מיתוסים ואמיתות על אושר

אם אתם מעוניינים ביותר אושר בחייכם, ומי לא היה מעוניין בכך? הצעד הראשון הוא לשנות את החשיבה שלכם על מהו באמת אושר. להלן מיתוסים ואמיתות על אושר שהאמונה בחלק מהם עשויה לעכב אתכם מלמצוא את האושר שלכם
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 27/09/2013 |
צפיות: 3,435

1. מיתוס - או שיש לך את זה או שלא


נניח שגידלתם את שני ילדכם בדיוק באותו האופן, אך הם פיתחו אישיות הפוכה זה מזה – האחד ממורמר והשני מאושר. זה מקשה על האמונה כי הגנים שלנו משחקים תפקיד מפתח במידת האושר שלנו. יש הוכחות לכך שהגנטיקה תורמת רק 50% לנקודת מיצוב האושר שלנו. הכוונה לנקודה בה מתאזנת רמת האושר שלנו בדרך כלל. מומחים אומרים כי באמצעות עבודה נכונה אפשר להפוך למאושרים יותר, ללא קשר לנקודת מיצוב האושר שלכם.

למידע נוסף בנושא פסיכולוגיה הכנסו לפורומים:
פורום פסיכולוגיה
פורום פסיכולוגיה הוליסטית
פורום פסיכולוגיה ילדים
פורום פסיכותרפיה גופנית
פורום פסיכיאטריה

כנראה שאם אתם אומללים באופן קבוע לא תהפכו לשיא השמחה, אבל אתם בהחלט יכולים להיות מאושרים יותר, אך זה תהליך שדורש מחוייבות ומאמץ, כמו כל תהליך אחר בחיים. ולא רק שאפשר להיות מאושרים יותר – זה גם הופך לקל יותר ומובן מאליו עם הזמן. עיבדו על הקשרים שלכם, כיתבו יומן תודה, עשו מעשים נדיבים והשקיעו במדיטציות יומיות ופעילות גופנית. שינויים מעין אלו – שמגייסים לטובתכם שיטות שהוכחו כתורמות לתחושת האושר – יכולים להפוך להרגל וכך ידרשו מכם פחות מחשבה ומאמץ.

2. מיתוס - אושר הוא יעד


רבים חושבים על אושר כיעד שיש להגיע אליו, בין אם מדובר באושר במסגרת הנישואין, אושר כלכלי, או מעבר למקום שתהיו בו מאושרים יותר. כמובן שדברים כאלו יכולים לתרום לתחושת האושר שלנו, אך לא במידה רבה כפי שנהוג לחשוב. שינויים כלכליים לטובה, שינויים במערכות היחסים או מעבר למקום נחשק יותר ישפרו את מידת האושר ב-10% בלבד. למעשה, 40% מתחושת האושר שלנו נמצאת בידנו. אושר מתמשך קשור יותר לאופן בו אנו מתנהגים וחושבים – שאלו דברים שאנו שולטים בהם לחלוטין, מאשר לנסיבות החיים שלנו. אושר אינו קו הסיום במרוץ החיים, אלא הוא משאב ותהליך.

יש המון מידע ממחקרים שמצאו כי כשבני אדם מאושרים יותר, הם למעשה בריאים יותר פיזית, סקרנים יותר, חברותיים, מועילים, יצירתיים ומוכנים לנסות דברים חדשים. אושר הוא חיוני למרוץ של החיים שלנו, ויש לו תפקיד ממשי בחיינו. מחקר שנערך לאחרונה שכלל 86 סטודנטים שהגישו דו"ח מצב רוח יומי, בדק את היכולת של סטודנטים להגיב באופן גמיש לשינויים ומכשולים ואת מידת שביעות הרצון שלהם מחייהם. על פי ממצאי המחקר, רגשות חיוביים הגבירו את עמידות הסטודנטים לנסיבות קשות, העניקו להם כישורים לזהות הזדמנויות ולהתגבר מהר על מכשולים והעלו את מידת שביעות הרצון הכללית מחייהם.


3. אמת - נקודת האושר היציבה שלנו היא הנקודה אליה תמיד נחזור


זה נכון שאנשים נוטים להסתגל במהירות לשינויים חיוביים בחייהם ואז הם מחפשים אחר הריגוש הבא שיסב להם אושר. למעשה, הסתגלות היא אחד המכשולים הגדולים ביותר בדרך אל האושר. הבית עליו חלמנו, המכונית החדשה, העבודה הנחשקת – כל אלו יכולים להסב לנו אושר זמני ואז להתפוגג ברקע ולהפוך לעוד חלק משגרת החיים שלנו. למה זה קורה? אחת הסיבות, על פי פסיכולוגים, היא שמבחינה התפתחותית אנו נותנים תשומת לב רבה יותר לחידושים. עבור אבות אבותינו – חידוש סימן סכנה או הזדמנות. סיכוי לבן זוג או מזון חדש, למשל.

אנו מכווננים לשים לב לשינויים ולא לדברים שחוזרים על עצמם. אך זה אומר גם כי אנו מסתגלים מהר לדברים חיוביים שקורים לנו. למעשה ניתן למנוע את ההסתגלות או לפחות להאט אותה משמעותית על ידי נקיטה בצעדים פעילים בכיוון. נסו למשל להתענג על הנוף שנשקף לעיניכם בשכונה שלכם, או בדרך לעבודה, ולראות אותו בעיניים של תיירים. ניתן להשתמש גם בחדשנות לטובתכם. למשל, גם אם סיימתם לסדר את הבית שלכם כבר לפני שנה והכל מאורגן ובמקום, נסו לשנות את מיקום הרהיטים או לארח מסיבות בביתכם על מנת לרענן את המראה של הבית ואת התכלית שלו. פעולות כאלו מאוד אפקטיביות כי הן דורשות מכם לשים לב לסביבה המובנת מאליה שלכם.

4. אמת - רגשות שליליים תמיד גוברים על רגשות חיוביים


מחקרים רבים מצאו כי רגשות שליליים גוברים על רגשות חיוביים. למשל, נמצא כי אנשים יגיבו אחרת לזכייה בשלושה דולרים לעומת הפסד של שלושה דולרים. ההפסד יביא לתחושה חזקה יותר מהזכייה. רגשות שליליים עשויים להדיח תוך רגע רגשות חיוביים, מאחר והם מספרים לנו על בעיה שיש לאתר ולתקן. עם זאת, רגשות חיוביים ינצחו את השליליים עם הזמן כי הם מאפשרים לנו לסמוך על מה שיש לנו על מנת להמשיך בחיינו. נמצא כי ככל שהרגשות החיוביים עולים, מגיעה נקודה בה לרגשות השליליים כבר אין השפעה משמעותית על שינוי מידת הסיפוק מהחיים שלנו. רגשות חיוביים לא יגנו עלינו מפני תחושות שליליות בנוגע לדברים, אך עם הזמן הם עשויים להגן עלינו מההשלכות של קיום רגשות שליליים. ממצא זה אינו נכון לגבי אנשים הסובלים מדיכאון או ממחלות נפשיות חמורות אחרות, אם כי ניתן לראות אצל אנשים אלו שיפור כשרגשות חיוביים נכנסים לחייהם.

לכתבות נוספות בנושא אושר:
אושר עד: איך להיות מאושרים יותר?
טוב לשמוח: אושר מונע מחלות לב
זוגיות: אושר ועושר עד עצם היום הזה
אושר מונע שפעת?
שלום דיכאון בגיל הזהב, ברוך הבא אושר

5. מיתוס - מידה אחת מתאימה לכולם


אם אתם מחפשים כדור אושר או איזה קסם כדי להיות מאושרים יותר, אתם הולכים להתאכזב. בכל הנוגע לאושר, זה לא מידה אחת מתאימה לכולם. להלן כמה דרכים להעלות את רמת האושר שמומלץ לנסות:

עשו פעילות משמעותית עבורכם. בין אם מדובר בפעילות שמקדמת את תחושת הכרת התודה, חיברות, סלחנות או אופטימיות, אתם תצליחו רק אם הבחירות שלכם מתאימות לכם ברמה האישית.
העריכו את החוזקות שלכם ופתחו פרקטיקות שיעצימו אותן. אתם טבחים טובים? עשו אחת לשבוע עוגה במתנה לניצול שואה. אתם מורים בגיל פנסיה? שיקלו ללמד ילד בשיעורים פרטיים.
עיסקו בפעילויות מגוונות, על מנת למצוא מה מסב לכם הכי הרבה הנאה. אם אין התאמה מושלמת בין הפעילות לבין מידת ההנאה שהיא מסבה לכם, אתם תאבדו את הרצון לעסוק בה.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

אולי יעניין אותך גם

שיימינג: בריונות ברשת בקרב בני נוער
ד"ר אילן בוש
| 14/07/2019 |
צפיות: 102
בעידן הרשתות החברתיות, הבריונות הפכה לפומבית יותר ולחסרת רסן. בני נוער רבים חשים בושה, השפלה קשה וחווים טראומה שמותירה בהם צלקות נפשיות, ואלו מערערות את הערך העצמי. מהי תופעת השיימינג? מאלו נורות אדומות אסור להתעלם? ומהם נושאי התקיפות הנפוצים ביותר?
קרא עוד
הפרעות שינה: למה כדאי לישון עם הכלב?
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 09/07/2019 |
צפיות: 210
אנשים רבים לא מרשים לכלב שלהם לישון איתם באותה המיטה, אך ההפסד כולו שלהם. שינה עם הכלב מספקת חום בחורף, תחושת רוגע ומקלה על הליך ההירדמות
קרא עוד
גמילה מסמים: שחרור מהתלות ופרידה מהכאב
 אבי יקיר
| 04/07/2019 |
צפיות: 461
התמכרות לסמים היא קשה מנשוא עבור המכור עצמו ועבור הסובבים אותו. המכור הופך להיות הצל של עצמו, וכל רצונו מתמקד אחר חיפוש המנה הבאה. הוא מתנתק, מתבודד ומאבד כל עניין בקרובים אליו. הליך הגמילה מסמים הינו מורכב, והוא כולל התנתקות פיזית אך גם התנתקות נפשית מהסם
קרא עוד
טיפול בדיכאון באמצעות גנטיקה
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 30/06/2019 |
צפיות: 227
מחקר מדעי גדול שנעשה ב- 17 מדינות שונות אשר בתוכן 140 מרכזי מחקר ובהשתתפות יותר מ- 190 חוקרים, מצא כי קיימים גנים שאחראים על האושר ועל מספר תכונות נוספות בקרב בני האדם
קרא עוד
טיפול ב-OCD באמצעות גריה מוחית
ד"ר דורון תודר
| 17/06/2019 |
צפיות: 434
אנשים שסובלים מהפרעה טורדנית- כפייתית נמצאים בתוך מעגל מתמשך של מחשבות אובססיות ובטקסים שחוזרים על עצמם. כל אלה פוגמים משמעותית באיכות חייהם. מהן דרכי הטיפול היעילות ביותר? וכיצד מפחיתים את החרדה?
קרא עוד
כיצד עיצוב הקליניקה משפיע על המרחב הטיפולי?
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 23/05/2019 |
צפיות: 382
בטיפול פסיכותרפי קיימת חשיבות רבה למרחב הטיפולי, הקליניקה צריכה להקנות למטופל תחושת רוגע וביטחון המאפשרות כנות ופתיחות. על כן, יש כמה דברים חשובים שצריך לשים אליהם לב בעיצוב הקליניקה
קרא עוד
התמכרות לאלכוהול: גורמים, תסמינים וקבלת עזרה
 אבי יקיר
| 22/04/2019 |
צפיות: 927
שתיית אלכוהול בעולם המערבי נחשבת לפעילות חברתית לכל דבר. האלכוהול גורם לשחרור, לרוגע ולפתיחות בקרב אנשים, אך הגבול בין הנאה רגעית להתמכרות של ממש מאוד דק. מהן הנורות האדומות שאליהן יש צורך להתייחס? כיצד מתחיל תהליך ההתמכרות? ומהו הצעד הראשון בדרך לגמילה?
קרא עוד
כיצד לאמץ ילד בישראל?
 סימונה פלג
| 11/04/2019 |
צפיות: 426
סימונה פלג פותחת את לבה ומכניסה אתכם למשפחתה למסע קסום מלא חששות וריגושים. בדרך הארוכה לאימוץ ילדה, היא חוותה גבשושיות ומכשולים רבים, אך לא נתנה לדבר לעצור את התגשמות חלומה והראתה לכולם שאין דבר העומד בפני הרצון
קרא עוד
כיצד מלמדים ילדים לשלוט על כעסים?
טובי פלד
| 07/04/2019 |
צפיות: 594
ילדים בשלב ההתבגרות המוקדמת חווים התקפי זעם שללא ניהול נכון הופכים למקרי תוקפנות ואף אלימות פיזית. הורים רבים נשארים חסרי אונים אל מול ההתקפים, וגם מערכת החינוך בישראל אינה מעניקה כלים לימודיים לשליטה על כעסים. אילו כלים יש להתוות לילדים? כיצד בונים לילד כישורי התמודדות בסיטואציה בה הכעס עולה? ולמה חשוב לתת דוגמא אישית ולהפוך למודל לחיקוי עבור הילד?
קרא עוד
תסמינים נוירופסיכיאטריים של אפילפסיה
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 27/03/2019 |
צפיות: 820
חולי אפילפסיה רבים סובלים מהפרעות נפשיות הנובעות מהמחלה עצמה. התסמינים בקרב החולים נבדלים מאלה של החברה הכללית, ולכן לא תמיד קל לאבחן אותם ולטפל בהם כנדרש
קרא עוד