טיפול פסיכולוגי - לא מה שחשבתם

יתכן ששמעתם או שאתם חושבים דברים שליליים על טיפול פסיכולוגי. אז לכל מי שאומר שאין קשר בין טיפול פסיכולוגי לתקופת הילדוּת, שטיפול לא עובד ושכל המטפלים אותו הדבר, כדאי לקרוא את הכתבה הבאה
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 08/08/2014 |
צפיות: 36,521
אנשים רבים מחזיקים תפיסה של טיפול פסיכולוגי שלא ממש תואמת את המציאות. אם אתם חושבים שב'טיפול' הכוונה לשכיבה על ספה עם קופסת טישיו ותשלום הון תועפות כדי לדבר עם מישהו שלא ממש יבין אתכם, או שטיפול נועד רק לחולי נפש, תחשבו שוב.

מתברר שרוב האנשים יכולים להפיק תועלת מטיפול פסיכולוגי - אבל זה דורש עבודה גם מצידם, מטפל/ת שעונה על הצרכים שלהם ושבאמת מבין אותם וזמן רב ככל שנדרש - לפי מה שנוח למטופל ובמסגרת התקציב שלו - כדי לעשות שינוי. פסיכולוג ופסיכיאטר מומחה מסביר מהן שבע הטעויות הנפוצות שיש לאנשים לגבי טיפול פסיכולוגי:

למידע נוסף בנושא פסיכולוגיה הכנסו לפורומים:
פורום פסיכולוגיה
פורום פסיכולוגיה הוליסטית
פורום פסיכולוגיה ילדים
פורום פסיכותרפיה גופנית
פורום פסיכיאטריה

"הילדות שלי לא חשובה"


רוב האנשים מתחילים טיפול כי יש עניין בחיים הבוגרים שלהם שהם רוצים לדבר עליו עם איש מקצוע. בין אם מדובר בבעיה בעבודה, קונפליקט ביחסים או מאבקים עם הילדים, זה לא ההווה שמצריך תיקון - זו הדרך בה אתם מתייחסים אל העבר שלכם.

"מערכות היחסים של אנשים עם ההורים שלהם והילדוּת שלהם משמעותיים ביותר לגבי החיים שלהם היום", אומרת ד"ר ג'ין ברמן, מטפלת זוגית, משפחתית ופרטנית שעובדת בקליניקה פרטית בבוורלי הילס, קליפורניה. "רוב האנשים חושבים שעל מנת שיהיו מושפעים מילדותם הם היו צריכים לעבור התעללות בדרך כלשהי. אבל זה אף פעם לא עד כדי כך שחור ולבן".

לפעמים, עניין פשוט לכאורה של לא להיות מובן על ידי ההורים שלך בתור ילד יכול להיות בעל השפעה עצומה על החיים הבוגרים שלך. וזה לא נכון שרק חלק מהאנשים צריכים לחפור בעבר - לכולם יועיל לעשות זאת. "ל- 100% מהאנשים המבקשים סיוע באמצעות טיפול פסיכולוגי יש בעיות הקשורות בילדוּת שלהם", אומרת ד"ר קרול ליברמן, פסיכיאטרית מבוורלי הילס, קליפורניה. "חלק מהציפיות וההתנהגויות שיש לך בחיים הבוגרים שלך מקורן בילדוּת, ואלו יכולות לגרום לכך שלאדם יהיו בעיות בהווה".

"כל המטפלים אותו הדבר"


זה אפילו לא קרוב לכך, אומרת ברמן. ישנם סוגים שונים של מטפלים וסוגים שונים של טיפולים - כמו טיפול קוגניטיבי, שמחייב את המטופל לזהות, לאתגר, ולאחר מכן לשנות את ההתנהגות שגורמת לבעיות בחייו, וטיפול פסיכואנליטי, שעוסק יותר בהשפעת התת מודע על ההתנהגות.

"אני לא חושבת שהמטפל הראשון שאדם פוגש יהיה בהכרח המטפל שמתאים לו", אומרת ברמן, "צריך לחפש את המטפל הנכון". העצה שלה היא לדבר עם חצי תריסר מטפלים שונים ולאחר מכן לבחור את המומחה המתאים ביותר לצרכי המטופל. חפשו מטפל מורשה, עם מומחיות בתחום שבו אתם מחפשים עזרה - בין אם זה ייעוץ נישואין, טראומה, מתח או הפרעות אכילה, למשל - וגם מישהו שיש לכם כימיה טובה איתו ותחושה של נוחות.


"אני לא צריך טיפול, רק תרופות"


"זו אף פעם לא התשובה", אומרת ליברמן. "אם אדם צריך תרופות לטיפול בבעיות הנפש שלו, אז הוא בהחלט צריך גם טיפול בדיבור". התרופה, היא אומרת, היא רק תחבושת. ללא טיפול כחלק מתוכנית הריפוי שלו, אדם רק מחפה על הסימפטומים ולא מטפל בבעיה הבסיסית.

"טיפול פסיכולוגי הוא זו שמגיע לשורש הבעיה", אומרת ליברמן. "בטיפול מדברים על הבעיות של האדם, לומדים יותר על מאיפה הבעיות נובעות, ומבינים ומטפלים בגורמים". התרומה האמיתית לבריאות הנפש מגיעה מחשיפת הבעיות, צבירת תובנות אודות מה השתבש, ולאחר מכן חיפוש דרך טובה יותר להמשיך בה, ליברמן אומרת.

"זה לא הולך לעבוד"


על אף שכמעט כל אחד יכול להפיק תועלת מדיון מקצועי על מצב בריאותו הנפשית, אנשים רבים מטילים ספק בכך שטיפול יעשה להם טוב. "להרבה אנשים יש מידע מוטעה על טיפול פסיכולוגי", אומרת ברמן. "זו לא חוויה פסיבית שבה אדם יכול לבוא, לדבר, ללכת ולהרגיש טוב יותר. טיפול עובד רק אם אתה עובד על עצמך, ואם אתה משתתף פעיל ביצירת שינוי בחיים שלך".

הפחד ממלא גם הוא תפקיד ביצירת ספקנות לגבי ערכו של טיפול פסיכולוגי עבור אנשים מסוימים. "כאשר אנשים עמידים לטיפול, הם בדרך כלל מפחדים", אומרת ליברמן. "הם יודעים שיש נושאים שהם צריכים להתמודד איתם והם חוששים לגעת בהם, מה שיוצר מחסום שמתבטא באמירות כמו "זה לא יעבוד". אבל ברגע שאדם מתגבר על הפחד ומתחיל להתחייב לתהליך, ליברמן אומרת שהוא הולך בכיוון הנכון.

"זה יקר מדי"


אתם לא חייבים לשלם תמיד מחיר גבוה עבור עזרה של מומחה. "אוניברסיטאות ומכללות רבות עם חוגים לפסיכולוגיה מחוברים למרפאות שבהן סטודנטים בשלבים מתקדמים עושים התמחות - ולא מקבלים שכר עבור הזמן שלהם", אומר ברמן.

לכתבות נוספות בנושא פסיכולוגיה:
אכילה רגשית מנחמת - האמנם?
דימוי גוף נשי - מאומנות למציאות
נרקסיזם או סתם אהבה עצמית?
העיר הזו תכניס אתכם לדיכאון
דיכאון? מודעות עצמית תוציא אתכם מזה

כדי לקבל רישיון לטפל, היא אומרת, הסטודנטים צריכים לעשות מספר מסוים של שעות טיפול תחת השגחה. אז זה כמו לקבל שני מטפלים במחיר של אחד, מלבד העובדה שזה בעלות נמוכה (או חינם) במקרים מסוימים. "הסטודנטים מקבלים ציון ומוערכים לפי איך שהם מתייחסים למטופלים, ומטפל מקצועי מנחה אותם ברקע", אומרת ברמן. "אז הטיפול שניתן לקבל במסגרות אלו הוא טוב מאוד".

קופות החולים מספקות גם הן כיסוי לטיפולים בתחום בריאות הנפש, אך לא כל מטפל עובד עם קופות החולים השונות. אם הם לא, מטפלים רבים מציעים סולמות תשלום משתנים המבוססים על הכנסה עבור אנשים הזקוקים לעזרה אך אינם יכולים להרשות זאת לעצמם. "רוב המטפלים לא דואגים לעצמם", אומרת ברמן. "הם רוצים לעזור לאנשים. אז אם מישהו זקוק לטיפול אך אינו יכול להרשות זאת לעצמו, בדרך כלל ניתן לנהל משא ומתן על תשלום הוגן".

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

אולי יעניין אותך גם

טיפול ב-OCD באמצעות גריה מוחית
ד"ר דורון תודר
| 17/06/2019 |
צפיות: 142
אנשים שסובלים מהפרעה טורדנית- כפייתית נמצאים בתוך מעגל מתמשך של מחשבות אובססיות ובטקסים שחוזרים על עצמם. כל אלה פוגמים משמעותית באיכות חייהם. מהן דרכי הטיפול היעילות ביותר? וכיצד מפחיתים את החרדה?
קרא עוד
כיצד עיצוב הקליניקה משפיע על המרחב הטיפולי?
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 23/05/2019 |
צפיות: 319
בטיפול פסיכותרפי קיימת חשיבות רבה למרחב הטיפולי, הקליניקה צריכה להקנות למטופל תחושת רוגע וביטחון המאפשרות כנות ופתיחות. על כן, יש כמה דברים חשובים שצריך לשים אליהם לב בעיצוב הקליניקה
קרא עוד
התמכרות לאלכוהול: גורמים, תסמינים וקבלת עזרה
 אבי יקיר
| 22/04/2019 |
צפיות: 873
שתיית אלכוהול בעולם המערבי נחשבת לפעילות חברתית לכל דבר. האלכוהול גורם לשחרור, לרוגע ולפתיחות בקרב אנשים, אך הגבול בין הנאה רגעית להתמכרות של ממש מאוד דק. מהן הנורות האדומות שאליהן יש צורך להתייחס? כיצד מתחיל תהליך ההתמכרות? ומהו הצעד הראשון בדרך לגמילה?
קרא עוד
כיצד לאמץ ילד בישראל?
 סימונה פלג
| 11/04/2019 |
צפיות: 392
סימונה פלג פותחת את לבה ומכניסה אתכם למשפחתה למסע קסום מלא חששות וריגושים. בדרך הארוכה לאימוץ ילדה, היא חוותה גבשושיות ומכשולים רבים, אך לא נתנה לדבר לעצור את התגשמות חלומה והראתה לכולם שאין דבר העומד בפני הרצון
קרא עוד
כיצד מלמדים ילדים לשלוט על כעסים?
טובי פלד
| 07/04/2019 |
צפיות: 544
ילדים בשלב ההתבגרות המוקדמת חווים התקפי זעם שללא ניהול נכון הופכים למקרי תוקפנות ואף אלימות פיזית. הורים רבים נשארים חסרי אונים אל מול ההתקפים, וגם מערכת החינוך בישראל אינה מעניקה כלים לימודיים לשליטה על כעסים. אילו כלים יש להתוות לילדים? כיצד בונים לילד כישורי התמודדות בסיטואציה בה הכעס עולה? ולמה חשוב לתת דוגמא אישית ולהפוך למודל לחיקוי עבור הילד?
קרא עוד
תסמינים נוירופסיכיאטריים של אפילפסיה
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 27/03/2019 |
צפיות: 794
חולי אפילפסיה רבים סובלים מהפרעות נפשיות הנובעות מהמחלה עצמה. התסמינים בקרב החולים נבדלים מאלה של החברה הכללית, ולכן לא תמיד קל לאבחן אותם ולטפל בהם כנדרש
קרא עוד
גירושים: כיצד מגיבים ילדים להליך בכל שכבת גיל?
ד"ר אילן בוש
| 19/03/2019 |
צפיות: 465
הליך הגירושים הוא לא הליך קל. בזמן שההורים שקועים בפרידה כואבת, פירוק בית וניפוץ החלומות הפרטיים שלהם, הם לעתים שוכחים שקיים צד שני למתרס, הכואב לא פחות משברון הפסיפס המשפחתי שלהם, ואלה, כמובן, הילדים.
קרא עוד
תכניות הגמילה: מהם סיכויי ההצלחה האמיתיים?
שחף אשכנזי
| 11/03/2019 |
צפיות: 527
גופים רבים, מקליניקות ועד מטפלים פרטים, מבטיחים לנו הבטחות ללא כיסוי ונוטעים בנו תקוות שווא לתחילתה של דרך נקייה מהתמכרות לסמים. אז מה הן השאלות החשובות שצריך לשאול לפני שמחליטים להתחיל בתהליך גמילה?
קרא עוד
אגרנות כפייתית: כיצד מזהים ואיך מטפלים?
טובי פלד
| 06/03/2019 |
צפיות: 436
אגרנות כפייתית היא הפרעה נפשית המתבטאת באגירת חפצים אובססיבית ללא היכולת להיפטר מהם. ההפרעה משבשת את אורח החיים התקין ולעתים גם עלולה להוביל לבעיות בריאותיות
קרא עוד
כיצד לזהות אם הילד משתמש בסמים?
ד"ר אילן בוש
| 03/03/2019 |
צפיות: 479
מספר בני הנוער שמשתמש בסמים עולה משנה לשנה, כדי למזער את הנזקים של הסם יש לטפל בבעיה מהר ככל הניתן. לשם כך יש לדעת מהם הסימנים לשימוש בסמים ומהי הדרך הנכונה לפנות לילד
קרא עוד