האם הפרעה דו קוטבית היא גנטית?

למדע אין תשובה חד משמעית לשאלה מה גורם להופעת הפרעה דו קוטבית, אולם ידוע כי תורשה, אורח חיים פרוע, אלכוהול וסמים מעורבים בכך. עד כמה הגנטיקה משפיעה על הסיכוי לפתח הפרעה דו קוטבית?
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 08/09/2011 |
צפיות: 6,138
דירוג: 5.0 מתוך 1 הצבעות
התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע 5.0 מתוך 5
רופאים לא לגמרי מבינים מהם הגורמים להפרעה דו קוטבית, אבל בעשר השנים האחרונות הצטבר לא מעט ידע על הספקטרום הביפולארי, שכולל את שיאי התרוממות הרוח של המאניה ואת תהומות הצער של הדיכאון, לצד מגוון מצבי רוח שנמצאים בין שני הקטבים הללו.

מומחים מאמינים כי הפרעה דו קוטבית מועברת בתורשה, וכי יש לה רכיב גנטי. כמו כן קיימות ראיות שמעידות על כך שהסביבה ואורח החיים משפיעים על מידת החומרה של ההפרעה. ארועי חיים מלחיצים, צריכה מוגזמת של אלכוהול ושימוש בסמים יכולים להקשות עוד יותר על הטיפול בהפרעה דו קוטבית.

למידע נוסף בנושא הפרעה דו קוטבית היכנסו לפורומים:
פורום דיכאון חרדה
פורום פסיכולוגיה
פורום פסיכולוגיה ילדים
פורום פסיכיאטריה
פורום פסיכיאטריה ילדים ובני נוער

הפרעה דו קוטבית והמוח


מומחים בבריאות הנפש יודעים לומר כי הפרעה דו קוטבית נגרמת בחלקה על ידי בעיה באיזון כימיקלים במוח שנקראים נוירוטרנסמיטֵרים (מוליכים עצביים). המוליכים העצביים, אגב, הם שמאפשרים העברת מסרים בין תאי העצב במוח, ולפיכך לא ניתן להבין את מקורותיה העצביים של ההתנהגות האנושית מבלי להבין את תפקידם.

שלושה כימיקלים במוח - נוֹרְאַדְרֶנָלִין (נוראפינפרין), סֶרוֹטוֹנִין ודּוֹפָּמִין - מעורבים הן בתפקוד המוח והן בתפקוד הגוף. נוראדנלין וסרוטונין קושרו בעקביות להפרעות מצב רוח פסיכיאטריות כמו דיכאון והפרעה דו קוטבית. כימיקל אחר, דופמין, נקשר בדרך כלל למרכזי ההנאה במוח. שיבוש במערכת הדופמין קשור לפסיכוזה ולסכיזופרניה, מחלות נפש שמאופיינות בעיוות בתפיסת המציאות ובדפוסי מחשבה והתנהגות לא הגיוניים.

סרוטונין קשור לתפקודי גוף רבים, כמו שינה, ערות, אכילה, פעילות מינית, אימפולסיביות, למידה וזיכרון. חוקרים סבורים כי רמות סירוטונין חריגות תורמות להפרעות מצב רוח דוגמת דיכאון והפרעה דו קוטבית.

מחקרים בתורשה


שפע של מחקרים מבוקרים שנעשו באנשים שסובלים מהפרעה דו קוטבית וקרוביהם העלו כי הפרעה דו קוטבית אכן עוברת בתורשה. יתכן כי הנתונים המשכנעים ביותר מגיעים ממחקרים שנעשו בתאומים.

במחקר על תאומים זהים שיש להם את אותם הגנים מצאו החוקרים כי אם לאחד משני תאומים זהים יש הפרעה דו קוטבית, לתאום השני יש סיכוי גדול יותר לפתח הפרעה דו קוטבית מאשר לאחים האחרים במשפחה. מהנתונים הסטטיסטיים שנאספו עולה כי הסיכוי של תאום זהה לתאום שלוקה הפרעה דו קוטבית לפתח גם הוא את ההפרעה נע בין 40-70%.

במחקר נוסף שנעשה באוניברסיטת ג'ונס הופקינס שבארה"ב, חוקרים ראיינו קרובי משפחה מדרגה ראשונה של מטופלים שסובלים מהפרעה דו קוטבית דרגה I ומהפרעה דו קוטבית דרגה II והסיקו כי הפרעה דו קוטבית דרגה II היתה ההפרעה הריגשית הכי נפוצה במשפחות משתי הקבוצות.

החוקרים מצאו כי 40% מ- 47 קרובים מדרגה ראשונה של מטופלים שסבלו מהפרעה דו קוטבית דרגה II לקו גם הם בהפרעה דו קוטבית דרגה II, וש- 22% מ- 219 קרובים מדרגה ראשונה של מטופלים שסבלו מהפרעה דו קוטבית דרגה I סבלו מהפרעה דו קוטבית דרגה II. בכל מקרה, בין המטופלים שסבלו מהפרעה דו קוטבית דרגה II, החוקרים מצאו רק קרבה משפחה אחד שסבל מהפרעה דו קוטבית דרגה I. הם הסיקו כי הפרעה דו קוטבית דרגה II היא האבחנה הנפוצה ביותר בקרובי משפחה של בעלי הפרעה דו קוטבית I ו-II.

לכתבות נוספות בנושא הפרעה דו קוטבית:
הפרעה דו קוטבית: מהו הטיפול המתאים?
הפרעה דו קוטבית: מדריך תרופות
פרויקט מיוחד: הכל על מאניה דיפרסיה
מחקר: מאניה דיפרסיה - בגלל גיל האב
איך חיים עם מאניה דפרסיה?

מחקר מאוניברסיטת סטנפורד שבדק את הקשר הגנטי של הפרעה דו קוטבית מצא כי לילדים עם הורה ביולוגי אחד שסבל מהפרעה דו קוטבית דרגה I או II יש סבירות גבוהה יותר ללקות בהפרעה דו קוטבית. החוקרים דיווחו שלכ- 51% מהצאצאים של החולים בהפרעה דו קוטבית היתה בעיה פסיכיאטרית, בעיקר דיכאון מז'ורי, דיכאון עמיד, הפרעה דו קוטבית או הפרעת קשב וריכוז (ADHD). כמו כן נמצא כי להורים עם הפרעה דו קוטבית והיסטוריה של ADHD היתה סבירות גבוהה יותר ללדת ילדים עם הפרעה דו קוטבית - אבל ללא ADHD.

במחקר אחר, החוקרים דיווחו כי קרובים מדרגה ראשונה של אנשים שסובלים מהפרעה דו קוטבית I או II נמצאים בסיכון מוגבר לדיכאון מז'ורי, בהשוואה לקרובים מדרגה ראשונה של אנשים שאין להם היסטוריה של הפרעה דו קוטבית.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר