טריכוטילומניה: תלישת שערות כפייתית

טריכוטילומניה היא הפרעה נפשית שמתחילה בילדות או בגיל הנעורים. טריכוטילומניה מתבטאת בתלישה כפייתית של שיערות מהקרקפת ואזורים אחרים בגוף. לרוב מצבים של מתח מעוררים את ההתנהגות החריגה, אולם לעיתים תלישת השיער מתבצעת בהיסח הדעת
מאת מערכת BeOK
| 28/02/2013 |
צפיות: 4,077
אנשים שמבקשים לתאר סיטואציה בה הם היו מתוסכלים או כועסים, מספרים שרצו לתלוש את השיער מהקרקפת מרוב עצבים. אולם עבור חלק מהאנשים, לא מדובר בדימוי בלבד אלא במציאות של ממש. 2%-4% מהאוכלוסיה על פי ההערכה סובלים מטריכוטילומניה, דחף בלתי נשלט לתלוש שערות, בעיקר מאזור הקרקפת, הגבות והריסים אך לעיתים גם מהרגליים, הזרועות ואזור הערווה.

הסימפטומים של טריכוטילומניה תוארו לראשונה בספרות המקצועית בשנת 1889, אולם טריכוטילומניה הוכרה כהפרעה נפשית רק בסוף שנות ה-80 של המאה שעברה על ידי המדריך הדיאגנוסטי והסטטיסטי המשמש פסיכיאטרים. על פי המדריך טריכוטילומניה תוארה כהפרעה בשליטה בדחפים. מכיוון שטריכוטילומניה אינה מוכרת לציבור הרחב והוכרה כהפרעה נפשית לפני זמן לא רב, אנשים רבים לא ידעו שהתנהגותם החריגה היא הפרעה מוכרת הניתנת לטיפול.

למידע נוסף בנושא טריכוטילומניה הכנסו לפורומים:
פורום דיכאון חרדה
פורום חרדות, טראומות, פחדים
פורום פסיכולוגיה הוליסטית
פורום פסיכיאטריה
פורום פסיכיאטריה ילדים ובני נוער

המאפיינים של טריכוטילומניה


טריכוטילומניה באה לידי ביטוי באופן שונה אצל כל אדם. אנשים יכולים למולל ולתלוש שיערות בהיסח הדעת, בשעה שהם קוראים, צופים בטלוויזיה ושוכבים במיטה. במצבים חמורים, אנשים נתונים לחרדה ולמתח והאופן היחיד לשכך את החרדה היא על ידי תלישת שיערות, אולם ההקלה שמגיעה בעקבות תלישת השיער היא קצרת טווח. רגש האשם שמתעורר לאחר תלישת השיער, מגביר את המתח והחרדה עוד יותר, כדי להשקיט את החרדה יש צורך לתלוש עוד ועוד שיערות.

חלק מהאנשים הסובלים מטריכוטילומניה הופכים את פעולת תלישת השיער לטקס ומקדישים לה מועדים מיוחדים. חלקם תולשים שיערות באקראי ואחרים שיערות בעלות צורה שונה או כיוון צמיחה לא רגיל. תלישת השיער מהווה מנגנון להרגעה עצמית המאפיין אנשים הסובלים מדיכאון וחרדה, אולם הוא עשוי להופיע אצל אנשים שנראים על פניו בריאים ומאושרים, ללא סיבה נראית לעין.

מי סובל מטריכוטילומניה?


טריכוטילומניה מופיעה אצל ילדים ומבוגרים. בילדות המוקדמת, טריכוטילומניה מופיעה אצל בנים ובנות באופן שווה והסימפטומים עשויים להיעלם באופן ספונטני. נשים נוטות להתחיל לתלוש את שיערותיהם במהלך תקופת ההתבגרות והן נזקקות לרוב לתרופות כדי לחדול מהתנהגותן.


אם אדם התחיל לתלוש שיערות בגיל ההתבגרות הדבר לרוב נגרם מאירוע מלחיץ כלשהו. תלישת שיערות היא מנגנון הרגעה בעתות של מתח, חרדה ותסכול. המגוון המופעים של טריכוטילומניה הופכת את ההפרעה קשה לסיווג. חלק מהרופאים מדמים אותה להפרעה טורדנית כפייתית (OCD), אולם פעולת תלישת השיער מונעת יותר מדחפים מאשר מחשבות טורדניות ובכך היא דומה יותר לטיקים המאפיינים תסמונת טורט.

האם ניתן לזהות טריכוטילומניה?


במצבים של טריכוטילומניה סביר שתופענה קרחות על הראש ובגבות וכן ריסים חסרים, אולם אנשים הסובלים טריכוטילומניה חשים לרוב אשמה ובושה ונוטים להסתיר את מנהגם החריג. חלקם משקיעים בפיאות, מטפחות ראש וצובעים את הגבות שלהם על מנת להסתיר את הקרחות, ישנן נשים שנמנעות מטיפול רפואי אצל גניקולוג, חלקם אף מוכנים לספר כי הם חולים בסרטן בלבד שלא להודות שהם תולשים את שיערות ראשיהם. לרוב השיער צומח חזרה אולם תלישה של שיער לאורך שנים יכולה לגרום לנזק בלתי הפיך לזקיקי השיער.

השלכות בריאותיות של טריכוטילומניה


בחלק מהמקרים, לאחר תלישת השיער, אנשים עם טריכוטילומניה נוהגים ללעוס או לאכול את השיער. שיער המצטבר במערכת העיכול יכול לגרום להקאות עצירות ומחלות אחרות בדרכי העיכול. לעיתים יש גם צורך בהתערבות כירורגית. הפעולה החוזרת והנשנית של תלישת שיער יכולה לגרום לנזק בשורש כף היד.

לכתבות נוספות בנושא סטרס:
התמודדות עם כעס באופן בריא
10 דרכים להפחית לחץ בעבודה
לחץ והחיים המודרניים - מסלול התנגשות
האם לחץ באמת בריא לנו? 8 מיתוסים על לחץ
עשרת הדיברות להפחתת מצבי סטרס

טיפול בטריכוטילומניה


אם טריכוטילומניה מלווה בדיכאון או חרדה, לרוב תרופות נגד דיכאון הן חלק ממהלך הטיפול. אם אין סיבה נראית בעטיה אדם תולש את שיערותיו טיפול בקלומיפרמין הניתן לחולי טורט עשוי להפסיק את תלישת השעירות הכפייתית. בד בבד עם הטיפול התרופתי, טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) מומלץ במיוחד לאנשים עם טריכוטילומניה. המטרה של הטיפול היא להחליף את ההתנהגות המזיקה באחרת. במהלך הטיפול האדם נדרש לזהות את הגורמים המעוררים את תלישת השיער ולסגל לעצמו התנהגות חליפית באותם מצבים.

* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

נפגעת? חלית?
רוצה לדעת מה הזכויות שלך בביטוח לאומי או בחברות הביטוח?
מלא/י פרטייך ונחזור אלייך בהקדם
השירות ניתן ללא התחייבות.
אנו מתחייבים על דיסקרטיות מלאה.

אולי יעניין אותך גם

שפת גוף: איך לזהות מתי משקרים?
מאת מערכת BeOK
| 26/10/2016 |
צפיות: 43
אנשים משקרים כל הזמן, אך כדי לזהות את השקר שפת הגוף לבדה אינה מספיקה. חוקרים מצאו היכן השקרים באמת מסתתרים
קרא עוד
כיצד לשחרר רגשות שליליים כדי למנוע מחלות?
מאת מערכת BeOK
| 05/09/2016 |
צפיות: 800
רגשות שליליים מזיקים לבריאות הגופנית, הם גורמים לכאבי ראש ולמחלות לב. אך ישנן דרכים קלות לעידוד מצב הרוח ולהטיב עם הגוף
קרא עוד
איך מוזיקה משפיעה עלינו – למה מוזיקה עושה צמרמורת?
מאת מערכת BeOK
| 21/08/2016 |
צפיות: 1,284
מוזיקה משפיעה על הנפש, היא מרוממת את מצב הרוח ויכולה להעלות זיכרונות נוסטלגיים, אך היא גם משפיעה פיזית על הגוף וגורמת לצמרמורות ולעור ברווז
קרא עוד
לחץ נפשי בעבודה? תפסיקו לבדוק אימיילים מהבית
מאת מערכת BeOK
| 08/08/2016 |
צפיות: 6,746
בדיקת אימיילים ומענה לטלפונים לאחר שעות העבודה גורמים לשחיקה, ללחצים נפשיים והיא אף מסכנת את הבריאות
קרא עוד
למה מעגל החברים מצטמצם אחרי גיל 25?
מאת מערכת BeOK
| 25/07/2016 |
צפיות: 11,933
אצל מרבית האנשים מעגל החברים מצטמצם ככל שמתבגרים. קריירה ומשפחה ושינויים אחרים בחיים הם חלק מהסיבות לכך. למה מאבדים חברים בגיל 25 וכיצד ניתן לשמור על חברות לאורך זמן?
קרא עוד
הילד הפנימי: כיצד להתגבר על משקעי עבר מהילדות?
מאת מערכת BeOK
| 23/06/2016 |
צפיות: 17,513
חוויות שונות בתקופת הילדות מעצבות במידה רבה את המשך חיינו הבוגרים. הילד הפנימי הוא חלק שנותר בלתי פתור בילדות ומשפיע על היבטים שונים בחיים. טיפול בילד הפנימי מאפשר להחלים מפצעי העבר ולהתקדם הלאה
קרא עוד
חברות טובה: איך תדעו אם זו חברות אמת?
מאת מערכת BeOK
| 09/06/2016 |
צפיות: 19,267
מה היינו עושים בלי חברים? כל אדם זקוק לחבר קרוב, שיתמוך בו בזמנים קשים וישמח בשבילו ברגעים חיוביים. אילו תכונות ניתן למצוא בחבר טוב ומאילו אנשים כדאי להתרחק?
קרא עוד
דימוי עצמי: איך תדעו אם אתם סובלים מחוסר ביטחון עצמי וכיצד ניתן לשפר אותו?
מאת מערכת BeOK
| 07/06/2016 |
צפיות: 20,436
אנשים רבים סובלים מהערכה עצמית נמוכה. דימוי עצמי נמוך עשוי לפגוע בהיבטים רבים בחיים אם לא נדע לזהות ולטפל בו. איך תדעו אם אתם סובלים מחוסר ביטחון וכיצד תשפרו אותו?
קרא עוד
מה לעשות כדי לא להיות אדם ממורמר?
מאת מערכת BeOK
| 17/05/2016 |
צפיות: 21,241
תחושות של קנאה, כעס ופסימיות קיימות אצל כל אחד. אך כאשר אלה מגדירות את אופי ודרך החיים של אנשים, הם עלולים להפוך לממורמרים במשך שארית חייהם. איך נמנעים מלהפוך לאנשים ממורמרים?
קרא עוד
איך תדעו אם אתם נחמדים מדי?
מאת מערכת BeOK
| 15/05/2016 |
צפיות: 21,546
אם אתם מרגישים רע להגיד לא, נמנעים מלהביע דעה ולוח הזמנים שלכם עמוס בעזרה לאחרים, סימן שאתם מעניקים יותר מדי. כל הסימנים לנחמדות יתר ואיך למנוע ניצול מצד אנשים
קרא עוד