מחלות עור אצל ילדים: אבחון וטיפול

מחלות עור אצל ילדים הן תופעה שכיחה למדי. האם הופיעה על גופו של הילד שלכם פריחה פתאומית? רצוי שתבחנו האם מופיעים תסמינים נוספים ותבדקו זאת אצל הרופא. מחלות עור בילדים - המדריך המקוצר
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 29/01/2012 |
צפיות: 16,305
מחלות עור אינן פוסחות גם על ילדים, פעוטות ותינוקות. הפעם, הכתבה לא תעסוק באקנה או מחלות עור השכיחות בקרב בני נוער אלא תשים דגש על מחלות עור אצל ילדים ותינוקות. אלו מחלות עור נפוצות בילדים, מהן התסמינים שלהן ומהו הטיפול המומלץ? להלן מספר מחלות עור ששכיחות בילדות, והסברים על האופן בו ניתן לטפל בהן ולמנוע אותן. רק בריאות!

למידע נוסף על מחלות עור, מחלות ילדים היכנסו לפורומים:
פורום מחלות עור ומין
פורום רפואה אסתטית, רפואת עור אסתטית
פורום רפואת ילדים, מחלות ילדים
פורום רפואת עור משלימה
פורום רפואת תינוקות, טיפול בתינוקות

'כובע עריסה'


'כובע עריסה' (באנגלית cradle cap או בשם המדעי infantile seborrheic dermatitis) נמנה על מחלות עור התוקפות תינוקות. מדובר בפריחה המתחילה כקשקשת ואדמומיות על פדחתו של התינוק. 'כובע עריסה' הוא צורה של אקזמה ואינו מדבק. מדובר בתופעה נפוצה בתינוקות בשבועות הראשונים לחייהם הנוטה להיעלם בהדרגה תוך מספר שבועות או חודשים. כמו כן, לרוב התינוק אינו חווה גירוד או תחושת אי נוחות כתוצאה מכך.

הגורמים ל'כובע עריסה': לא ברור מה גורם ל'כובע עריסה' אך מומחים חושבים כי לשמר Pityrosporum ovale יש קשר לתופעה.

טיפול ב'כובע עריסה': במקרים קלים של התופעה ניתן לטפל באמצעות שמפו עדין וחפיפות תכופות. אלו, יחד עם סירוק רך יסייעו בהסרת הקשקשים. שמפו רפואי (שמפו נגד סבוריאה המכיל גופרית וחומצה סליצילית 2%) עשוי לסייע בשחרור הקשקשים אך עלול לגרום לגירוי ולכן רצוי להשתמש בו רק לאחר התייעצות עם רופא ילדים. יתכן שהרופא ימליץ על תרופות אחרות לטיפול באדמומיות ובקשקשים, כמו סטרואידים חיצוניים או משחות נגד פטריות.

מניעת 'כובע עריסה': ברוב המקרים, חפיפה תכופה בשמפו עדין לתינוקות תמנע חזרה של 'כובע עריסה' לאחר שכבר הופיע פעם אחת. גם שמפו רפואי יועיל בכך, אך יש להיזהר בשימוש בו כמצוין לעיל. אצל רוב התינוקות התופעה תחדל מלהופיע לאחר גיל שישה חודשים.

אדמדמת


כאשר מדברים על מחלות עור בילדים, לא ניתן להימנע מלהזכיר את האדמדמת. אדמדמת (באנגלית Roseola infantum) היא מחלה נגיפית שבדרך כלל פוגעת בילדים בין הגילאים שישה חודשים ושנתיים. תסמיני המחלה כוללים לרוב מספר ימים של חום גבוה ולאחריו פריחה ורודה-אדמדמה שלעתים היא שטוחה ולפעמים בולטת מעל שטח העור. הפריחה מופיעה על החזה ומתפשטת על פני שאר הגוף לאחר שהחום יורד.

הגורמים לאדמדמת: אדמדמת יכולה להיגרם כתוצאה משני נגיפים נפוצים וקרובים זה לזה: נגיף ההרפס האנושי (HHV) מטיפוסים 6 ו-7. שני נגיפים אלו שייכים למשפחה של נגיפי הרפס סימפלקס, נגיפים ידועים בגרימת מחלות עור, אך בניגוד אליהם, הם אינם גורמים להרפס באיברי המין או כוויות קור. אדמדמת היא מחלה מדבקת הנפוצה באמצעות טיפות נוזל זעירות מאפם או גרונם של אנשים החולים בה. המחלה בדרך כלל מועברת על ידי אנשים שחולים בה אך עוד לא מראים תסמינים שלה.

תסמיני אדמדמת: לרוב, ילד החולה באדמדמת יפתח מחלה בדרכי הנשימה העליונות ובעקבותיה חומו יעלה (לרוב מעל 39 מעלות) למשך 3-7 ימים. במהלך זמן זה, הילד עשוי להיות עצבני, התיאבון שלו יירד ויתכן שיפתח נפיחות בבלוטות הלימפה שבצוואר. בדרך כלל החום הגבוה ייעלם בפתאומיות ובאותה עת תופיע פריחה על הגוף. בלחיצה על הנקודות האדומות הן הופכות ללבנות. לרוב הפריחה מתפשטת לפנים, לרגליים, לזרועות ולצוואר.

טיפול באדמדמת: לרוב אין צורך לטפל באדמדמת מעבר להשתמש באמצעים להורדת חום, כמו אצטמינופן או איבופרופן. רצוי לא לתת אספירין לילד החולה במחלה נגיפית שכן התרופה נקשרה להתפתחותה של תסמונת ריי (Reye’s Syndrome), אשר יכולה להוביל לכשל בתפקוד הכבד. ניתן לנסות להקל על החום והכאבים באמצעות ספוג או מגבת שהורטבו במים פושרים. לא מומלץ להשתמש בקרח, מים קרים, עיסוי באלכוהול, אמבטיות קרות או מאווררים.

עודדו את ילדיכם לשתות נוזלים צלולים כמו מים עם מעט קרח, תמיסות אלקטרוליטים המיועדות לילדים, סודה ללא גזים וכו'. נוזלים אלו מפחיתים את סכנת ההתייבשות. אם הילד ישנוני, אינו שותה או שהחום שלו לא יורד, התייעצו עם הרופא. אם הילד חווה התקף אפילפטי הגיעו אתו לחדר המיון בהקדם האפשרי.

מניעת אדמדמת: לא ידוע על דרך בה ניתן למנוע את התפשטות המחלה. לרוב הנגיף תוקף ילדים קטנים ואינו מגיע למבוגרים ומכך מגיעה האמונה על פיה חשיפה לאדמדמת בילדות תמנע מאנשים לחלות בבגרותם ותספק עמידות תמידית למחלה. מקרים חוזרים של אדמדמת באותו אדם הם נדירים.

המחלה החמישית


המחלה החמישית, או פרוו-וירוס (Parvo-virus) נגרמת מהוירוס הנושא שם זה (פרוו-וירוס). המחלה מתאפיינת בפריחה על הפנים כך שהחולים בה נראים כאילו סטרו להם על הלחיים. מחלה זו תוקפת בדרך כלל ילדים בגיל בית הספר.

הגורמים למחלה החמישית: הנגיף מתפשט באמצעות התעטשויות או שיעולים. אדם החולה במחלה נחשב מדבק רק אם הפריחה טרם הופיעה אצלו.
<@ --- IMG_2 --- @>
תסמיני המחלה החמישית: תסמיני המחלה החמישית כוללים תסמינים של שפעת או צינון, כגון נשיעול, נזלת, חום, כאבים מפושטים וכאבים במפרקים ובשרירים, איבוד תיאבון ועצבנות. כמו כן, תופיע פריחה בלחיים שתיראה כאילו החולה קיבל סטירה באזור. הפריחה אינה כואבת אך היא חמימה למגע. בנוסף, הפריחה עשויה להתפשט לירכיים ולזרועות.

לכתבות נוספות בנושא מחלות עור, מחלות ילדים:
אבעבועות רוח: חשיפה לשמש מונעת התפשטות
אקזמה אצל תינוקות - כל התשובות
חשיפה לחיות מחמד בילדות מונעת אלרגיות?
כל מה שרציתם לדעת על אסטמה של העור
כל מה שרציתם לדעת על כוויות קור

אבחון המחלה החמישית: לרוב, רופא יוכל לאבחן את המחלה ולשלול מחלות עור אחרות כאשר יראה את הפריחה הטיפוסית לה במהלך בדיקה גופנית. ייתכן שתיערך בדיקת דם לאישוש המחלה.

טיפול במחלה החמישית: אין כל טיפול למחלה עצמה, אך תרופות כמו טילנול או אדוויל עשויות לסייע בטיפול בתסמינים. כמו, רצוי שהחולים במחלה ירבו בשתיית נוזלים כדי למנוע התייבשות.


דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  • ד"ר יורם פייטלסון
    ד"ר יורם פייטלסון
    אלרגולוג ילדים בכיר מומחה לאלרגיה, לרפואת ילדים ולאימונולוגיה קלינית. עוסק במציאת פתרונות לטיפול בילדים עם אלרגיה למזון ולתרופות... קרא עוד
  • פרופ` חיים ראובני
    פרופ` חיים ראובני
    מומחה לרפואת עור ילדים ואסתטיקה פרופ` חיים ראובני הינו בוגר הטכניון בחיפה. רופא עור, מתמחה בטיפולים אסתטיים,מציע שלל טיפולי אסתטיקה מתקדמים. בנוסף, לאבחון וטיפול במחלות עור בכל הגילאים,מציע שלל טיפ... קרא עוד