  אולטראסאונד ראשוני).

  * מה דעתך בבקשה ? האם קיים קשר בין המקרים, או שמדובר בצירוף מקרים אומלל ?
  * האם ישנן בדיקות שהיית ממליץ לעשותן בטרם אנסה שוב (בפעם השביעית) ?

  תודה רבה מראש.

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תגובה

  ד''ר יורם גלעדי
  10/03/2019

  בהחלט מצדיק בדיקות נוספות: בשלב ראשון ייעוץ גנטי ובדיקת דם לקריוטיפ לך ולבעלך. בנוסף - היסטרוסקופיה לשלול ממצאים ברחם כגון הידבקויות בעקבות הגרידה בשבוע 16.
  במקביל בדיקות בסיסיות כמו פרופיל הורמונלי ו US לבדיקת מבנה הרחם

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • ניסיון להיכנס להיריון לאחר שתי הפלות חוזרות
  אמי
  25/02/2019

  שלום ד"ר יורם! אני בת 39 עם סוג דם שלילי, הריון ראשון היה תקין ולידה רגילה( בגיל37). השנה עברתי שתי הפלות טביעות( ביוכימית ואחד בשבוע 6 או 5) . מה הסיכוי להביא ילד נוסף לעולם? האם זה בגלל סוג דם שלי? שלחו אותי ליחידת הפלות חוזרות אך התור הקרוב זה בעוד 4 חודשים ורציתי להכנס להריון עד גיל 40לפחות. האם לנסות בכל זאת או לחכות עוד 4 חודשים? תודה מראש. אמי

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תגובה

  ד''ר יורם גלעדי
  10/03/2019

  אין קשר בין סוג הדם להפלות המוקדמות.
  שכיחות ההפלות המוקדמות בגיל 39 גבוהה יותר מאשר בגילאים מוקדמים יותר עקב איכות הביציות (נתון שאי אפשר לשנות) ולכן צריך לנסות שוב מכיוון שבכל מקרה יש סיכוי טוב להריון תקין בעתיד.
  כמובן שבמקביל יש לבדוק גורמים אחרים - פרופיל הורמונלי, US למבנה הרחם, צילום רחם, קרישיות, וגורמי סיכון נוספים (עודף משקל, סכרת סמויה וכו')

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • הפלות אחרי ריבוי פעולות ברחם
  רחל
  12/02/2019

  שלום
  אני בת 35
  רציתי לשאול עברתי לאחרונה 4הפלות
  ראשונה- בשבוע 19 ירידת מים פתאומית והייתי חייבת לסיים את ההריון לאחר פליטת העובר, עקב דימומים חזקים הורדתי לגרידה נשכחה חתיכת שליה (גודל כ6ס״מ) עקב כאבים חזקים חזרתי למיון קיבלתי ציטוטק והשארית לא יצאה אחרי שבוע שוב הגעתי עם כאבים למיון וזימנו אותי להסטרוסקופיה לאחר שבועיים בנסיון להוציא את השארית והרופא אך ללא הצלחה, לאחר שבועיים שוב היסטרוסקופיה ושוב ללא הצלחה הלכתי באופן פרטי שם בניסור וסקופים נוספת הוצאה השארית בהצלחה בעקבות כך הרירית של הרחם הייתה מאוד דקה בערך3.5 , לאחר מכן עברתי שתי הפלות כימיות בזמן ההריונות אני לוקחת דופסטון ועכשיו הפלה נוספת שבוע 9 עם עובר שלא התפתח וללא דפק טופלתי בציטוטק ועקב דימום חזק שוב גרידה.
  מה הסיכוי שלי להרות שוב אחרי כל ההפלות האלו? והאם יש בדיקות שאפשר לעשות? יש לציין שיש לי לפני ההפלות האלו ילדים בהריונות ספונטניים

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תגובה

  ד''ר יורם גלעדי
  17/02/2019

  סביר שיש קשר בין הרירית הדקה (ככל הנראה על רקע ההיסטרוסקופיות/גרידות החוזרות) ובין ההפלות החוזרות. יחד עם זאת - עצם העובדה שאת מצליחה להרות היא סימן טוב מכיוון שאם יש השרשה של עובר קיים גם הסיכוי להריון תקין בעתיד.
  יש להשלים בירור הפלות חוזרות (פרופיל הורמונלי, קרישיות יתר וכו') ולנסות לעבות את הרירית לפני הביוץ באמצעים תרופתיים (לא תמיד מצליח אך אפשר לנסות)

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • בדיקת קרישיות יתר אחרי גרידה
  שירה
  11/02/2019

  שלום, אני שבועיים אחרי גרידה. רציתי לדעת מתי לעשות קרישיות יתר. צריכה לחכות למחזור הראשון או אפשר עכשיו?

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תגובה

  ד''ר יורם גלעדי
  17/02/2019

  4 שבועות לאחר הגרידה

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • שבוע 10 פלוס 5 עם 3 הפלות בעבר
  Prule
  25/01/2019

  בעברי ילד בן 4 מivf ( לא מוסברים אנחנו חידה בגיל 28). אחר כך בנסיון להביא ילד שני 3 הפלות ( 2 ללא דופק שבוע 12 ו 13, ואחד הפלה שבוע 6 לבד נפל הכל).
  בדיקות קרישיות הכל תקין. אני רזה יחסית ( לגבי בריאה, לא יודעת אם זאת הגדרה נכונה - אוכלת ככה ככה מאז ומתמיד).
  אבל בעקרון לא היו בעיות, גם בלוטה גם קריוטיפ הכל תקין.
  הומלץ קלקסן אמפירי,40 מג.
  עכשיו שבוע 10 פלוס 5..
  אז מלבד בטירוף והלחץ שאני נמצאת בו, אני מזריקה,אבל יש לי הפרשות חומות בהירות כאלו כבר 3 שבועות. הבדיקות תקינות ואין איזור דימום.. ממה זה נובע?
  האם זה מסוכן?
  לפעמים יש פחות,ויש ימים יש יותר ( עכשיו נגיד).

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה
  הדפסה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

 • תגובה

  ד''ר יורם גלעדי
  10/02/2019

  לפי התיאור כנראה שלא מדובר בדימום פעיל אלא שאריות של דימום ישן שכנראה היה גם הוא בכמות מאד קטנה. למעשה אין משהו פעיל שניתן לעשות כרגע מבחינה טיפולית אלא לקוות לטוב ובסה'כ הסיכויים בכלל לא רעים.... רצוי לבדוק את אורך צואר הרחם כדי לוודא שלא התקצר. שיהיה בהצלחה!

  * המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
  לקביעת תור
  סגירה

  הוספת תגובה

   
  תמונה

  לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום