גיל המעבר, גם את סובלת מתופעותיו?

מתגוררת בדרום? ע"פ סקר שנערך לאחרונה, את כנראה סובלת מתופעות גיל המעבר בשיעור גבוה יותר מנשים המתגוררות במרכז או בצפון. רוצה לדעת מתי מתרחשת תקופת גיל המעבר ומהן תופעותיה? הכול במאמר.
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 24/11/2010 |
צפיות: 10,670
מסקר שערכה גיאוקרטוגרפיה, עולה כי 45% מהנשים בגילאי 45-60 דיווחו על ירידה בתדירות קיום יחסי המין וללא הבדל בין נשים שיש להן בן זוג קבוע ונשים שאין להן בן זוג קבוע. 49% מהנשים בטווח הגיל הרלבנטי, דיווחו כי לא חוו שינוי בתדירות קיום יחסי המין. 80% מהנשים בגילאי 45 עד 60 סובלות או סבלו בעבר מתופעות גיל המעבר. הסקר בוצע בקרב 320 נשים בטווח הגילאים 45-60, המהוות מדגם ארצי ומייצג של הנשים בטווח גיל זה.

עוד עולה מהסקר כי התופעה הבולטת ביותר של גיל המעבר בקרב נשים בגילאי 45-60 היא גלי חום (57% מהנשים סבלו מתופעה זו). בפער ניכר הן סובלות מעייפות וחוסר אנרגיה, מנדודי שינה, מהזעת יתר, מעצבנות ואי-שקט (כך ציינו 34-44%). תסמינים נוספים מהם סובלות הנשים, אשר צוינו בשיעורים נמוכים יותר, הם: יובש בנרתיק, כאבי פרקים, בריחת סידן / אוסטיאופורוזיס, כאבי ראש/מיגרנה, בעיות בשתן ושברים. נשים בטווח הגיל 52-60 ציינו בשיעורים גבוהים יותר את רוב התסמינים בהשוואה לנשים בטווח הגיל 45-51 , ובעיקר ציינו בשיעורים גבוהים יותר: גלי חום, נדודי שינה, הזעת יתר וברחת סידן.

למידע נוסף בנושא גיל המעבר ועוד, היכנסו לפורומים:
פורום אוסטאופורוזיס
פורום דיכאון חרדה
פורום מין וסקסולוגיה
פורום סקס ויחסים
פורום רפואת משפחה

נתון מעניין נוסף שעלה מן הסקר מצביע על כך שלמעלה מ- 52% מהנשים אינן נוטלות טיפול כלשהו להקלה על התסמינים. 42% מהנשים המקבלות טיפול כלשהו (המהוות 16% מכלל הנשים בטווח הגיל הרלבנטי) מתייעצות בנוגע לדרכי הטיפול בתסמיני גיל המעבר עם רופא נשים ו- 33% מהן מתייעצות עם רופא המשפחה.

מהסקר עולה עוד כי 26% מהנשים הסובלות מתסמיני גיל המעבר נוטלות תרופות מרשם או טיפול הורמונאלי. בקרב נשים בטווח הגיל 52-60 שיעור גבוה יותר (באופן מובהק) מהנשים נוטלות תרופות מרשם או טיפול הורמונאלי לעומת נשים בטווח הגיל 45-51 (31% לעומת 17% בהתאמה).

בנוסף 20% מהנשים הסובלות מתסמיני גיל המעבר נוטלות תוספי תזונה (וללא הבדל מובהק בין נשים צעירות או מבוגרות יותר בטווח הגיל הנדון). מחלוקה גיאוגרפית של אחוז הנשים הסובלות מתופעות גיל המעבר עולה כי תושבות הדרום בראש רשימת הסובלות מתופעות גיל המעבר עם 33 אחוזים, ומיד אחריהן התל אביביות ותושבות השרון, עם 30 אחוזים. תושבות חיפה והצפון וירושלים, סובלות הכי פחות מתופעות גיל המעבר ועומדות על 19 ו-18 אחוזים בהתאמה.

למאמרים נוספים בנושא גיל המעבר ועוד:
מיגרנה: יותר גרוע ממה שחשבתם
פתרון ארוך טווח נגד כאבי ראש
התדמית השלילית של דיכאון
דיכאון והטיפול ההומאופתי
עומס סטרס, סימנים ודרכי טיפול

תקופת גיל המעבר (מנופאוזה) מתרחשת בקרב נשים בדרך-כלל בגילאים 45-55, במצב בו הגוף מצוי במצב פיזיולוגי אחד למצב פיזיולוגי אחר כאשר המקור המרכזי לשינויים בתפקוד הגוף הוא הפסקה הדרגתית בייצור האסטרוגן. המחסור בהורמון זה בא לידי ביטוי בירידת באיכות החיים ובעליית הסיכון להתפתחותן של בעיות בריאות בעתיד. הפרת האיזון ההורמונאלי גורם לתסמינים כגון גלי חום, עצבנות ואי שקט, נדודי שינה, דיכאון, כאבי מפרקים, כאבי ראש ועוד. בנוסף המחסור באסטרוגן מעלה את הסיכון להתפתחות אוסטיאופורוזיס ואף טרשת העורקים.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר