כמה זמן נמשך דיכאון לאחר הפלה?

האם דיכאון לאחר הפלה עלול להימשך גם לאחר לידת ילד בריא וכיצד לזהות נשים הסובלות מדיכאון לאחר הפלה? חוקרים בדקו את הנושא והעלו תוצאות מפתיעות.
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 31/07/2011 |
צפיות: 8,959
דירוג: 5.0 מתוך 1 הצבעות
התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע 5.0 מתוך 5
תחושות של דיכאון וחרדה בעקבות הפלה עשויות להימשך כמעט שלוש שנים לאחר לידתו של תינוק בריא, כך מצא מחקר שפורסם בכתב העת British Journal of Psychiatry. רופאים ואפילו הנשים עצמן חושבים שברגע שאישה שעברה הפלה יולדת תינוק בריא הכל יהיה בסדר, ושהחרדה, הפחדים, והדיכאון ייעלמו כלא היו.

הסברה הזו איננה נכונה. פרופ' אמה רוברטסון, פסיכיאטרית מצוות המחקר: "חשבתי שברגע שנולד לה תינוק, אישה שעברה בעבר הפלה כבר לא תסבול מחרדה ודיכאון. אבל מסתבר שתחושות אלו נמשכות עוד זמן רב".

למידע נוסף בנושא הריון ולידה היכנסו לפורומים:
פורום גניקולוגיה - רפואת נשים
פורום דיכאון חרדה
פורום הורים לתינוקות, הורים לפעוטות
פורום הריון ולידה
פורום חרדה מהריון, חרדה בהריון

הפלה וממצאי המחקר
מתוך 13,133 נשים בהריון שהשתתפו במחקר, 21% חוו לפחות הפלה קודמת אחת, 108 חוו לידה אחת של עובר מת קודם למחקר, ושלוש נשים היו לאחר שתי לידות של עובר מת. כל הנשים במחקר נבדקו על מנת לגלות האם הן סובלות מדיכאון וחרדה במהלך ההריון ולאחר הלידה.

המחקר מצא כי בקרב הנשים שעברו הפלה אחת ולאחר מכן ילדו לידה אחת מוצלחת, 13% עדיין חוו סימפטומים של דיכאון כמעט שלוש שנים מאוחר יותר, וכ-19% מהנשים שעברו שתי הפלות קודמות היו מדוכאות כמעט שלוש שנים לאחר מכן.

ישנן נשים שאינן סובלות מדיכאון וחרדה מתמשכת לאחר הפלה או לידת עובר מת, אולם הסיבות לכך לא ידועות. ייתכן ויש לכך גורם ביולוגי, אפשרות נוספות היא שלנשים מסוימות יש אופי חזק יותר שעוזר להן להתמודד, או שהן קיבלו תמיכה רבה מקרוביהן.

הפלה וגורמי סיכון
היסטוריה של הפלות עלולה להיות גורם סיכון לדיכאון לאחר לידה כמו גורמי סיכון ידועים אחרים, כגון היסטוריה אישית או משפחתית של דיכאון. לדיכאון או חרדה יכולות להיות השלכות שליליות גם על התינוקות וגם על האמהות. זיהוי נשים בסיכון יכול לעזור להן להשיג את העזרה שהן צריכות בזמן. אל תחשבו שאם תלדו תינוק בריא, תיפתר מייד בעיית החרדה והדיכאון הקודמים. עליכן להיות על המשמר תמיד ולשים לב לסימנים מיוחדים.

כיצד לזהות נשים הסובלות מדיכאון לאחר הפלה?
הסימנים כי נשים עדיין לא התאוששו רגשית מאובדן הריון כוללים תחושה של עצב המשפיעה על התפקוד היומיומי, חוסר שינה, מחשבות אובססיביות על ההריון הנוכחי, ביקורים חוזרים אצל הרופא ועוד.

קבוצות תמיכה יכולה להיות מאוד יעילה בקרב נשים הזקוקות לעזרה מקצועית. לקבוצות כאלה ניתן להצטרף בכל תקופת ההריון וגם לאחר הלידה, כאשר נשים שעברו הפלה יכולות לדבר עם נשים שעברו אירוע דומה ולעזור אחת לשנייה להתמודד עם האובדן.

מצד שני, ישנם מקרים בהם קבוצת תמיכה יכולה להחמיר את המצב. יכולה להיות לכך השפעה שלילית כאשר נשים שעברו הפלה שומעות סיפורים קשים או יוצאי דופן של נשים אחרות. דרך נוספת שיכולה להקל מעט על אותן נשים היא לבצע לבצע תרגילי יוגה אשר עוזרים להירגע וללמוד לנשום נכון.

הפלה והתמודדות עם אובדן
החרדה והדיכאון מתעוררים כאשר אנשים מאבדים את השליטה בחייהם ואת היכולת לחזות מה יקרה להם בעתיד. נשים רבות עלולות לסבול מדיכאון לאחר הפלה גם אם ילדו בהמשך תינוק בריא, ככל הנראה משום שלא עסקו באופן מלא או לא הקדישו מספיק זמן להתמודדות עם אובדן ההריון הקודם. לידה מוצלחת עלולה לעורר את הנושא מחדש, וכתוצאה מכך ישנה הצפה רגשית. במקום להיות שמחות על לידת תינוקן החדש, הן מדוכאות וחושבות על ההריון הקודם.

לכתבות נוספות בנושא הריון ולידה:
האם הנקה יכולה למנוע מוות בעריסה?
אחרי לידה? כל הטיפים לחזרה קלה לעבודה
תינוק חדש במשפחה: כל השאלות והתשובות
בדיקת מי שפיר: כל התשובות לכל השאלות
כיצד להשאר רגועה בזמן הריון

הפלה ודאגה לילדים
תופעה נוספת היא שנשים לאחר הפלה, אשר הפכו בעבר לאמהות, חוששות שמשהו רע עשוי לקרות לילד הבריא שלהן. כמו כן, לאחר לידת תינוק בריא, ישנן נשים שעסוקות בדאגה שמא משהו רע יקרה לתינוק שזה עתה נולד, והתחושה הזאת עלולה להישאר איתן למשך תקופה ארוכה.

אם עברתן הפלה, חשוב מאוד לברר בדיוק מהן הסיבות לכך. בהתבסס על הסיבות תוכלו לנסות למנוע הפלות עתידיות. היסטוריה של הפלות או לידת עובר מת צריכה להיות דגל אדום כגורם סיכון משמעותי להתפרצות דיכאון, ועל הרופאים מוטלת החובה לשים לב לכך.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר